Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όταν οι δοκιμές‼️πηδάνε το μάρκετινγκ ‼️
εδω λεει κατι , που το επιβεβαιωνει η εμπειρια μου. Οταν προκειται για γουρουνι (ή εισβολεα :cool: ),και σφαιριδια, οσο το βλεπεις βαρα. Αντιμετωπισε τις τρεις τουφεκιες σαν μια, και δες το αποτελεσμα των 3χ9=27 σφαιριδιων. Εχω ριξι σε 40αρι γουρουνι τρεις ολες πανω του στα 15μ , απλα 9βολα,3*, πηγαν 20 πανω του , τα πεντε λιγο μεσα απο το δερμα , αλλα τοσα διαμπερη, κλπ. Δυστυχως η διαφορα ταχυτητας-ενετργειας ειναι πολυ μεγαλη μεταξυ των 9 σφ καθε τουφεκιας, πραγμα που με κανει να υποψιαζομαι αντιστιχο και στα σκαγια , και οχι ομαλα κατανεμημενο, δυνατα στο κεντρο-αδυναμα στην περιφερεια (οπως ειδαμε και με τις ελικοειδης τροχιες τα πραγματα ειναι πιο μπερδεμενα , σε ποια θεση στην κατανομη καταληγει το αδυναμο σκαγι. (μπορει να το χαλασει η τριβη στο τοιχωμα γιατι ειναι εξωτερικο στη γομωση, αλλα να καταληξει αδυναμο στο κεντρο της τουφεκιας) .tired.αυτα ειδα καποτε και απελπισμενος σταματησα τις δοκιμες και το πολυ ψαξιμο
 
Δεν σας κάνει εντύπωση που όλα τα τσοκ είναι τα καλύτερα του κόσμου ;
Ένα σωληνάκι που αν αν πει κάποιος το αντιγράφω το κάνει με ακρίβεια μm.
Όλα ίδια, εκτός φρενάτων και brain που δεν τα ξέρω ...
Μόνη διαφορά η σύσφιξη και η λείανση ... Αν και για την λείανση δεν έχω πειστεί ότι ο καθρέφτης βοηθά ...
 
Δεν σας κάνει εντύπωση που όλα τα τσοκ είναι τα καλύτερα του κόσμου ;
Ένα σωληνάκι που αν αν πει κάποιος το αντιγράφω το κάνει με ακρίβεια μm.
Όλα ίδια, εκτός φρενάτων και brain που δεν τα ξέρω ...
Μόνη διαφορά η σύσφιξη και η λείανση ... Αν και για την λείανση δεν έχω πειστεί ότι ο καθρέφτης βοηθά ...
Όχι ρε δεν μας κάνει...για να το λέει αυτός που το έφτιαξε έτσι θα είναι .Ξερς ίσι πιρισοτιρα❓❓❓απ' αυτ(ου)ον❓❓❓
 
Όχι ρε δεν μας κάνει...για να το λέει αυτός που το έφτιαξε έτσι θα είναι .Ξερς ίσι πιρισοτιρα❓❓❓απ' αυτ(ου)ον❓❓❓
Μας γλεντάνε όλοι κανονικά φίλε.
Και εμείς πληρώνουμε.
Το γέλιο είναι ότι οι περισσότεροι από εμάς δεν ξέρουν τι θέλουν.
Όταν λέω εμάς εννοώ τον μέσο κυνηγό.

Ο μέσος κυνηγός θέλει φθηνό φυσίγγι να σκοτώνει μόνο του και να είναι παντός καιρού.
Όσο πιο φθηνό, τόσο πιο καλό.

Όσο περισσότεροι οι κωδικοί προϊόντων, τόσο μεγαλύτερη η κατανάλωση.
Αυτή είναι η κεντρική ιδέα.
Καταναλωτισμός και κυνήγι μαγισσών.
 
