Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κυλιδρος Θωδη 15 μετρα 559+50= 609
BL Θωδη 15 μετρα 356 +64 = 420. Αυτό μπερδεύει φίλε ότι λείπουν σκακια αριθμητικα


Βρε Γιαννη μου.....ειναι δυνατον να με ρωτας εσυ τετοια πραγματα ??? Να με ρωταγε καποιος ασχετος...
θα ελεγα οκ....δεν ξερει απο δοκιμες...ουτε απο διασπορας !!!
Ειναι δυνατον να αναρωτιεσαι που πηγαν τα σκαγια με αναποδη - αρνητικη συσφιξη σε τσοκ ??? o_O

Που πηγαν ??? Εκτος στοχου πηγαν.....Εαν ο στοχος δεν ειχε πλατος 85 εκατοστα και ηταν 1,30 χ 1,30
ολα τα σκαγια θα ηταν μεσα...
Μιλαμε για ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ Γιαννη....η ιδια η λεξη το λεει....και με τσοκ αρνητικης συσφιξης φιλε !!!
Γιατι μπερδευεσαι.....αλλο 18,3 κυλινδρος....και αλλο 19,63 που ειναι το bl .
Τι ερωτηση ηταν αυτη που μου εκανες βρε φιλε!!!! :) o_O
 
Το ξέρω φίλε ότι βγήκαν έξω λογικοτατο αλλά δεν είναι για όλους κατανοητό όταν βλέπουν στο ίδιο φυσίγγι 609 και στο άλλο 420 εκεί έγινε και το μπέρδεμα φυσικά και το ανάστροφο με διασπορεα στα 15 θα πετάξει έξω σκακια το δικό μου ανάστροφο που ειχε θα είχε πετάξει έξω πάνω από τα μισά αφού δε σκότωνε πάνω από τα 20 μέτρα εγώ επισήμανση έκανα για να μην παρεξηγεί κανείς τις εικόνες γιατί οι λεπτομεριες φίλε Νίκο κάνουν τις διαφορές αλλά όταν μπορείς να τις κατανοήσεις. Δε μπερδεύτηκα φίλε εξήγηση πήγα να δώσω στα νούμερα .
 
Το ξέρω φίλε ότι βγήκαν έξω λογικοτατο αλλά δεν είναι για όλους κατανοητό όταν βλέπουν στο ίδιο φυσίγγι 609 και στο άλλο 420 εκεί έγινε και το μπέρδεμα φυσικά και το ανάστροφο με διασπορεα στα 15 θα πετάξει έξω σκακια το δικό μου ανάστροφο που ειχε θα είχε πετάξει έξω πάνω από τα μισά αφού δε σκότωνε πάνω από τα 20 μέτρα εγώ επισήμανση έκανα για να μην παρεξηγεί κανείς τις εικόνες γιατί οι λεπτομεριες φίλε Νίκο κάνουν τις διαφορές αλλά όταν μπορείς να τις κατανοήσεις. Δε μπερδεύτηκα φίλε εξήγηση πήγα να δώσω στα νούμερα .


ΟΚ....Και τι να κανουμε τωρα ρε φιλαρα....Μπορουμε να γεμισουμε το κεφαλι του καθε ασχετου...
Το ειπα μια....το ειπα δυο....το ειπα τρεις....ανεβασα φωτο....με κουρασε σημερα αυτο το πραγμα....περα
απο την αγανακτηση που ειχα μεσα μου....για τα σχολια περι παραποιησης....
Ειλικρινα αγανακτησα ....φιλε !!!
 
Η διάσταση του πίνακα δοκιμών μεγάλη υπόθεση
πρέπει να δεις ολόκληρη την τουφεκιά
Νίκο εγώ είχα (κι έχω) χαρτιά 100Χ75, κόβω το ένα σε 3 λωρίδες των 25 και τις κολλάω στα άλλα για να έχω 100Χ100 και ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ!!!
θέλει 1,50 Χ 1,50
για τα διασποράς θέλεις ολόκληρο τοίχο για να δεις την τουφεκιά

Επίσης για να μην δημιουργούνται "οπτικές παρανοήσεις"
χρησιμοποίησε μόνο κόκκινο μαρκαδόρο για να μαρκάρεις τα σκάγια και μαρκαριζέ τα όλα κι αυτά εκτός κύκλου
τα γράμματα γράφε τα με μπλε ή μαύρο να διαφέρουν από τα σκάγια

τες πα, το ζήτημα είναι να υπάρχει ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ, σεβασμός στον συνομιλητή και κυρίως να εκτιμούμε τον κόπο του.........
 
