Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βασιλη τα 45+ μετρα με κυλινδρο και καλη συγκεντρωση θελουν ειδικα φυσιγγια με ειδικα βυσματα
και στησιμο.
Και παλι την αποδοση που θα εχεις τα 2* αστρα και το φουλ τσοκ δεν θα την πιασεις φιλε!!!!
Και λεω για φυσιγγια ιδιογομωσης....
Τωρα για εμποριου φυσιγγια δεν ξερω.....Αλλα εαν υπαρχει εμπορικο που να εχει 65% συγκεντρωση
με κυλινδρο στα 50 μετρα....να μου το πειτε και εμενα για να το αντιγραψω !!!
Και παντα με σκαγια που κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα.
https://www.chedditeitaly.it/100-metri-cal12/?lang=en


Άρχισαν φέρνουν και τα +60 ,που ανοίγουν μετά τα 60 μέτρα.
 
Γιάννη προετοιμαζεσαι για τα << μη τοξικά >> ; Το βισμουθιο το μόνο θετικό πού έχει σαν εναλλακτική του μολύβδου είναι η δυνατότητα της χρήσης του σε όπλα που δεν είναι κατάλληλα για ατσάλινα. Προτιμότερα σκάγια από χαλκό ή κράματα βολφραμίου με ειδικό βάρος γύρω στο 9 με 10. Πάντως είμαι τής άποψης πως δεν πρέπει να δεχτούμε την κατάργηση των μολυβδινων, τουλάχιστον όχι αδιαμαρτυρητα.
Δεν τα θέλω με τίποτα! Αστειεύεσαι ? Λόγος να γίνεται!

Διαμαρτυρία, συμφωνώ!
 
Last edited:
Τσοκ ... κωνικά ή κωνικά-παράλληλα ;;;;;; για μολύβι, ατσάλι, βισμούθιο, ψευδάργυρο ...
Μια από τα ίδια εκτός ατσαλιών.
Στα ατσάλια το κωνικό-παράλληλο φαίνεται να έχει λίγο καλύτερη απόδοση ... 59% ->65%


The internal ballistics of the barrel, via choke constriction, have been shown to affect
the downrange lateral pellet distribution, but not the longitudinal distribution. To limit
the possible variation in the experimental set up of the measurement facility, all choke
tubes from 0.000" to 0.050" constriction were produced with a linear taper profile. A
separate 0.020" constricted choke tube was constructed with a 1" parallel section profile
to examine the effect of choke profile on the lateral pellet dispersion. In Table 3.9 the
averaged pellet counts in a 30" circle at 40 yards and their corresponding standard
deviations are given for a selection of material loads. It was found that for the same
constriction the 1" parallel section produced a slightly tighter distribution of pellets at
40 yards than the linear taper profile for every batch of ammunition tested. However,
the standard errors associated with the distribution show that statistically there is no
significant difference between the two profiles, expect for the one steel load tested
where an improvement is seen when using the 1" parallel section profile. Here it has
been established that there is little difference between the two 0.020" constricted choke
profiles, but it has not been feasible to fully investigate the effect of choke profile on the
lateral distribution of pellets, due to the lack of availability of specially prepared choke
tubes for the test barrel and the research priorities.

View attachment 41066
Με αφτα τα πωστ σττα αγκληκα ληονο στο γαιλειο!
 
https://www.chedditeitaly.it/100-metri-cal12/?lang=en


Άρχισαν φέρνουν και τα +60 ,που ανοίγουν μετά τα 60 μέτρα.

Στεφανε τα ειχα δοκιμασει πριν μια 10ετια....Αυτα που βλεπεις στο βιντεο δεν ειναι ακριβως ετσι...
Οταν τα δοκιμασα δεν ειχαν καμια σταθεροτητα....Αλλα ''ανοιγαν'' στα 50 - 60 μετρα αλλα στα 70....
Σε μενα κανενα δεν πηγε σαν μονοβολο στα 100 μετρα...
Ακομα και αυτα που εστησα εγω δεν μου εδωσαν αυτο που ηθελα....
Δεν ξερω τι κανουν τα ''σημερινα''.....αλλα αυτα που ειχα δοκιμασει δεν ηταν αυτο που εγραφαν!!!!

