Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για μένα πολύ συγκεντρωτική.
Στα 40 που έχω δοκιμάσει αρκετά πάνε πιο αραιά με LM.
Έχω δοκιμάσει Remington 000 και 00, Winchester 000.
Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει Hoghammer 000 και Nobel HP 10p.
Τα 2 τελευταία έχουν δοκιμαστεί στα γουρούνια με καλά αποτελέσματα.
Ειδικά τα Hoghammer σε αποστάσεις πάνω από 100μ, 1 φορά.
Τυχερό ;;; Μπορεί ...
Τι τυχερό❓❓❓❓γκαντεμοσαυρος το γουρούνι‼️πόσα βόλια έχουν τα χογκχαμερ❓τιμή❓τσοκαρισμα❓ φτάνει το ένα νεφρό η θέλει κ λίγο από συκώτι❓
 
Τι τυχερό❓❓❓❓γκαντεμοσαυρος το γουρούνι‼️πόσα βόλια έχουν τα χογκχαμερ❓τιμή❓τσοκαρισμα❓ φτάνει το ένα νεφρό η θέλει κ λίγο από συκώτι❓
8+8+10 = 26 βόλια και το βρήκαν σίγουρα 3.
Νεκρό μετά από 400μ.
3*100/26 = 11% συγκέντρωση.
:cool:
Αυτά δεν γίνονται κάθε μέρα ..
 
Για μένα πολύ συγκεντρωτική.
Στα 40 που έχω δοκιμάσει αρκετά πάνε πιο αραιά με LM.
Έχω δοκιμάσει Remington 000 και 00, Winchester 000.
Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει Hoghammer 000 και Nobel HP 10p.
Τα 2 τελευταία έχουν δοκιμαστεί στα γουρούνια με καλά αποτελέσματα.
Ειδικά τα Hoghammer σε αποστάσεις πάνω από 100μ, 1 φορά.
Τυχερό ;;; Μπορεί ...
Για μενα Βασιλη αυτη η συγγεντρωση σε αυτα τα μετρα ειναι λαθος , αν μπορεις να υποστηριξεις τετοια τουφεκια στα 36 μετρα γιατι δεν ριχνεις μονοβολα !! Ο σκοπος των δραμιων ειναι να ανοιγουν λιγο για τις δυσκολες κοντινες τουφεκιες ,γι'αυτο και δεν δουλευω lb6 στα δραμια
 
Για μενα Βασιλη αυτη η συγγεντρωση σε αυτα τα μετρα ειναι λαθος , αν μπορεις να υποστηριξεις τετοια τουφεκια στα 36 μετρα γιατι δεν ριχνεις μονοβολα !! Ο σκοπος των δραμιων ειναι να ανοιγουν λιγο για τις δυσκολες κοντινες τουφεκιες ,γι'αυτο και δεν δουλευω lb6 στα δραμια
Για όλους, ... Ο καθένας μας έχει ένα βασικότατο "μη μετρήσιμο" μέγεθος που το λένε μέσο σφάλμα σκόπευσης.
Αν το δικό μου είναι 1μ από το κέντρο, μια διασπορά ακτίνας μισού μέτρου θα με κάνει να χάνω θηράματα.
Η διασπορά 1.5μ να παίρνω κάποια.
Εγώ έτσι το βλέπω.
Προφανώς το σφάλμα αυτό πρέπει να μικραίνει με τον καιρό ή με την εμπειρία.
Αυτό πρέπει να είναι το μέλημα όλων μας.
Δεν υπάρχει λάθος και σωστή συγκέντρωση που να ισχύει για όλους.
Και για εμένα "λάθος" είναι αλλά για έναν πολύ καλό σκοπευτή είναι ιδανική.
Ακόμα όμως και το ιδανική μπορεί να θεωρηθεί λάθος διότι όπως είπες, γιατί δεν ρίχνει μονόβολα ;;;
Θα μπορούσε να είναι ιδανική σε άλλη απόσταση, ... τότε θα μπορούσε και για εμένα να είναι ιδανική.
Η λέξη κλειδί είναι η απόσταση που είναι ΠΑΝΤΑ άγνωστη μέχρι να πατήσεις την σκανδάλη.

