Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απο το 70% συγκεντρωση που χρειαζομαστε στα 36 μετρα φτασαμε σε αρνητικη συσφιξη με αποδοση μεχρι τα 36 μετρα, γινομαι κακος; πιστευω πως οχι.
Αν δηλαδη μας καλυπτει η αρνητικη συσφιξη στα 36 μετρα τοτε ενα full η xfull μη πω για xxxful ποσα μετρα θα μας δωσει για σιγουρη καταβολη θυραματος?
 
Απο το 70% συγκεντρωση που χρειαζομαστε στα 36 μετρα φτασαμε σε αρνητικη συσφιξη με αποδοση μεχρι τα 36 μετρα, γινομαι κακος; πιστευω πως οχι.
Αν δηλαδη μας καλυπτει η αρνητικη συσφιξη στα 36 μετρα τοτε ενα full η xfull μη πω για xxxful ποσα μετρα θα μας δωσει για σιγουρη καταβολη θυραματος?
120 μέτρα‼️
 
Alex, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, για να αυξήσουμε την συγκέντρωση προσπαθούμε σε δύο μέτωπα, κανη- φυσίγγι. Στην κάνη κυρίως με το τσοκ, στο φυσιγγιο κυρίως με βύσματα και μπαφερ. Σε πολλές περιπτώσεις η προσπάθεια στον ένα τομέα προστίθεται στον άλλο, κάποιες φορές όχι. Πολλοί καλύπτονται από αυτά που τους δίνει το όπλο τους ,τα φυσίγγια τους ή και τα δύο. Για τις περιπτώσεις που ψάχνουμε το κάτι παραπάνω γίνεται όλη η κουβέντα. Δεν αποκλείεται βέβαια να είναι και άνευ σημασίας.
 
...... Για τις περιπτώσεις που ψάχνουμε το κάτι παραπάνω γίνεται όλη η κουβέντα. Δεν αποκλείεται βέβαια να είναι και άνευ σημασίας.
Λευτέρη Καλημέρα! Καλημέρα σ' όλους!

Προσωπικά για μένα έχει σημασία για αυτούς που ψάχνουν "κατι παραπάνω", για δύσκολα θηράματα π.χ. παπιά στο βάλτο με αντίξοες συνθήκες, και για ορισμένους φίλους όπως εσύ και ο Νίκος(Νίκος Π) και άλλους, που έχετε πάει την ιδιογόμωση σε "αλλά" επίπεδα από τους πολλούς...

Στο "πρακτικό" κυνήγι, τουλάχιστον για τα μικρά και τα μεσαία θηράματα, νομίζω ότι καλυπτόμαστε με τα standards που υπάρχουν... όπως αυτά που επισυνάπτω (τα ξέρεις βέβαια :))...

Εννοώ δηλαδή π.χ. για την Πέρδικα, όταν ένα φυσίγγιο με το τσόκ που τουφεκάμε , στην απόσταση που τουφεκάμε, μας βάλει κατ΄ ελάχιστο 140 σκάγια στον κύκλο, με καλή κατανομή και αρκετή διάτρηση, μας αρκεί... ανεξάρτητα του ποσοστού % συγκέντρωσης!

Αυτό νομίζω ότι πραγματεύεται βασικά και το φυλλάδιο της BASC...


Φιλικότατα,

Γιάννης
 

Attachments

Απο το 70% συγκεντρωση που χρειαζομαστε στα 36 μετρα φτασαμε σε αρνητικη συσφιξη με αποδοση μεχρι τα 36 μετρα, γινομαι κακος; πιστευω πως οχι.
Αν δηλαδη μας καλυπτει η αρνητικη συσφιξη στα 36 μετρα τοτε ενα full η xfull μη πω για xxxful ποσα μετρα θα μας δωσει για σιγουρη καταβολη θυραματος?
Φίλε μου Άλεξ, μολις απάντησα σε άλλο φίλο που έκανε τέτοια δοκιμή στα 36,5 μ
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/brain-chokes.779/post-657486
 
Επίσης για να καταλάβετε τα εμβαδά ...
Το εμβαδό κάτω από τις καμπύλες είναι ο αριθμός των σκαγιών.
Το γραμμοσκιασμένο ο αριθμός των σκαγιών που μπαίνουν στον κύκλο των 75cm.

View attachment 37938

Παράδειγμα για την δεύτερη (καφέ) τουφεκιά

View attachment 37940


View attachment 37939
Βασίλη εύγε!
ήσουν πολύ κατατοπιστικός

προτρέπω όλους τους φίλους που μας διαβάζουν να ΜΕΛΕΤΗΣΟΥΝ τα μηνύματα του Βασίλη
 
Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΑΣ ΚΥΠΡΙΔΗΜΟΣ είναι ο Έλληνας Elmer Keith, είναι ό άνθρωπος που του χρωστάμε ΠΟΛΛΑ όλοι εμείς οι Έλληνες Κυνηγοί.
Προσωπικά τον κατατάσσω στην κορυφή, ένα σκαλί πιο ψηλά ακόμη και από τον αείμνηστο Δρ. Ελ. Συνοδινό.
Κάποτε έλεγα ότι δύο άνθρωποι διεκδικούν το αλάθητο επί της γης, ο πάπας της Ρώμης και ο Κυπρίδημος, αν και για τον πάπα έχω τις - εύλογες- αμφιβολίες μου....
Του οφείλουμε σεβασμό ακόμη και όταν διαπιστώνουμε (ή νομίζουμε ότι διαπιστώνουμε) λαθάκια του.....
.love.
 