ΥΓ. Εχω φτιαξει απο περιεργια με αλλα βυσματα νορμαλ τοποθετημενα μεσα στον καλυκα και οχι
αναποδα βαλμενα....και μεχρι τα 75 -80 μετρα που τα δοκιμασα δεν ηταν ''ασχημα''.....
Το ερωτημα ειναι....τι νοημα εχουν οι βολες στα 80 μετρα...και ποιοι εχουν ''χερια'' να τις υποστηριξουν ???
Εγω τετοια ''χερια '' δεν εχω....
 
Νίκο καλημέρα ‼️που πήγε το 25 τοις 100 των ατσαλιων στα 35 μέτρα❓αφού δεν παραμορφώνονται,δεν θα έπρεπε να έχουν το 90%ας πούμε❓❓❓
Καλημέρα Γιάννη.
Παλιοσίδερα είναι φίλε. Πολύ παλιά είχα ρίξει ένα ρεμι ατσάλινο με 3 άστρα στα 45 μέτρα κ έδωσε τρελό ποσοστό.
 
Στεφανε τα ειχα δοκιμασει πριν μια 10ετια....Αυτα που βλεπεις στο βιντεο δεν ειναι ακριβως ετσι...
Οταν τα δοκιμασα δεν ειχαν καμια σταθεροτητα....Αλλα ''ανοιγαν'' στα 50 - 60 μετρα αλλα στα 70....
Σε μενα κανενα δεν πηγε σαν μονοβολο στα 100 μετρα...
Ακομα και αυτα που εστησα εγω δεν μου εδωσαν αυτο που ηθελα....
Δεν ξερω τι κανουν τα ''σημερινα''.....αλλα αυτα που ειχα δοκιμασει δεν ηταν αυτο που εγραφαν!!!!

ΥΓ. Εχω φτιαξει απο περιεργια με αλλα βυσματα νορμαλ τοποθετημενα μεσα στον καλυκα και οχι
αναποδα βαλμενα....και μεχρι τα 75 -80 μετρα που τα δοκιμασα δεν ηταν ''ασχημα''.....
Το ερωτημα ειναι....τι νοημα εχουν οι βολες στα 80 μετρα...και ποιοι εχουν ''χερια'' να τις υποστηριξουν ???
Εγω τετοια ''χερια '' δεν εχω....
Κύριε Νίκο αυτά τα φυσίγγια αν θα χρειαστούν είναι σε μπουλούκια που δεν μπορούμε να τα βάλουμε εύκολα στο χέρι και σε χοντρά σκάγια. Θα αναφέρω ένα περιστατικό χρονολογία το 90 ένας φίλος μου δίνει λαμπρό μπλέ εκείνο τον καιρό με αυτά τα φυσίγγια σπάσαν πολλά όπλα ήταν κάτι 0/3 αν θυμάμαι καλά όταν μου τα έδινε γελάω και του λέω σιγά μην σκίσει το καλσόν επέμεινε τα περνώ. Πάμε στη θάλασσα στα χωράφια βαζανε ρύζια έρχεται ένα μπουλούκι καλιμανες και κάθονται στη μέση στο 300 , δεν μπορούσα να πάω πιο κοντά βγαίνω απο τα ψάθια σηκώνονται στους ρίχνω και πέφτουν 4 χτηπιμενες στα φτερά τα έριξα από περιέργεια να δω τη θα έκανε. Αυτές η περίπτωσης δεν συμβαινουν συνέχεια όπως δεν μου ξανά έτυχε. Αλλά πάντα έχω γιατί δεν ξέρω τη θα συναντήσω εκεί που πάω.
 