Όλα καλά πάμε για άλλα φίλε καλά να μαστε .
ναι καλά!!!
μια κουβέντα είναι κι αυτή......
ξέρεις τι είναι να παιδεύεσαι να κάνεις δοκιμές με ενθουσιασμό εφήβου για να τις "δείξεις" σε φιλαράκια
και να εισπράττεις απαξιωτικά σχόλια κι αχαριστία;
τον καταλαβαίνω τον Νίκο ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!
 
Αυτά που μας ενώνουν είναι περισσότερα από ένα λανθασμένο σχόλιο η απάντηση πιστεύω θα πρεπε κάποια στιγμή να βρισκόμασταν όλοι μπροστα σε μια λαμαρίνα 2 επί 2 μέτρα να εξαντλουσαμε όλη μέρα τις απορίες μας και μετά να τελειώναμε με τσιπούρα κτλ αλλά που .
 
Η διάσταση του πίνακα δοκιμών μεγάλη υπόθεση
πρέπει να δεις ολόκληρη την τουφεκιά
Νίκο εγώ είχα (κι έχω) χαρτιά 100Χ75, κόβω το ένα σε 3 λωρίδες των 25 και τις κολλάω στα άλλα για να έχω 100Χ100 και ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ!!!
θέλει 1,50 Χ 1,50
για τα διασποράς θέλεις ολόκληρο τοίχο για να δεις την τουφεκιά

Επίσης για να μην δημιουργούνται "οπτικές παρανοήσεις"
χρησιμοποίησε μόνο κόκκινο μαρκαδόρο για να μαρκάρεις τα σκάγια και μαρκαριζέ τα όλα κι αυτά εκτός κύκλου
τα γράμματα γράφε τα με μπλε ή μαύρο να διαφέρουν από τα σκάγια

τες πα, το ζήτημα είναι να υπάρχει ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ, σεβασμός στον συνομιλητή και κυρίως να εκτιμούμε τον κόπο του.........

Σωστα τα λες....ΟΛΑ αυτα οταν εχεις πινακα σε σκοπευτηριο....
Αντε τωρα εγω να στηριξω χαρτονι 1,5 χ1,5...μεσα στο χωραφι....και να φυσαει....εδω υποφερω να στηριξω
το μισο....ποσο μαλλον το διπλασιο....
Καλα...για την μαντρα της γειτονησας...δεν λεω τιποτα....
Απλα πρεπει να τον ξανα χτισω....!!!!


εικόνα_Viber_2021-04-16_13-46-04-173.jpg
 
εγώ Νίκο στήριζα με πιαστράκια το χαρτόνι 1Χ1 σε φράχτη συρμάτινο (το ίδιο κάνω και τώρα αλλού)
αργότερα είχα φτιάξει ξύλινο τελάρο με τρύπα 90Χ90 στη μέση
με πατέντες να στηρίζω δοκίμια για διάτρηση
χώρια κατασκευες για τον Crony να μετραω V10 όπως μου είχε πει ο Γ. Βλαχόπουλος της Λάμπρο
 
εγώ Νίκο στήριζα με πιαστράκια το χαρτόνι 1Χ1 σε φράχτη συρμάτινο (το ίδιο κάνω και τώρα αλλού)
αργότερα είχα φτιάξει ξύλινο τελάρο με τρύπα 90Χ90 στη μέση
με πατέντες να στηρίζω δοκίμια για διάτρηση
χώρια κατασκευες για τον Crony να μετραω V10 όπως μου είχε πει ο Γ. Βλαχόπουλος της Λάμπρο

Εφτιαξα και εγω ξυλινο πινακα....Και δεν μπορεσα να ριξω τουφεκια επανω του....Ασε το κουβαλημα...
Ο αερας και η υγρασια εδω ειναι σχεδον συνηθες φαινομενο....
Τι να κανω,,,,να περιμενω ποτε δεν θα εχει αερα για δοκιμες ??? Ποτε δεν θα γινουν φιλε!!!
Στην βραση κολλαει το σιδερο....εμενα μου κανει ''κλικ'' γεμιζω και δοκιμαζω...το χωραφι ειναι διπλα στο
σπιτι μου.... ;)
 