Μας γλεντάνε όλοι κανονικά φίλε.
Και εμείς πληρώνουμε.
Το γέλιο είναι ότι οι περισσότεροι από εμάς δεν ξέρουν τι θέλουν.
Όταν λέω εμάς εννοώ τον μέσο κυνηγό.

Ο μέσος κυνηγός θέλει φθηνό φυσίγγι να σκοτώνει μόνο του και να είναι παντός καιρού.
Όσο πιο φθηνό, τόσο πιο καλό.

Όσο περισσότεροι οι κωδικοί προϊόντων, τόσο μεγαλύτερη η κατανάλωση.
Αυτή είναι η κεντρική ιδέα.
Καταναλωτισμός και κυνήγι μαγισσών.
Ετσι είναι,στα πάντα‼️μπορεί να έχεις το Εξκάλιμπερ ,που σκοτώνει μόνο του κ εσύ να ψάχνεις το κατανα....που θα πρέπει να είσαι ψυχακιας Γιαπωνέζος για να το "δουλέψεις"(που κολλάει τώρα αυτό.... anyway)
 
Όταν οι δοκιμές‼️πηδάνε το μάρκετινγκ ‼️
αυτός είναι καλύτερος
βγάζεις συμπέρασμα
πήρε χαμπάρι τι εστί επαρκής πληθυσμός (βλ. 4:30)
επίσης πήρε χαμπάρι τι εστί βολή σε μεγάλο χαρτί
αυτό που ΔΕΝ πήρε χαμπάρι είναι ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΑΝΟΜΟΙΟΜΟΡΦΙΑ?

αυτό ας το δουν οι φίλοι που κάνουν "δοκιμές" με ένα φυσίγγι σε Α4 κι ας προβληματιστούν
 
αυτός είναι καλύτερος
βγάζεις συμπέρασμα
πήρε χαμπάρι τι εστί επαρκής πληθυσμός (βλ. 4:30)
επίσης πήρε χαμπάρι τι εστί βολή σε μεγάλο χαρτί
αυτό που ΔΕΝ πήρε χαμπάρι είναι ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΑΝΟΜΟΙΟΜΟΡΦΙΑ?

αυτό ας το δουν οι φίλοι που κάνουν "δοκιμές" με ένα φυσίγγι σε Α4 κι ας προβληματιστούν
Ολα τα πήρε χαμπάρι αυτός,κάπου το κάνει θέμα....κ λέει , consistancy hmm όχι κ τόσο premium...ειναι αντικειμενικός‼️
 

Μπιιιιιιιιιιλυυυυυυ σι βρήκα τσιοοοοοοοκ για τα γρουνια‼️(προφορά ο Μπούλης‼️)
Μένει το τραπέζι, το stand, ο τεμπέλης και το οπτικό :)
Άμα λάχει στήνεις και καμιά πρέφα όταν τα σκυλιά κυνηγάμε μακρυά από το καρτέρι.

Άσε, τα καθαρίζω και με δράμια ...
Πρώτος είσαι να με βάζεις σε έξοδα αλλά δεν τσιμπάω. ;)
 
Μένει το τραπέζι, το stand, ο τεμπέλης και το οπτικό :)
Άμα λάχει στήνεις και καμιά πρέφα όταν τα σκυλιά κυνηγάμε μακρυά από το καρτέρι.

Άσε, τα καθαρίζω και με δράμια ...
Πρώτος είσαι να με βάζεις σε έξοδα αλλά δεν τσιμπάω. ;)
Την ίδια ακριβώς σκέψη κάναμε ρε‼️να στήνεις όλο το σκηνικό κ να έχεις το γρουν(ι) να σβήνει το ένα τσιγάρο πίσω απ' τ'αλλο ,μεχρι να αρχίσει το κυνήγι....
 
αυτός είναι καλύτερος
βγάζεις συμπέρασμα
πήρε χαμπάρι τι εστί επαρκής πληθυσμός (βλ. 4:30)
επίσης πήρε χαμπάρι τι εστί βολή σε μεγάλο χαρτί
αυτό που ΔΕΝ πήρε χαμπάρι είναι ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΑΝΟΜΟΙΟΜΟΡΦΙΑ?