Νίκο καλημέρα ‼️που πήγε το 25 τοις 100 των ατσαλιων στα 35 μέτρα❓αφού δεν παραμορφώνονται,δεν θα έπρεπε να έχουν το 90%ας πούμε❓❓❓

Εγω Γιαννη μου καλυτερο και μεγαλυτερο ποσοστο απο το 75% με 2* αστρα δεν μπορεσα να βγαλω.
Και το ριξιμο με 2* αστα ηταν ΛΑΘΟΣ....θα μπορουσε να παθει ζημια το οπλο....Την γλυτωσα....
Τωρα εαν σου σου δειξω δοκιμες με εμπορικο φυσιγγιο....ειναι για κλαματα με τα δικα μου κριτηρια!!!
Πολυ ποιο κατω απο αυτα που εβγαλα εγω στα ιδια μετρα...με κυλινδρο...
Ισως δεν το κατεχω καλα το ατσαλι.....και καποιοι αλλοι συναδελφοι να εχουν καλυτερα αποτελεσματα
φιλε!!!
Λογικο ειναι αυτο που λες για την συγκεντρωση.....Αλλα να θυμασαι....ο ''εχθρος'' της συγκεντρωσης
ειναι τα bar και οι υψηλες ταχυτητες,,,,Το ατσαλι δεν σκοτωνει με V1,5-400m/s θελει τουλαχιστον V1,5-450m/s

Eιχα κανει δοκιμες και με αυτα του εμποριου....Δεν τις βρισκω να τις ανεβασω για να δεις αποτελεσματα...
Εαν τις βρω θα κανω καινουργιες....και θα εχεις ενα μετρο συγκρισης φιλε!!!

εικόνα_Viber_2022-01-30_11-50-01-647.jpg
 
Κύριε Νίκο αυτά τα φυσίγγια αν θα χρειαστούν είναι σε μπουλούκια που δεν μπορούμε να τα βάλουμε εύκολα στο χέρι και σε χοντρά σκάγια. Θα αναφέρω ένα περιστατικό χρονολογία το 90 ένας φίλος μου δίνει λαμπρό μπλέ εκείνο τον καιρό με αυτά τα φυσίγγια σπάσαν πολλά όπλα ήταν κάτι 0/3 αν θυμάμαι καλά όταν μου τα έδινε γελάω και του λέω σιγά μην σκίσει το καλσόν επέμεινε τα περνώ. Πάμε στη θάλασσα στα χωράφια βαζανε ρύζια έρχεται ένα μπουλούκι καλιμανες και κάθονται στη μέση στο 300 , δεν μπορούσα να πάω πιο κοντά βγαίνω απο τα ψάθια σηκώνονται στους ρίχνω και πέφτουν 4 χτηπιμενες στα φτερά τα έριξα από περιέργεια να δω τη θα έκανε. Αυτές η περίπτωσης δεν συμβαινουν συνέχεια όπως δεν μου ξανά έτυχε. Αλλά πάντα έχω γιατί δεν ξέρω τη θα συναντήσω εκεί που πάω.

Τριανταφυλλε αυτο το 300 ....εννοεις μετρα ???
 
Σημερινες δοκιμες....ΞΕΡΕΛΙΑΣΜΑΤΟΣ....
Στην μια αποτυπωση ξερελιασαν τα σκαγια τον καλυκα...
Και στην αλλη ξερελιασαν τα πεταλα του βυσματος τον καλυκα...
Για μενα δεν υπαρχουν διαφορες....και αυτην την μικρη διαφορα την θεωρω αμελητεα!!!