Για τα δράμια τώρα.
Εκτός από το παραπάνω γουρούνι που το έριξα καταχρηστικά σχεδόν όλα τα άλλα τα έχω τουφεκίσει σε αποστάσεις κάτω των 60μ, τα περισσότερα δε κάτω από τα 40.
Και στην στάμπα όμως όπως και στο καρτέρι δεν γνωρίζεις την απόσταση που θα τουφεκίσεις.
Μακάρι να την γνωρίζαμε.
Δεν μπορούν τα δράμια να γίνουν μονόβολο.
Ούτε το μονόβολο δράμια.
Πολλές φορές έχω αλλάξει το πρώτο φυσίγγι ή όλα ανάλογα με το μέγεθος του θηράματος ή τον τόπο που κυνηγάω.
Όλοι όσοι ξέρω το κάνουν εκτός από αυτους που χρησιμοποιούν μόνο μονόβολα.

Τα βασικά που πρέπει να ξέρουμε όλοι είναι:
1. Ποτέ μονόβολα η δράμια χωρίς ασφαλή τερματισμό.
2. Ποτέ δράμια όταν τα σκυλιά είναι κοντά στο θήραμα.
3. Ποτέ δράμια στην στάμπα ειδικά αν είναι πολλά τα σκυλιά.
4. Τα ζώα αυτά είναι άξια θαυμασμού και γίγαντες δύναμης και θέλησης για ζωή. Ψυχραιμία να τα τουφεκίσουμε στην μικρότερη δυνατή απόσταση ώστε να τους κάνουμε την μεγαλύτερη δυνατή ζημιά.
Πολύ καλό "σημάδεμα" και η επιδίωξη να είναι πάντα η άμεση καταβολή.
Αν την κάνουν αρχίζουν τα παρατράγουδα.
 
Ομολογώ όμως ότι αισθάνομαι άσχημα όταν λέω πχ πολύ συγκεντρωτική ...
Κάποιοι έχουν δαπανήσει πολύ χρόνο και φαιά ουσία για να καταφέρουν να βγάλουν μια τέτοια τουφεκιά.

Τους αξίζει ένα τεράστιο μπράβο και η κάθε μαλακία που λέμε εμείς έξω από τον χορό να ξέρουν ότι αφορά μόνο εμάς, τον τρόπο ή τον τόπο που κυνηγάμε ή την στραβωμάρα μας.
Η τουφεκιά του Νίκου είναι άξια θαυμασμού αλλά ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ που τουφεκάω συνήθως στα 40μ ή λιγότερο είναι πολύ πυκνή.
Στα 60μ θα ήταν ιδανική !!!
 
Δεν εχω κυνηγησει γουρουνι....Αυτη την σεζον θα μπορουσα να παω...δεν πηγα για δικους μου λογους.
Απο αυτα που διαβαζω....αλλα και απο αυτα μου λενε οι εδω φιλοι μου....αυτο το ζωο εχει φοβερη αντοχη.
Του εριξε ενας φιλος δικο μου μονοβολο με Τεκνα 32 γραμμαρια με V1,5-480m/s.... μετρημενο...
Toυ το εριξε στα 40 μετρα....το περασε ακρη - παντα.... τα αιματα απο την μερια που βγηκε το βλημα
επεσαν επανω στα βατια...Παρ'ολη την ζημια που του εκανε....αντεξε και επεσε μετα απο 30 μετρα...
Δεν νομιζω να υπαρχει αλλο ζωο...με τετοιες αντοχες !!!
 
Ομολογώ όμως ότι αισθάνομαι άσχημα όταν λέω πχ πολύ συγκεντρωτική ...
Κάποιοι έχουν δαπανήσει πολύ χρόνο και φαιά ουσία για να καταφέρουν να βγάλουν μια τέτοια τουφεκιά.

Τους αξίζει ένα τεράστιο μπράβο και η κάθε μαλακία που λέμε εμείς έξω από τον χορό να ξέρουν ότι αφορά μόνο εμάς, τον τρόπο ή τον τόπο που κυνηγάμε ή την στραβωμάρα μας.
Η τουφεκιά του Νίκου είναι άξια θαυμασμού αλλά ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ που τουφεκάω συνήθως στα 40μ ή λιγότερο είναι πολύ πυκνή.
Στα 60μ θα ήταν ιδανική !!!

Ουτε στο σακί....ουτε στο σακοδεμα σας βρισκουμε..... :D

Βασιλη μου πλακα κανω !!! Εμενα η ΟΠΟΙΑ κριτικη για τα φυσιγγια μου....... ακομα και αρνητικη καλοχουμενη φιλε μου !!!! .big smile.
 
Δεν υπάρχει φυσίγγι για όλες τις αποστάσεις.

Για εμένα μπίλιες που γεμίζουν τον κύκλο στην απόσταση που συνήθως τουφεκάω είναι μπίλιες με σωστή (για εμένα) διασπορά.