Δεν σας κάνει εντύπωση που όλα τα τσοκ είναι τα καλύτερα του κόσμου ;
Ένα σωληνάκι που αν αν πει κάποιος το αντιγράφω το κάνει με ακρίβεια μm.
Όλα ίδια, εκτός φρενάτων και brain που δεν τα ξέρω ...
Μόνη διαφορά η σύσφιξη και η λείανση ... Αν και για την λείανση δεν έχω πειστεί ότι ο καθρέφτης βοηθά ...
Παραβοηθα
 
Παραβοηθα
Αν έχεις κάνει τεστ εσύ προσωπικά ή οποιοσδήποτε άλλος, με διάφορες τραχύτητες, το πιστεύω.

Αν το έχεις διαβάσει, το έχεις ακούσει, στο έχει πει ο τάδε κτλ έχω τις αμφιβολίες μου.
Το λέω γιατί έχω διαβάσει και το αντίθετο.
Θυμάσαι πως ήταν το gemini ... Μου απάντησαν ότι είναι φυσιολογικό.

Μόνο τα σωστά σχεδιασμένα πειράματα εμπιστεύομαι.
 
Η εσωτερική γεωμετρία της κάνης ,αν μελετήσουμε βήμα βήμα από την θαλάμη έως το στόμιο τις διαστάσεις, γωνίες κλπ, και αν την συσχετισουμε με τις διαστάσεις των βυσμάτων, μας οδηγεί σε σχετικά ασφαλή συμπεράσματα για την καταλληλοτητα ή όχι κάθε αυλου.

Οι διαστάσεις των πλαστικών βυσμάτων παίζουν από 18,0 σε 18,6 και αποτελούν την συντριπτική πλειοψηφία των βυσματωσεων. Για παραδοσιακά φυσίγγια χωρίς πλαστικό δεν υπάρχει αμφιβολία πως οι στενοί αυλοι 18,2 και 18,3 είναι μονόδρομος. Στα φυσίγγια με πλαστικό βύσμα ή και μονο πλαστική couvette, η ιδανική διάμετρος αυλου, είναι αυτή που συνδυάζει τέλεια εμφραξη με την μικρότερη τριβή. Κάποια βύσματα έχουν την ικανότητα να κάνουν τέλεια εμφραξη ακόμη και σε αυλό 19+ χιλιοστά, τα περισσότερα όμως, ειδικά στο κρύο παρουσιάζουν διαφυγες αερίων όταν η φούστα τους << κολυμπάει >> στην κάνη. Όσο για τις τριβες, πέρα από την αχρείαστη παραπανίσια καταπόνηση όπλου και βύσματος, προκαλούν απώλεια ενέργειας, ταχύτητας, χωρίς να προσφέρουν κάτι χρήσιμο. Λογικά όσο φαρδύτερος ο αυλός τόσο λιγότερη τριβή, ( για ίδιο επίπεδο λείανσης και ευθύτητας κάνης), ομως εμφραξη με τριβες είναι αντικρουομενα μεγέθη, από ένα σημείο και μετά αρχίζει να χάνεται το ένα από τα δύο. Αν προσθέσουμε και την τρίτη παράμετρο που είναι η πίεση των αεριων, ( οσο μεγαλώνει η διάμετρος τόσο μειώνεται η πίεση), καταλήγουμε κάπου στη μέση. Νομίζω ότι μια διάμετρος αυλου δεν μπορεί να είναι ιδανική για ολα τα βύσματα, αλλά για συγκεκριμενη διάμετρο βυσμάτων.

Να μην χαλάμε το breda team.

Έτσι είναι.
Δεν υπάρχουν μαγικά στην βλητική, ούτε ιδανικές κάνες που τα πάνε καλά παντού, πάντα και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, με οποιαδήποτε γόμωση, βύσμα, φυσίγγι, τσοκ, ταχύτητες και δεν ξέρω με τι άλλο.