αυτό ας το δουν οι φίλοι που κάνουν "δοκιμές" με ένα φυσίγγι σε Α4 κι ας προβληματιστούν
Eπειδή τυγχάνει να κάνω μόνο δοκιμές σε Α4 το μόνο που ίσως δέν είναι δόκιμο στο σχόλιο σου είναι τα εισαγωγικά
στις δοκιμές .
Επίσης αυτό που απο νεαρός μ'ενοχλούσε ήταν η πίστωση εγγυρότητας -αξιοπιστίας σ'ότιδηποτε ξένο .
Εμείς είμεθα τόσο ανίκανοι στο να βρούμε ένα τρόπο αξιολόγησης της ντουφεκιάς που κάνουμε ;
Ευτυχώς όχι . Κλείνοντας θα πώ ότι η διάτρηση υπερτερεί σημασίας απο την κατανομή .
 
Ολα τα πήρε χαμπάρι αυτός,κάπου το κάνει θέμα....κ λέει , consistancy hmm όχι κ τόσο premium...ειναι αντικειμενικός‼️
ναι μπρε πασσιά μου την αστάθεια την πήρε χαμπάρ'
το ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ανομοιομορφία από βολή σε βολή δεν το έθιξε καθόλου
την ΑΙΤΙΑ εννοώ που προξενεί το φαινόμενο, το φαινόμενο είναι εμφανές... η ΑΙΤΙΑ που το προκαλεί ΟΕΟ;;;;

υ.γ. και τώρα ο Νίκος θα ξηγηθεί τι εστί "ΟΕΟ"
 
@ΝίκοςΠ
Νίκο, διαφορετικά φυσίγγια ίδιο # σκαγιών, ίδιες αρχικές, ίδια ποιότητα σκαγιών, μεγάλες διαφορές στις συγκεντρώσεις μεταξύ των 2 φυσιγγίων, ... η διάτρηση στα όρια του κύκλου είναι περίπου ίδια ή έχει μεγάλες διαφορές.

Σε ένα φυσίγγι συγκεντρωτικό και σε ένα όχι τόσο συγκεντρωτικό ποιά η διαφορά στην διάτρηση μεταξύ κέντρου και ορίων κύκλου ;;;

Τα έχεις υπολογίσει ποτέ ;;;
Είναι ασφαλές ένα γενικό συμπέρασμα ή όχι ;;;
 
@ΝίκοςΠ
Νίκο, διαφορετικά φυσίγγια ίδιο # σκαγιών, ίδιες αρχικές, ίδια ποιότητα σκαγιών, μεγάλες διαφορές στις συγκεντρώσεις μεταξύ των 2 φυσιγγίων, ... η διάτρηση στα όρια του κύκλου είναι περίπου ίδια ή έχεις μεγάλες διαφορές.

Σε ένα φυσίγγι συγκεντρωτικό και σε ένα όχι τόσο συγκεντρωτικό ποιά η διαφορά στην διάτρηση μεταξύ κέντρου και ορίων κύκλου ;;;

Τα έχεις υπολογίσει ποτέ ;;;
Είναι ασφαλές ένα γενικό συμπέρασμα ή όχι ;;;
Aν τουφεκίσεις ένα τηλ. κατάλογο ή κάτι παρεμφερές θα πάρεις την απάντηση που ζητάς .
Το συμπέρασμα θάναι ασφαλές χωρίς αμφιβολία .
 
