Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η αληθεια ειναι οτι θελει μια εμπειρια για να αξιολογησεις ενα φυσιγγι που προοριζεις για χειμωνα οταν δοκιμαστει στους 25 βαθμους Κελσιου... Δεν παιζει ρολο μονο η εικονα του πινακα, παιζει ρολο κ η αισθηση που σου δινει στην ταχυτητα κ στην ανακρουση...
αρη αν προσεξες γραφω για φασσες το σεπτεμβρη. εδω οι θερμοκρασιες μεχρι τελος σεπτεμβρη αρχες οκτωβρη για να μην πω τελη οκτωβρη ειναι περιπου ιδιες μ αυτες απο τα μεσα αυγουστου και μετα.τασο με τιμη στα 6,80 δεν νομιζω οτι ειναι ακριβο για 34 αρι. δεν εγινα φανατικος αλλα βλεπω βελτιωση τουλαχιστον στον πινακα σε σχεση μ αυτα που ειχα δει 6-7 χρονια πριν. στο θηραμα θα φανει η πασσα αληθεια. παντως στην τσιχλα η πρωτη επιλογη θα ειναι το exp. 32 και μετα το hit.στο τρυγονι τις πρωτες μερες το στανταρακι δεν αλλαζει
ns20 classica 7 1/2
 
και να συμπληρωσω . προσπαθω οσο μπορω να ριχνω ελληνικα φυσιγγια και ν αποφευγω τα ξενα. πλην του classica που νοιωθω σιγουρια στην αρχη θα δοκιμαστει σε απογευματινο τρυγονιου και το express 32 σε 7 νουμερο. ηδη το percorso αντικατασταθηκε απο το α1 36 του λαμπρου το οποιο ειναι και καλο και μαλακο και φτηνο για 36 στα9,90
 
με τιμη στα 6,80 δεν νομιζω οτι ειναι ακριβο για 34 αρι.
Θυμάσε την διαφήμιση που έλεγε opel με ποοοοοσοοοο??.sarcastic.
Εγώ θα πω Δορκας με ποσοοοοοοοοοοοοοοο?.very shoked.
Μόνο 6,80??????????????.what..asking..what..asking.
Εδώ έχει περίπου 9€.Σκέψου ότι το εξπρές 32 έχει 6.90€!!.buy buy.
Έριξε λίγο τις τιμές τελικά ο Δορκας η ειναι η ιδέα μου?
Πάντως r-12,βελοξ, 3Α κλπ που βλέπω παραμένουν η ιδιες τσιμπημενες
 
Πέρα απο αυτή την ερμηνεία, μήπως παίζει ρόλο και το κυρίαρχο μάτι? π.χ δεξιά επώμιση, δεξί κυρίαρχο μάτι και δίσκος απο αριστερα προς τα δεξια τραβέρσα . εκεί η περιφεριακή όραση είναι καλύτερη κάτι που απο τα δεξια προς τα αριστερά δεν ισχύει για αυτό και φαινεται μικρότερη η προσκόπευση . Σωστα;
Ακριβώς, στην δεύτερη περίπτωση η μάζα της κάννης μας κρύβει οπτικό πεδίο.
 
Θυμάσε την διαφήμιση που έλεγε opel με ποοοοοσοοοο??.sarcastic.
Εγώ θα πω Δορκας με ποσοοοοοοοοοοοοοοο?.very shoked.
Μόνο 6,80??????????????.what..asking..what..asking.
Εδώ έχει περίπου 9€.Σκέψου ότι το εξπρές 32 έχει 6.90€!!.buy buy.
Έριξε λίγο τις τιμές τελικά ο Δορκας η ειναι η ιδέα μου?
Πάντως r-12,βελοξ, 3Α κλπ που βλέπω παραμένουν η ιδιες τσιμπημενες
Μάλλον θέμα μαγαζοτορα είναι Τάσο ο καθένας βάζει ότι θέλει.
 
αρη αν προσεξες γραφω για φασσες το σεπτεμβρη. εδω οι θερμοκρασιες μεχρι τελος σεπτεμβρη αρχες οκτωβρη για να μην πω τελη οκτωβρη ειναι περιπου ιδιες μ αυτες απο τα μεσα αυγουστου και μετα.τασο με τιμη στα 6,80 δεν νομιζω οτι ειναι ακριβο για 34 αρι.