Οι Αμερικάνοι τις ψάχνουν, οι Άγγλοι τις ψάχνουν, οι Ιταλοί τις ψάχνουν και εμείς τις έχουμε βρει ήδη.
 
αυτου του τυπου οι μη τυποποιημενες σωστα δοκιμες, δειχνουν κατι σημαντικο. Οτι τις εντυπωσιακα (στο ματι του πελατη) πυκνες κατανομες πολλων αφτερ μαρκετ , δεν μπορουν να τις βαλουν πανω στο πουλι οι περισσοτεροι, ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΤΗΜΕΝΟ ΚΑΛΑ οπλο , καθιστοι , και με ιδανικη ψυχολογια (χαλαρες βολες τεστ)
Να συμπληρώσω ...

Από το ΚΥΝΙΓΙ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ, ΒΛΗΤΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΛΕΙΟΚΑΝΟΥ, "Η ΜΕΘΟΔΟΣ OBERFELL & THOMSON" ανάλυση του Ντίνου Παπατσαρούχα...

"...Η κυνηγετική τουφεκιά, αυτή που σκοτώνει, είναι η τουφεκιά χωρίς συγκέντρωση. Είναι η τουφεκιά με ομοιόμορφη κατανομή και με όσο δυνατόν λιγότερα κενά"

Νομίζω δε ότι το "χωρίς συγκέντρωση" εννοεί "χωρίς υπερ-συγγκέντρωση" στο κέντρο που "αφαιρεί" σκάγια από την περιφέρεια και χαλάει την ομοιόμορφη κατανομή...

Το τέλειο θα όταν η τουφεκιά να κρατά ομοιόμορφη κατανομή και έξω από τον κύκλο δοκιμής των 75 εκατοστών , με τα λιγότερα δυνατά κενά, και με τόσα σκάγια όσα χρειάζεται το θήραμα ανάλογα με το μέγεθος του για να πέσει, στην απόσταση που τουφεκάμε.

Με την αύξηση της ας το πούμε,"ωφέλιμης διασποράς", μαθηματικά έχουμε πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες ευστοχίας και καταβολής...

Το παράδειγμα π.χ. με τα τσόκ, από το ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ
ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ...


30. Eρώτηση: Μια διασπορά που ρίχτηκε με τσόκ πέντε άστρων στα 32 μέτρα, πόση προσκόπευση θα μου καλύψει σε σχέση με το ένα άστρο;
Aπάντηση: Στα 32 μέτρα, η ακτίνα μιας διασποράς η οποία ρίχτηκε από τσοκ 5 άστρων είναι ίση με 65 εκατοστά. Η αντίστοιχη του ενός άστρου είναι περίπου 41 εκατοστά. Συνεπώς το κέρδος θα είναι μόνο 65-41=24 πόντοι.

31. Eρώτηση: Μα τότε πως, με τα 5 αστέρια, καλύπτουμε περισσότερες σκοπευτικές αβλεψίες;
Aπάντηση: Η κάθε άστοχη ντουφεκιά, δεν θα κατευθυνθεί εμπρός ή πίσω από το στόχο. Μπορεί να πάει επάνω ή κάτω ή σε οποιαδήποτε θέση γύρω από το τρυγόνι ή την τσίχλα και στην πρώτη περίπτωση, των 5 άστρων, η διασπορά μας θα καλύψει εμβαδόν 13273cm² ενώ με το ένα άστρο εμβαδόν 5281cm². Όπερ μεθερμηνευόμενο, θεωρητικά, με τα 5 αστέρια έχουμε 2,5 περισσότερες φορές πιθανότητα να ευστοχήσουμε. Το μόνο που χρειάζεται, είναι η πυκνή, σε σχέση με το θήραμα, διασπορά.
 
Last edited:
Τι έγινε ΚαπταΓιάννη; μπήκες στην ρότα μου; .shake hands.

ο μακαρίτης ο Παπαδέας μερικές φορές δεν απέφυγε τους σκοπέλους τις ξέρες και κάποιες λίγες φορές το 'ριξε έξω το καράβι.....
γι αυτό διαβάζουμε με προσοχή τι μας έλεγε....

σε μεγάλες αποστάσεις το άνοιγμα του φουλ τσοκ τείνει να εξισωθεί με του κυλίνδρου
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top