Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Άποψή μου!Εδώ δεν προσπαθούμε να δούμε ποιος την έχει .. μεγαλυτερη.Κανονιστε μια μέρα να βρεθούμε,2,3,4 όσοι ενδιαφέρονται τέλος πάντων,να κάνουμε τις δοκιμές μας,προς όφελος της κοινότητας και πάνω απ'όλα προσωπικό.Ποιος ξέρει;Μπορεί να δούμε πράγματα,τα οποία δεν αντιλαμβανόμαστε ή εθελοτυφλουμε.Προσωπικα προσφέρομαι να μοιραστώ μέρος του κόστους,ακόμα και σαν θεατής.Οπως επίσης να συνεισφέρω όπου και όπως μπορώ ...
Εσύ αυτό κατάλαβες; Ότι με τις δοκιμές θα βρούμε άκρη;🤣🤣🤣🤣
 
ΟΚ, διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως! Την πυκνή κατανομή δεν την θέλω για να μου δώσει 3,5 ή 10 μέτρα παραπάνω. Την θέλω πρωτίστως για να είμαι βέβαιος ότι η εύστοχη τουφεκιά μου σε λογική απόσταση θα σκοτώσει ακαριαία το θήραμα και δευτερευόντως να μου δώσει λίγα μέτρα παραπάνω. Αν ήθελα να σκοτώνω στα 70-80 μέτρα θα έριχνα μάγκνουμ (δεν ρίχνω). Θέλω πυκνή τουφεκιά με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κύκλο ωφέλιμης κατανομής. Αυτό το παίρνω από μεσαία τσοκ σε καλές κάννες! Εσύ έχεις μία μέτρια (σικ), εγώ την λέω κακή κάννη, όπου τέτοιες έχουν περάσει μερικές από τα χέρια μου και δεν σώζονταν με τίποτα. Εάν έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι καλύπτει τις ανάγκες σου, το δέχομαι. Μπορεί και όντως να τις καλύπτει αλλά αμφιβάλω. Εμένα δεν με πείθουν αυτές οι κάννες.

Διαφωνούμε τόσο καιρό για το αν παίζουν ρόλο οι κάννες ή όχι και με το που σου έδειξα αποδείξεις από μία απλά αξιοπρεπή κάννη (ούτε καν εξαίρετη), μου γυρνάς το επιχείρημα στο ότι θέλει χέρια. Πίστεψέ με και στο λέω με απόλυτη βεβαιότητα ότι οι καλές κάννες σκοτώνουν πιο εύκολα και πιο ξεκούραστα από τις κακές.
Συμφωνω μαζι σου 100% και 200% Leo, οι μεγαλες συγκεντρωσεις εχουν και μεγαλες καταβολες, αν τουφεκας λιγο αξιοπρεπως βεβαια...αν εισαι ορτσα δεν σε σωνει τιποτα, ουτε ανοιχτη κατανομη ουτε ανοιχτο τσοκαρισμα.

Στο θεμα τσοκ τα χαλαμε λιγο οι δυο μας γιατι εγω ειμαι υπερ των σφιχτων αλλα φρενατων τσοκ, βλεπε Kicks xf.
Μια πυκνη και με δυναμη κατανομη δεν σου δινει μονο 10 μετρα αλλα πολλα περισσοτερα, καποια οπλα σκοτωνουν με νο6 εκει που καποια αλλα θελουν νο4, εχει πολυ μεγαλη σημασια αυτη η επαρκεια διατρησης.

Μια καλη καννη δεν ψαχνει το μαγικο φυσιγγι για να βγαλει σωστη τουφεκια, με ολα θα βγαλει τουφεκιες καλες και με ενα φυσιγγι που της παει περισσοτερο θα βγαλει εξαιρετικες τουφεκιες.

Φιλε @ΓέΡοντας δεν κανουμε τετοιο διαγωνισμο μεγαλυτερης καννης...απλα δεν γινεται να τα ισοπεδωνουμε ολα.

Εκανε κι ο Λεο καποιες δοκιμες εκανα κι εγω δυο σημερα απλα για να δειξουμε οτι δεν ειναι ολες οι καννες ιδιες, καποιες ειναι καλυτερες, και αν μετρησουμε και διατρησεις εκει να δεις τι διαφορες θα βρουμε.
 
Αυτό που είναι σχεδόν σίγουρο (για εμένα) είναι ότι το 30% !!!! προβάδισμα σημαίνει χοντρικά 10μ παραπέρα, ... θες 15m ok 15m.
Το 10% σημαίνει 3m-5m. (Αδιάφορο ...)
Αυτό το βασικό, δεν το λέει κανένας.
Αυτό είναι το τυρί.

