Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
...το θεωρητικό ιδανικό...πρακτικά ανεφάρμοστο...

cirkel-min_antal_hage.jpg

...αρκούν 69 μόλις σκάγια για να καλύψουν τον κύκλο των 75 εκατοστών, χωρίς κανένα κενό διαμέτρου 12,5 εκατοστών....

...ο Αγγλικός Πρακτικός Κανόνας (rule of thump) λέει οτι 100 μόλις σκάγια με καλή κατανομή αρκούν για πτηνά στο μέγεθος φασιανού...Νο 6 αγγλικό 2,59 χιλ...
 
Καλημέρα Νίκο!:)

Η ταπεινή μου γνώμη, για να μην παιδεύεσαι...

View attachment 44185

...σε έναν μαραγκό 75 εκατοστά ο εξωτερικός και 50 εκατοστά ο εσωτερικός, από κόντρα πλακέ ψιλό και ξεμπέρδεψες....!;)
Έλα πες την αλήθεια,ο πάτος από το βαρέλι είναι.yel.
Καπακι τουαλετας......
 
Καλημέρα Νίκο!:)

Η ταπεινή μου γνώμη, για να μην παιδεύεσαι...

View attachment 44185

...σε έναν μαραγκό 75 εκατοστά ο εξωτερικός και 50 εκατοστά ο εσωτερικός, από κόντρα πλακέ ψιλό και ξεμπέρδεψες....!;)
1ΟΝ 54 Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΌς
2ΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΑΝΉς
 

How to choose shotgun cartridge​

In a book from the time around when the primer was invented gives an old forester good advice to a young hunter: if you hit with more than five pellets have you shot too close to or loaded with too much pellets, if the pellets pass thru - you have used to big pellets.
A simple and fairly concise advice, we are now 150 years later probably should give some thought about.

...για την χρήση των πυρομαχικών ένας ακόμα Πρακτικός κανόνας / συμβουλή...

..."αν το θήραμα (πτηνό) έχει χτυπηθεί με πάνω από 5(πέντε) σκάγια η το χτυπήσατε πολύ κοντά η με γόμωση με περισσότερα σκάγια από όσα χρειάζονται, αν δε τα τραύματα είναι διαμπερή χρησιμοποιήσατε μεγαλύτερο μέγεθος από όσο χρειάζονταν"...
 
1ΟΝ 54 Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΌς
2ΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΑΝΉς
...είναι τόσο τρομερή η διαφορά βρε Μάριε μου τα 54 εκατ.?...τόσο μεγάλη αλλοίωση?;)

...είναι τόσο μη χρηστικός "ο πάτος του βαρελιού"? .....να κάμει με πλεξιγκλάς!!! αναβάθμιση!!!

.... έχουν όλοι πια κομπιούτερες?.sarcastic. ....να κόψουμε ένα επίδομα στον Βασίλη τον καημένο που μας κάνει τις δοκιμές!!!.sarcastic.

η ....κουβέντα να γίνεται?;)

...ρε το κουνούπι διυλιστήριο που περνάει!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
...είναι τόσο τρομερή η διαφορά βρε Μάριε μου τα 54 εκατ.?...τόσο μεγάλη αλλοίωση?;)

...είναι τόσο μη χρηστικός "ο πάτος του βαρελιού"? .....να κάμει με πλεξιγκλάς!!! αναβάθμιση!!!

.... έχουν όλοι πια κομπιούτερες?.sarcastic. ....να κόψουμε ένα επίδομα στον Βασίλη τον καημένο που μας κάνει τις δοκιμές!!!.sarcastic.

