Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το κάνει στην στήλη D (από το D3 μέχρι το D18) αν αλλάξεις το D2.

Κατεβάστε πάλι το αρχείο ... συμπλήρωσα κάτι στο τέλος.
Δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.Να βάζεις Ν° και βάρος σκαγιών και να βγάζει σύνολο τεμαχίων.
Ιδιογόμωση κάνω δεν σφάζω πάντα.
Όλα καλά.
 
Καλη η θεωρια βρε φιλε!!! Και ξερεις οτι δεν ειρωνευομαι...Αλιμονο εαν εκανα κατι τετοιο!!!

Απο την αλλη το εχω ξανα πει....Οταν υπαρχουν τετοιες τουφεκιες....την θεωρια ξερεις που την εχω......

Πηξαμε....απο θεωρια....Να λιγη πραξη....


View attachment 39336View attachment 39338View attachment 39340View attachment 39341
Α ρε δάσκαλε ζωγραφιζεις
 
Δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.Να βάζεις Ν° και βάρος σκαγιών και να βγάζει σύνολο τεμαχίων.
Ιδιογόμωση κάνω δεν σφάζω πάντα.
Όλα καλά.
Δηλαδή ... 28gr οχτάρια πόσα σκάγια έχουν ?

Βάζεις στο κελί d2 το 28
Πατάς enter
Στο κελί d8 βλέπεις τον αριθμό των σκαγιών.

Αν δεν θες αυτό περιέγραψε ακριβώς το πρόβλημα ...
 
Εχω ρε Δημητρη αλλα μονο το Kicks xfull εχω μονιμα, στον παγκο εχω το goose, ufo και Kicks Lf.
Ολα καλα ειναι και του οπλου επισης παρα πολυ καλα, αλλα πλεον δεν μπαινω στο τρυπακι οταν χασω ενα πουλι να πω, αν ειχα το αλλο τσοκ θα το επαιρνα...
Ασε που θα λαλησω παλι στις δοκιμες αν παρω κι αλλο τσοκ, ετσι ειμαι μονιμα με το xfull βιδωμενο και ολα κομπλε, αν παω πχ για μπεκατσα βαζω 1ο ενα διασπορας και ειμαι κυριος.
Αυτό έκανα εγώ με την fusion evolve μετά από ένα μήνα κυνηγιού κυνηγούσα με μόνιμα τον άσσο μαμά επάνω και τις μαύρες κοντά μακριά παντού όταν αλαζα σε πιο ανοιχτό τσοκ είχα αποτυχίες .Κάτι που με προβλημάτισε και δεν κατέληξα σε ασφαλή συμπερασμα αν και σηκώνει ανάλυση το έργο .
 
Αυτό έκανα εγώ με την fusion evolve μετά από ένα μήνα κυνηγιού κυνηγούσα με μόνιμα τον άσσο μαμά επάνω και τις μαύρες κοντά μακριά παντού όταν αλαζα σε πιο ανοιχτό τσοκ είχα αποτυχίες .Κάτι που με προβλημάτισε και δεν κατέληξα σε ασφαλή συμπερασμα αν και σηκώνει ανάλυση το έργο .
Δεν ειναι το προβλημα Γιαννη οτι αν βαλω πανω αλλο τσοκ θα εχω αποτυχιες...πιο πολυ κολλημα ειναι με το Κικς και οτι γενικα δεν ειμαι πολυ φιλος με τα ανοιχτα τσοκ.
Εχω δει και πολυ ωραιες μακρινες καταβολες με το Κικς και μου εχει κατσει πολυ καλα, αυτος που μου πουλησε το οπλο ειχε μονιμα το 3 πανω για φασσες που πηγαινε χωρις κανενα παραπονο,θυμαμαι ειχαμε χαλασει ενα τσοκοκλειδο για να το ξεβιδωσουμε τοτε, καταλαβαινεις ποσο κολλημενο ηταν.
 
Μας έβγαλες τα μάτια. Φοβερή τουφεκια.