Δες τώρα την φάκα.
Οι περισσότεροι νομίζουν ότι θα σκοτώνουν στον Θεό άρα ...
Θες άλλο όπλο, πάντα αυτό με την βλητικά ανώτερη κάνη, άλλα τσοκ, άλλα φυσίγγια, κοντάκι στα μέτρα σου, δάσκαλο σκοποβολής, χρόνο, βενζίνες, φυσίγγια για σκοπευτήριο, κτλ κτλ κτλ
Αν θες να σκοτώνεις ακόμα μακρύτερα θες μηχανάκι ιδιογόμωσης, υλικά, χρόνο για τεστάρισμα, ψάξιμο κτλ κτλ κτλ

Και ρωτάω ... αξίζουν όλα αυτά για 20-30μ max παραπέρα ;
Όσοι απαντήσουν ναι, καλά κάνουν και το ψάχνουν.
Εγώ βολεύομαι και με τα <50m τα 80m είναι εκτός βεληνεκούς ματιών μου 🤪

Η υπερσυγκέντρωση που έχω ανάγκη ελάχιστες φορές είναι περισσότερο αυτή του Γιάννη με το 90% στα 50m και όχι το 90% στα 36,5m. ;)

Μια μικρή βελτίωση στην σκόπευση βοηθά πολύ περισσότερο από την οποιαδήποτε κάνη.
Αφού έφυγες από τα σοβαρά όπλα και πηγές σε αξιόπιστα μόνο τώρα το να σου κι έχει το άλλο σου βρωμάει.Δεν υπάρχει μικρή βελτίωση υπάρχει βλητική υπέροχη και μεγαλύτερη σταθερότητα και το 10/15% είναι βοήθεια από τον πιο ατζαμή μέχρι τον πρωταθλητή .Εγώ τσοκ προσωπικά μέχρι τα 15μετρα θέλω αναστροφο είτε γιατί δεν μπορώ είτε γιατί διαλύω από κει και πάνω όσο πιο μάτσο είναι τόσο πιο κερδισμένος είσαι και τόσο αυτοβελτιωνεσαι και είσαι καλύτερα και εσύ και κανείς και καλό στα θηράματα ντουφεκας και σκοτώνεις ακαριαία και τα βρίσκεις δεν κάνεις τον αθλητή στίβου Σφιχτή ομοιόμορφη ντουφέκια και δύναμη είναι αυτό που πρέπει να ψάχνει ο κάθε ένας .Όσο για το τσοκ λόγο διαφορετικότητας κανών πρέπει να δοκιμάζεις και να κρατάς το καλύτερο σε καμία εταιρία όσες έχω αλλάξει όπλων δεν ήταν όλη η σειρά των τσοκ αποτελεσματικη και γι'αυτό μου αρέσουν και τα μισά τσοκ ,για από τα 10 να διαλέξω 2/3 και τα άλλα στην άκρη .Και θα συμφωνήσω με την άποψη του leo και Νίκου Π ο δεύτερος για άλλο λόγο ότι το σφιχτό ανοίγει το ανοιχτό δε κλείνει .Καλύτερα να βγάζω αποτέλεσμα ful με mod παρά να ψάχνω 2extra ful για να βγάλω κάτι αξιόλογο στα 40.
 
Αυτό που είναι σχεδόν σίγουρο (για εμένα) είναι ότι το 30% !!!! προβάδισμα σημαίνει χοντρικά 10μ παραπέρα, ... θες 15m ok 15m.
Το 10% σημαίνει 3m-5m. (Αδιάφορο ...)
Αυτό το βασικό, δεν το λέει κανένας.
Αυτό είναι το τυρί.

Δες τώρα την φάκα.
Οι περισσότεροι νομίζουν ότι θα σκοτώνουν στον Θεό άρα ...
Θες άλλο όπλο, πάντα αυτό με την βλητικά ανώτερη κάνη, άλλα τσοκ, άλλα φυσίγγια, κοντάκι στα μέτρα σου, δάσκαλο σκοποβολής, χρόνο, βενζίνες, φυσίγγια για σκοπευτήριο, κτλ κτλ κτλ
Αν θες να σκοτώνεις ακόμα μακρύτερα θες μηχανάκι ιδιογόμωσης, υλικά, χρόνο για τεστάρισμα, ψάξιμο κτλ κτλ κτλ

