Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δυο δοκιμες ακομα με ΑΟ καινουργια ( λοτ ) και την παλια της 20ετιας.
Η διαφορα ταχυτητας αλλαξαν ολη την κατανομη στην ιδια δοσολογια και στησιμο του φυσιγγιου.
Τα ποσοστα συγκεντρωσης στον στοχο και ΟΧΙ στον κυκλο σχεδον τα ιδια.

View attachment 58781

View attachment 58782
Η επανω φωτο ΝΕΑ ΑΟ και η κατω με την παλια ΑΟ.
Η παλιά Νίκο για 4* έχει δώσει πιο φυσιολογική κατανομή στα 36μ.
Δεν δοκίμασες τα 3* με την καινούργια;
 
Η παλιά Νίκο για 4* έχει δώσει πιο φυσιολογική κατανομή στα 36μ.
Δεν δοκίμασες τα 3* με την καινούργια;

Πρεπει να την εχω δοκιμασει Γιαννη μου!!! Εχω τοσες δοκιμες...που εχω ''μπλεξει'' τα μπουτια μου ....
Δεν ξερω εαν εχω βγαλει την αποτυπωση...θα δω τι εχω ριξει και θα ανεβασω φωτο φιλε !!
 
Πρεπει να την εχω δοκιμασει Γιαννη μου!!! Εχω τοσες δοκιμες...που εχω ''μπλεξει'' τα μπουτια μου ....
Δεν ξερω εαν εχω βγαλει την αποτυπωση...θα δω τι εχω ριξει και θα ανεβασω φωτο φιλε !!
Το δικό μου πότε κ.Νίκο ;
 
57.80 όχι πιο κάτω

ΟΚ...Το εχω στησει με την παλια...θελω να το στησω με την καινουργια για να εχω αυτο που ακριβώς
θελεις...
Δεν εχει νοημα με την παλια για σενα....απλα θα το δοκιμασω με την παλια για μενα !!!
 
Ποτέ δεν σφυραω αδιαφορα....Παντα δοκιμαζω ακομα στο ιδιο ΛΟΤ οταν ανοιξω καινουργια
συσκευασια ( πλαστικο μπουκαλι ) πυριτιδας!!
Ετσι βρηκα και την SIPE στο ιδιο ΛΟΤ οτι ηταν αχρηστη απο την μαμα εταιρεια....και ας ηταν σε
σφραγισμενη συσκευασια...!!! ;)
Νίκο ποιός είπε για σένα;
εσύ το ξέρουμε ότι τα ψάχνεις τα λοτ ;)
οι άλλοι όμως;
 
Νίκο ποιός είπε για σένα;
εσύ το ξέρουμε ότι τα ψάχνεις τα λοτ ;)
οι άλλοι όμως;

ΟΚ. Το προβλημα μου ξερεις ποιο ειναι Μαριε ??
Φευγω για δοκιμες....και δεν ξερω εαν εχω ξεχασει σεταπ καποιου φιλου....
Θα καθυστερησω λιγο....μηπως και διαβασει το ποστ μου καποιος φιλος ...και μου γραψει σεταπ...
Ξερω τι θα μου πεις....Αυτα να ηταν ολα μου τα προβληματα!!! :)
 
ΟΚ. Το προβλημα μου ξερεις ποιο ειναι Μαριε ??
Φευγω για δοκιμες....και δεν ξερω εαν εχω ξεχασει σεταπ καποιου φιλου....
Θα καθυστερησω λιγο....μηπως και διαβασει το ποστ μου καποιος φιλος ...και μου γραψει σεταπ...
Ξερω τι θα μου πεις....Αυτα να ηταν ολα μου τα προβληματα!!! :)
Mb36 στο 1.85x34 no6 συγκεντρωτηρα ρελι με 688.
 
Δυο δοκιμες ακομα με ΑΟ καινουργια ( λοτ ) και την παλια της 20ετιας.
Η διαφορα ταχυτητας αλλαξαν ολη την κατανομη στην ιδια δοσολογια και στησιμο του φυσιγγιου.
Τα ποσοστα συγκεντρωσης στον στοχο και ΟΧΙ στον κυκλο σχεδον τα ιδια.

View attachment 58781

View attachment 58782
Η επανω φωτο ΝΕΑ ΑΟ και η κατω με την παλια ΑΟ.
κ.Νίκο μήπως στην κάτω με την καινούρια σας έχει φύγει λίγο η τουφεκιά προς τα κάτω δεξιά; Βλέπω ότι στην κατω δεξιά γωνία εκτός κύκλου έχει πιο πυκνή κατανομή σε σχέση με την πάνω αριστερή γωνία. Οπότε μήπως αν μετατοπιζόταν ο κύκλος λίγο κάτω δεξιά το ποσοστό να άλλαζε.
 
