Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όπως και όλες οι πυρίτιδες ανάλογα πως τις στήνεις π.χ. άλλο στα βαριά , άλλο στα χαμηλά, άλλο στα πολύ χαμηλά... που θα την κάνει να καίει σωστά και να σου δωσει αυτό που επιδιώκεις να πάρεις, σε συνδυασμό βέβαια με το κατάλληλο καψούλι και το ανάλογο κλείσιμο(βασικότατο νομίζω!).Αν το βύσμα ταιριάξει και με την κάνη σου...το βρήκες το παραμύθι...
Έτσι νομίζω είναι Νίκο, τι λες?
Μέσες-άκρες , νομίζω...

Δεν ειναι ''παραμυθι'' Καπτεν μου.....Πραγματικοτητα ειναι...Του φιλου του Βασιλη η καννη διαλεγει
βυσματα...Οσο και αν ακουγεται περιεργο ετσι ειναι...
Τον sg-magnum τον παει....τον drago δεν τον θελει...την μαλλινη την ας πουμε οτι την δουλευει....
Το προβλημα ειναι το εξης....Εαν ειχα το οπλο του εδω....θα ευρισκα τι αγαπαει και τι οχι , πολυ ποιο
ευκολα....Θα βοκιμαζα 10 βυσματα και 10 διαφορετικες γομωσεις....και θα τελειωνα....
Αυτο που κανω τωρα ....ειναι περα απο ψυχοφθορο....πιασε το αυγο και κουρεψε το !!!
Ολες οι τουφεκιες που εχω στειλει στον Βασιλη....με το δικο μου οπλο και 3* αστρα μαμα τσοκ εχουν στα
35 μετρα απο 80 εως 87% συγκεντρωση.....και στου Βασιλη το οπλο ΟΛΕΣ ειναι σκορπια πολιτικη συγκεντρωση!!!!
Θα χασω τον υπνο μου στο τελος φιλε !!! .sarcastic.
 
Δεν ειναι ''παραμυθι'' Καπτεν μου.....Πραγματικοτητα ειναι...Του φιλου του Βασιλη η καννη διαλεγει
βυσματα...Οσο και αν ακουγεται περιεργο ετσι ειναι...
Τον sg-magnum τον παει....τον drago δεν τον θελει...την μαλλινη την ας πουμε οτι την δουλευει....
Το προβλημα ειναι το εξης....Εαν ειχα το οπλο του εδω....θα ευρισκα τι αγαπαει και τι οχι , πολυ ποιο
ευκολα....Θα βοκιμαζα 10 βυσματα και 10 διαφορετικες γομωσεις....και θα τελειωνα....
Αυτο που κανω τωρα ....ειναι περα απο ψυχοφθορο....πιασε το αυγο και κουρεψε το !!!
Ολες οι τουφεκιες που εχω στειλει στον Βασιλη....με το δικο μου οπλο και 3* αστρα μαμα τσοκ εχουν στα
35 μετρα απο 80 εως 87% συγκεντρωση.....και στου Βασιλη το οπλο ΟΛΕΣ ειναι σκορπια πολιτικη συγκεντρωση!!!!
Θα χασω τον υπνο μου στο τελος φιλε !!! .sarcastic.
Το παραμύθι σε "εισαγωγικά", εννοούσα το βρήκες "σκέτο"! το πέτυχες που λέμε!!!.sarcastic.
 
Το παραμύθι σε "εισαγωγικά", εννοούσα το βρήκες "σκέτο"! το πέτυχες που λέμε!!!.sarcastic.

Ξερω πως ''μιλας''....Εσυ εχεις ηθος..... δεν προσβαλεις κοσμο....
Εσυ Καπτεν μου....και αντε .sex hard. να μου πεις....δεν θα σε παρεξηγησω....Ξερω οτι το λες σαν ευχη !!!!.love.
 
Last edited:
Εγώ θα πω κάποια πολύ απλά πράγματα σε όλους σας.
1. ΧΑΙΡΟΜΑΙ που ακούω ξανά τον Νίκο !!!! Αυτό είναι το κυριότερο !!!
2. Όταν βλέπετε πάνω από 200 σκάγια στα 76cm με ότι νούμερο σκάγια μπαίνουν, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΑ, ... όχι για φάσσα ή παπί ή λαγό στα 36,5μ κύριοι.
3. Όποιος ισχυρίζεται ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν όσα όπλα και να αλλάξει πάλι δεν πρόκειται να σκοτώσει τίποτα αχχαχαχαχα (Τολάρα θέλω σχόλιο !!!!)
4. Όσοι θέλετε μεγαλύτερες συγκεντρώσεις πάρτε αμερικάνικους παλιοσιδεράδες (όχι 1187 γιατί βγάζει τα ίδια ποσοστά) ή περιμένετε ... ο Νικ θα την βρει την άκρη ...
 
Last edited:
Απαιτούμενα σκάγια στον κύκλο των 76cm ανά θήραμα ... δικοί μου υπολογισμοί με την βοήθεια διαφόρων στοιχείων στο internet και του Μάριου @Prowler®

1643141282449.png

Αν κάποιος διαφωνεί η έχει αντίρρηση το λέει και το διορθώνουμε.
Για την χήνα θα χρειαστώ την βοήθεια του κοινού ...
 
