Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Άρα η Μαξάμ δίνει ελλιπείς και άρα επικίνδυνες πληροφορίες ;;;
Εκεί καταλήγουμε ... ;;;

Ποιά εταιρία δίνει πατήματα, βύσματα, στροφεία και όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να πάρεις την μέγιστη πίεση που κοτσάρει η ίδια η εταιρία στο site της ;;;
Απλά ρωτάω ...

https://www.maxamcorp.com/en/cartridges-components/comp
Δηλαδη συναδελφε η κατασκευαστρια εταιρια δινει μια λαθος δοσολογια , γιατι ; Τι κερδος εχει αυτη; Το υψος κλεισιματος ειναι στανταρ 64 χιλ για ολλα τα μαγκνουμ φυσιγγια ,και τα στροφεια , δηλαδη θα δεινει λαθος δοσολογιες και για τις 20 πυριτηδες που εχει !!! Ετσι οπως τα λετε που θα βρησκουμε δοσολογιες για τα μπαρουτια που αγοραζουμε ;
Εγώ είπα πως είναι λάθος η δοσολογία σου δίνει ένα εύρος γόμωσης,δεν ξέρω με τη βυσμα μπορείς να το ρίξεις για να μην σηκώσει μπαρ,σου είπα και το άλλο πάλι 50 γρ 420 ταχύτητα θεωρείς πως δεν σηκώνει πιέσεις;;μάλλον ο δικός μου ωμός είναι πολύ ευαίσθητος!!
 
Μπορούσες κ μπορείς να γράψεις τη γνώμη σου, κ να την αιτιολογησεις φυσικά, χωρίς κοσμητικά επίθετα κτλπ.
Έδωσες την εντύπωση ότι έχεις "προηγούμενα" τα οποία δεν ενδιαφέρουν κανέναν.
Μας ενδιαφέρει η ουσία.
Κ τελικά η ουσία είναι ότι χωρίς κανονάκι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τπτ κ θα είμαστε πάντα στάσιμοι.
Οταν λεω ότι εχει Ουρια κάτι ξερω. Έχει δείξει δυγματα εδω Κάι καιρό. Τον ότι τον εχουν διώξει από ολα τα σαιτ Κάι εχει βρει καταφύγιο εδω...
 
Εγώ είπα πως είναι λάθος η δοσολογία σου δίνει ένα εύρος γόμωσης,δεν ξέρω με τη βυσμα μπορείς να το ρίξεις για να μην σηκώσει μπαρ,σου είπα και το άλλο πάλι 50 γρ 420 ταχύτητα θεωρείς πως δεν σηκώνει πιέσεις;;μάλλον ο δικός μου ωμός είναι πολύ ευαίσθητος!!
Φωνή βοώντος εν τη έρημο. Ελεγαν οι αρχαιοι φιλε Κωστα.....
 
Εγώ είπα πως είναι λάθος η δοσολογία σου δίνει ένα εύρος γόμωσης,δεν ξέρω με τη βυσμα μπορείς να το ρίξεις για να μην σηκώσει μπαρ,σου είπα και το άλλο πάλι 50 γρ 420 ταχύτητα θεωρείς πως δεν σηκώνει πιέσεις;;μάλλον ο δικός μου ωμός είναι πολύ ευαίσθητος!!
Καταρχην θα το ξανα πω οι πιεσεις με το κλωτσιμα εχουν πολυ μικρη σχεση και ναι μαλον πολλοι συναδελφοι εχουν προβλημα με το κλωτσιμα ,εγω τα 420 ειπα οτι ηταν στα 48 γραμμαρια οχι στα 50 τα 2 γραμμαρια εχουν σιαφορα φιλε
 
Καλησπέρα Βασίλη ην ισοκατανομή Ε σωτερικου/εξωτερικού κύκλου νομίζω πρέπει να είναι 140/64=2,18 γιατί εσωτερικός και εξωτερικός κύκλος έχουν ίδιο εμβαδών. Ανεξάρτητα από την ισοκατανομή εγώ βλέπω μια τουφεκιά που έχει τουλάχιστον άλλα10 -15 μετρα .
Όχι φίλε Φώτη, ούτε ο λόγος ισοκατανομής είναι 2,18 ούτε έχει άλλα 10-15 μ