Και το λέω αυτό γιατί τα γουρούνια δεν είναι πουλιά.
Δεν χρειάζεσαι δέκα μπίλιες σε λάθος σημείο για να πέσει.
Χρειάζεσαι μία, γρήγορη και σκληρή, στο σωστό !!!

Αυτό τουλάχιστον πιστεύω.
 
Δεν εχω κυνηγησει γουρουνι....Αυτη την σεζον θα μπορουσα να παω...δεν πηγα για δικους μου λογους.
Απο αυτα που διαβαζω....αλλα και απο αυτα μου λενε οι εδω φιλοι μου....αυτο το ζωο εχει φοβερη αντοχη.
Του εριξε ενας φιλος δικο μου μονοβολο με Τεκνα 32 γραμμαρια με V1,5-480m/s.... μετρημενο...
Toυ το εριξε στα 40 μετρα....το περασε ακρη - παντα.... τα αιματα απο την μερια που βγηκε το βλημα
επεσαν επανω στα βατια...Παρ'ολη την ζημια που του εκανε....αντεξε και επεσε μετα απο 30 μετρα...
Δεν νομιζω να υπαρχει αλλο ζωο...με τετοιες αντοχες !!!
1 μονόβολο ;;;;;;;;; ...
4 Νίκο Rottweil brenneke όλα πάνω του και πήγαινε ...
Μου το έχει δείξει φίλος στο κινητό του.
Πολύ σκληρά ζώα.

Το σημείο που θα το ξεράνει ψάχνουμε ...
 
Niko αυτη εδω την εβαλες απλα για συγκριση, αλλα εγω την αρχειοθετησα , ειναι εξαιρετικη φιλε

Εαν θελεις...σου δινω και το σεταπ...σε πμ....δεν εχω προβλημα....
Τα περισσοτερα σεταπ με βολια τα εχω βγαλει σε συνεργασια με τον καλο φιλο μου τον Αλεξ ( Berben )
Εγω τα δοκιμαζω σε στοχο....και αυτος στο κυνηγοτοπο....
Οτι ανεβαζω ειναι δοκιμασμενο με μεγαλη επιτυχια στον κυνηγοτοπο... !!! :)
 
Δεν υπάρχει φυσίγγι για όλες τις αποστάσεις.

Για εμένα μπίλιες που γεμίζουν τον κύκλο στην απόσταση που συνήθως τουφεκάω είναι μπίλιες με σωστή (για εμένα) διασπορά.

Και το λέω αυτό γιατί τα γουρούνια δεν είναι πουλιά.
Δεν χρειάζεσαι δέκα μπίλιες σε λάθος σημείο για να πέσει.
Χρειάζεσαι μία, γρήγορη και σκληρή, στο σωστό !!!

Αυτό τουλάχιστον πιστεύω.
Βασιλη εμεις εδω τουφεκαμε στα 20-25 μετρα το πολυ δεν βλεπεις παραπανω στα καρτερια!!πολυ σπανια παραπανω και οχι πολυ βια 40-45 και σε αυτες τις αποστασεις υπαρχουν εμπορικα με καλουτσικες ταχυτητες ! Που δεν στα ξαπλωνουν εκει επιτοπου ,
 
Βασιλη εμεις εδω τουφεκαμε στα 20-25 μετρα το πολυ δεν βλεπεις παραπανω στα καρτερια!!πολυ σπανια παραπανω και οχι πολυ βια 40-45 και σε αυτες τις αποστασεις υπαρχουν εμπορικα με καλουτσικες ταχυτητες ! Που δεν στα ξαπλωνουν εκει επιτοπου ,
Στα 20-40μ μέχρι 40 κιλά γουρούνι δεν θες ειδικό φυσίγγι.
Συμφωνείς ;
 
Εαν θελεις...σου δινω και το σεταπ...σε πμ....δεν εχω προβλημα....
Τα περισσοτερα σεταπ με βολια τα εχω βγαλει σε συνεργασια με τον καλο φιλο μου τον Αλεξ ( Berben )
Εγω τα δοκιμαζω σε στοχο....και αυτος στο κυνηγοτοπο....
Οτι ανεβαζω ειναι δοκιμασμενο με μεγαλη επιτυχια στον κυνηγοτοπο... !!! :)
Νικο σε ευχαριστω , αλλα δεν γεμιζω > Απλα κραταω καλες τουφεκιες ,σε εικονα -κατανομη -ταχυτητα κλπ και τις ψαχνω σε εμπορικα :rolleyes: καλη μου τυχη o_O
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top