Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δυο δοκιμες με PSB1 παλιας κοπης....τουλαχιστον 20ετιας....
Τις εκανα ψαχνοντας να βρω την δοσολογια της....της παλια κοπης.

Με την καινουργια κοπης PSB1 ( δλδ 2ετιας ) oι διαφορες σημαντικες με την παλια να θελει φοτρωμα
για να βγαλει τις ταχυτητες της νεας.
Ανεβαζω πρωτα την δοκιμη της ΝΕΑΣ PSB1 για δειτε τις διαφορές .

εικόνα_Viber_2022-05-11_19-42-20-006.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-11_19-42-26-908.jpg

Απο κατω PSB1 παλιας κοπης....

εικόνα_Viber_2023-01-22_14-26-20-684.jpg
εικόνα_Viber_2023-01-22_14-32-43-143.jpg

Ιδια δοσολογια ιδιο βυσμα....η παλια εδωσε 13 χιλ. κενο χωρο....οποτε αναγκαστηκά ρελιασα στα 56,5.
και οχι στα 57 χιλιοστα με 12 χιλιοστα κενο χωρο που ειχε η νεα PSB1.

Την αλλη δοκιμη δεν την ανεβαζω....ΣΤΟ 1,80Χ34 -Ν7 εδωσε μονο V1,5-346m/s .
 
Δυο δοκιμες με PSB1 παλιας κοπης....τουλαχιστον 20ετιας....
Τις εκανα ψαχνοντας να βρω την δοσολογια της....της παλια κοπης.

Με την καινουργια κοπης PSB1 ( δλδ 2ετιας ) oι διαφορες σημαντικες με την παλια να θελει φοτρωμα
για να βγαλει τις ταχυτητες της νεας.
Ανεβαζω πρωτα την δοκιμη της ΝΕΑΣ PSB1 για δειτε τις διαφορές .

View attachment 65400
View attachment 65401

Απο κατω PSB1 παλιας κοπης....

View attachment 65402
View attachment 65403

Ιδια δοσολογια ιδιο βυσμα....η παλια εδωσε 13 χιλ. κενο χωρο....οποτε αναγκαστηκά ρελιασα στα 56,5.
και οχι στα 57 χιλιοστα με 12 χιλιοστα κενο χωρο που ειχε η νεα PSB1.

Την αλλη δοκιμη δεν την ανεβαζω....ΣΤΟ 1,80Χ34 -Ν7 εδωσε μονο V1,5-346m/s .
Η παλιά μπορεί να έχει πάρει υγρασία Νίκο.
Στην καινούρια τι βύσμα έβαλες;
 
Η παλιά μπορεί να έχει πάρει υγρασία Νίκο.
Στην καινούρια τι βύσμα έβαλες;

Βρε Στελιο....με μενα μιλας....και οχι με καστανά ρε φιλε !!! :)
Μια χαρα ειναι η πυριτιδα απο θεμα υγρασιας....
Το ιδιο βυσμα εβαλα...το γραφω .
 
Βρε Στελιο....με μενα μιλας....και οχι με καστανά ρε φιλε !!! :)
Μια χαρα ειναι η πυριτιδα απο θεμα υγρασιας....
Το ιδιο βυσμα εβαλα...το γραφω .
Οκ το γράφεις στη δοκιμή gt18 τώρα το είδα...
Ιδια δοσολογια Z2m18 + χαρτάκι 1χιλ κλεισμένο 57.5 το ρίχνω 1ο πέρδικες με καλό καιρό.
V1 405m/sec στους 17 βαθμους.
 
Οκ το γράφεις στη δοκιμή gt18 τώρα το είδα...
Ιδια δοσολογια Z2m18 + χαρτάκι 1χιλ κλεισμένο 57.5 το ρίχνω 1ο πέρδικες με καλό καιρό.
V1 405m/sec στους 17 βαθμους.

Τα ξερω αυτα βρε φιλε....Την δοσολογια της παλιας ψαχνω ( και βεβαια την βρηκα σιγα μην ''γλυτωνε'' )...!!! :)
 
Τα ξερω αυτα βρε φιλε....Την δοσολογια της παλιας ψαχνω ( και βεβαια την βρηκα σιγα μην ''γλυτωνε'' )...!!! :)
Τις καινούριες psb1-psb2 πρέπει να ξεσκονισουμε. Πολύ καλές κ προβλέπω πολύ λαός θα τις χρησιμοποιήσει.
 