κ.Νίκο μήπως στην κάτω με την καινούρια σας έχει φύγει λίγο η τουφεκιά προς τα κάτω δεξιά; Βλέπω ότι στην κατω δεξιά γωνία εκτός κύκλου έχει πιο πυκνή κατανομή σε σχέση με την πάνω αριστερή γωνία. Οπότε μήπως αν μετατοπιζόταν ο κύκλος λίγο κάτω δεξιά το ποσοστό να άλλαζε.
Όντως‼️
 
κ.Νίκο μήπως στην κάτω με την καινούρια σας έχει φύγει λίγο η τουφεκιά προς τα κάτω δεξιά; Βλέπω ότι στην κατω δεξιά γωνία εκτός κύκλου έχει πιο πυκνή κατανομή σε σχέση με την πάνω αριστερή γωνία. Οπότε μήπως αν μετατοπιζόταν ο κύκλος λίγο κάτω δεξιά το ποσοστό να άλλαζε.
Η κάτω είναι το παλιό lot.
Και ναι ίσως έδινε κάτι παραπάνω.
 
Φίλε Λάζο ακριβώς το ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ ισχύει!
Επειδή όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ το λες στον κυνηγότοπο οι παράμετροι είναι ευμετάβλητες και εν ολίγοις χαοτικές, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Συμπέρασμα βγαίνει ΜΟΝΟ από τον πίνακα, ακριβώς επειδή ελέγχεις τις παραμέτρους και τις κρατάς σταθερές

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΙ

που στην συντριπτική πλειονότητα των κυνηγών ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ!

φυσίγγι με τσοκ που σου δίνουν καλή βαθμολογία θα είναι καλά και στον κυνηγότοπο αρκεί να σκοπεύεις σωστά
φυσίγγι με τσοκ που σου δίνουν κακή βαθμολογία μπορεί να σου φανούν καλά στον κυνηγότοπο αλλά δεν θα είναι "καλά" πάντα

το καλό φυσίγγι/τσοκ είναι αυτό που βάζει ΠΑΝΤΑ 3-4 -5 σκάγια στο θήραμα όχι αυτό που βάζει την μια 12 και την άλλη 2 σκάγια....
... ΠΑΝΤΑ 3-4 -5 σκάγια στο θήραμα = σταθερότητα φυσιγγίου, καλή κατανομή, και απαιτούμενη συγκέντρωση ανά θήραμα...ετσι το αντιλαμβάνομαι εγώ...
Συμφωνώ. Με αυτό που είπα "σαν εικόνα οι κατανομές μπορεί να μην λένε και πολλά αλλά στις πραγματικές συνθήκες του κυνηγότοπου έχουν μια χαρά αποτελέσματα και καρπώσεις" ήθελα να πω ότι αν πχ το "χ" όπλο με τάδε συνδυασμό φυσίγγι/τσοκ στα 35μ δώσει πχ 53% συγκέντρωση και το "ψ" όπλο με ίδιο συνδυασμό φυσίγγι/τσοκ δώσει 60-64% ναι στο χαρτί είναι μεγάλη διαφορά αλλά στον κυνηγότοπο αν το φυσίγγι/τσοκ είναι σταθερά στις αποδόσεις μια χαρά αποτελέσματα θα έχουν και τα 2. Αυτό με την μεγαλύτερη συγκέντρωση σίγουρα θα έχει καλύτερα αποτελέσματα αλλά δεν βγάζει αυτομάτως το 2ο άχρηστο. Γι' αυτό πιστεύω ότι και ο κυνηγότοπος λέει αρκετά.

Δεν ξέρω αν τα διατύπωσα σωστά αυτά που ήθελα να πω. Ελπίζω να βγαίνει άκρη .yel.
Συμφωνώ φίλε μου... :)

...η απόλυτη συγκέντρωση δεν ειναι πανάκεια, ούτε η σφιχτή τουφεκιά ( κατ' απόλυτο ορισμό! )

Με τα λίγα που γνωρίζω , νομίζω οτι όταν η κατανομή δεν έχει πάρει την «πραγματική» της μορφή λόγω της λανθασμένης επιλογής τσόκ και απόστασης βολής ,στην πραγματικότητα η υποτύπωση που βλέπουμε είναι «εικονική» στον πίνακα. Αυτή η επιλογή δεν είναι ικανή να μας αυξήσει τις πιθανότητες κάρπωσης ενός θηράματος. Ομοίως πάλι όταν έχουμε μια «υπέρ-συγκέντρωση» η «υπέρ – διασπορά» σε σχέση με το ονομαστικό τσόκ.