Και ρωτάω ... αξίζουν όλα αυτά για 20-30μ max παραπέρα ;
Όσοι απαντήσουν ναι, καλά κάνουν και το ψάχνουν.
Εγώ βολεύομαι και με τα <50m τα 80m είναι εκτός βεληνεκούς ματιών μου 🤪

Η υπερσυγκέντρωση που έχω ανάγκη ελάχιστες φορές είναι περισσότερο αυτή του Γιάννη με το 90% στα 50m και όχι το 90% στα 36,5m. ;)

Μια μικρή βελτίωση στην σκόπευση βοηθά πολύ περισσότερο από την οποιαδήποτε κάνη.
Αυτοί που φτιάξανε κανες με τσοκς‼️θα τραβάνε τις κωλοτριχες του άλλου😆
 
Άποψή μου!Εδώ δεν προσπαθούμε να δούμε ποιος την έχει .. μεγαλυτερη.Κανονιστε μια μέρα να βρεθούμε,2,3,4 όσοι ενδιαφέρονται τέλος πάντων,να κάνουμε τις δοκιμές μας,προς όφελος της κοινότητας και πάνω απ'όλα προσωπικό.Ποιος ξέρει;Μπορεί να δούμε πράγματα,τα οποία δεν αντιλαμβανόμαστε ή εθελοτυφλουμε.Προσωπικα προσφέρομαι να μοιραστώ μέρος του κόστους,ακόμα και σαν θεατής.Οπως επίσης να συνεισφέρω όπου και όπως μπορώ ...
Συμφωνώ μαζί σου, αν οργανωθεί σωστά και υπάρχει και συμμετοχή,θα βγάλουμε σωστά συμπεράσματα, κυρίως για τα όπλα μας, αλλά και για να σταματήσουν οι διαφωνίες για τσοκ, αποστάσεις,φυσίγγια,κάννες
 
Συμφωνω μαζι σου 100% και 200% Leo, οι μεγαλες συγκεντρωσεις εχουν και μεγαλες καταβολες, αν τουφεκας λιγο αξιοπρεπως βεβαια...αν εισαι ορτσα δεν σε σωνει τιποτα, ουτε ανοιχτη κατανομη ουτε ανοιχτο τσοκαρισμα.

Στο θεμα τσοκ τα χαλαμε λιγο οι δυο μας γιατι εγω ειμαι υπερ των σφιχτων αλλα φρενατων τσοκ, βλεπε Kicks xf.
Μια πυκνη και με δυναμη κατανομη δεν σου δινει μονο 10 μετρα αλλα πολλα περισσοτερα, καποια οπλα σκοτωνουν με νο6 εκει που καποια αλλα θελουν νο4, εχει πολυ μεγαλη σημασια αυτη η επαρκεια διατρησης.

Μια καλη καννη δεν ψαχνει το μαγικο φυσιγγι για να βγαλει σωστη τουφεκια, με ολα θα βγαλει τουφεκιες καλες και με ενα φυσιγγι που της παει περισσοτερο θα βγαλει εξαιρετικες τουφεκιες.

Φιλε @ΓέΡοντας δεν κανουμε τετοιο διαγωνισμο μεγαλυτερης καννης...απλα δεν γινεται να τα ισοπεδωνουμε ολα.

Εκανε κι ο Λεο καποιες δοκιμες εκανα κι εγω δυο σημερα απλα για να δειξουμε οτι δεν ειναι ολες οι καννες ιδιες, καποιες ειναι καλυτερες, και αν μετρησουμε και διατρησεις εκει να δεις τι διαφορες θα βρουμε.
Η 3η παράγραφος τα λέει όλα. Το χω γράψει λίγο διαφορετικά παλιότερα σε μια ψιλοκόντρα με ένα μέλος περι αυτού του θέματος. 'Πηγαίνει αξιοπρεπώς τα μέτρια φυσίγγια κι απογειώνει το καλό φυσίγγι'.
 
