Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Συμφωνώ - αξίζει να γίνει μια έρευνα για διερεύνηση της κατάστασης και να καταγραφούν όλες οι απόψεις.
Οι οπλουργοί σίγουρα θα έχουν κάτι να πούν όπως και οι κατασκευαστές φυσιγγίων αλλά και οι αρμόδιοι των υπουργείων.
Δεν λέω για απόψεις, για νομοθεσία λέω και προυποθέσεις για να είναι κάτι νόμιμο ...
 
Η χρήση του Pressure Trace είναι καθ' όλα νόμιμη όταν γίνεται σε σκοπευτήριο από μέλος σκοπευτικού συλλόγου.
Η μέθοδος αυτή είναι εφάμιλλη της κλασσικής δοκιμής με κανονάκι όπως στα εργοστάσια ή υπολείπεται και που;
Τι είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει έν έτει 2022;
Άς μιλήσουν οι γνώστες του θέματος να μάθουμε και οι υπόλοιποι.
 
Οτη ξερη το αριστερο χερι δεν πρεπει να γνοριζη το δεξιο εδω στην ελλαδα αλιος εμπλεξες.ειμαι παθον και ξερο τη λεο.ολα μηστικα για το μερακι σου,τηποταλο

Δεν εχεις αδικο.....Αλλα οτι θα κανω....θα ειναι νομιμο απο ολες τις ''πλευρες'' και δεν αφησω περιθωριο
σε κανεναν να μου δημιουργησει προβλημα !!!
Κανε λιγη υπομονη κουζουλε μου....ιδη ψαχνω την νομικη πλευρα του θεματος...!!!
Αν και εμπιστευομαι τα οσα γραφει ο Λευτερης ( elvas ).!!!!
 
Η μέθοδος αυτή είναι εφάμιλλη της κλασσικής δοκιμής με κανονάκι όπως στα εργοστάσια ή υπολείπεται και που;
Τι είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει έν έτει 2022;
Άς μιλήσουν οι γνώστες του θέματος να μάθουμε και οι υπόλοιποι.
Διάβασε το παρακάτω και θα λυθούν οι απορίες σου:
https://www.shootingsoftware.com/pressure.htm
 
Η μέθοδος αυτή είναι εφάμιλλη της κλασσικής δοκιμής με κανονάκι όπως στα εργοστάσια ή υπολείπεται και που;
Τι είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει έν έτει 2022;
Άς μιλήσουν οι γνώστες του θέματος να μάθουμε και οι υπόλοιποι.
Το pressure trace για εδώ στην Ελλάδα που δεν έχουμε τράπεζα δοκιμών είναι πολυ πιο αξιόπιστο, αρκεί να είναι σωστό το καλιμπραρισμα και η επιλογή του όπλου, όπως είπε ο Λευτέρης, δίκανα ή ημιαυτόματο δεν ενδείκνυνται. Ένα μονοκανο τύπου baikal ή ακόμη καλύτερα h&r είναι ότι πρέπει.
 
Το pressure trace για εδώ στην Ελλάδα που δεν έχουμε τράπεζα δοκιμών είναι πολυ πιο αξιόπιστο, αρκεί να είναι σωστό το καλιμπραρισμα και η επιλογή του όπλου, όπως είπε ο Λευτέρης, δίκανα ή ημιαυτόματο δεν ενδείκνυνται. Ένα μονοκανο τύπου baikal ή ακόμη καλύτερα h&r είναι ότι πρέπει.

Οποτε θα χρειαστω και οπλο Λευτερη....Μιλησα και με τον Βασιλη gvp900 στο τηλεφωνο τωρα.
Θελω ενα λαπτοπ + ενα εκτυπωτη... και ενα baikal μονοκανο ΟΚ.
Εστειλα μηνυμα στον Στελιο...Σε λιγες μερες το καραβι θα ειναι στην Κινα...Του ειπα να ρωτησει για
τιμη...μηπως και ειναι φθηνοτερο εκει....Ιδωμεν...φιλε !!
 





Για περδικα αφού ο σκυλος δεν βοηθάει στην φερμα και η απόσταση είναι μεγαλύτερη
MB32 1.75Χ34 6n 4τσοκ 30μ
Με brago z2 Giovanni
Επειδή το έχω ψάξει πολύ αυτό το σεταπ αν θέλεις κάνε το fiocchi T3 616 mb32 1,75x34 z2m21 No 7 κλείσιμο 8* 57,50mm (δοκιμασμένο σε πίνακα, χρονογράφο και σε πέρδικα)
 
Επειδή το έχω ψάξει πολύ αυτό το σεταπ αν θέλεις κάνε το fiocchi T3 616 mb32 1,75x34 z2m21 No 7 κλείσιμο 8* 57,50mm (δοκιμασμένο σε πίνακα, χρονογράφο και σε πέρδικα)



Μετά τις δοκιμές έφυγα για το ποτάμι να το τσεκάρω βάρεσα 4εγω και 1 ο φιλος
Με τον drago και 2τσοκ τα πουλια εσκαγαν σε όλες τις αποστάσεις αλλά χάσαμε 4 μέσα στο νερό με καλάμια 😥
8*ρο έχω μόνο το μεταλλικό της μεκ
Και δεν θα ασχοληθώ τώρα φέτος άρχισα το 6*ρο
 
Καλλό απόγευμα σ' όλους τους φίλους... :)

Μια δοκιμή της ΜΒ Χ 32 σε Cal.16...

ΜΒ Χ 32 , 28 γρ. No 6 - Cal.16 - δοκιμή.jpg

ΜΒ Χ 32 , 28 γρ. No 6 - Cal.16 - το φυσίγγιο.jpg

Υ.Γ...ήταν και το μόνο φυσιγγιο που το έριχνα φέτος στο θήραμα, χωρίς να το δοκιμάσω πρώτα στο χαρτί, κράτησα αρκετά κουνέλια και μια Πέρδικα μ' αυτό και σε αποστάσεις πάνω απο 30 μέτρα ...
 
Καλλό απόγευμα σ' όλους τους φίλους... :)

Μια δοκιμή της ΜΒ Χ 32 σε Cal.16...

View attachment 58156

View attachment 58157

Υ.Γ...ήταν και το μόνο φυσιγγιο που το έριχνα φέτος στο θήραμα, χωρίς να το δοκιμάσω πρώτα στο χαρτί, κράτησα αρκετά κουνέλια και μια Πέρδικα μ' αυτό και σε αποστάσεις πάνω απο 30 μέτρα ...
Πολύ ωραία δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι άλλο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top