Βρε Βασιλη μου ( gvp900 ) μου εχεις ριξει το ''ψιχουλο στο κρεβατι '' και απο την μια με ενοχλει
και απο την αλλη με γαργαλαει.....:)
Ετσι μου ερχετε....να τροποποιησω αυτο....Να το κανω με Ν3 σκαγια....να το ριξω στα 70 μετρα και
να τελειωσουμε μια και καλη με τον Αμερικανο!!!:cool:

εικόνα_Viber_2022-10-30_14-13-38-553.jpg

Απο την αλλη σκεπτομαι.....Αξιζει τον κοπο ???:rolleyes:
Τι να αποδειξω ?? Οτι ''παταμε'' τον Αμερικανο ?? Το εχουν κανει και αλλοι φιλοι πριν απο εμενα...!!!:)

Το γαμηδι το ''ψιχουλο'' ομως...πολυ με ενοχλει βρε φιλε μου !!!! :D

ΥΓ. Φοβαμαι ομως οτι θα βρεθει ο ''καταλληλος''....και θα πει....Δεν παιζεις στα ''ισια''....κλεβεις...ο Αμερικανος
το εχει σε 12/70 σε ρελι ενω εσυ σε 12/76...αστερι....;)
Να χαλασω και να σπαταλησω ΤΕΚΝΑ για δοκιμη ουτε με ενδοφλεβια ενεση δεν το κανω !!!:cool:
Εμπρος γκρεμος και πισω ρεμα βρε φιλε !!!:D
 
Βρε Βασιλη μου ( gvp900 ) μου εχεις ριξει το ''ψιχουλο στο κρεβατι '' και απο την μια με ενοχλει
και απο την αλλη με γαργαλαει.....:)
Ετσι μου ερχετε....να τροποποιησω αυτο....Να το κανω με Ν3 σκαγια....να το ριξω στα 70 μετρα και
να τελειωσουμε μια και καλη με τον Αμερικανο!!!:cool:

View attachment 65562

Απο την αλλη σκεπτομαι.....Αξιζει τον κοπο ???:rolleyes:
Τι να αποδειξω ?? Οτι ''παταμε'' τον Αμερικανο ?? Το εχουν κανει και αλλοι φιλοι πριν απο εμενα...!!!:)

Το γαμηδι το ''ψιχουλο'' ομως...πολυ με ενοχλει βρε φιλε μου !!!! :D

ΥΓ. Φοβαμαι ομως οτι θα βρεθει ο ''καταλληλος''....και θα πει....Δεν παιζεις στα ''ισια''....κλεβεις...ο Αμερικανος
το εχει σε 12/70 σε ρελι ενω εσυ σε 12/76...αστερι....;)
Να χαλασω και να σπαταλησω ΤΕΚΝΑ για δοκιμη ουτε με ενδοφλεβια ενεση δεν το κανω !!!:cool:
Εμπρος γκρεμος και πισω ρεμα βρε φιλε !!!:D
Βάλε Α0.
Κάνε ότι θες 😍

Ίσως δεν έπιασες αυτό που είπα ... 2 φυσίγγια με ίδια συγκέντρωση πχ 95% στα 36,5μ βγάζουν άλλες συγκεντρώσεις στα 50 και ο Αμερικάνος (λέγεται) ότι υπερτερεί συντριπτικά ...
Είναι άραγε έτσι ?
 
Βρε Βασιλη μου ( gvp900 ) μου εχεις ριξει το ''ψιχουλο στο κρεβατι '' και απο την μια με ενοχλει
και απο την αλλη με γαργαλαει.....:)
Ετσι μου ερχετε....να τροποποιησω αυτο....Να το κανω με Ν3 σκαγια....να το ριξω στα 70 μετρα και
να τελειωσουμε μια και καλη με τον Αμερικανο!!!:cool:

View attachment 65562

Απο την αλλη σκεπτομαι.....Αξιζει τον κοπο ???:rolleyes:
Τι να αποδειξω ?? Οτι ''παταμε'' τον Αμερικανο ?? Το εχουν κανει και αλλοι φιλοι πριν απο εμενα...!!!:)

