Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το μέγαλο ενδιαφέρον για μένα δεν έχει να κάνει με την διάτρηση αλλά με την παρολίγο αστοχία του σκοπευτή από απόσταση 4 μέτρων :eek: .fff. .what.. Φαντάσου αυτή η τουφεκιά που θα έχει πάει στα 30 μέτρα .hit..hit..hit.. Αν τον ρωτήσεις, το πιθανότερο είναι να σου πει ότι το όπλο μου έρχεται γάντι ... :D

 
Το ποιο κουτο βιντεακι που εχω δει,αφου δεν του εσπασε τα μουτρα η ανακρουση απο το λαστιχοβολο οπως εχουν παθει αρκετοι ειναι πολυ τυχερος.......συγκριση 28-32γρ του μονοβολου με 400-550γρ τις βεργας...
Και εγώ το θεωρώ κουτό μόνο ως προς την επικινδυνότητα με το λαστιχοβολο ,Όμως σαν πείραμα έχει αρκετό ενδιαφέρον..Δεν το περίμενα ότι ενα μονοβολο 12αρι (όσο βάρος κ αν έχει)ότι θα κωλοσει μπροστά σε μια βαριά και ασηκωτη βέργα που ρίχνετε με την βοήθεια λάστιχων..
Πίστευα ότι το μονοβολο θα ήταν νικητής με μεγάλη διαφορα...buy buy.
ΥΓ Και ψαροντούφεκο να μην υπήρχε,θεωρώ μικρή την διατρηση για μονοβολο απο τόσο κοντινή απόσταση..
 
Κ σκεφτομουν να ρωτησω ποσο ζυγιζει η βεργα κ αν ξερει κανεις τι ταχυτητες μπορει να εχουν...
Το οπλο ειναι picasso σιγουρα 110-120 οποτε εχει βεργα 160-170 6.5χιλιοστα παχος που τη σπρωχουν απο 80 ως 95 κιλα δυναμης.....παντως 82-90 ποντους οπλο στη πρωτη σκαλα δυναμης τρυπαει εντελως κρανιο απο αγριογουρουνο 90κιλων σε αποσταση 7-10 μετρων
 
Στα 30
Το μέγαλο ενδιαφέρον για μένα δεν έχει να κάνει με την διάτρηση αλλά με την παρολίγο αστοχία του σκοπευτή από απόσταση 4 μέτρων :eek: .fff. .what.. Φαντάσου αυτή η τουφεκιά που θα έχει πάει στα 30 μέτρα .hit..hit..hit.. Αν τον ρωτήσεις, το πιθανότερο είναι να σου πει ότι το όπλο μου έρχεται γάντι ... :D

Στα 30 μετρα η βεργα λογο αδρανειας δεν θα σταματουσε πουθενα?........
 
παντως 82-90 ποντους οπλο στη πρωτη σκαλα δυναμης τρυπαει εντελως κρανιο απο αγριογουρουνο 90κιλων σε αποσταση 7-10 μετρων
Και στην πρωτη σκαλα κιόλας?.asking..asking..asking.
Αυτό δεν το ήξερα καν.what.
Εχω ριξει αρκετές φορες με 82αρι pathos αλλά μέσα στο νερό σίγουρα ξεγελάει η δύναμη του κ δεν φαίνετε καθαρά..
Πάω για πρόβα στο γουρούνι του γείτονα...sarcastic.
 
Γεια σας...θα ηθελα εαν καποιος εχει κανει δοκιμες φυσιγγιων στον πινακα ειδικα με την Browning Α5 η το 725 και εχει καποιες φωτογραφιες η εχει να μου πει κατι σχετικα με το θεμα θα ηθελα να μου στειλει ενα μυνημα η να ανεβασει εδω καποιες τουφεκις στο πινακα...σας ευχαριστω εκτων προτερων!!!!
 
Γεια σας...θα ηθελα εαν καποιος εχει κανει δοκιμες φυσιγγιων στον πινακα ειδικα με την Browning Α5 η το 725 και εχει καποιες φωτογραφιες η εχει να μου πει κατι σχετικα με το θεμα θα ηθελα να μου στειλει ενα μυνημα η να ανεβασει εδω καποιες τουφεκις στο πινακα...σας ευχαριστω εκτων προτερων!!!!

Γεια σου Δημητρη... Ο Δημητρης ειναι πατριωτης, νεος κ καλο τουφεκι... ;)
Φωτο απο δοκιμες με το 725 εχω εκατονταδες αλλα πες μας τι θες να δει ακριβως να σε βοηθησουμε περισσοτερο... Η Α5 που εχεις, εχει πολυ καλη καννη αλλα ανοιχτα σχετικα τσοκ τα οποια η θελουν αλλαγη σε κατι αλλο η θελουν ενα τσοκ επανω τουλαχιστον σε συσφιξη...
 