η ....κουβέντα να γίνεται?;)

...ρε το κουνούπι διυλιστήριο που περνάει!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
ναι τα 4 εκατοστα είναι μεγάλη αλλοίωση όσο και να μας φαίνεται μικρή
ο διαφανής δίσκος μας βοηθάει να έχουμε πλήρη αντίληψη που τον τοποθετούμε
 
Εκατσα και εφτιαξα στοχους.....Να μετραω ισοκατανομη....και μην ζαλιζω τα ουμπαλα του
φιλου μου Βασιλη και του Μαριου !!! :)

View attachment 44178
:)
Το πρόβλημα θα προκύπτει, αν φύγει η τουφεκιά. Καλύτερα δεν θα ήταν, να σχεδίαζες τους κύκλους μετά την τουφεκιά;
 
Καλησπέρα σ' όλους...:)

Μέσα στα πλαίσια του Θέματος των Βλητικών Δοκιμών, νομίζω οτι το επισυναπτόμενο φυλλάδιο( έχει ξανανεβεί πολλές φορές νομίζω, αλλά αξίζει!) έχει ενδιαφέρον για τους περισσότερους φίλους που που θέλουν να δοκιμάζουν τα φυσίγγια τους εμπορικά η ιδιογόμωσης, και παραθέτει έναν κατ΄ εμε απλό τρόπο δοκιμών(τον πιο απλό ίσως από αυτούς που έχω διαβάσει προσωπικά) και πιστεύω αν μη τι άλλο καλύπτει τον μέσο κυνηγό, που θέλει να ξέρει τι κάνει το φυσιγγιο του, με το όπλο του, για τα θηράματα και στις αποστάσεις που τα κυνηγά...

Μερικά βασικά αποσπάσματα (όχι ολα) από το φυλλάδιο παρακάτω ...

Firing only one or two cartridges of a given type can be highly misleading because of the considerable variation in patterning performance from cartridge to cartridge even from the same box.

A minimum of five is required but even this is not very reliable. The aim really should be to fire 10 cartridges each time. Only then is it likely that a reliable indication of the typical number of pellets and their general distribution (and even the number of ‘holes’) over the 30in circle for that cartridge will be obtained.

Patterns conducted at the traditional 40 yards may be different from those achieved at the 20-30yards which is normally used in the field. Similarly they may not reliably indicate the pattern beyond 40yd
. This is because as the mass of pellets (shot cloud) travels downrange, the individual pellets, after initially interacting with each other, are moving in various directions. Moreover, the shot cloud can expand at an increasing rate (trumpeting). The result is that the pellet distribution at any one point downrange cannot reliably be used to predict what it will be at any other point.

Provided that minimum number is achieved and the pellets are generally well distributed over the 30in circle, then nearly every quarry species which is well placed in the pattern, should be killed.

Are sub-divided pattern plates helpful?

Sub-division of the 30in circle into inner circles or segments is an option but generally contributes little useful additional information on pattern distribution and can be mis-leading. It tends to focus undue attention on individual patterns, whereas what really counts is the average performance of the given cartridge/choke combination over the whole area. At most, an inner 15in circle (which actually constitutes one quarter of the area of the 30in circle but may look as though it is half the area) can usefully indicate excessively tight patterns, where most of the pellets are in the centre of the 30in circle, with few in the outer ‘half.

Υ.Γ: ...πολύ θα ήθελα να μεταφράσω έστω τα παραπάνω στα Ελληνικά αλλα δεν έχω τον χρόνο...;)
 

Attachments

Καλησπέρα σ' όλους...:)

Μέσα στα πλαίσια του Θέματος των Βλητικών Δοκιμών, νομίζω οτι το επισυναπτόμενο φυλλάδιο( έχει ξανανεβεί πολλές φορές νομίζω, αλλά αξίζει!) έχει ενδιαφέρον για τους περισσότερους φίλους που που θέλουν να δοκιμάζουν τα φυσίγγια τους εμπορικά η ιδιογόμωσης, και παραθέτει έναν κατ΄ εμε απλό τρόπο δοκιμών(τον πιο απλό ίσως από αυτούς που έχω διαβάσει προσωπικά) και πιστεύω αν μη τι άλλο καλύπτει τον μέσο κυνηγό, που θέλει να ξέρει τι κάνει το φυσιγγιο του, με το όπλο του, για τα θηράματα και στις αποστάσεις που τα κυνηγά...

Μερικά βασικά αποσπάσματα (όχι ολα) από το φυλλάδιο παρακάτω ...

Firing only one or two cartridges of a given type can be highly misleading because of the considerable variation in patterning performance from cartridge to cartridge even from the same box.

A minimum of five is required but even this is not very reliable. The aim really should be to fire 10 cartridges each time. Only then is it likely that a reliable indication of the typical number of pellets and their general distribution (and even the number of ‘holes’) over the 30in circle for that cartridge will be obtained.