εικόνα_Viber_2022-01-30_11-17-34-475.jpgεικόνα_Viber_2022-01-30_11-17-50-121.jpgεικόνα_Viber_2022-01-30_11-18-07-387.jpgεικόνα_Viber_2022-01-30_11-18-25-532.jpg
 
Τριανταφυλλε αυτο το 300 ....εννοεις μετρα ???
Το 300αρι είναι το χωράφι σε μήκος ναι σε μέτρα , αυτές πιάσαν στη μέση 150μετρα. Τα μέτρα τα ξέρουμε γιατί είναι από τον αναδασμό όταν έφτιαξαν το φράγμα. Και ξέχωρα από τον αναδασμό για το πότισμα θες 300αρι καρούλι σε μάκρος
 
Νίκο πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι στην πρώτη περίπτωση τα σκάγια ξερελιασαν το κλείσιμο ;

Λευτερη στο στα 28 γραμμαρια + 1 cal20 μεσα στο βυσμα τα σκαγια ειναι 2 σειρες εξω απο το ποτηρι
του βυσματος....
Στα 26 γραμ, χωρις χαρτακι ειναι ολα μεσα στο βυσμα και 1 χιλιοστο ποιο κατω φιλε!!!

εικόνα_Viber_2022-01-30_12-50-28-398.jpgεικόνα_Viber_2022-01-30_12-50-51-611.jpg
 
Αυτό υπέθεσα και εγώ, αλλά νομίζω και στις δύο περιπτώσεις το ξέρελιασμα το έκανε το βύσμα. Μόνο με μαλινοταπα το κάνουν τα σκάγια.
Λευτέρη εννοείς ότι ακόμα κ στην περίπτωση που έχουμε 4 πχ στοίβαδες σκαγιων το άνοιγμα το κάνει το βύσμα?
 
Αυτό υπέθεσα και εγώ, αλλά νομίζω και στις δύο περιπτώσεις το ξέρελιασμα το έκανε το βύσμα. Μόνο με μαλινοταπα το κάνουν τα σκάγια.

Με ποια λογικη την εκανε και στις δυο περιπτωσεις το βυσμα ??
Στο ενα στησιμο τα σκαγια ειναι πανω απο τα πεταλα του βυσματος Λευτερη .
 
Με ποια λογικη την εκανε και στις δυο περιπτωσεις το βυσμα ??
Στο ενα στησιμο τα σκαγια ειναι πανω απο τα πεταλα του βυσματος Λευτερη .
Πριν ανοίξει τελείως ο καλυκας φεύγουν αρκετά σκάγια προς τα εμπρός.
Όμως συμβαίνει το ίδιο κ σε μεγάλες ταχύτητες?
Κ με όλους τους τύπους βυσμάτων?
 
Οι ακτινικές πιέσεις των σκαγιων προς τα τοιχώματα της θαλαμης αυξάνονται όσο κατεβαίνουμε προς τον πάτο του ποτηριου, η τελευταία στρώση δέχεται τόση πίεση που σχεδόν φυτεύεται μέσα στον πατο του ποτηριου. Την μεγαλύτερη ακτινικη πίεση την ασκεί το προτελευταίο στρώμα σκαγιων. Τα πάνω σκάγια, είτε είναι εντός ποτηριου είτε όχι, βρίσκουν πιο εύκολη διέξοδο προς το κέντρο του κλεισίματος που υποχωρεί πολύ πιο εύκολα από το ρέλι. Έτσι σε αστεροειδες κλεισιμο αλλά και σε ρελιαστο αν το τζαμάκι δεν είναι πολύ ανθεκτικό, τα πάνω στρώματα σκαγιων συμπιεζονται προς τα μέσα και εμπρός ,όπως συμβαίνει στο τσοκ, και αυτό είναι πιο έντονο στο αστεροειδες γιαυτό και η κάπως πιο συγκεντρωτική τουφεκιά του αστεροειδούς. Για να υποχωρήσει πλήρως όλο το κλείσιμο, να σιδερωθει δηλαδή, χρειάζεται πολύ ψηλές ακτινικές πιέσεις και συνήθως συμβαίνει όταν περνάει από το δαχτυλίδι του ρελιου το κάτω μέρος της στήλης των σκαγιων ,είτε είναι σε ποτηράκι είτε όχι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top