ο λόγος ισοκατανομής είναι (140+64)/64 ήτοι 204/140 άρα 1,1457
 
Καταρχην θα το ξανα πω οι πιεσεις με το κλωτσιμα εχουν πολυ μικρη σχεση και ναι μαλον πολλοι συναδελφοι εχουν προβλημα με το κλωτσιμα ,εγω τα 420 ειπα οτι ηταν στα 48 γραμμαρια οχι στα 50 τα 2 γραμμαρια εχουν σιαφορα φιλε
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ σωστά
να το έχουμε στον νου μας
 
Σου είπα και το άλλο πάλι 50 γρ 420 ταχύτητα θεωρείς πως δεν σηκώνει πιέσεις;;;
Δεν ξέρω ... δεν εχω κανονάκι.

Αλλά ...
Τι σχέση έχει Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΙΕΣΗ με την τελική ταχύτητα της γόμωσης ;;;;

Τι σχέση έχει το λάκτισμα με την ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΙΕΣΗ ;;;;;
 
Οτι δινουν οι πινακες ειναι ΣΩΣΤΑ γραμμενα....Δεν υπαρχουν λαθος πινακες....ΑΣΧΕΤΟΙ ιδιογομωτες
υπαρχουν που δεν ξερουν να διαβασουν τους πινακες....και καταφευγουν σε παπαρολογιες για να
καλυψουν την αγνοια τους....
Περα απο αυτο ο συγκεκριμενος εκτος απο αγενης και ψευτης..... ειναι και κοινωνικα αμορφωτος !!!!
 
Last edited:
Ρε ας πάω να ρίξω ένα φιλί στα καλά μου Lambro στο ντουλάπι.big smile..very funny.
Πάω κ εγώ.
Να φιλήσω κ κάτι παλιά biturbo k demi???
Άραγε πόσα bar έβγαζαν???
να παω κι εγώ έχω απ όλα και μπιτουρμπα και ντεμιά και μπλεδιά και καφετιά!
.very funny.
 
Άρα η Μαξάμ δίνει ελλιπείς και άρα επικίνδυνες πληροφορίες ;;;
Εκεί καταλήγουμε ... ;;;

Ποιά εταιρία δίνει πατήματα, βύσματα, στροφεία και όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να πάρεις την μέγιστη πίεση που κοτσάρει η ίδια η εταιρία στο site της ;;;
Απλά ρωτάω ...

https://www.maxamcorp.com/en/cartridges-components/components/powder
Στο μυαλό μου είσαι‼️κοινή λογική‼️
 
Κατά τη διάταξη του άρθρου 57 ΑΚ, όποιος προσβάλλεται παράνομα στην προσωπικότητά του, νοούμενη ως το προστατευόμενο από το Σύνταγμα (άρθρα 2 παρ. 1 και 5 παρ. 1, 2) σύνολο των αξιών που απαρτίζουν την ουσία του ανθρώπου, έχει δικαίωμα να απαιτήσει να αρθεί η προσβολή και να μην επαναληφθεί στο μέλλον.[1] Ειδικότερα, προσβολή της προσωπικότητας υπάρχει όταν με οποιαδήποτε πράξη ή παράλειψη τρίτου, υπάρχει αμφισβήτηση της προσωπικής και επαγγελματικής προσωπικότητας ορισμένου προσώπου.[2] Από την διάταξη του άρθρου 57 ΑΚ προκύπτει, ότι καθιερώνεται αντικειμενική ευθύνη του προσβάλλοντος, μόνον ως προς την αξίωση άρσης της προσβολής και παράλειψής της στο μέλλον, ενώ για την καταβολή αποζημίωσης λόγω ηθικής βλάβης θα πρέπει να αποδειχθεί υπαιτιότητα.

