Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Περσινο condor, ειχα γραψει οτι δεν ειχε καμια σχεση με καποια που ειχα παρει πριν 4 χρονια
Πολυ λιγη σε δοσολογια μπαρουτι και τερμα πατημενο συγκ.
View attachment 40137
Εμ' δεν έχει αφήσει αμορτισέρ καθόλου... κούτσουρο τον κατάντησε...:(

Το κακό είναι ότι το κάνουν και άλλοι Έλληνες κατασκευαστές και όχι μικροί, για οικονομία στην πυρίτιδα πιστεύω...και η ποιότητα πάει περίπατο... για την ασφάλεια....ουδέν σχόλιο...:(
 
Περσινο condor, ειχα γραψει οτι δεν ειχε καμια σχεση με καποια που ειχα παρει πριν 4 χρονια
Πολυ λιγη σε δοσολογια μπαρουτι και τερμα πατημενο συγκ.
View attachment 40137View attachment 40138
Στην Κύπρο το Σεπτέμβρη στο Παγκ.Πρωτάθλημα κομπακ έριξα μεταξύ άλλων και ένα φυσίγγιο της Victory το challenger piston 28gr το οποιο ήταν κλεισμένο στην ίδια ας πούμε φιλοσοφία με το condor. Μικρότερη δοσολογία πυρίτιδας απο το στανταρ περιπου στο 1.32γρ Αs όπως μου είπαν και υπερβολικο πάτημα όπως της φωτο. Επίσης πολύ βαθύ ρελι σε 8*. Το φυσίγγιο πάντως στα δισκάκια γάζωνε κυριολεκτικά με ωραία ξερή τουφεκιά και λάκτισμα 20ριού.
 
Άμα γέμιζες θα σου έστελνα ένα 38 γρ με συγκέντρωση 100% στα 36.5 σε κύκλο 10 εκατό και 100%στα70με μεζούρα σε κύκλο 70χ70εκατοστα 5αρι γεμισμένο στο χέρι ρελιαστο αλλά το ρίχνεις μόνο με 3* με ότι άλλο χαλάει.

Γιαννη αυτο το στησιμο με δυο κυαθια .....μου το ειχε δειξει πριν πολλα χρονια ο Μαστρο Μιχαλης απο την
Λερο !!!!
Στα 36 γραμμαρια με Ν5 και Ν6 ....οχι αναμεικτα....το καθε κυαθιο ειχε ενα νουμερο μεσα!!!
Το εστηνε σε αστεροειδες κλεισιμο....( τοτε κλειναμε σε δυο σταδια ) και η αληθεια ειναι οτι εκοβε
αρκετα μακρια!!!
Το μονο του ''μειον'' το μπελαλιδικο στησιμο....Δοκιμασμενο στις φασσες....τις κατεβαζε απο τα συνεφα!!!
Ενα ακομα πλεονεκτημα που ειχε....αναλογα το πως θα το εστηνες.....το εκανες και ελεγχομενης
διασπορας!!!

ΥΓ. Τον Μαστρο Μιχαλη......τον θεωρω ( εγω ) εναν απο τους πολυ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ιδιογομωτες στην Ελλαδα !!!! :cool:
 
Στην Κύπρο το Σεπτέμβρη στο Παγκ.Πρωτάθλημα κομπακ έριξα μεταξύ άλλων και ένα φυσίγγιο της Victory το challenger piston 28gr το οποιο ήταν κλεισμένο στην ίδια ας πούμε φιλοσοφία με το condor. Μικρότερη δοσολογία πυρίτιδας απο το στανταρ περιπου στο 1.32γρ Αs όπως μου είπαν και υπερβολικο πάτημα όπως της φωτο. Επίσης πολύ βαθύ ρελι σε 8*. Το φυσίγγιο πάντως στα δισκάκια γάζωνε κυριολεκτικά με ωραία ξερή τουφεκιά και λάκτισμα 20ριού.
Σκοπευτικό φυσίγγιο, πυρίτιδα αμιγώς σκοπευτική, 28 γρ σκάγια έχω την εντύπωση ότι ταίριαξε ... το επιδίωξε και ο κατασκευαστής , σκοπευτικό=πολλά φυσίγγια=οικονομία πυρίτιδα...
Το condor όμως είναι 36 γρ. (αν δεν κάνω λάθος) καθαρά κυνηγετικό φυσίγγι και όχι από τα "ελαφρά"...
Όπως και να έχει πιστεύω σαν γενικό κανόνα είναι προτιμότερο να αφήνουμε την πυρίτιδα να κάνει τη δουλειά και όχι με τέτοιου είδους "τεχνάσματα"...νομίζω πάντα... προσωπική γνώμη...
 
