Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν υπάρχει φίλε κανείς εκνευρισμός απλά σκεφτόμαστε διαφορετικά .Όπως και ο κάθε ένας .Ο κάθε ένας κάνει δοκιμές βγάζει συμπεράσματα κτλ .Προσωπικά έχω αναφέρει δεν θεωρώ δεδομένο τίποτα διότι.1) Όλα εξελίσσονται με την πάροδο του χρόνου .2) Δεν μπορώ να εμπιστευτώ εύκολα κάποιον γιατί δεν ξέρω τι συμφέροντα κρύβονται πίσω του .3) Έχω πιάσει να αντιφάσκουν οι περισσότεροι από αυτούς που ανάφαιρονται ανά διαστήματα ως Οπλουργοι και οι οποίοι έχουν ελειπεις γνώσεις .Το εχω διαπιστώσει κατά ιδίαν τετ α τετ με τους περισσότερους σε δουλειές που έχω αναφερθεί ότι θέλω να γίνουν σε όπλα μου ,με το τι έχουν κάνει ,και το τι θα έπρεπε.Γιαυτο έχω ξαναγράψει ότι ολοκληρωμένος αυτό που λέμε οπλουργος δει υπάρχει στη χώρα .Και πάμε στο διαταυτα το 1930 πηραν δύο κανες 55 εκ και 76 με το ίδιο φυσίγγι και έβγαλαν το συμπέρασμα γιατί πιστεύεις ότι αν το κάνεις σήμερα με δύο κανες σημερινές και σημερινά φυσίγγια θα βγάλεις το ίδιο αποτέλεσμα .Και με ποιας εταιρίας κανες μπορεί της μπενελι να το κάνουν και μπορεί της Μπερέτα να έχουν 30μετ διαφορά η 55 με την 76 λέω εγώ .Πως θα υποστηρίζω εγώ τι έγινε το 1930 και μου λες ότι λέει δεν αφορά αυτό τη σκοποβολή γιατί σκοποβολή κάνουμε στο διάστημα με άλλα βαρυτικά πεδία . Ενολιγοις θέλω να καταλήξω ότι ότι γράφεται δεν είναι απόλυτο .Εννοείται ότι ούτε εκνευρισμός ούτε αντιπαράθεση συμβαίνει την άποψη μου καταθέτω σιγά μην τσακωθούμε γιατί τι λέει ο κάθε αρθρογράφος άλλη δουλειά δεν είχαμε απλώς δεν αποδέχομαι αυτά που εμφανίζουν με την λογική αυτό είναι ανεφ σημασίας .Γιατί ανεφ σημασίας πράγμα στη βλητική δεν υπάρχει για μένα .
 
Εχω ρε Δημητρη αλλα μονο το Kicks xfull εχω μονιμα, στον παγκο εχω το goose, ufo και Kicks Lf.
Ολα καλα ειναι και του οπλου επισης παρα πολυ καλα, αλλα πλεον δεν μπαινω στο τρυπακι οταν χασω ενα πουλι να πω, αν ειχα το αλλο τσοκ θα το επαιρνα...
Ασε που θα λαλησω παλι στις δοκιμες αν παρω κι αλλο τσοκ, ετσι ειμαι μονιμα με το xfull βιδωμενο και ολα κομπλε, αν παω πχ για μπεκατσα βαζω 1ο ενα διασπορας και ειμαι κυριος.
Έτσι σε θέλω.
ΕΝΑ (όποιο χρησιμοποιούμε πιο συχνά), για όλα.
Μόνιμα γουρουνο-LM εδώ.
Σιγά μην αλλάζουμε 10 φορές τσοκ στο κυνήγι ...

Πέρα από την πλάκα μόνο στα παπιά και στις μαύρες αναζητώ το F και τον κύλινδρο.
Έτσι μόνο αυτά πλέον κουβαλάω στην θήκη του όπλου.
 
Κάποια πράγματα απλά θα σου αναφέρω Η μπαρούτι καίγεται στα πρώτα εκατοστά άρα τι 66 τι 76 τσάμπα βάρος κουβαλάς μόνο στη σκόπευση βοηθάει.Συνχτονως ένα άλλο που το αναιρεί όταν είναι το κοντάκι στα μέτρα σου άχρηστη η ρίγα άρα πωςς βοηθά στη σκόπευση η μακρύτερη κανη αφήνω το ότι βγάζει βλητικα το ίδιο αποτέλεσμα.
Στην κατάδειξη του στόχου βοηθά....δείξε κάτι με τον δείκτη κ με έναν χάρακα κ πες τι παρατηρησες‼️
 
Έχω φτιάξει ένα excel που βάζεις γραμμάρια σκαγιών και αριθμό σκαγιών (που ζυγίζεις) και σου βγάζει τον αριθμό σκαγιών σε όλη την γόμωση και το νούμερο των σκαγιών με δεκαδική μορφή.

Πολύ σημαντικό.

Σήμερα άνοιξα ένα #8 και τα σκάγια ήταν #9,8 !!!!
ΔΕΚΑΡΙΑ !!!
Τα σκάγια είναι άλλα αντί άλλων σε κάποια φυσίγγια.

Θα το ανεβάσω εδώ πιο μετά ...
 
Έχω φτιάξει ένα excel που βάζεις γραμμάρια σκαγιών και αριθμό σκαγιών (που ζυγίζεις) και σου βγάζει τον αριθμό σκαγιών σε όλη την γόμωση και το νούμερο των σκαγιών με δεκαδική μορφή.