ωρε παληκάρια
μήπως σας βρίσκεται κανένα εξελάκι με νο σκαγίων και πλήθος σκαγίων ανά βάρος γόμωσης;
Απ' όλα έχει ο μπαχτσές ...
Αλλάζεις ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ ΚΕΛΙΑ.
Δεν γράφεις "gr" μετά τον αριθμό ...

Πχ εκεί που γράφει "36 gr" γράφεις απλά 32 και enter ...
 

Attachments

Last edited:
Απο το 70% συγκεντρωση που χρειαζομαστε στα 36 μετρα φτασαμε σε αρνητικη συσφιξη με αποδοση μεχρι τα 36 μετρα, γινομαι κακος; πιστευω πως οχι.
Αν δηλαδη μας καλυπτει η αρνητικη συσφιξη στα 36 μετρα τοτε ενα full η xfull μη πω για xxxful ποσα μετρα θα μας δωσει για σιγουρη καταβολη θυραματος?
Τι δεν σου αρεσε απο αυτα που εγραψα @Dimitris benelli και μου εβαλες την συγκεκριμενη φατσουλα?
 
Η ουσία είναι και η κατάληξη της ασχέτως για τις δυνατότητες της ιδιογομωσης διαπιστώνεται η δυνατότητα των τσοκ μπρείν και αφού καταφέρνει ένα τόσο ανοιχτό τσοκ να παίζει μπάλα στα 30+ ικανοποιητικά και στα 10 /15 σκεφτειτε τι θα κάνει ένα σφιχτό μπρείν για όσους ντουφεκουν πολύ μακριά με κατάλληλο φυσίγγι θα σκοτώνεις στα 70+ αυτό εγώ κρατάω από τις δοκιμές σίγουρα θα πάρω ένα μπελ αλλά όχι για τα 30+ εκεί θα βάλω ένα άλλο σφιχτοτερο για να φτάνω με το ίδιο φυσίγγι στα 50+ στο δίκανο .
 
Η ουσία είναι και η κατάληξη της ασχέτως για τις δυνατότητες της ιδιογομωσης διαπιστώνεται η δυνατότητα των τσοκ μπρείν και αφού καταφέρνει ένα τόσο ανοιχτό τσοκ να παίζει μπάλα στα 30+ ικανοποιητικά και στα 10 /15 σκεφτειτε τι θα κάνει ένα σφιχτό μπρείν για όσους ντουφεκουν πολύ μακριά με κατάλληλο φυσίγγι θα σκοτώνεις στα 70+ αυτό εγώ κρατάω από τις δοκιμές σίγουρα θα πάρω ένα μπελ αλλά όχι για τα 30+ εκεί θα βάλω ένα άλλο σφιχτοτερο για να φτάνω με το ίδιο φυσίγγι στα 50+ στο δίκανο .
Το ζητούμενο είναι το τσοκ κάνει τη δουλειά η το φυσίγγια ειδικής κατασκευής????? Εγώ πιστεύω ότι το συγκεκριμένο σεταπ θα δώσει αξιόλογα αποτελέσματα με οποιοδήποτε τσοκ και ανάλογα.του κάθε τσοκ...........
 
Το ζητούμενο είναι το τσοκ κάνει τη δουλειά η το φυσίγγια ειδικής κατασκευής????? Εγώ πιστεύω ότι το συγκεκριμένο σεταπ θα δώσει αξιόλογα αποτελέσματα με οποιοδήποτε τσοκ και ανάλογα.του κάθε τσοκ...........
Αν διάβασες τα γραπτά του Νίκου θα έβλεπες ότι το εν λόγω σετ απ' έχει ριχτεί με διάφορα τσοκ του κατόχου του χωρίς αυτό το αποτέλεσμα.....κάνε υπομονή θα γίνουν κ άλλα τεστς ο Νίκος δεν το αφήνει έτσι‼️
 
Οι μικρες ομαδες σκαγιων 2-3 σκαγια μαζι και το δυνατο κεντρο ειναι αυτα που σκοτωνουν μακρια, γι αυτο και τα φρενατα εχουν τετοια σκοτωματα σε μεγαλες αποστασεις, οταν βεβαια μπορει να τα υποστηριξει αυτος που ριχνει.
 
Νομίζω πως το πιο κατάλληλο τσοκ για βολές έως 35 μέτρα, είναι το αμερικανικό σκητ, όπως το ufo 0, ή αν δεν υπάρχει τέτοια επιλογή ο κύλινδρος. Με δύο τυπολογίες φυσιγγίων, διασποράς και συγκεντρωτικο καλύπτεις το 90% των βολών. Αν χρειαστεί μακρύτερα ,ένα με αλεύρι έχει άνετα τα 40 με 45 μέτρα. Μόνο για κυνήγια ειδικά, που απαιτούν βολές στα 50 με 55 μέτρα ,χρειάζεται κάτι διαφορετικό, εκεί όμως ανοίγει η συζήτηση για την χρησιμότητα των μαγκνουμ γομοσεων.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top