Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πριν ανοίξει τελείως ο καλυκας φεύγουν αρκετά σκάγια προς τα εμπρός.
Όμως συμβαίνει το ίδιο κ σε μεγάλες ταχύτητες?
Κ με όλους τους τύπους βυσμάτων?
Στέλιο, σωστα επισημαίνεις πως η επιτάχυνση στην εκκίνηση των σκαγιων είναι απίστευτα ψηλή, κάτι που δημιουργεί ακτινική πίεση ήδη στα πάνω σκάγια, το ίδιο όμως σαν αντίδραση στην κίνηση των εξωτερικών σκαγιων που σπρώχνουν το ρέλι συμβαίνει με την αντίσταση του ρελιου που αυξάνει κατακόρυφα η αδρανεια του.
 
Με ποια λογικη την εκανε και στις δυο περιπτωσεις το βυσμα ??
Στο ενα στησιμο τα σκαγια ειναι πανω απο τα πεταλα του βυσματος Λευτερη .
Θα συμφωνήσω με τον Λευτέρη για το ξερέλιασμα.
Αν ήθελες να δεις διαφορά έπρεπε να αφαιρέσεις τελείως τα πέταλα από το ένα βύσμα.
Βάζω τις φώτο από τις δοκιμές σου, που με το ''μάτι'' δεν φαίνεται να υπάρχει διαφορά στην κατανομή.

βυσμα.jpg
 
Στεφανε τα ειχα δοκιμασει πριν μια 10ετια....Αυτα που βλεπεις στο βιντεο δεν ειναι ακριβως ετσι...
Οταν τα δοκιμασα δεν ειχαν καμια σταθεροτητα....Αλλα ''ανοιγαν'' στα 50 - 60 μετρα αλλα στα 70....
Σε μενα κανενα δεν πηγε σαν μονοβολο στα 100 μετρα...
Ακομα και αυτα που εστησα εγω δεν μου εδωσαν αυτο που ηθελα....
Δεν ξερω τι κανουν τα ''σημερινα''.....αλλα αυτα που ειχα δοκιμασει δεν ηταν αυτο που εγραφαν!!!!

ΥΓ. Εχω φτιαξει απο περιεργια με αλλα βυσματα νορμαλ τοποθετημενα μεσα στον καλυκα και οχι
αναποδα βαλμενα....και μεχρι τα 75 -80 μετρα που τα δοκιμασα δεν ηταν ''ασχημα''.....
Το ερωτημα ειναι....τι νοημα εχουν οι βολες στα 80 μετρα...και ποιοι εχουν ''χερια'' να τις υποστηριξουν ???
Εγω τετοια ''χερια '' δεν εχω....
Στα καινούργια ''τα έχουν φέρει'' στα μέτρα που γράφει.Για τα Cheddite πάντα, όχι άλλη μάρκα.
 
Για μενα δεν υπαρχουν διαφορες....και αυτην την μικρη διαφορα την θεωρω αμελητεα
Ωραιες βολες καταρχας Νικολα...σιγουρα ειναι αμελιτεα η διαφορα διοτι στο ξερελιασμα του βυσματος αντι των σκαγιων, ΕΓΩ θεωρω πως κ παλι τα ιδια τα σκαγια ξερελιαζουν...διοτι πιστευω πως την στιγμη της πυροδοτησης το βυσμα που αρχιζει να συμπιεζετε, αρα ολη η στηλη των σκαγιων μετακινητε 1η, οποτε κ παλι η 1η στιβαδα σκαγιων ειναι αυτη που θα προλαβει να ξερελιασει κ παλι...
 
Η δικη μου λογικη λεει ....οτι καποια σκαγια θα φυγουν απο το κεντρο....τα περιφεριακα σκαγια
ξερελιαζουν τον καλυκα....
Επισεις τα σκαγια δεν ειναι απο πλαστελινη - ουτε γομολαστιχα...Εννοω οτι στο στρεσαρισμα που
τρωνε κατα την πυροδοτηση δεν καθονται τοσο πολυ μεσα στο ποτηρι ωστε να ''χαθει'' το περιθωριο
που εχουν εξω απο το ποτηρι.
Μην ξεχναμε το αμορτισερ του βυσματος...

Ο καθε ενας μας εχει τις αποψεις του....σεβαστες σε μενα....ασχετα εαν δεν συμφωνω.

Στεφανε εαν αφαιρουσα τα πεταλα....θα ειχαμε αλλο φυσιγγιο...τοτε θα ειχαμε και διαφορετικες
κατανομες.

Και να τα εχουν κανει οπως λενε.....μου ειναι παντελως αδιαφορο...ας τα χαιρονται...για τα Cheddite λεω !!!
 
Ωραιες βολες καταρχας Νικολα...σιγουρα ειναι αμελιτεα η διαφορα διοτι στο ξερελιασμα του βυσματος αντι των σκαγιων, ΕΓΩ θεωρω πως κ παλι τα ιδια τα σκαγια ξερελιαζουν...διοτι πιστευω πως την στιγμη της πυροδοτησης το βυσμα που αρχιζει να συμπιεζετε, αρα ολη η στηλη των σκαγιων μετακινητε 1η, οποτε κ παλι η 1η στιβαδα σκαγιων ειναι αυτη που θα προλαβει να ξερελιασει κ παλι...

Κωστη η δοκιμη εγινε για να δουμε εαν υπαρχουν διαφορές στο ξερελιασμα οταν τα σκαγια
ειναι ολα μεσα στο ποτηρι και με την περιπτωση οταν τα σκαγια προεξεχουν απο το ποτηρι !!!
Αυτος ηταν ο λογος της δοκιμης....
Τωρα το πως ακριβως γινεται το ξερελιασμα ....ο καθε ενας μας εχει τις αποψεις του...δεκτες ολες...οκ.
Αυτο που ειδα εγω...ειτε μεσα στο ποτηρι τα σκαγια ειτε να προεξεχουν διαφορες δεν υπαρχουν φιλε !!!
 
Κωστη η δοκιμη εγινε για να δουμε εαν υπαρχουν διαφορές στο ξερελιασμα οταν τα σκαγια
ειναι ολα μεσα στο ποτηρι και με την περιπτωση οταν τα σκαγια προεξεχουν απο το ποτηρι !!!
Αυτος ηταν ο λογος της δοκιμης....
Τωρα το πως ακριβως γινεται το ξερελιασμα ....ο καθε ενας μας εχει τις αποψεις του...δεκτες ολες...οκ.
Αυτο που ειδα εγω...ειτε μεσα στο ποτηρι τα σκαγια ειτε να προεξεχουν διαφορες δεν υπαρχουν φιλε !!!
Αυτό που είπε ο Λευτέρης.
Τα σκάγια ξεκινούν το ξερέλιασμα ...
Αυτό είναι το λογικό ...
 
Last edited:





Επιτέλους κατάφερα να ρίξω με του παππού μου το οπλο benelli special 80 το μόνο που θυμάμαι πήγαινε με το αυτοκίνητο και ειχε μια καρέκλα σε κάτι αμυγδαλιές ήταν κουτσος και βαραγε τσίχλες και έτρεχα με τα ξαδέρφια ποιος θα τις μαζεύει πρώτος έφυγε το 2002 και το όπλο εχει μείνει σε μια θεία μου και θέλω να το πάρω είμαι ο μόνος από τα 20 ξαδέρφια που παω για κυνήγι αλλα είναι δύσκολο να περάσει στο όνομα μου
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top