Eπειδή τυγχάνει να κάνω μόνο δοκιμές σε Α4 το μόνο που ίσως δέν είναι δόκιμο στο σχόλιο σου είναι τα εισαγωγικά
στις δοκιμές .
Επίσης αυτό που απο νεαρός μ'ενοχλούσε ήταν η πίστωση εγγυρότητας -αξιοπιστίας σ'ότιδηποτε ξένο .
Εμείς είμεθα τόσο ανίκανοι στο να βρούμε ένα τρόπο αξιολόγησης της ντουφεκιάς που κάνουμε ;
Ευτυχώς όχι . Κλείνοντας θα πώ ότι η διάτρηση υπερτερεί σημασίας απο την κατανομή .
Φίλε μου δεν θα σου απαντήσω, χρονιάρες μέρες.....
κάνε ότι θέλεις, δικαίωμά σου να κάνεις ότι τεστ θέλεις, να τα ονομάζεις όπως θέλεις, να βγάζεις συμπεράσματα όπως θέλεις, να πιστεύεις ότι θέλεις..... Ευχαριστώ δεν θα πάρω....
Στόχος μου ήταν να σας προβληματίσω εσάς τους Α4ακηδες, αν δεν τα κατάφερα, απέτυχα....
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!
 
Φίλε μου δεν θα σου απαντήσω, χρονιάρες μέρες.....
κάνε ότι θέλεις, δικαίωμά σου να κάνεις ότι τεστ θέλεις, να τα ονομάζεις όπως θέλεις, να βγάζεις συμπεράσματα όπως θέλεις, να πιστεύεις ότι θέλεις..... Ευχαριστώ δεν θα πάρω....
Στόχος μου ήταν να σας προβληματίσω εσάς τους Α4ακηδες, αν δεν τα κατάφερα, απέτυχα....
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!
Kαλές γιορτές αγαπητέ .
 
Kαλές γιορτές αγαπητέ .
Μια απάντηση ,για το "οτιδήποτε ξένο"δεν είναι τίποτα ξένο ,,,,απ' τη στιγμή που τα πάντα ξεκίνησαν απ' την ελλαδα,εδώ βρήκαν τα εφόδια... για να μπορούν να τεκμηριώνουν την οποία θεωρια.Τους κατεβάσαμε από τα δέντρα κ ανεβήκαμε εμείς‼️απλά τα πράγματα ‼️
 
Aν τουφεκίσεις ένα τηλ. κατάλογο ή κάτι παρεμφερές θα πάρεις την απάντηση που ζητάς .
Το συμπέρασμα θάναι ασφαλές χωρίς αμφιβολία .
Το ξέρω Λάμπη, απλά πρέπει να ρίξω πολύ πυρομαχικό για να βγάλω συμπέρασμα.
Αν έχει βγάλει ο Νίκος θα είναι χρήσιμο να το έχουμε σαν γνώση.
 
@ΝίκοςΠ
Νίκο, διαφορετικά φυσίγγια ίδιο # σκαγιών, ίδιες αρχικές, ίδια ποιότητα σκαγιών, μεγάλες διαφορές στις συγκεντρώσεις μεταξύ των 2 φυσιγγίων, ... η διάτρηση στα όρια του κύκλου είναι περίπου ίδια ή έχει μεγάλες διαφορές.

Σε ένα φυσίγγι συγκεντρωτικό και σε ένα όχι τόσο συγκεντρωτικό ποιά η διαφορά στην διάτρηση μεταξύ κέντρου και ορίων κύκλου ;;;

Τα έχεις υπολογίσει ποτέ ;;;
Είναι ασφαλές ένα γενικό συμπέρασμα ή όχι ;;;

Βασιλη σημαντικο ρολο παιζει ο τροπος κλεισιματος του φυσιγγιου....
Οταν εκλεινα σε 2 σταδια ποτε δεν ειχα σταθερο φυσιγγιο...οι λογοι...ακοποι καλυκες με διαφορετικο
υψος....Ασχετα εαν ειχα το ιδιο υψος ρελιασματος....τα φυσιγγια δεν ηταν ιδια...γιατι ειχαν διαφορετικο
αρχικο υψος οι καλυκες...
Τοτε δεν ειχα ταχογραφο .....δεν ξερω τι ταχυτητες εβγαζα....Αλλα ειχα διαφορετικες συγκεντρωσεις
και κατανομες....και δεν μπορουσα να βγαλω καρμπον φυσιγγιο...μια ετσι ...μια γιουβετσι...
Σκοτωναν βεβαια....αλλα ΙΔΙΑ δεν ηταν...με λιγα λογια δεν ηξερα εαν αστοχησα ή εαν με πουλησε
η συγκεντρωση η κατανομη του φυσιγγιου....