Patterns conducted at the traditional 40 yards may be different from those achieved at the 20-30yards which is normally used in the field. Similarly they may not reliably indicate the pattern beyond 40yd
. This is because as the mass of pellets (shot cloud) travels downrange, the individual pellets, after initially interacting with each other, are moving in various directions. Moreover, the shot cloud can expand at an increasing rate (trumpeting). The result is that the pellet distribution at any one point downrange cannot reliably be used to predict what it will be at any other point.

Provided that minimum number is achieved and the pellets are generally well distributed over the 30in circle, then nearly every quarry species which is well placed in the pattern, should be killed.

Are sub-divided pattern plates helpful?

Sub-division of the 30in circle into inner circles or segments is an option but generally contributes little useful additional information on pattern distribution and can be mis-leading. It tends to focus undue attention on individual patterns, whereas what really counts is the average performance of the given cartridge/choke combination over the whole area. At most, an inner 15in circle (which actually constitutes one quarter of the area of the 30in circle but may look as though it is half the area) can usefully indicate excessively tight patterns, where most of the pellets are in the centre of the 30in circle, with few in the outer ‘half.

Υ.Γ: ...πολύ θα ήθελα να μεταφράσω έστω τα παραπάνω στα Ελληνικά αλλα δεν έχω τον χρόνο...;)
Γιάννη αν ρίχναμε 10 φυσίγγια για 1 δοκιμή θα βλέπαμε άλλα πράγματα ...
Συμφωνώ σχεδóν σε όλα.
Μόνο όμως οι κύκλοι 76 και 54 χρειάζονται.
 
Γιάννη αν ρίχναμε 10 φυσίγγια για 1 δοκιμή θα βλέπαμε άλλα πράγματα ...
Συμφωνώ σχεδóν σε όλα.
Μόνο όμως οι κύκλοι 76 και 54 χρειάζονται.
...να σου πω την αμαρτία μου, αν δοκιμάσω στα Χ μέτρα 10 φυσίγγια και έχω κατ' ελάχιστο 140 σκάγια +/- 10%, σε κάθε βολή, σε κύκλο των 75 εκατοστών με χαραγμένο μέσα ένα κύκλο 50 εκατοστών, κρίνοντας την ισοκατανομή καλή και τα κενά καλά , με το μάτι, χωρίς φανερή υπερσυγκέντρωση στο κέντρο, εγώ προσωπικά, είμαι πεπεισμένος οτι θα την πάρω την Πέρδικα, στα Χ αυτά μέτρα...:)

Υ.Γ: νομίζω οτι το ίδιο ισχύει και για κάθε τσιχλά, φασσά, παπιοκυνηγό, κτλ. με τον ανάλογο αριθμό σκαγιών βέβαια, ανά θήραμα...
 
...να σου πω την αμαρτία μου, αν δοκιμάσω στα Χ μέτρα 10 φυσίγγια και έχω κατ' ελάχιστο 140 σκάγια +/- 10%, σε κάθε βολή, σε κύκλο των 75 εκατοστών με χαραγμένο μέσα ένα κύκλο 50 εκατοστών, κρίνοντας την ισοκατανομή καλή και τα κενά καλά , με το μάτι, χωρίς φανερή υπερσυγκέντρωση στο κέντρο, εγώ προσωπικά, είμαι πεπεισμένος οτι θα την πάρω την Πέρδικα, στα Χ αυτά μέτρα...:)

Υ.Γ: νομίζω οτι το ίδιο ισχύει και για κάθε τσίχλα, φασσά, παπιοκυνηγό με τον ανάλογο αριθμό σκαγιών βέβαια, ανά θήραμα...
Κανένας δεν ρίχνει 10 φυσίγγια στις δοκιμές ... 5 ελάχιστοι, ίσως κανένας.
Ελάχιστοι δοκιμάζουν φυσίγγια στις συνθήκες που τα χρησιμοποιούν.
Ο κρύος καιρός χρειάζεται προσοχή στην πυρίτιδα.
Η διάτρηση διορθώνεται με 1 βαριά 2 νούμερα μεγαλύτερα σκάγια.
Τι μένει ;;;
Μένουσες, σφαιρικότητα και σκληρότητα σκαγιών.
Σφαιρικότητα και σκληρότητα σκαγιών με σωστές αρχικές έχουν αντίκτυπο στις συγκεντρώσεις.
Μένουσες θα έχεις αν έχεις σωστή αρχική και συγκεντρώσεις ...
Εγώ έτσι το βλέπω και αν στην τελική κάνω λάθος αλλάζω φυσίγγι :)