Γι'αυτο γραφω το σεταπ αναλυτικα επανω στο χαρτι του στοχου....Να το φτιαξει οποιος θελει...και
να χαιρεται τις τουφεκιες του....Παραλληλα....να ξερει ποιον θα βριζεις στον κυνηγοτοπο οταν δεν
πεφτει το θηραμα!!! ;)

Σε ευχαριστω φιλε μου!!! :)
 
Last edited:
Γι'αυτο γραφω το σεταπ αναλυτικα επανω στο χαρτι του στοχου....Να το φτιαξει οποιος θελει...και
να χαιρεται τις τουφεκιες του....Παραλληλα....να ξερει ποιον θα βριζει στον κυνηγοτοπο οταν δεν
πεφτει το θηραμα!!! ;)

Σε εχαριστω φιλε μου!!! :)
Με μία ωραία αρχική ταχύτητα και αυτή την κατανομή δεν υπάρχει περίπτωση να μην πέσει.
Στο μόνο που διστάζω να αντιγράψω ένα setup είναι ο τρόπος ρελιασματος, στροφές, στροφειο, χρόνος ρελιασματος. Θέλει εκ νέου ψάξιμο.
Συνέχισε να βγάζεις ωραία πράγματα Νίκο
 
Με μία ωραία αρχική ταχύτητα και αυτή την κατανομή δεν υπάρχει περίπτωση να μην πέσει.
Στο μόνο που διστάζω να αντιγράψω ένα setup είναι ο τρόπος ρελιασματος, στροφές, στροφειο, χρόνος ρελιασματος. Θέλει εκ νέου ψάξιμο.
Συνέχισε να βγάζεις ωραία πράγματα Νίκο

Μην ''κολλας'' σε στροφεια ...στροφες...κτλ ...κτλ...
Αντεγραψε το....εχεις ενα σεταπ ετοιμο.... Δοκιμασμενο.......Εαν το αντιγραψεις Σωστα....οι αποκλισεις που θα εχεις ΑΝ εχεις...θα ειναι μικρες.....
Ακου τον γέρο....ξερει τι σου λεει ...!!! ;)
 
Δηλαδή ... 28gr οχτάρια πόσα σκάγια έχουν ?

Βάζεις στο κελί d2 το 28
Πατάς enter
Στο κελί d8 βλέπεις τον αριθμό των σκαγιών.

Αν δεν θες αυτό περιέγραψε ακριβώς το πρόβλημα ...
Έχεις δίκιο.Το βράδυ άλλα έβλεπα, τι να πω.
Ευχαριστώ.
 
Νίκο πόσα bar να βγάζει αυτό;

Τι να πω ??? Για να εισαι σιγουρος πρεπει να μετρηθει σε κανονακι....Δεν το εχω μετρησει...
Απο την λιγη πειρα που εχω....και χωρις ο ωμος μου να ειναι μπαρομετρο....σου λεω οτι εχω βγαλει
ποιο ''σκληρα'' σεταπ απο αυτο.....και ηταν και ειναι μεσα τα ορια της ασφαλειας.
Εννοω σε ανακρουση....
Παιδικο φυσιγγιο δεν ειναι....αλλα μην σε παραπλανει η ταχυτητα....Η SSB-150 - βγαζει ταχυτητες μεγαλες
και σε ''χαμηλα'' bar.
Μιλαμε παντα για φυσιγγια magnum.....αλλα εαν δεν το ειχα δοκιμασει...δεν θα εβλεπες το σεταπ στο χαρτι !!!
Το εχω διαπιστωση συγκρινοντας την SSB-150 με την ΤΕΚΝΑ και στα βολια....και ΠΑΝΤΑ εμπειρικα...
Τωρα οποιος θελει....ας το μετρησει στο κανονακι Γιωργο !!!
 