Η ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ που λεει ο φιλος ο Μαριος....ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ...ουτε εγω εδινα σημασια...ΜΕΓΑ
ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ !!!
Για να την βγαλεις.....πρεπει να ιδρωσει ο κωλος και να λειωσεις απο τις δοκιμες...εγω την ''πλησιαζω'' ( ? )
λιγο ισως απο τις υπερσυγκεντρωτικες τουφεκιες που βγαζω καποιες φορες ,,,,δεν ξερω...

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα και στα φυσιγγια 12/76 που τα εκλεινα σε 2 σταδια....
Αλλαξα τον τροπο κλεισιματος....και οι αποκλισεις σχεδον εξαφανιστηκαν......
Αποκλιση εχω στο ΙΔΙΟ σεταπ οταν το ριχνω με το ΒΟΙΤΟ και εκει εχω αποκλιση 3% στην συγκεντρωση
και 6μ/δ σε ταχυτητα.....σε σχεση με την Α-390.
Πρεπει να σου πω ομως οτι το BOITO εχει 76 εκατοστα καννες ενω η Α-390 - 66 εκατοστα....και ειναι
αλλο οπλο. Με Α-390 οι αποκλισεις παιζουν στο 1 με 2% στην χειροτερη.

Τωρα σε 12/70 και σε 12/76....εχω καταφερει και οι αποκλισεις σε συγκεντρωση και κατανομη να
ειναι πολυ μικρες. ΔΕΝ ΞΕΡΩ σε ισοκατανομη....αλλα πιστευω οτι σκοτωνουν....λογω συγκεντρωσης .

Τωρα για την διατρηση που με ρωτας.....Τα κεντρικα σκαγια του κυκλου εχουν μεγαλυτερη διατρηση...
αλλα και αυτα οχι ΟΛΑ την ΙΔΙΑ διατρηση....Οταν λεω ΠΧ 40 μετρα V1,5-438m/s- N4σκαγια 97 σελιδες
διατρηση = 5,5 χιλιοστα....Αυτα τα 5,5 χιλιοστα τα εχουν 3ή4 σκαγια απο τα 20-25 που εχει επανω του
το βιβλιο....Τα υπολοιπα 20 σκαγια εχουν απο 3,5 χιλιοστα εως τα 5 χιλιοστα.
Τα δε περιφεριακα σκαγια η διατρηση τους ειναι 1, 1,2 χιλιοστα μικροτερη....αλλα αυτο θελω να το ξανα
τσεκαρω....

Τι γενικο και ασφαλες συμπερασμα να βγαλεις.....οταν σε ενα φυσιγγιο παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες
για την αποδοση του ???
Το μονο ασφαλες συμπερασμα δικο μου ειναι....Οτι φυσιγγιο που εχει ( και να το εχει ) V1,5-380m/s
μεχρι τα 40 μετρα δεν σε ''πουλαει'' στον κυνηγοτοπο απο θεμα ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ .
Και λεω για τσιχλοφυσιγγια....με Ν8,5 σκαγια.
Επισεις ασφαλη συμπερασματα εχω για τα δικα μου φυσιγγια....για αλλα που δεν εχω δοκιμασει
δεν ξερω φιλε!!!

ΥΓ. Τα βιντεο δεν τα βλεπω....δεν μου ''λενε'' τιποτα...φιλε!!
ΥΓ,2 .Παλικαρια.....μην παρεξηγηθω.....δεν υποτιμω κανενα τροπο κλεισιματος....Και παντα λεω για το τι
κανω εγω,....και τι συμπερασματα εχω απο δικες μου δοκιμες....Αλλωστε δεν διεκδικω το αλαθητο!!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top