Eυριπιδη στην αναφορα του Τασο περι αξιολογησεις των φυσιγγιων αναφερθηκα εγω, οχι στη δικη σου επιλογη κ ειχα πιο πολυ στο μυαλο μου χειμωνιατικα φυσιγγι που δοκιμαζονται με πιο ζεστες θερμοκρασιες... ;)
Το Express 34 αν σου ταιριαξει θα σε ικανοποιησει σιγουρα σχεδον ολο το χρονο ειδικα στην Κρητη που εισαι που οι χειμωνες ειναι πλεον σπανιοι, οπως κ παντου... Ειναι ωραιο φυσιγγι κ εμενα μου αρεσε, μονο στην πολυ υγρασια ειχε ενα θεμα αλλα εχω να το ριξω πολλα χρονια, μπορει να εχει αλλαξει κ συνταγη απο τοτε...

Στοχος μου εμενα οταν θα δοκιμασω ενα φυσιγγι, ειδικα ιδιογομωσης, ειναι να μπορει να δουλεψει αξιοπρεπως στο μεγαλυτερο ευρος των καιρικων συνθηκων που θα συναντησω, με εξαιρεση τον παγο που εκει παιζουμε αλλιως... Τι να το κανω, οπως ακουω αρκετους, να φτιαξω ενα φυσιγγι που αποδιδει αριστα με μονοψηφιες θερμοκρασιες, αν το 80% των κυνηγιων μου γινεται με 15 κ 20 βαθμους Κελσιου ετσι οπως ειναι πλεον ο καιρος... Γενικα τα φυσιγγια που ψαχνω θελω να αποδιδουν αριστα με υγρασια κ θερμοκρασιες απο 0 εως 10 βαθμους κ πολυ καλα, ειδικα με λιγο κλεισιμο στο τσοκ με 10 εως 20 βαθμους... Την υγρασια δοξα το θεο την εχουμε παντα εδω κατω περισσια μαλιστα...
 
.....απο θέμα κατανομής οι τουφεκιες να πω την αλήθεια δεν με ενθουσίασαν συγκριτικά με τις δοκιμές της affinity.....περίμενα απο 18.8 αυλό και αχρωμιωτη κάνη καλύτερα αποτελεσματα....να σημειώσω οτι οι δοκιμές έγιναν με ζέστη και θερμοκρασία 28 βαθμων
Tωρα τα ειδα τα αποτελεσματα σου Κωστα,κατ αρχην τα φυσσιγκια που ριχνεις δεν κανουν για 28 βαθμους....ουτε αν η καννη ειναι 18.8,και αδιαφορο ακομα περισσοτερο αν ειναι αχρωμειωτη,οποτε το οπλο το αδικεις,αφου την ιδια προσοχη εισαι υποχρεωμενος να δωσεις στο θεμα πιεσεις οπως και με της υπολοιπες αν θες συγκεντρωσεις, σε σχεση με την Αφινιτι σε καμμια περιπτωση δεν ειναι χειροτερη βλητικα.
 
Σημερινές δοκιμές super kill 28gr No8 και 28gr No8 BIOR (μεσοταπα)
browning b525 αυλός 18,7 (ΑΠΟΚΛΙΣΗ (-mm)
18,55 -0,15 midas IC
18,27 -0,43 midas M
τα sporting γενικά μου τα βλέπω αρκετά σφιχτά στα 25 μέτρα σε σχέση με ότι εχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα αλλα και τα BIOR σε σχέση μετα mazzo .
Λάκνισμα .. ίσως λίγο τσιμπημένο ,
στο γήπεδο που τα έριξα (ίδιες τροχιές με την προηγούμενη φορά ) δεν φάνηκε να μου πηγαίνουν καλά ... ήμουν μέτριος






загрузить картинку на сайт

τα bior μου άρεσαν στον πίνακα .. αλλα!! απίστευτα πολλα κατάλοιπα απο μολύβι με ένα κουτί που έριξα ..δεν το έχω ξανα δει τόσο .. μου βγήκε η ψυχή να καθαρίσω τουσ κώνους.. βγαίνανε φλοίδες απο μόλυβδο .fff.. (στα mezzo δεν συμβαίνει )
στην φωτό ειναι το 1/3 του μολύβδου που βγήκε ...
Δεν θα τα ξαναρίξω , ευτυχώς πηρα μόνο δύο κουτιά!
 
Last edited:
;):):):)
ωραίος Χρηστάρα καλές πολύ καλές
τα midas σ αρέσουν;;;; πες μου εσύ και θα σου πω κι εγώ μετά ;)
Μόνο και μόνο αυτό το χρυσό δαχτυλίδι με τρελάνει ... Χαχαχα
Αλλά πέρα από το αισθητικό , όσες δοκιμές εχω κάνει μου αρέσει η όμορφη τακτοποίηση και ισοκατανομή της τουφεκιέας στον κύκλο . Μ αρέσει περισσότερο από το να εχω σφιχτό το κέντρο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top