Όπως και να έχει πιστεύω σαν γενικό κανόνα είναι προτιμότερο να αφήνουμε την πυρίτιδα να κάνει τη δουλειά και όχι με τέτοιου είδους "τεχνάσματα"...νομίζω πάντα... προσωπική γνώμη...

Απολυτα ΣΩΣΤΟ αυτο που λες Γιαννη μου !!!! :cool:
 
Σκοπευτικό φυσίγγιο, πυρίτιδα αμιγώς σκοπευτική, 28 γρ σκάγια έχω την εντύπωση ότι ταίριαξε ... το επιδίωξε και ο κατασκευαστής , σκοπευτικό=πολλά φυσίγγια=οικονομία πυρίτιδα...
Το condor όμως είναι 36 γρ. (αν δεν κάνω λάθος) καθαρά κυνηγετικό φυσίγγι και όχι από τα "ελαφρά"...
Όπως και να έχει πιστεύω σαν γενικό κανόνα είναι προτιμότερο να αφήνουμε την πυρίτιδα να κάνει τη δουλειά και όχι με τέτοιου είδους "τεχνάσματα"...νομίζω πάντα... προσωπική γνώμη...
Κ όμως τα condor είναι από τα "γλυκά"
36αρια Γιάννη. Ίσως παλιότερα ήταν δυνατό.
Όπως κ να έχει η Δορκας είναι καλή εταιρεία με ασφαλή φυσιγγια.
 
Κ όμως τα condor είναι από τα "γλυκά"
36αρια Γιάννη. Ίσως παλιότερα ήταν δυνατό.
Όπως κ να έχει η Δορκας είναι καλή εταιρεία με ασφαλή φυσιγγια.

Στελιο μου....Εχω ακομα μερικα,,,,Αυτο φιλε σε εστελνε στον οδοντιατρο.....

εικόνα_Viber_2021-07-05_14-02-59-693.jpg
 
Καλημέρα, δεν είναι κανόνας το απάτητο βύσμα ή το μαλακό αμορτισέρ, για παράδειγμα στα λίγα γραμμάρια στο κανονικό βάρος μιας πυρίτιδας σκληρό αμορτισέρ και βαθύ ρελι ταιριάζουν καλύτερα. Αυτό που στο μάτι φαίνεται μαλακό αμορτισέρ, μπορεί στην έκρηξη να αποδειχθεί πιο σκληρό για τα σκάγια αν με την έκρηξη του καψυλιου τερματίσει σε συμπίεση και η πυρίτιδα δεν αναφλεγει στο ξεκίνημα αλλά λίγο καθυστερημένα και απότομα.
 
Καλημέρα, δεν είναι κανόνας το απάτητο βύσμα ή το μαλακό αμορτισέρ, για παράδειγμα στα λίγα γραμμάρια στο κανονικό βάρος μιας πυρίτιδας σκληρό αμορτισέρ και βαθύ ρελι ταιριάζουν καλύτερα. Αυτό που στο μάτι φαίνεται μαλακό αμορτισέρ, μπορεί στην έκρηξη να αποδειχθεί πιο σκληρό για τα σκάγια αν με την έκρηξη του καψυλιου τερματίσει σε συμπίεση και η πυρίτιδα δεν αναφλεγει στο ξεκίνημα αλλά λίγο καθυστερημένα και απότομα.
Παράδειγμα mb32 στο 1.70x33 με Diamante 21 στα 57.6 βγάζει στα 425 m/sec.
Στο ίδιο με gt21 πατημένο 57-57.3 έχουμε πάνω κάτω 400 μέτρα.

Ο Diamante συμπιέζεται πανεύκολα, τερματίζει γρήγορα κ έχουμε αυτό το αποτέλεσμα.
 
Το παλιο Όλυμπος ήταν πυραυλος εδάφους αέρος φίλε, φυσιγγι θρυλος τρομερά φονικό, φυσιγγι 38 γρ με 445 αρχική ταχυτητα, φυσικά καταλαβαίνεις πιεσεις
Και φυσικα προτη μερα στα παπια με την ss ξερεις που ηθελα να τη πεταξω αχαχχαχα
 
Τώρα που είπατε κοντορ είδα προχθές μια πολύ καλή βολή με 5αρια σε παγουρι στα 45 μέτρα με ένα παλιοτουφεκο MAB με μαμά τριαρι . Είτε παπί είτε φάσα θα είχε πεθάνει πριν καταλάβει τι έγινε
Αφου ξερεις το MAB : Μα-Αφου-Βαραει ελληνικο ονομα κλεψανε παλι
 
Περσινο condor, ειχα γραψει οτι δεν ειχε καμια σχεση με καποια που ειχα παρει πριν 4 χρονια
Πολυ λιγη σε δοσολογια μπαρουτι και τερμα πατημενο συγκ.
View attachment 40137View attachment 40138
Ετσι φιλε το τσιγγουνευουν Σε μπαρουτι και το πατανε να κανει καλο μπαμ
 
Στελιο μου....Εχω ακομα μερικα,,,,Αυτο φιλε σε εστελνε στον οδοντιατρο.....