Το γαμηδι το ''ψιχουλο'' ομως...πολυ με ενοχλει βρε φιλε μου !!!! :D

ΥΓ. Φοβαμαι ομως οτι θα βρεθει ο ''καταλληλος''....και θα πει....Δεν παιζεις στα ''ισια''....κλεβεις...ο Αμερικανος
το εχει σε 12/70 σε ρελι ενω εσυ σε 12/76...αστερι....;)
Να χαλασω και να σπαταλησω ΤΕΚΝΑ για δοκιμη ουτε με ενδοφλεβια ενεση δεν το κανω !!!:cool:
Εμπρος γκρεμος και πισω ρεμα βρε φιλε !!!:D
Κύριε Νίκο, το να στήσει κάποιος ένα φυσίγγι που να καλύπτει τις απαιτήσεις του σε τέτοιες αποστάσεις, να έχει μενουσες ταχύτητες, κατανομή και διάτρηση, είναι μεγάλη υπόθεση! Εγώ προσωπικά δεν θα κοιτούσα καν αν είναι στημένο σε ρελι στα 12/70 ή σε αστέρι στα 12/76, εφόσον έκανε τη δουλειά του! Γιατί στο τέλος, το αποτέλεσμα μετράει!!!
 
Νίκ δες εδώ πχ

40-YARD PATTERNS
Win Long Beard 3" 1 ¾ oz #5 lead (305 pellets) / 30" pattern 295 (97%)
50-YARD PATTERNS
Win Long Beard 3" 1 ¾ oz #5 lead (305 pellets) / 30" pattern 275 (90%)


40-YARD PATTERNS
Win XX Mag 3" 2 oz #4 lead (258 pellets) / 30" pattern 243 (94%)
Fed Hvy Weight 3" 1 5/8 oz #5 Heavyweight (194 pellets) / 30" pattern 184 (95%)
Win Hi-Density 3" 1 ¾ oz #5 Hi-Density (284 pellets) / 30" pattern 262 (92%)
50-YARD PATTERNS
Win XX Mag 3" 2 oz #4 lead (258 pellets) / 30" pattern 170 (66%)
Fed Hvy Weight 3" 1 5/8 oz #5 Heavyweight (194 pellets) / 30" pattern 164 (85%)
Win Hi-Density 3" 1 ¾ oz #5 Hi-Density (284 pellets) / 30" pattern 218 (77%)
 
Νίκ δες εδώ πχ

40-YARD PATTERNS
Win Long Beard 3" 1 ¾ oz #5 lead (305 pellets) / 30" pattern 295 (97%)
50-YARD PATTERNS
Win Long Beard 3" 1 ¾ oz #5 lead (305 pellets) / 30" pattern 275 (90%)


40-YARD PATTERNS
Win XX Mag 3" 2 oz #4 lead (258 pellets) / 30" pattern 243 (94%)
Fed Hvy Weight 3" 1 5/8 oz #5 Heavyweight (194 pellets) / 30" pattern 184 (95%)
Win Hi-Density 3" 1 ¾ oz #5 Hi-Density (284 pellets) / 30" pattern 262 (92%)
50-YARD PATTERNS
Win XX Mag 3" 2 oz #4 lead (258 pellets) / 30" pattern 170 (66%)
Fed Hvy Weight 3" 1 5/8 oz #5 Heavyweight (194 pellets) / 30" pattern 164 (85%)
Win Hi-Density 3" 1 ¾ oz #5 Hi-Density (284 pellets) / 30" pattern 218 (77%)

Τι να δω βρε Βασιλη μου....Εφοσον ξερεις Αγγλικα δεν ξερω...
Εξηγησε μου τι φυσιγγια ειναι αυτα ??? Μηπως για αγριογαλο....με ειδικα σκαγια ??
Γιατι για ''νορμαλ'' φυσιγγια δεν τα κοβω....Απλο μολυβι να δωσει τετοιες συγκεντρωσεις...θελει
ειδικο στησιμο κτλ κτλ.
Εδω λοιπον εαν τα φυσιγγια που ανεβασες ειναι για αγριογαλο....παμε ''αλλου'' δλδ οχι σε νορμαλ
φυσιγγια καθημερινης χρησης !!!
Τωρα κατα ποσον ο Αμερικανος με τα ''κανονικα'' φυσιγγια του υπερτερει συντριπτικα ,,,,,θα μου
επιτρεψεις να αμφιβαλλω φιλε !!!

ΥΓ. Ενα λαθος εκανες....Τα Αμερικανικα που εριξες....επρεπε να τα ριξεις στα 50 μετρα και ΟΧΙ στα 36,5
ουτε καν στις 50 γυαρδες....( 45 μετρα ) δεν τα εριξες....Στα 50 μετρα θα βλεπαμε τι ψαρια πιανουν
και κατα ποσον υπερτερει ο Αμερικανος !!!
 