Με την εξάπλωση του διαδικτύου και ιδιαίτερα των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, ιδιαίτερη πρακτική σημασία έχει αποκτήσει το ερώτημα αν είναι δυνατόν να επέλθει προσβολή προσωπικότητας μέσω διαδικτύου. Στο ερώτημα αυτό έχει απαντήσει θετικά η νομολογία, καθώς έχει κριθεί ότι είναι δυνατόν να επέλθει προσβολή προσωπικότητας ορισμένου προσώπου μέσω ιστοσελίδας κοινωνικής δικτύωσης (social networks), καθότι α) δίνεται η δυνατότητα σε κάθε συνδεδεμένο χρήστη να δημιουργήσει το προσωπικό του ιστολόγιο και β) να προβεί μέσω αυτού σε σύντομες δημοσιεύσεις και σχόλια, τα οποία μπορεί να θίγουν τρίτους.[3] Περαιτέρω, έχει κριθεί από την θεωρία και την νομολογία ότι οποιαδήποτε προσβολή της προσωπικότητας πραγματοποιείται μέσω διαδικτύου («internet»), συνιστά δια του τύπου προσβολή.[4]

Η δε αγωγή προσβολής προσωπικότητας εκδικάζεται κατά την ειδική διαδικασία των περιουσιακών διαφορών του άρθρου 614 παρ. 7 ΚΠολΔ, που αφορά συνήθως διαφορές από δημοσιεύματα ή ραδιοτηλεοπτικές εκπομπές και κάθε είδους περιουσιακή ζημία. Ακόμη, έχει κριθεί ότι οι διατάξεις του ν. 1178/1981, προκειμένου για προσβολές της προσωπικότητας κατά τη διάρκεια ραδιοφωνικών ή τηλεοπτικών εκπομπών, εφαρμόζονται αναλόγως και επί προσβολών της προσωπικότητας οι οποίες συντελούνται στο διαδίκτυο (internet) μέσω ηλεκτρονικών ιστοσελίδων που λειτουργούν ως διεθνές μέσο διακινήσεως πληροφοριών, δεδομένου ότι για τις προσβολές αυτές δεν υπάρχει ιδιαίτερο νομικό πλαίσιο.[5]

Λαμβάνοντας υπόψη ότι η πληροφόρηση μέσω του διαδικτύου είναι η εξέλιξη της ηλεκτρονικής πληροφόρησης μέσω του ραδιοφώνου και της τηλεοράσεως,[6] κρίσιμο είναι να αναφέρουμε ότι μπορεί να ευθύνεται εις ολόκληρον σε αποζημίωση (αδικοπρακτική ευθύνη), λόγω προσβολής προσωπικότητας μέσω διαδικτύου και ο διαχεριστής/ιδιοκτήτης του ιστολογίου/ιστοσελίδας, αν αποδειχθεί ότι γνώριζε ότι τα επίμαχα κείμενα μπορούσαν να βλάψουν την τιμή και την υπόληψη των εναγόντων και πάρα ταύτα τα διατήρησε στην ιστοσελίδα και τα διέδωσε σε απροσδιόριστο αριθμό επισκεπτών αυτής. Συγκεκριμένα, έχει γίνει δεκτό από την νομολογία, ότι υπάρχει ευθύνη του προσώπου, το οποίου είχε τη διεύθυνση ιστοσελίδας (δηλαδή είχε την ιδιότητα του “φορέα παροχής υπηρεσιών” του π.δ. 131/2003) από κείμενα τα οποία αναρτήθηκαν στο χώρο φιλοξενίας της ιστοσελίδας από χρήστες αυτής.