Τι να πω ??? Για να εισαι σιγουρος πρεπει να μετρηθει σε κανονακι....Δεν το εχω μετρησει...
Απο την λιγη πειρα που εχω....και χωρις ο ωμος μου να ειναι μπαρομετρο....σου λεω οτι εχω βγαλει
ποιο ''σκληρα'' σεταπ απο αυτο.....και ηταν και ειναι μεσα τα ορια της ασφαλειας.
Εννοω σε ανακρουση....
Παιδικο φυσιγγιο δεν ειναι....αλλα μην σε παραπλανει η ταχυτητα....Η SSB-150 - βγαζει ταχυτητες μεγαλες
και σε ''χαμηλα'' bar.
Μιλαμε παντα για φυσιγγια magnum.....αλλα εαν δεν το ειχα δοκιμασει...δεν θα εβλεπες το σεταπ στο χαρτι !!!
Το εχω διαπιστωση συγκρινοντας την SSB-150 με την ΤΕΚΝΑ και στα βολια....και ΠΑΝΤΑ εμπειρικα...
Τωρα οποιος θελει....ας το μετρησει στο κανονακι Γιωργο !!!
Ποιος τη βγάζει αυτή τη μπαρούτι Νίκο❓τρελή ταχύτητα ‼️για 50γραμ φυσίγγιο‼️
 
Θελω να κανω μερικες δοκιμες με την beretta να δω τι κατανομες δινει με το μαμα 3αρι τσοκ. Επειδη δεν εχω ασχοληθει στο παρελθον, τα χαρτονια τι διαστασεις πρεπει αν εχουν; Ο κυκλος τι ανοιγμα να εχει; Ποια η καλυτερη μεση αποσταση για φυσιγγια με συγκεντρωτηρα; Και τελος, που μπορω να βρω χαρτονια τετοιου μεγεθους; Ευχαριστω.
 
Last edited:
Ποιος τη βγάζει αυτή τη μπαρούτι Νίκο❓τρελή ταχύτητα ‼️για 50γραμ φυσίγγιο‼️

Η MAXAM Γιαννη .....Με προλαβε το πειραχτηρι..... (ο Αλεξ 37 ) με ρωταει εαν βρηκα το κλειστρο.... :D
Στα ατσαλινα ΣΚΑΓΙΑ πιανω v1,5-494m/s φιλε....Αξιολογη πυριτιδα φιλε!!! :)
 
Θελω να κανω μερικες δοκιμες με την beretta να δω τι κατανομες δινει με το μαμα 3αρι τσοκ. Επειδη δεν εχω ασχοληθει στο παρελθον, τα χαρτονια τι διαστασεις πρεπει αν εχουν; Ο κυκλος τι ανοιγμα να εχει; Ποια η καλυτερη μεση αποσταση για φυσιγγια με συγκεντρωτηρα; Και τελος, που μπορω να βρω χαρτονια τετοιου μεγεθους; Ευχαρσιτω.

Τα μετρα αναλογα μεχρι εκει που σηκωνεις το οπλο σου...και οχι μονο...
Ξεκινα με 3* αστρα απο τα 30 μετρα για ψιλα σκαγια Ν8 -8,5- 9 - και με το ιδιο τσοκ στα 35 ή 36,5 μετρα
που ειναι και το σωστο και μεχρι τα 50 ( ? ) μετρα με φουλ τσοκ.
Ο Κυκλος 76 εκατοστα.....χαρτονια βρισκεις απο παλετες με αναψυκτικα ή μπυρες...
Καλες δοκιμες σου ευχομαι!!!
 
Παλέτες με αναψυκτικά ή χαρτόνια 1μ σε ρολό για βαψίματα σπιτιού. (Τα στρώνουν στο δάπεδο)
Αν πας σκοπευτήριο, πίνακας, πολύ πιο εύκολο.
Στημένο όπλο ...
Μέτρημα σκαγιών απαραίτητο αν θες να βγάλεις συγκέντρωση.
Χθες πρέπει να άνοιξα καμιά 20αριά φυσίγγια ψιλά.

Τα σκάγια ήταν από μισό μέχρι σχεδόν 2 νούμερα μικρότερα ΣΕ ΟΛΑ.
Γι αυτό δεν χρησιμοποιώ ποτέ 10άρια.
Γιατί είναι 11άρια 12άρια ... ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top