Last edited:
Είμαι σχετικά νέος στο άθλημα των τόσο λεπτομερών δοκιμών αλλά όλο το μυστικό για εμένα είναι ο παραπάνω πίνακας με τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιών, η ισοκατανομή, τα λίγα κενά και τα σωστού μεγέθους σκάγια (αν δεν είναι σωστά τουλάχιστον πρέπει να ξέρουμε τι νούμερο σκάγια ρίχνουμε).

Για αυτούς που μετράνε συγκεντρώσεις ... αν δεν μετρήσετε σκάγια από 2-3 φυσίγγια στο ίδιο κουτί ή διαμέτρους από 20 τουλάχιστον σκάγια δεν βρίσκετε σωστή συγκέντρωση που να χτυπιέστε !!!

Στα τελευταία φυσίγγια που μου έδωσε ο Νίκος έγραφε πάνω Νο4.
Δείτε παρακάτω μια τουφεκιά ...
50γρ #4 = θεωρητικά 289 σκάγια ... 204/289 = 70%
Ρίχνω με F και βρίσκω συγκέντρωση 70% (κανονική για Full). Τι γίνεται ;;;; Ο SG magnum πήγαινε πολύ καλύτερα από το ονομαστικό τσοκ !!!
Ανοίγω ένα φυσίγγι και βρίσκω μέσο όρο Νο3,3 (σχεδόν 3άρια) 255 σκάγια και όχι 289 ... η συγκέντρωση ανέβηκε αυτόματα στο 80%.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΒΑΖΟΥΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΟΥΣ.
ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ, τις ανεβάζουν όμως ψευδώς με ψιλότερα σκάγια !

Αν έχετε τα παραπάνω, +σωστού μεγέθους σκάγια + ταχύτητες πάνω από 370μ/δ μην κοιτάτε καθόλου διατρήσεις.
Τρυπάνε.
Αν δεν τρυπάνε μεγαλώνουμε σκάγια.
Στα πουτσ@κρυα διβασικές Sipe, Tecna κτλ, το καλοκαίρι ρίξτε ότι μπαρούτι θέλετε.

Αυτά για σήμερα ... χρωστάω άλλες 3 δοκιμές με την Μ2 και μετά ξεκούραση.

sgm1.jpg
 
Last edited:
Εγώ θα πω κάποια πολύ απλά πράγματα σε όλους σας.
1. ΧΑΙΡΟΜΑΙ που ακούω ξανά τον Νίκο !!!! Αυτό είναι το κυριότερο !!!
2. Όταν βλέπετε πάνω από 200 σκάγια στα 76cm με ότι νούμερο σκάγια μπαίνουν, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΑ, ... όχι για φάσσα ή παπί ή λαγό στα 36,5μ κύριοι.
3. Όποιος ισχυρίζεται ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν όσα όπλα και να αλλάξει πάλι δεν πρόκειται να σκοτώσει τίποτα αχχαχαχαχα (Τολάρα θέλω σχόλιο !!!!)
4. Όσοι θέλετε μεγαλύτερες συγκεντρώσεις πάρτε αμερικάνικους παλιοσιδεράδες (όχι 1187 γιατί βγάζει τα ίδια ποσοστά) ή περιμένετε ... ο Νικ θα την βρει την άκρη ...
88% των κυνηγων εχουν benelli εδω δραμα ειδες εσυ κανενα με σκωτομενα κυνηγια ειμαστε πολη μπροστα εχεις δει στα σαφαρι πλεων του ρινοκερου κανουνε green hunt ναρκωνουνε και βγαινουνε φοτο πολυ καλο αυτο σωβαρα τωρα αλλα εμεις εδω δραμα εχουμε το poua hunt τα τσουζουμε μονο κοκκινιλες δηλαδη αχαχαχαχαχαχαχ
 
Απαιτούμενα σκάγια στον κύκλο των 76cm ανά θήραμα ... δικοί μου υπολογισμοί με την βοήθεια διαφόρων στοιχείων στο internet και του Μάριου @Prowler®

View attachment 40827

Αν κάποιος διαφωνεί η έχει αντίρρηση το λέει και το διορθώνουμε.
Για την χήνα θα χρειαστώ την βοήθεια του κοινού ...
Καλημέρα, σε τσίχλα ,ορτυκι, μπεκατσινι, κοτσυφα, νομίζω πάνω από 200 σκαγια, μπεκάτσα 150, πέρδικα, φασα 125, χήνα, αλεπού 55.
 
Σιγουρα ο τσιχλοκοτσυφας θελει τουλαχιστον 300 σκαγια...με ωραια ισοκατανομη που λεει και ο Μαριος !!!
Και 350 σκαγια να εχεις.....εαν δεν εχεις ισοκατανομη....το θηραμα μπορει να γλυτωσει !!!
ΠΧ. Απο την αυτην την τουφεκια εχει ελπιδες να γλυτωσει η τσιχλα και εχει περιπου 350 σκαγια!!

