Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βασιλη μου κατ'αρχην ευχαριστω για τον κοπο σου φιλε !!! :)

Τωρα αυτο που εχω να πω με βεβαιοτητα ειναι οτι.....Το διπλοκυαθιο εαν στηθει σωστα και με υπομονη...
ο χαρος βγηκε παγανια...!!!!!
Δεν θα ξεχασω ποτέ.....Την πρωτη φορα που το εστησα και το εριξα...ηταν σε δυο φασσες στο ιδιο υψος
με διαφορα αποστασης τα δυο μετρα περιπου μια απο την αλλη.
Σημαδευω την πρωτη....αποσταση γεματα 40 μετρα....ριχνω...και βλεπω και τις δυο να πεφτουν μαλιοκουβαρα!!!
Χαζεψα.... Το λεω και ρωταω τον Μαστρο Μιχαλη που μου εδωσε το σεταπ...Μαστορα πως εγινε και
επεσαν και οι δυο ???
Και αντι να μου ΄΄κοκορευεται'' για το σεταπ του....μου λεει...Απλα ηταν μεσα στο δραστικο βελινεκες
της τουφεκιας και μεσα στον φονικο κυκλο και οι δυο!!!!
Φοβερος ιδιογομωτης....και απιστευτα καλος ανθρωπος !!!! :cool:
Μου θύμησες τα χρονια των μεγαλων περασματων στα τρυγονια τουφεκαγαμε το 1ο και επεφτε το 4ο αλλα αν ειχαμε το φυσεκι σου θα γελαγε κοσμος και τοτε ειμαστε στην σειρα μαζινο γινόταν πολεμος ορδές τα τρυγονια και τα συκοφαγια αξεχαστα χρονια.
 
Καλά την έκοψα εγώ την δεύτερη ...

@Prowler®
Μάριε κοίτα βαθμολογίες ...

#6+7 διπλοκυάθιο στα 35μ ...

View attachment 44039
Τη ρεμιγκτον και Μ.........ες, πάρα πολύ καλή ντουφέκια με πολλά μέτρα ακόμα στα υδρόβια πρέπει να είναι φωτιά του αγιαντωνη.
 
Τη ρεμιγκτον και Μ.........ες, πάρα πολύ καλή ντουφέκια με πολλά μέτρα ακόμα στα υδρόβια πρέπει να είναι φωτιά του αγιαντωνη.
Δεν υπάρχει κακό όπλο, μόνο κακά φυσίγγια για ένα όπλο.
Το όπλο πρέπει απλά να σου έρχεται, να είναι αξιόπιστο και μη προβληματικό.
Επίσης να σου αρέσει.
Κατά 99% τότε σε καλύπτει αν το θες για γενικό κυνήγι.
 
Και για να μην γράφει ο φίλος μου ο Μάριος @Prowler® , καλό θα ήταν να ξέρουμε και την v10 αλλά με καλής ποιότητας σκάγια δεν χρειάζεται ...
Είμαστε 99,9% σίγουροι ότι η τουφεκιά μέχρι τα 40-45μ απλά .sex hard.
Εγώ τουλάχιστον είμαι σίγουρος ;)
 
Δεν υπάρχει κακό όπλο, μόνο κακά φυσίγγια για ένα όπλο.
Το όπλο πρέπει απλά να σου έρχεται, να είναι αξιόπιστο και μη προβληματικό.
Επίσης να σου αρέσει.
Κατά 99% τότε σε καλύπτει αν το θες για γενικό κυνήγι.
μάλλον για τα φουσεκια της ρεμ λέει ο φίλος
Και για να μην γράφει ο φίλος μου ο Μάριος @Prowler® , καλό θα ήταν να ξέρουμε και την v10 αλλά με καλής ποιότητας σκάγια δεν χρειάζεται ...
Είμαστε 99,9% σίγουροι ότι η τουφεκιά μέχρι τα 40-45μ απλά .sex hard.
Εγώ τουλάχιστον είμαι σίγουρος ;)
ΠΑΝΤΑ χρειάζεται να ελέγχουμε την διάτρηση (βλητική του τέλους) είτε έχουμε καλά σκληρά σκάγια είτε μαλακά
κάνουμε την ανάγκη φιλότιμο κι αφού δεν μπορούμε να μετρήσουμε V10 ελέγχουμε διατρήσεις

τέχνασμα (κν κόλπο ή tip): βρίσκουμε το βύσμα και βλέπουμε το αποτύπωμα των σκαγίων στο βύσμα, κυκλικό ή πολυγωνικό Ο,Ε,Ο;;;;;;......
 