View attachment 40142
Πριν 25+ χρόνια η dorkas είχε κυκλοφορήσει το condor σε ενισχυμένη έκδοση κ το ελεγε condor Mac.
Έγραφε στο κουτι "ειδική γόμωση για τη βόρειο Ελλάδα"
Αυτό ήταν το σκληρότερο Condor που έχω ρίξει.
Άλλα κ αυτό στη φώτο το βλεπω πολύ πατημένο με ρελι στα 3+χιλιοστα κ για να το λες εσύ με την 390 έτσι θα είναι.
Στην επόμενη δοκιμή ταχογραφησε το να δούμε Νικόλα
 
Στελιο μου....Εχω ακομα μερικα,,,,Αυτο φιλε σε εστελνε στον οδοντιατρο.....

View attachment 40142
Και στον ΩΡΛ επίσης.

Νίκο βρες μια .sex hard. Μ2 μπας και βγάλουμε κανένα άλλο συμπέρασμα γιατί εγώ δεν βγάζω.
Το πάνω από 90% συγκέντρωση μόνιμα στα 36.5μ, με ονομαστικό F και #4 δεν είναι εύκολο πιστεύω (εσείς ξέρετε καλύτερα), αλλά το θέλω με κανονικό στήσιμο όχι με εργοστάσια εντός φυσιγγίου, διπλά κυάθια και άλλες πατέντες πανεπιστημιακού επιπέδου.
Αν θέλετε την γνώμη ενός άσχετου (την δική μου δηλαδή) η πυρίτιδα δεν παίζει μεγάλο ρόλο.
Παίζει η ποιότητα των σκαγιών, σκληρά, σφαιρικά, ίδιας διαμέτρου, τριπλοκοσκινισμένα, η βυσμάτωση και η ταχύτητα !!!!
Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό μια κουβέντα που είπε ο @Giannis k πριν καιρό.
Παίζω με την πυρίτιδα προσθέτοντας ή αφαιρώντας 0.05γρ μέχρι να φτάσω εκεί που θέλω.
Παίζει δηλαδή με την ταχύτητα.
Μεγαλύτερη ταχύτητα σημαίνει μεγαλύτερη ακτινική ταχύτητα στο τσοκ άρα σκόρπισμα σκαγιών, πέρα από τις παραμορφώσεις κτλ.
Θεωρώ ότι αυτό είναι το τρίπτυχο που πρέπει να ψαχτούμε.
ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΚΑΓΙΩΝ, ΒΥΣΜΑΤΑ, ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.

Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος.
 
Και στον ΩΡΛ επίσης.

Νίκο βρες μια .sex hard. Μ2 μπας και βγάλουμε κανένα άλλο συμπέρασμα γιατί εγώ δεν βγάζω.
Το πάνω από 90% συγκέντρωση μόνιμα στα 36.5μ, με ονομαστικό F και #4 δεν είναι εύκολο πιστεύω (εσείς ξέρετε καλύτερα), αλλά το θέλω με κανονικό στήσιμο όχι με εργοστάσια εντός φυσιγγίου, διπλά κυάθια και άλλες πατέντες πανεπιστημιακού επιπέδου.
Αν θέλετε την γνώμη ενός άσχετου (την δική μου δηλαδή) η πυρίτιδα δεν παίζει μεγάλο ρόλο.
Παίζει η ποιότητα των σκαγιών, σκληρά, σφαιρικά, ίδιας διαμέτρου, τριπλοκοσκινισμένα, η βυσμάτωση και η ταχύτητα !!!!
Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό μια κουβέντα που είπε ο @Giannis k πριν καιρό.
Παίζω με την πυρίτιδα προσθέτοντας ή αφαιρώντας 0.05γρ μέχρι να φτάσω εκεί που θέλω.
Παίζει δηλαδή με την ταχύτητα.
Μεγαλύτερη ταχύτητα σημαίνει μεγαλύτερη ακτινική ταχύτητα στο τσοκ άρα σκόρπισμα σκαγιών, πέρα από τις παραμορφώσεις κτλ.
Θεωρώ ότι αυτό είναι το τρίπτυχο που πρέπει να ψαχτούμε.
ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΚΑΓΙΩΝ, ΒΥΣΜΑΤΑ, ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.

Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος.
Βασίλη τα σκάγια είναι το νο1.
Καμία οικοδομή χτίζουν εκεί τριγύρω?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top