Πολύ σημαντικό.

Σήμερα άνοιξα ένα #8 και τα σκάγια ήταν #9,8 !!!!
ΔΕΚΑΡΙΑ !!!
Τα σκάγια είναι άλλα αντί άλλων σε κάποια φυσίγγια.

Θα το ανεβάσω εδώ πιο μετά ...
Σε πολλά εμπορικά
 
Έτσι σε θέλω.
ΕΝΑ (όποιο χρησιμοποιούμε πιο συχνά), για όλα.
Μόνιμα γουρουνο-LM εδώ.
Σιγά μην αλλάζουμε 10 φορές τσοκ στο κυνήγι ...

Πέρα από την πλάκα μόνο στα παπιά και στις μαύρες αναζητώ το F και τον κύλινδρο.
Έτσι μόνο αυτά πλέον κουβαλάω στην θήκη του όπλου.
Ειναι μεγαλο κολλημα Βασιλη τα τσοκ, αν τουφεκουσα σε νορμαλ αποστασεις μαλλον μονιμα το Lm θα ειχα βιδωμενο γιατι ειναι πολυ ωραιο τσοκ, αλλα ειμαι λιγο ταλιμπανακος και την εχω βρει με το xfull
 
όσον αφορά την "θεωρία και την πράξη"
έχω τρία ΠΡΑΚΤΙΚΑ παραδείγματα
1 με τον αείμνηστο Αιρτον Σενα, 2 με έναν φίλο που έκανε μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, 3 με κάτι που έγινε όταν σπούδαζα

θα σας πω το 2ο και όποιος καταλάβει:
ο φίλος έκανε κάτι πειράματα σε ένα πανεπιστημιακό εργαστήριο στην Αγγλία (αν δεν απατώμαι), σε κάποια φάση αγανακτισμένος γυρνάει και λέει σε έναν Καθηγητή: "τι παιδευόμαστε; αφού άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη!"
γυρνάει και βλέπει τον Καθηγητή να τον κοιτάει βλοσυρά, καταλαβαίνει ο φίλος ότι έκανε πατάτα και για τον καλοπιάσει σκάει ένα χαμόγελο!
Τον κοιτάει ο Καθηγητής κι ενώ είναι αγριεμένος αρχίζει να γελάει! και λέει:
"πω,πω μου την έφερες! σχεδόν σε πίστεψα! αλλά το σκέφτηκα πως είναι αδύνατον ενας Έλληνας - που η Ελλάδα έχει βγάλει τους μεγαλύτερους Θεωρητικούς της ιστορίας - να ξεστομίσει τέτοια τριτοκοσμική αηδία (σκουπίδι) (third - world rubbish)"
Έκτοτε ο φίλος μου δεν ξανάπε αυτή την φράση.....
Μάριε μπορείς να αναφέρεις και τα άλλα παραδείγματα; Ίσως έστω αυτό με τον Σένα αν το άλλο είναι προσωπικό και δεν λέγεται...
 
Να δίνεις Ν° σκαγιών και να βγάζει γραμμάρια ή ποσότητα!
Το κάνει στην στήλη D (από το D3 μέχρι το D18) αν αλλάξεις το D2.

Κατεβάστε πάλι το αρχείο ... συμπλήρωσα κάτι στο τέλος.
 

Attachments

Last edited:
Έχω φτιάξει ένα excel που βάζεις γραμμάρια σκαγιών και αριθμό σκαγιών (που ζυγίζεις) και σου βγάζει τον αριθμό σκαγιών σε όλη την γόμωση και το νούμερο των σκαγιών με δεκαδική μορφή.

Πολύ σημαντικό.

Σήμερα άνοιξα ένα #8 και τα σκάγια ήταν #9,8 !!!!
ΔΕΚΑΡΙΑ !!!
Τα σκάγια είναι άλλα αντί άλλων σε κάποια φυσίγγια.

Θα το ανεβάσω εδώ πιο μετά ...
Δεν πιστεύω να ήταν L@@@@o????
 
Έτσι σε θέλω.
ΕΝΑ (όποιο χρησιμοποιούμε πιο συχνά), για όλα.
Μόνιμα γουρουνο-LM εδώ.
Σιγά μην αλλάζουμε 10 φορές τσοκ στο κυνήγι ...

Πέρα από την πλάκα μόνο στα παπιά και στις μαύρες αναζητώ το F και τον κύλινδρο.
Έτσι μόνο αυτά πλέον κουβαλάω στην θήκη του όπλου.
Το gemini LM έχω και εγώ κολημενω πανω στην benella μόνιμα. Τα έχουμε βρει άψογα. Σε απόσταση και κατανομή. Και η κάνη μου 66cm.οπλο becaccia supreme .θυραμα λαγός μέχρι τώρα. Από την άλλη εβδομάδα θα μπει το ΤΜ για δοκιμές στης φάσσες.
 
Ειναι μεγαλο κολλημα Βασιλη τα τσοκ, αν τουφεκουσα σε νορμαλ αποστασεις μαλλον μονιμα το Lm θα ειχα βιδωμενο γιατι ειναι πολυ ωραιο τσοκ, αλλα ειμαι λιγο ταλιμπανακος και την εχω βρει με το xfull
Λοιπόν σου εχω τσοκ πολυ δυναμη, για εξτριμ έργα, ενδιαφέρεσαι ;;;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top