Εσύ αυτό κατάλαβες; Ότι με τις δοκιμές θα βρούμε άκρη;🤣🤣🤣🤣
Οι δοκιμές,ασφαλώς και αποτελούν μια απ'τις μεθόδους εξαγωγής συμπερασμάτων. Αναλόγως σε τι επίπεδο είναι,αντίστοιχα και η ακρίβεια των αποτελεσμάτων.Το τι καταλαβαίνω, θεωρώ ότι το αντιλαμβάνεσαι.
Εκανε κι ο Λεο καποιες δοκιμες εκανα κι εγω δυο σημερα απλα για να δειξουμε οτι δεν ειναι ολες οι καννες ιδιες, καποιες ειναι καλυτερες, και αν μετρησουμε και διατρησεις εκει να δεις τι διαφορες θα βρουμε.
Δοκιμές σημαίνει, ίδια θερμοκρασία,ίδια ποσοστά υγρασίας,ίδιο υψόμετρο και ΊΔΙΟ φυσίγγι,το οποίο κι απ'το ίδιο κουτί,μπορεί να έχει απόκλιση τέτοια,ώστε να διαμορφώσει διαφορετικό αποτέλεσμα...
Συμφωνώ μαζί σου, αν οργανωθεί σωστά και υπάρχει και συμμετοχή,θα βγάλουμε σωστά συμπεράσματα, κυρίως για τα όπλα μας, αλλά και για να σταματήσουν οι διαφωνίες για τσοκ, αποστάσεις,φυσίγγια,κάννες
🤐
 
Αυτό που είναι σχεδόν σίγουρο (για εμένα) είναι ότι το 30% !!!! προβάδισμα σημαίνει χοντρικά 10μ παραπέρα, ... θες 15m ok 15m.
Το 10% σημαίνει 3m-5m. (Αδιάφορο ...)
Αυτό το βασικό, δεν το λέει κανένας.
Αυτό είναι το τυρί.

Δες τώρα την φάκα.
Οι περισσότεροι νομίζουν ότι θα σκοτώνουν στον Θεό άρα ...
Θες άλλο όπλο, πάντα αυτό με την βλητικά ανώτερη κάνη, άλλα τσοκ, άλλα φυσίγγια, κοντάκι στα μέτρα σου, δάσκαλο σκοποβολής, χρόνο, βενζίνες, φυσίγγια για σκοπευτήριο, κτλ κτλ κτλ
Αν θες να σκοτώνεις ακόμα μακρύτερα θες μηχανάκι ιδιογόμωσης, υλικά, χρόνο για τεστάρισμα, ψάξιμο κτλ κτλ κτλ

Και ρωτάω ... αξίζουν όλα αυτά για 20-30μ max παραπέρα ;
Όσοι απαντήσουν ναι, καλά κάνουν και το ψάχνουν.
Εγώ βολεύομαι και με τα <50m τα 80m είναι εκτός βεληνεκούς ματιών μου 🤪

Η υπερσυγκέντρωση που έχω ανάγκη ελάχιστες φορές είναι περισσότερο αυτή του Γιάννη με το 90% στα 50m και όχι το 90% στα 36,5m. ;)

Μια μικρή βελτίωση στην σκόπευση βοηθά πολύ περισσότερο από την οποιαδήποτε κάνη.
Αν δεν μπορις να διαχειριστής βασιλη μια συγκετροτικη ντουφέκια( όλλοι αυτό θελουμε ακόμα και στην κυχλα)… με τα τσοκ κάτι κάνη λάθος φίλε σκαγια ριχνης όχι μόνοβολα
 
Οι δοκιμές,ασφαλώς και αποτελούν μια απ'τις μεθόδους εξαγωγής συμπερασμάτων. Αναλόγως σε τι επίπεδο είναι,αντίστοιχα και η ακρίβεια των αποτελεσμάτων.Το τι καταλαβαίνω, θεωρώ ότι το αντιλαμβάνεσαι.

Δοκιμές σημαίνει, ίδια θερμοκρασία,ίδια ποσοστά υγρασίας,ίδιο υψόμετρο και ΊΔΙΟ φυσίγγι,το οποίο κι απ'το ίδιο κουτί,μπορεί να έχει απόκλιση τέτοια,ώστε να διαμορφώσει διαφορετικό αποτέλεσμα...

🤐
Προσωπικα επαψαν να με απασχολουν οι δοκιμες, σημερα εκανα επειδη το εταξα.

Οσες φορες δοκιμασα διαφορα φυσιγγια και εχω δοκιμασει κουτια ολοκληρα ποτε δεν ειπα τι χαλια συγκεντρωση ειναι αυτη με οτι καιρο και αν δοκιμασα, ζεστη, κρυο, βροχη, υγρασια τα παντα ολα.

Παντα στα 51 μετρα που δοκιμαζα ειχα την συγκεντρωση που ηθελε το συγκεκριμενο θηραμα για ακαριαια καταβολη με οτι και αν εριχνα, αυτο σημαινει οτι εχω πεσει σε μια αρκετα καλη καννη που δυσκολα θα με πουλησει.

