Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ακομα καλυτερα !!!
Αλλα οι διαφορες νομιζω σε δοσολογια δεν ειναι μεγαλες....Επισεις αυτη η πυριτιδα δεν ανεβαζει bar σε
επικινδυνο σημειο....Αυτο το ξερεις Μητσαρα !!
Το 2,15 που την ακουσε ο Γιαννης με την δικη σου θα ηταν στο 2,35-2,40 !!
 
Πολη μαλακια στο 2,25χ40+2 γρ αλευρη.σηκονη κιαλο φορτωμα πυριτηδας και σκαγια.αυτο το στησιμο για μενα μετριο
Περνά τα 45γρ και αναιβα πάνω από το 2.25 Α0 αλλά ριχτο με κρύο καιρό δε γράφω το σετ απ' μη με ρωτήσετε το λόγο.
 
Το 2,15 που την ακουσε ο Γιαννης με την δικη σου θα ηταν στο 2,35-2,40 !!

Μητσαρα και στο 2,35 να το ειχε δεν επρεπε να την ''ακουσει''....Και να σου πω το γιατι....Ειναι λιγα
τα γραμμαρια.....
Το 2,30χ36 που εριξα εγω...δεν την ακουσα....οπως εγραψα ηταν ενα ζωηρο φυσιγγιο
Και 2,50 χ36 να το παει...παλι δεν πρεπει να την ακουσει...ψιλο κοντρα δοση θα γινει..
Μεγαλη η διαφορα των ΛΟΤ και μου κανει εντυπωση.
Μην ξεχνας ποσο φορτωνουμε στο ατσαλι στα 32 γραμμαρια ....τα 4 γραμμαρια θα κανουν την διαφορα
και θα την ακουσεις ??
Αλλωστε ( και αυτο το γνωριζεις ) σε ολες τις δοκιμες ασχετα απο καθε σεταπ....η τουφεκια δειχνει ποιο
δυνατη απ'οτι στον κυνηγοτοπο....η κανω λαθος ??
 
Μητσαρα και στο 2,35 να το ειχε δεν επρεπε να την ''ακουσει''....Και να σου πω το γιατι....Ειναι λιγα
τα γραμμαρια.....
Το 2,30χ36 που εριξα εγω...δεν την ακουσα....οπως εγραψα ηταν ενα ζωηρο φυσιγγιο
Και 2,50 χ36 να το παει...παλι δεν πρεπει να την ακουσει...ψιλο κοντρα δοση θα γινει..
Μεγαλη η διαφορα των ΛΟΤ και μου κανει εντυπωση.
Μην ξεχνας ποσο φορτωνουμε στο ατσαλι στα 32 γραμμαρια ....τα 4 γραμμαρια θα κανουν την διαφορα
και θα την ακουσεις ??
Αλλωστε ( και αυτο το γνωριζεις ) σε ολες τις δοκιμες ασχετα απο καθε σεταπ....η τουφεκια δειχνει ποιο
δυνατη απ'οτι στον κυνηγοτοπο....η κανω λαθος ??
Στο εγραψα πιο πανω ειναι σαν να εχουν αλλη προοδευτικοτητα ειναι αλλη πυριτηδα η δικη σου οταν την βλεπεις γιαληζει αυτη δεν ... Η δικη σου φαινεται γκρι αυτη ειναι πρασινη ,σε καπια φαση την αλλαξανε μετα το 14 την ζελατινοποιησανε σε μεγαλητερο ποσοστο και εγινε πιο βραδυκαυστη
 
Στο εγραψα πιο πανω ειναι σαν να εχουν αλλη προοδευτικοτητα ειναι αλλη πυριτηδα η δικη σου οταν την βλεπεις γιαληζει αυτη δεν ... Η δικη σου φαινεται γκρι αυτη ειναι πρασινη ,σε καπια φαση την αλλαξανε μετα το 14 την ζελατινοποιησανε σε μεγαλητερο ποσοστο και εγινε πιο βραδυκαυστη

ΟΚ. Συμφωνω με αυτο που λες.....Ωστοσο αυτο δεν αναιρει τα οσα γραφω ποιο πανω....
 
Αλλαζει Νικο γιατι την ταχυτητα που δινει η αλλη στο 2,7χ32 η πιο παλια το δινει στο 2,45


Σιγουρα αλλαζει !!! Το θεμα ειναι εαν την ''ακουσεις''....ή ακομα χειροτερα εαν ειναι επικινδυνο.

Δλδ στο ατσαλι εαν τα 32 γραμμαρια με 2,70 το κανεις 2,70χ36 θα γινει επικινδυνο το φυσιγγιο ??
Τα 4 επιπλεον γραμμαρια κανουν ''απαγορευτικο'' το φυσιγγιο ή επικινδυνο ??

ΚΟΙΤΑ τις δοσολογιες...

εικόνα_Viber_2022-02-08_08-53-25-741.jpg
Να σου πω την γνωμη μου...
Το φυσιγγιο στο 2,45χ36 και 850 bar.. αντε με 2,70χ36 να παει στα 1000-1050 bar ..( που δεν πιστευω να φτασει εκει ) Αλλα με τα 1050 bar μεσα στα ορια ασφαλειας εισαι!!! Το 0,25 και τα 4 γραμμαρια + θεωρω οτι ειναι
λιγα για να δημιουργησουν το οποιο ''προβλημα''...
Και κατι ακομα...η εκφραση ''την ακουσα'' τουλαχιστον εγω οταν την χρησιμοποιω...το κανω για να
δωσω εμφαση στο οτι το φυσιγγιο δεν ηταν ''απαλο'' με την εννοια του στιχλοφυσιγγιου.

ΑΠΛΑ την γνωμη μου ειπα...ουτε προσπαθω ουτε μπορω να την επιβαλλω σε κανεναν !!!

Παραλληλα πιστευω και εσυ εχεις φτιαξει κατα καιρους κανονικα μπουρλοτα...που για αυτη την δοσολογια
που συζηταμε ειναι αστεια για τα μπουρλοτα που εχουμε φτιαξει ολοι μας κατα καιρους...
Καλα ο κουζουλος κραταει την πρωτιά.....λιγο ακομα και θα τον γραψουν στο βιβλιο Guinness!!! :)

ΥΓ. Εχω δοκιμη με 2,30χ40+2 - Ν5- με γνησια μαλλινη..ρελιασμενο στα 57 και V1,5-396m/s...
Oυτε την ''ακουσα'' ουτε τιποτα....Δεν την βρισκω...Εαν την βρω θα την ανεβασω!!
 
Δεν είναι τρομερή αλλά δεν είναι και άσχημη για εμπορικό καλή την είδα

Εκανα συγκριση με αυτο του ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ...
Μπορει να ειναι στα 30 μετρα...αλλα ειναι ριγμενο με 3* αστρα Γιαννη μου !!!

εικόνα_Viber_2022-04-26_08-10-51-760.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top