Επίσης όσοι θεωρούν ότι το χαρτί δεν λέει όλη την αλήθεια ας το ξανασκεφτούν βλέποντας αυτή την τουφεκιά και την αρχική ταχύτητα :)
Το εσωσες λιγο με το απο κατω...
Αν ολα τα καλα φυσιγγια στον πινακα τα ριχναμε στο κυνηγι θα βλεπαμε οτι καποια δεν πανε κ τοσο καλα όσο υποσχονταν... Ο λογος ειναι μαλλον τα σκαγια κ η ποιοτητα τους που πρεπει να βρεις την χρυση τομη για να δουλεψουν σωστα σε διαφορες φυσιολογικες αποστασεις...
Εγω τουλαχιστον που σχεδον ΟΛΑ τα φυσιγγια που δοκιμαζω τα ριχνω και στο κυνηγι αυτο εχω καταλαβει... Στα χαρτια κ στον ταχογραφο εχω φτιαξει πολλα ¨ωραια¨ φυσιγγια, στο κυνηγι δεν με ενθουσιασαν ολα.... Ασε που εγω οταν βλεπω κ πολυ ομοιομορφες κατανομες κουμπωνομαι περισσοτερο γιατι η ιστορια μου εχει δειξει οτι στο κυνηγι με εχουν πουλησει σε καθε πιθανη αποσταση και οχι μονο σε αυτη της δοκιμης στον πινακα.... Προσωπικη γνωμη παντα χωρις προσβαση σε βλητικο σταθμο.... Αν ειχα τετοια προσβαση θα μπορουσα να πω με μεγαλυτερη βεβαιοτητα τι φταιει...

Αυτα τα αναφερω γενικα κ δεν σχετιζονται με το φυσιγγι που εφτιαξε ο Νικος και την πατεντα του μαστρο Μιχάλη...
 
ΠΑΝΤΑ χρειάζεται να ελέγχουμε την διάτρηση (βλητική του τέλους) είτε έχουμε καλά σκληρά σκάγια είτε μαλακά
κάνουμε την ανάγκη φιλότιμο κι αφού δεν μπορούμε να μετρήσουμε V10 ελέγχουμε διατρήσεις

τέχνασμα (κν κόλπο ή tip): βρίσκουμε το βύσμα και βλέπουμε το αποτύπωμα των σκαγίων στο βύσμα, κυκλικό ή πολυγωνικό Ο,Ε,Ο;;;;;;......
Τωρα αρχιζεις κ το κλειδωνεις περισσοτερο το θεμα....
Το θεμα ειναι τι γινεται όταν εχεις τη μουρλια να δημιουργεις πολλα φυσιγγια... Παει ο ποδαροδρομος συννεφο, ειδικα αν δοκιμαζεις και σε μακρινες αποστασεις...
 
Το εσωσες λιγο με το απο κατω...
Αν ολα τα καλα φυσιγγια στον πινακα τα ριχναμε στο κυνηγι θα βλεπαμε οτι καποια δεν πανε κ τοσο καλα όσο υποσχονταν... Ο λογος ειναι μαλλον τα σκαγια κ η ποιοτητα τους που πρεπει να βρεις την χρυση τομη για να δουλεψουν σωστα σε διαφορες φυσιολογικες αποστασεις...
Εγω τουλαχιστον που σχεδον ΟΛΑ τα φυσιγγια που δοκιμαζω τα ριχνω και στο κυνηγι αυτο εχω καταλαβει... Στα χαρτια κ στον ταχογραφο εχω φτιαξει πολλα ¨ωραια¨ φυσιγγια, στο κυνηγι δεν με ενθουσιασαν ολα.... Ασε που εγω οταν βλεπω κ πολυ ομοιομορφες κατανομες κουμπωνομαι περισσοτερο γιατι η ιστορια μου εχει δειξει οτι στο κυνηγι με εχουν πουλησει σε καθε πιθανη αποσταση και οχι μονο σε αυτη της δοκιμης στον πινακα.... Προσωπικη γνωμη παντα χωρις προσβαση σε βλητικο σταθμο.... Αν ειχα τετοια προσβαση θα μπορουσα να πω με μεγαλυτερη βεβαιοτητα τι φταιει...

Αυτα τα αναφερω γενικα κ δεν σχετιζονται με το φυσιγγι που εφτιαξε ο Νικος και την πατεντα του μαστρο Μιχάλη...
Όλο πνεύμα αντιλογίας είσαι…., ειπαμε το χαρτί τα λέει ολλα τι θες παραπανο:oops:
 
μάλλον για τα φουσεκια της ρεμ λέει ο φίλος

ΠΑΝΤΑ χρειάζεται να ελέγχουμε την διάτρηση (βλητική του τέλους) είτε έχουμε καλά σκληρά σκάγια είτε μαλακά
κάνουμε την ανάγκη φιλότιμο κι αφού δεν μπορούμε να μετρήσουμε V10 ελέγχουμε διατρήσεις

τέχνασμα (κν κόλπο ή tip): βρίσκουμε το βύσμα και βλέπουμε το αποτύπωμα των σκαγίων στο βύσμα, κυκλικό ή πολυγωνικό Ο,Ε,Ο;;;;;;......