Για να δώσω ένα παράδειγμα ένα δικαννάκι για γενικό κυνήγι, τσοκαρισμένο ¼ (****) & ¾(**) θα πρέπει να δίνει με την ανοιχτή κάνη με σκάγια ψιλότερα από το Νο 7 στα 25 μέτρα συγκέντρωση 75%(+/- 5%) στον κύκλο των 75 εκατοστών ,με συνολικό άνοιγμα δε τουφεκιάς όχι μικρότερο από 80 εκατοστά, και με την κλειστή με σκάγια χονδρότερα του Νο 6 ,στα 35 μέτρα συγκέντρωση 65% (+/-5%) με άνοιγμα τουφεκιάς όχι μεγαλύτερο από ένα μέτρο…

Δεδομένο δε με καλή κατανομή , αν χωρίσουμε τον κύκλο σε τέσσερα τεταρτημόρια ο αριθμός των σκαγιών να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο καθένα, και θα πρέπει να λάβουμε υπόψη την απόσταση σε σχέση με την δεδομένη ενέργεια του κάθε σκαγιού και τον συσχετισμό του αναγκαίου συνόλου σκαγιών που χρειάζεται κάθε θήραμα για να καταβληθεί ακαριαία…
 
Σωστη η σκεψη σου αλλα ξεχνας τον παραγοντα αποσταση Βασιλη, αν ηταν ετσι τα πραγματα θα ηταν αχρηστα ολα τα σφιχτα τσοκ απο im μεχρι full, δεν μιλησα για υπερβολες...xxfull.

Οταν κυνηγας λαγο σε ανοιχτο μερος το σφιχτο τσοκ ειναι απαραιτητο, εκτος και αν θες να τουφεκας παντου με Lm M η ic οσο μακρια κι αν ειναι και απλα να τραυματιζεις, οπως και παπι ημερησιο, αλλα και αρκετα καρτερια φασσας, οπως πχ να κυνηγησεις φασσα στον καμπο.

Επισης τα σφιχτα τσοκαρισματα εχουν και ενα αλλο καλο, η το παιρνεις η το κλανεις...kill or miss...εγω παντως ειμαι οπαδος των σφιχτων τσοκ σε ολα τα κυνηγια που κανω.

Τα 4 πληγματα σε ημερησιο παπι δεν θα γινουν με ανοιχτα τσοκ, μονο απο τυχη μπορει γινει και παλι δυσκολο το βλεπω, ενω με ενα 2αστρα η φουλ εισαι κομπλε.
...ψηφίζω 2 άστρα!... :)

Υ.Γ...Προσωπικά το θεωρώ καλύτερο και απο το φουλ...;)
 
Η κάτω είναι το παλιό lot.
Και ναι ίσως έδινε κάτι παραπάνω.
Δίκιο έχεις μπερδεύτικα.

Εγώ πιστεύω ότι η διαφορά στην ταχύτητα μπορεί να ωφείλεται και στην αποθήκευση της πυρίτιδας. Αν η παλιά είναι 20ετιας όλα αυτά τα χρόνια όλο και κάποια υγρασία παραπάνω θα έχει τραβίξει. Αλλά και απο λοτ σε λοτ θεωρώ φυσιολογικό να έχει μικροδιαφορές. Οι πρώτες ύλες μπορεί να μην έχουν πάντα την ίδια ποιότητα ακόμη και οι συνθήκες περιβάλλοντος να ειναι διαφορετικές. Ίσως υπάρχουν κάποιοι παράμετροι που ακόμη και οι ίδιες οι εταιρίες κατασκευής πυρίτιδας να μην μπορούν να τις ελέγξουν απόλυτα από λοτ σε λοτ ακόμη και αν ο τρόπος κατασκευής αλλά και η σύσταση των υλικών να ειναι ακριβώς τα ίδια.
 
Last edited:
ΟΚ. Το προβλημα μου ξερεις ποιο ειναι Μαριε ??
Φευγω για δοκιμες....και δεν ξερω εαν εχω ξεχασει σεταπ καποιου φιλου....
Θα καθυστερησω λιγο....μηπως και διαβασει το ποστ μου καποιος φιλος ...και μου γραψει σεταπ...
Ξερω τι θα μου πεις....Αυτα να ηταν ολα μου τα προβληματα!!! :)
"Mπουκωσε" ΟΤΑΝ μπορεσεις και ριχτο μια αλλη στιγμή το:
68.5
688 CH6 1.60×28 Aquila evo 24 No:8,½ ή 9 στα 57.00....μου αρεσει ο ομοιομορφος κυκλος που εδωσε ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top