Η δοκιμη μου οντως δεν ηταν η ιδια με του Βασιλη και του Λεο και δεν εριξα τοσο καλο φυσιγγι σαν το gamebore, γιατι δεν μπορω να το συγκρινω με το 34 του Ρουμελιωτη, το gamebore ειναι αλλη κατηγορια.😉
 
Προσωπικα επαψαν να με απασχολουν οι δοκιμες, σημερα εκανα επειδη το εταξα.

Οσες φορες δοκιμασα διαφορα φυσιγγια και εχω δοκιμασει κουτια ολοκληρα ποτε δεν ειπα τι χαλια συγκεντρωση ειναι αυτη με οτι καιρο και αν δοκιμασα, ζεστη, κρυο, βροχη, υγρασια τα παντα ολα.

Παντα στα 51 μετρα που δοκιμαζα ειχα την συγκεντρωση που ηθελε το συγκεκριμενο θηραμα για ακαριαια καταβολη με οτι και αν εριχνα, αυτο σημαινει οτι εχω πεσει σε μια αρκετα καλη καννη που δυσκολα θα με πουλησει.

Η δοκιμη μου οντως δεν ηταν η ιδια με του Βασιλη και του Λεο και δεν εριξα τοσο καλο φυσιγγι σαν το gamebore, γιατι δεν μπορω να το συγκρινω με το 34 του Ρουμελιωτη, το gamebore ειναι αλλη κατηγορια.😉
Μπορεί του Ρουμελιώτη να είναι και καλύτερο 😉
 
Η δοκιμη μου οντως δεν ηταν η ιδια με του Βασιλη και του Λεο και δεν εριξα τοσο καλο φυσιγγι σαν το gamebore, γιατι δεν μπορω να το συγκρινω με το 34 του Ρουμελιωτη, το gamebore ειναι αλλη κατηγορια.😉
Καλά δεν ισχύει και πάντα αυτό με τα φυσίγγια. Όλοι εχουν βγαλει διαμάντια αλλά και κακαράντζες κατά καιρούς
 
Μπορεί του Ρουμελιώτη να είναι και καλύτερο 😉
Καλά δεν ισχύει και πάντα αυτό με τα φυσίγγια. Όλοι εχουν βγαλει διαμάντια αλλά και κακαράτζες κατά καιρούς
Θεωρητικα παντα πρεπει να ειναι καλυτερο, εχει και καλο συγκεντρωτηρα αλλα και πολυ καλα σκαγια, αλλα μονο αν το ριξω κι αυτο θα ειμαι σιγουρος.
 
Οι δοκιμές,ασφαλώς και αποτελούν μια απ'τις μεθόδους εξαγωγής συμπερασμάτων. Αναλόγως σε τι επίπεδο είναι,αντίστοιχα και η ακρίβεια των αποτελεσμάτων.Το τι καταλαβαίνω, θεωρώ ότι το αντιλαμβάνεσαι.

Δοκιμές σημαίνει, ίδια θερμοκρασία,ίδια ποσοστά υγρασίας,ίδιο υψόμετρο και ΊΔΙΟ φυσίγγι,το οποίο κι απ'το ίδιο κουτί,μπορεί να έχει απόκλιση τέτοια,ώστε να διαμορφώσει διαφορετικό αποτέλεσμα...

🤐
Από εμένα μην περιμένετε να το ξανακάνω. Για να είμαι ειλικρινής, αισθάνομαι ότι ήταν χάσιμο χρόνου.
 
Οι δοκιμές,ασφαλώς και αποτελούν μια απ'τις μεθόδους εξαγωγής συμπερασμάτων. Αναλόγως σε τι επίπεδο είναι,αντίστοιχα και η ακρίβεια των αποτελεσμάτων.Το τι καταλαβαίνω, θεωρώ ότι το αντιλαμβάνεσαι.

Δοκιμές σημαίνει, ίδια θερμοκρασία,ίδια ποσοστά υγρασίας,ίδιο υψόμετρο και ΊΔΙΟ φυσίγγι,το οποίο κι απ'το ίδιο κουτί,μπορεί να έχει απόκλιση τέτοια,ώστε να διαμορφώσει διαφορετικό αποτέλεσμα...

🤐
Δοκιμές σημαίνει, ίδια θερμοκρασία,ίδια ποσοστά υγρασίας,ίδιο υψόμετρο και ΊΔΙΟ φυσίγγι,το οποίο κι απ'το ίδιο κουτί,μπορεί να έχει απόκλιση τέτοια,ώστε να διαμορφώσει διαφορετικό αποτέλεσμα...
.shake hands..RESPECT.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top