Ειναι μεγαλος ''μπελας'' να μετρας συνεχεια διατρηση....Μαριε !!!
Εχουμε μετρησει επανειλημμενα με διάφορες ταχυτητες σχεδον ολα τα Νρα σκαγιων....και εχουμε
απο την αρχικη ταχυτητα μια εικονα διατρησης των σκαγιων...
Και σε μαλακά σκαγια και με 5% αντιμονιο και σε επινικελωμενα.... Μεχρι παραμορφωση σκαγιων εχω
μετρησει !!!

Τωρα οποιος δεν πιστευει στον στοχο....δικαιωμα του...τι να κανουμε ....δεν θα ''πεθανουμε''.... :D
 
Όλο πνεύμα αντιλογίας είσαι…., ειπαμε το χαρτί τα λέει ολλα τι θες παραπανο:oops:
Δεν είδα ποτέ κανέναν Ηλία να δείχνει κατανομή που να μετράς σκάγια με τα δάχτυλα των 2 χεριών και να λέει ότι γαζώνει στον κυνηγότοπο.
Επίσης όποιος μετρά μόνο τρύπες πάλι δεν είναι σωστός.
Χρειάζονται 4-5 πληροφορίες και είσαι σχεδόν σίγουρος.

Δεν στις λέω όμως .yel.
 
Δεν είδα ποτέ κανέναν Ηλία να δείχνει κατανομή που να μετράς σκάγια με τα δάχτυλα των 2 χεριών και να λέει ότι γαζώνει στον κυνηγότοπο.
Επίσης όποιος μετρά μόνο τρύπες πάλι δεν είναι σωστός.
Χρειάζονται 4-5 πληροφορίες και είσαι σχεδόν σίγουρος.

Δεν στις λέω όμως .yel.
Υγεία να έχουμε και κυνήγια και ΠΑΟ με σφεντόνα αν δεν σκοτώνουν τα όπλα μου…:)
 
Τωρα αρχιζεις κ το κλειδωνεις περισσοτερο το θεμα....
Το θεμα ειναι τι γινεται όταν εχεις τη μουρλια να δημιουργεις πολλα φυσιγγια... Παει ο ποδαροδρομος συννεφο, ειδικα αν δοκιμαζεις και σε μακρινες αποστασεις...
Άρη ένα σημαντικό πρόβλημα είναι το πήγαινε έλα. Τι να κάνουμε εάν αποφασίσεις να δοκιμάσεις, τότε να δοκιμάσεις ΣΩΣΤΑ!
κι έχει κόπο.....είναι μπελάς....
η V1 ακόμα και η κατανομή είναι ισχυρές ενδείξεις χωρίς όμως διατρήσεις είναι ατελές το συμπέρασμα που θα βγάλεις.

Εμένα δεν μου έχει τύχει ΠΟΤΕ το φαινόμενο που περιγράφεις, να απογοητευτώ στο κυνήγι από φυσίγγι με καλή βαθμολογία... ούτε καν σαν εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Για μένα ο κανόνας είναι: εάν έχω ισοκατανομή καλή (τουλάχιστον κανονική +) και κενά ανεκτά στα 36,5 μ, (απαραιτήτως με καλή διάτρηση) από τα 25μ μέχρι τα 40+ το θήραμα το έχω στην τσάντα σίγουρα ΕΑΝ ΣΗΜΑΔΕΨΩ ΣΩΣΤΑ!!!!! μετά τα 40μ σπάνια σηκώνω όπλο, πριν τα 25μ όλα τα φουσέκια σκοτώνουν ....

Από την άλλη στο κυνήγι ΠΟΤΕ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν φταίει το φυσίγγι ή ο..... εαυτός σου!
Υπάρχουν χίλοι δυο αστάθμητοι παράγοντες που επηρεάζουν στο κυνηγι, ΠΟΤΕ δεν βλέπεις την τουφεκιά σου αν έχει πάει ΟΛΗ στον στόχο....
τα μόνα κυνήγια που ίσως μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα είναι αυτά που καις πολλά φυσίγγια, για να έχεις έναν ελάχιστο στατιστικό πληθυσμό, εν Ελλάδι ίσως μόνο οι τσιχλοκυνηγοί μπορούν να καταλήξουν κάπου εαν ενώ έχουν συνεχόμενες αποτυχίες αλλάξουν φυσίγγια και αρχίσουν οι επιτυχίες.......

και μια που είπα για "ελάχιστο στατιστικό πληθυσμό", με 3-4 βολές στον πίνακα (+με δοκιμια διάτρησης) τον έχεις!
στο κυνήγι με πόσες βολές σε θήραμα τον έχεις; 100; 200; 500;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top