Γενικοτερα θα ηθελα να δω μερικες τουφεκιες στο πινακα κυριως με τα μαμα τςοκακια,απο ενα ιδιο τουφεκι η ακομη και το 725 μιας και δεν εχω κανει εγω δοκιμες ακομη...δηλαδη σε σχεση με την αποσταση,το τσοκ και τα γραμμαρια να εχω μια εικονα το τι τσοκακι να επιλεξω εχοντας μια εικονα πανω κατω και ας ειναι απο αλλο τουφεκι...εχθες αρη οταν τελιωσες μετα μπηκα και εριξα με τη δικια μου επειτα απο 1,5 χρονο σο σκοπευτηριο και εαν εβλεπες τι εκανε με 3 αστερια πραγματικα θα εμενες πιστευω αναυδος...τι να πω δεν ξερω,την ειχα λιγο υποτιμημενη εσυ ξερεις καλυτερα αλλα μετα τα χθεσινα που ειδα αναθεωρησα στο επακρον τη γνωμη μου για την Α5...
 
εχθες αρη οταν τελιωσες μετα μπηκα και εριξα με τη δικια μου επειτα απο 1,5 χρονο σο σκοπευτηριο και εαν εβλεπες τι εκανε με 3 αστερια πραγματικα θα εμενες πιστευω αναυδος...τι να πω δεν ξερω,την ειχα λιγο υποτιμημενη εσυ ξερεις καλυτερα αλλα μετα τα χθεσινα που ειδα αναθεωρησα στο επακρον τη γνωμη μου για την Α5...

Δημητρη στο ειχα πει κ πριν κανα χρονο αν θυμασαι καλα, η Α5 εχει ωραια καννη κ κακως προβληματιζεσαι γι αυτη, απλα το οπλο μπορει να θελει συνηθεια απο μερους σου η να μην ειναι ακριβως στα μετρα σου...
Τα στοκ της ειναι ανοιχτα... ΑΛΛΑ... αν πας ενα νουμερο επανω για να πιασεις αυτο που θες τοτε εισαι μια χαρα... Τα 3 αστρα που ειχες εχθες ειναι σαν πραγματικη συσφιξη 4 αστρα περιπου και τα 2 αστρα ειναι τριαρι... Εχθες λοιπον εριχνες για να εχεις στο μυαλο σου με ενα τσοκ 4αρων αστρων κ να σου πω την αληθεια προλαβα 2-3 πολυ εντυπωσιακα καπνισματα...
Συνηθισε το κ δεν θα χασεις... Σε κοντινες κ μεσαιες αποστασεις θα επαιζα με τα τσοκ που εχεις, σε τουφεκιες μετα τα 35-40 μετρα θα επαιρνα κατι εξωεργοστασιακο γιατι δεν θα σε καλυψουν τα δικα της...
Οταν βλεπεις το δισκο ομως να τρωει ολη την τουφεκια κ να γινεται σκονη, οπως καταλαβαινεις το ιδιο θα παθαινε κ μια τσιχλα στην ιδια αποσταση αν πηγαινε επανω η τουφεκια σου... ;)
 
Σε ευχαριστω αρη..αυτο μου ελεγε και ο παναγιωτης οπου ηταν μαζι μου διοτι εριξε μετα απο μενα μια πουλα και επαθε πλακα με το τουφεκι και τις τουφεκιες οπου εβγαζε ακομη και στον 1 τον αφηνε και τον βαραγε μακρια και τον εκανε κοματακια οπως και ολα τα πατια,οχι μονο τα εσπαγε αλλα πεταγε και τα κομματια με πιεση μακρια..εγω εχθες δ το περιμενα να εχει τετειες τουφεκιες και με τοσα γραμμαρια...
 
σημερα το πρωι δοκιμασαμε με το μπαρη μου express 32 και hit 8 στο πινακα στα 30 και 35 μ. με τσοκ μαμα 4 και 3 αστρα. εγω με τη benelli και αυτος με την α400. και στα 2 οπλα και τα 2 φυσογγια εδωσαν τρομερες κατανομες με το express φυσιολογικα να ειναι λιγο πιο δυνατο. αυτο που με εξεπληξε πολυ ευχαριστα ηταν το hit 8 το οποιο εκτος του οτι ειναι πολυ μαλακο εδωσε πολυ ωραιες και σφιχτες κατανομες. με τιμη στα 5,50 ευρω θα το σκεφτω σοβαρα για την τσιχλα. αναμονη μεχρι τα περασματα για ν αποφασισω. παντως και το express με 6 ευρω δεν μου ακουγεται κακο. ξεχασα να πω οτι και τα 2 ηταν νο. 9
 
και στα 2 οπλα και τα 2 φυσογγια εδωσαν τρομερες κατανομες με το express φυσιολογικα να ειναι λιγο πιο δυνατο. αυτο που με εξεπληξε πολυ ευχαριστα ηταν το hit 8 το οποιο εκτος του οτι ειναι πολυ μαλακο εδωσε πολυ ωραιες και σφιχτες κατανομες.
Ολα τα φυσίγγια του Δορκάς, απ΄οταν γεμίζονται με Ισπανικές μπαρούτες, αυτά τα χαρακτηριστικά έχουν...συγκεντρωτικά και με μαλακή ανάκρουση...
Εξαίρεση το 3Α που όσες φορές το δοκίμασα μου φαινόταν λίγο σκληρό...
Eυριπιδη λογικα Giovanni θα εχει κ οχι καρδαρα, εκτος κ αν άλλαξε κάτι τον τελευταίο χρόνο...
Και 'γω οσα είχα ανοίξει, Giovanni είχαν...

Απορώ πως μια εταιρία με το όνομά που εχει η Dorkas, στην Ελλάδα, δεν έχει βγάλει ακόμα sporting φυσίγγια...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top