Στην περίπτωση δε, που η προσβολή μέσω διαδικτύου επήλθε από δημοσίευμα σχόλιο σε ιστολόγιο ειδησεογραφικού περιεχομένου θα πρέπει να αποδειχθεί ότι το περιεχόμενο των ως άνω σχολίων υπερέβη το αντικειμενικά αναγκαίο μέτρο για να αποδοθεί το περιεχόμενο της σκέψης του συντάκτη προς ικανοποίηση του δικαιολογημένου ενδιαφέροντος για την ενημέρωση των χρηστών του ιστολογίου/ιστοσελίδας, αλλά και της πρόθεσής του συντάκτη τους να ασκήσει οξεία κριτική.[7] Τέλος, με την θέση σε εφαρμογή του Γενικού Κανονισμού Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων(679/2016/ΕΕ GDPR), δίδεται το δικαίωμα όχι μόνο απλής προσφυγής στην Εποπτική Αρχή (Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα) αλλά και διαγραφής των προσωπικών δεδομένων που εμπεριέχονται στο επίμαχο προσβλητικό κείμενο/σχόλιο, μέσω του οποίου επήλθε η προσβολή της προσωπικότητας μέσω διαδικτύου.
 
Καταρχην θα το ξανα πω οι πιεσεις με το κλωτσιμα εχουν πολυ μικρη σχεση και ναι μαλον πολλοι συναδελφοι εχουν προβλημα με το κλωτσιμα ,εγω τα 420 ειπα οτι ηταν στα 48 γραμμαρια οχι στα 50 τα 2 γραμμαρια εχουν σιαφορα φιλε
Θεωρείς παλι για τα 48 γρ λίγο το 420;;δοκιμές κάνω με οπλο αερίων που ζυγίζει 3800 και είμαι 90 κιλά άνθρωπος έχω ρίξει πολλά φυσίγγια και μπορώ να καταλάβω ποτέ ένα σεταπ ειναι για να ξανά ρίξεις και ποτέ όχι,δεν θα μπω σε άλλη αντιπαράθεση ο καθένας ρίχνει ότι θέλει και ας γίνει μπουρλότο!!
 
Οταν λεω ότι εχει Ουρια κάτι ξερω. Έχει δείξει δυγματα εδω Κάι καιρό. Τον ότι τον εχουν διώξει από ολα τα σαιτ Κάι εχει βρει καταφύγιο εδω...
Καθεσαι και προσβαλεις εναν ανθρωπο που αν μη τι αλλο εχει δωσει πολλες γνωσεις σε πολλους ....μια λες για τα επικινδυνα σετ απ και μια λες για τον ανθρωπο......ο ΝικοςΠ εχει δωσει δειγματα τι ΑΝΘΡΩΠΟΣ ειναι!
 
Θεωρείς παλι για τα 48 γρ λίγο το 420;;δοκιμές κάνω με οπλο αερίων που ζυγίζει 3800 και είμαι 90 κιλά άνθρωπος έχω ρίξει πολλά φυσίγγια και μπορώ να καταλάβω ποτέ ένα σεταπ ειναι για να ξανά ρίξεις και ποτέ όχι,δεν θα μπω σε άλλη αντιπαράθεση ο καθένας ρίχνει ότι θέλει και ας γίνει μπουρλότο!!
κοιτα να δεις η ssb ειναι μια πυριτηδα που κατασκευαστηκε για ατσαλινα σκαγια εκει ειναι αλλο το εργο ,παιζει μεγαλο ρολο η ογκομετρια τα 32 γρ ατσαλινα ειναι σαν να ριχνεις 40 γρ μολυβδινα ,η ssb εχει και δοσολογια για 36,40 γρ ατσαλινα σκαγια αν ανεβαζε μπαρ σαν τις αλλες "καηκε" η μαξαμ θα σπαγανε ολλα τα οπλα απο τα rio στην Αμερικη που ειναι δικη της εταιρια !για να καταλαβεις η tecna και η m92s γεμιζουν 30-32 γρ ατσαλια. εγω ειμαι 130 κιλα 1,90 και ριχνω με δικανο μπαικαλ ολες τις δοκιμες μου μαγκνουμ δραμια ,μαγκνουμ σκαγια και τα λοιπα το κλωτσιμα δεν εχει σχεση με τις πιεσεις
 
Τι έπαθες;
τι να πάθω Βασίλη;
εδώ μέσα μπαίνουμε να περάσουμε όμορφα ανταλλάσσοντας γνώμες Και όχι να συγχυζόμαστε από τον κάθε "ουρανοκατέβατο" (όνομα και πράμα "skyfall") που εκτοξεύει χολή και λάσπη!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top