Που εισαι βρε Μαριε ??? Μπες στο φορουμ...και πες μας τι σε εχει ενοχλησει.....Μας ελειψες φιλε !!!

Για του λογου το αληθες....μια αποτυπωση με 350 σκαγια περιπου....
Ο Μαριος μας διδαξε.....η ισοκατανομη το Α και Ω....Και μετα η συγκεντρωση....

εικόνα_Viber_2022-01-10_18-58-14-276.jpgεικόνα_Viber_2022-01-10_18-58-23-909.jpg
 
Σιγουρα ο τσιχλοκοτσυφας θελει τουλαχιστον 300 σκαγια...με ωραια ισοκατανομη που λεει και ο Μαριος !!!
Και 350 σκαγια να εχεις.....εαν δεν εχεις ισοκατανομη....το θηραμα μπορει να γλυτωσει !!!
ΠΧ. Απο την αυτην την τουφεκια εχει ελπιδες να γλυτωσει η τσιχλα και εχει περιπου 350 σκαγια!!

Που εισαι βρε Μαριε ??? Μπες στο φορουμ...και πες μας τι σε εχει ενοχλησει.....Μας ελειψες φιλε !!!

Για του λογου το αληθες....μια αποτυπωση με 350 σκαγια περιπου....
Ο Μαριος μας διδαξε.....η ισοκατανομη το Α και Ω....Και μετα η συγκεντρωση....

View attachment 40843View attachment 40844
Απο που να γλιτωσει;;; αν ειναι ο Νio απ το Matrix ισως γλιτωσει...
 
Απο που να γλιτωσει;;; αν ειναι ο Νio απ το Matrix ισως γλιτωσει...

Εχει κενα η κατανομη Αλεξ μου....ΟΚ...Θελει να εχει και λαδι στο καντηλι του....Αλλα εχει ελπιδες να
γλυτωσει.....
Εαν ειχε απολυτη ισοκατανομη.....ειχε δεν ειχε λαδι ....δεν γλυτωνε φιλε !!!
 
Εχει κενα η κατανομη Αλεξ μου....ΟΚ...Θελει να εχει και λαδι στο καντηλι του....Αλλα εχει ελπιδες να
γλυτωσει.....
Εαν ειχε απολυτη ισοκατανομη.....ειχε δεν ειχε λαδι ....δεν γλυτωνε φιλε !!!
Καλημέρα Νικόλα
Συμφωνώ απόλυτα με τους πίνακες κτλπ (αν ψάχνουμε το απόλυτο)
Άλλα εγω παλι βρε φίλε δεν μπορώ να ακούω για ισοκατανομες κ κενά σε ένα φυσιγγι νο3 πχ τη στιγμή που έχει 200+ σκάγια στον κύκλο.
Κ είδαμε τέτοια φυσιγγια από τον Βασίλη.
 
Καλημέρα Νικόλα
Συμφωνώ απόλυτα με τους πίνακες κτλπ (αν ψάχνουμε το απόλυτο)
Άλλα εγω παλι βρε φίλε δεν μπορώ να ακούω για ισοκατανομες κ κενά σε ένα φυσιγγι νο3 πχ τη στιγμή που έχει 200+ σκάγια στον κύκλο.
Κ είδαμε τέτοια φυσιγγια από τον Βασίλη.
Οπως ειναι γνωστο και βεβαιως το γνωριζεις, το πυκνο κεντρο και οι μικρες ομαδουλες σκαγιων σκοτωνουν μακρια και οχι οι ισοκανομες.
 
Μην τρελαίνεστε με τις βαθμολογίες ισοκατανομών, κενών.
Ισχύουν μόνο για σκάγια #6 στα 36.5μ.
Έτσι λέει ο Μάριος.
Μην κοιτάτε που εγώ τα βγάζω σε όλα τα σκάγια :)

Όλα μετράνε, ... η ισοκατανομή τα κενά η συγκέντρωση η ταχύτητα τα σωστά σκάγια ... ΟΛΑ.
Μετράει επίσης το αξιόπιστο όπλο που δεν δημιουργεί προβλήματα και πάνω απ όλα η σκόπευση !!!!
 
Επειδή δεν το έχω διαβάσει αρκετά το θεμα
Μηπως εννοείτε ότι το φυσιγγι με την τέλεια ισοκατανομή στα 36μ, είναι το ιδανικότερο πχ?
Στέλιο ο Μάριος λέει ότι αν ένα φυσίγγι με σκάγια #6 στα 36.5μ δίνει σωστή συγκέντρωση και καλές βαθμολογίες κενών ισοκατανομής και επίσης έχει καλή αρχική ταχύτητα τότε το setup αυτό με ότι νούμερο σκάγια το ρίξεις με σωστό μέγεθος σκαγιών για το θήραμα που κυνηγάμε, θα είναι ένα καλό φυσίγγι.
Εγώ αυτό έχω καταλάβει ... και δεν νομίζω ότι έχω κάνει λάθος.

Προσοχή σε 2 πράγματα
1. Μέγεθος σκαγιών
2. Χρειάζονται τουλάχιστον 3 τουφεκιές για να βγει συμπέρασμα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top