Θα φρίξει λιγάκι ο Μάριος αχαχαχ αλλά δεν έχουμε βλητικό σταθμό ρε φίλε, ούτε καν ταχογράφο ...
 
Καλημέρα Νίκο!:)

Η ταπεινή μου γνώμη, για να μην παιδεύεσαι...

View attachment 44185

...σε έναν μαραγκό 75 εκατοστά ο εξωτερικός και 50 εκατοστά ο εσωτερικός, από κόντρα πλακέ ψιλό και ξεμπέρδεψες....!;)
Ακόμη καλύτερη κατασκευή από ζελατίνα που χρησιμοποιούσαν οι φανοποιοι για να φτιάξουν παρπριζ σε τρακτέρ κλπ. Το κοβεις με μια σεγα σαν αυτό που έχεις από κόντρα πλακέ απλά σε διευκολύνει πολύ γιατί είναι διάφανο......
 
Καλησπερα παλικαρια !!!
Τα διαβασα ΟΛΑ.....
Εχω δικο μου τροπο.....Τα εχω απλοποιησει τα πραγματα....Μην ξεχνατε οτι ειμαι πρακτικος...
ΛΟΙΠΟΝ...Εχω φτιαξει εναν ''διαβητη''...απλο και αποτελεσματικο....Κανω κυκλους σε οποια διαμετρο
θελω....και ετσι θα συνεχισω...
Εναν εσωτερικο κυκλο στα 54 και εναν εξωτερικο στα 76 εκατοστα
Το μονο που δεν εχω και θα φτιαξω....ειναι μια διαφανια στα 12,5 χιλιοστα.... και τους υπολοιπους
υπολογισμους....θα τους αναλαβουν οι φιλοι !!! :)

εικόνα_Viber_2022-03-11_18-59-27-092.jpgεικόνα_Viber_2022-03-11_18-59-47-307.jpg
;)
 
Κανένας δεν ρίχνει 10 φυσίγγια στις δοκιμές ... 5 ελάχιστοι, ίσως κανένας.
...δεν έχουμε βλητικό σταθμό ρε φίλε, ούτε καν ταχογράφο ...
Είδες λοιπόν φίλε μου Βασίλη... κανένας δεν ρίχνει ούτε 5 φυσίγγια!...ούτε εγώ!( για αυτο σου απάντησα...αν έριχνα!!!)

Εγώ θέλω να είμαι αληθινός φίλε!...εσκεμμένα έφερα την συζήτηση εδώ που την έφερα ( σημαδεύω αυτά που είπες ο ίδιος ΟΧΙ εγώ! και μπράβο σου είσαι λεβέντης αληθινός! )

Λοιπόν, το θέμα δεν είναι αν θα φρίξει ο Μάριος η Εγώ η Εσύ !

Κατ' εμένα το βασικό στο Η.L είναι να είμαστε αληθινοί οχι αληθοφανείς ούτε να γράφουμε για να γράφουμε...

Δες τι γράφω ακριβώς στην προηγουμένη σελίδα(19654!)!

Τα κάνω quote - uquote που λέμε στα βαπόρια...

=================================================

η ....κουβέντα να γίνεται?;)

...ρε το κουνούπι διυλιστήριο που περνάει!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
=================================================

Αφού είναι Αλήθεια λοιπόν αυτά , ποια η διαφορά 1 τουφεκιά 5 η 10? 50 πόντοι η 54?, πάτος απ' το βαρέλι, η διαφάνεια?

Δεν επανερχόμαστε λέω εις τα πρότερα?;)

Υ.Γ...γιατί όπως λέει ο φίλος μας ο Νίκος Π , κανείς δεν πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top