Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.


Σκοπος ειναι η κατασκευη ενος φυσιγγιου 33γρ, με 7αρια (δεν ειχα οποτε γεμισα 6αρια). Η δοκιμη εγινε σημερα, στα 33-34 μετρα περιπου, και τσοκ το LM. Δοκιμαστηκαν 2 γομωσεις, η μια με ΜΒ32 και η αλλη με JK6, με την πρωτη να μου αρεσει περισσοτερο και οπτικα, αλλα και ως αισθηση.
 


Σκοπος ειναι η κατασκευη ενος φυσιγγιου 33γρ, με 7αρια (δεν ειχα οποτε γεμισα 6αρια). Η δοκιμη εγινε σημερα, στα 33-34 μετρα περιπου, και τσοκ το LM. Δοκιμαστηκαν 2 γομωσεις, η μια με ΜΒ32 και η αλλη με JK6, με την πρωτη να μου αρεσει περισσοτερο και οπτικα, αλλα και ως αισθηση.
γιατι τα φτιαχνεις αυτα? τι θα κυνηγησεις????
.my man..my man.
 
DgD5KC2.jpg

Οι πρωτες δοκιμες σημερα με το smoke lm το οποιο μετρηθηκε σε παχυμερο και εβγαλε συσφιξη 18. 51 για invector plus και οπλο sx2
 
DgD5KC2.jpg

Οι πρωτες δοκιμες σημερα με το smoke lm το οποιο μετρηθηκε σε παχυμερο και εβγαλε συσφιξη 18. 51 για invector plus και οπλο sx2

Όλες σου οι τουφεκιές έχουν αρκετά μέτρα ακόμη. Η πρώτη που είναι και ιδιογόμωση απ'ότι καταλαβαίνω σε τι κλείσιμο την έκανες;; Για την τελευταία δεν σε ρωτάω γτ δεν γεμίζω πολλά 36άρια :):)
 
Όλες σου οι τουφεκιές έχουν αρκετά μέτρα ακόμη. Η πρώτη που είναι και ιδιογόμωση απ'ότι καταλαβαίνω σε τι κλείσιμο την έκανες;; Για την τελευταία δεν σε ρωτάω γτ δεν γεμίζω πολλά 36άρια :):)
Όλες σου οι τουφεκιές έχουν αρκετά μέτρα ακόμη. Η πρώτη που είναι και ιδιογόμωση απ'ότι καταλαβαίνω σε τι κλείσιμο την έκανες;; Για την τελευταία δεν σε ρωτάω γτ δεν γεμίζω πολλά 36άρια :):)
Καλησπερα μανο.... Ηταν τα πρωτα φυσιγγια που δοκιμασα και ηταν και αρελιαστα στο δραπανο μιας και η βαση ηρθε σημερα..... Περασμενα στην lee2 με μηκος 58 mm
 
Μεταξύ των δύο aquila η δεύτερη μου φαίνεται ακόμα πιο συγκεντρωτική. Γενικά μου αρέσουν αλλά θα τις ήθελα στα 35 μέτρα, γτ στα 25 πραγματικά ότι πετύχεις το έχεις λιανίσει..
Ισως την διαφορα να την κανει ο συγκεντρωτηρας... Θα κανω και στα 35 αλλα ηθελα πιο σφιχτο τσοκακι και δεν το ειχα μαζι μου.....
 
Ισως την διαφορα να την κανει ο συγκεντρωτηρας... Θα κανω και στα 35 αλλα ηθελα πιο σφιχτο τσοκακι και δεν το ειχα μαζι μου.....

Τι ίσως;;; Εννοείται ότι ο συγκεντρωτήρας είναι η βασική διαφορά
 


Σκοπος ειναι η κατασκευη ενος φυσιγγιου 33γρ, με 7αρια (δεν ειχα οποτε γεμισα 6αρια). Η δοκιμη εγινε σημερα, στα 33-34 μετρα περιπου, και τσοκ το LM. Δοκιμαστηκαν 2 γομωσεις, η μια με ΜΒ32 και η αλλη με JK6, με την πρωτη να μου αρεσει περισσοτερο και οπτικα, αλλα και ως αισθηση.
Ωραια κατανομη! Ν 6 που εβαλες για φασσα θα ηταν super! Δωσε 3-4 να τα ριξω στις φασσες..
 
Στην μια δοκιμη ειναι με zm21 και στην αλλη quallandi 22
Κωστα καλησπερα.
Οπως προειπε ο Μανος οι δοκιμες σου πρεπει να γινονται στα 35 μετρα σε χαρτι 1χ1.Αφου τουφεκισεις βρισκεις το κεντρο της τουφεκιας και σχεδιαζεις εναν κυκλο 76εκ,μετρωντας τα σκαγια που βρισκονται μεσα στον κυκλο μπορεις ευκολα να βγαλεις το ποσοστο σου.Επισης οταν θα ρελιασεις σωστα το φυσιγγι σου η κατανομη σιγουρα δεν θα ειναι η ιδια.Οι αρχικες ταχυτητες ειναι αντιστροφως αναλογες με την συγκεντρωση,δηλαδη οσο ανεβαινουν οι αρχικες η κατανομη χαλαει και οσο μειωνονται οι αρχικες οι κατανομη βελτιωνεται.Εκει εμεις οι ιδιογομωτες καλουμαστε να βρουμε την χρυση τομη.
Ο πινακας ειναι καλο και ευκολο μεσο αποτυπωσης της τουφεκιας,ομως δεν σου δειχνει διατρηση και δεν ειναι κινουμενος ωστε να δεις πραγματικα πως συμπεριφερεται η ατρακτος σου,εχει συμβει πολλες φορες,και σε εμενα προσωπικα φοβερα setup στον πινακα να μην μπορουν να ανταπεξελθουν στον κυνηγοτοπο και το αντιστροφο.
Η ιδιογομωση λοιπον ειναι ενα φοβερο ταξιδι που δεν τελειωνει ποτε.Καλωσηρθες.
 


Σκοπος ειναι η κατασκευη ενος φυσιγγιου 33γρ, με 7αρια (δεν ειχα οποτε γεμισα 6αρια). Η δοκιμη εγινε σημερα, στα 33-34 μετρα περιπου, και τσοκ το LM. Δοκιμαστηκαν 2 γομωσεις, η μια με ΜΒ32 και η αλλη με JK6, με την πρωτη να μου αρεσει περισσοτερο και οπτικα, αλλα και ως αισθηση.
Καλημερα Βικτωρα!
Υπαρχουν κοινοποιησιμα τεχνικα στοιχεια,σχετικα με το συγκεκριμενο φυσιγγι?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top