Κύριε Νίκο, το να στήσει κάποιος ένα φυσίγγι που να καλύπτει τις απαιτήσεις του σε τέτοιες αποστάσεις, να έχει μενουσες ταχύτητες, κατανομή και διάτρηση, είναι μεγάλη υπόθεση! Εγώ προσωπικά δεν θα κοιτούσα καν αν είναι στημένο σε ρελι στα 12/70 ή σε αστέρι στα 12/76, εφόσον έκανε τη δουλειά του! Γιατί στο τέλος, το αποτέλεσμα μετράει!!!

Ενα ''απλο'' φυσιγγιο που βγαζει στα 50 πραγματικα μετρα με τσοκ φουλ μαμα απο 65 εως 70 %
συγκεντρωση.... με αρχικες V1,5-400m/s σε 12/76 και V1,5-420m/s σε 12/70...ασχετα εαν ειναι σε 12/70 ή 12/76 καλυκα.... ειτε σε ρελι ειτε σε αστερι εχει και μενουσες και διατρηση .....και την ευλογία της Παναγιάς....
και οσο ποιο χοντρο σκαγι εχει και περισσοτερα μετρα ......αυτο στο υπογραφω....
Και δεν ειναι μεγαλη υποθεση να το φτιαξεις...αρκει να ασχοληθεις λιγο ''ζεστά''....

Σιγουρα το αποτελεσμα μετραει....αλλα ποσοι εχουν ''χερια'' να υποστηριξουν τετοια φυσιγγια σε
κινουμενο στοχο στα 50- 60 -70 μετρα ??
Και οταν λεω να το υποστηριξουν ....εννοω να εχουν επιτυχιες 7-8 στα 10 και οχι 1-2 θηραματα περιστασιακα
και με ταμα στην Παναγιά .
Τουλαχιστον στην δικη μου παρεα....οχι χερια δεν υπαρχουν....αλλα και τα μετρα στους περισσοτερους εινα
λαστιχενια....κτυπαει πουλι στα 35 μετρα....και τα λεει 50+.
Και αυτο πιστευω οτι συμβαινει σε πολλους κυνηγους.....
Σημασια εχει να εχουμε υγεια ...να γεμιζουμε κανα φυσεκι.... να βγαινουμε στο βουνο και ας γεμιζουμε
τον ουρανο με σκαγια ...για μενα λεω.....για να παρεξηγηθει καποιος συναδελφος !!!! :)
 
Στείλε διεύθυνση και Ταχ. Κώδικα .

Κρατα την ΤΕΚΝΑ σου βρε φιλαρα μου !!!
Εαν δεν ξανα φερουν ....αυτη που εχουμε θα εχουμε σαν αγιασμο....
Χιλια ευχαριστω βεβαια....αλλα την στερησω απο εσενα βρε φιλε δεν μου ''παει''!!! .love.
 
Τι να δω βρε Βασιλη μου....Εφοσον ξερεις Αγγλικα δεν ξερω...
Εξηγησε μου τι φυσιγγια ειναι αυτα ??? Μηπως για αγριογαλο....με ειδικα σκαγια ??
Γιατι για ''νορμαλ'' φυσιγγια δεν τα κοβω....Απλο μολυβι να δωσει τετοιες συγκεντρωσεις...θελει
ειδικο στησιμο κτλ κτλ.
Εδω λοιπον εαν τα φυσιγγια που ανεβασες ειναι για αγριογαλο....παμε ''αλλου'' δλδ οχι σε νορμαλ
φυσιγγια καθημερινης χρησης !!!
Τωρα κατα ποσον ο Αμερικανος με τα ''κανονικα'' φυσιγγια του υπερτερει συντριπτικα ,,,,,θα μου
επιτρεψεις να αμφιβαλλω φιλε !!!

ΥΓ. Ενα λαθος εκανες....Τα Αμερικανικα που εριξες....επρεπε να τα ριξεις στα 50 μετρα και ΟΧΙ στα 36,5
ουτε καν στις 50 γυαρδες....( 45 μετρα ) δεν τα εριξες....Στα 50 μετρα θα βλεπαμε τι ψαρια πιανουν
και κατα ποσον υπερτερει ο Αμερικανος !!!
Κοίτα διαφορές στις συγκεντρώσεις στα 35 και στα 45

Δεν τα έριξα εγώ ...
 
Κοίτα διαφορές στις συγκεντρώσεις στα 35 και στα 45

Δεν τα έριξα εγώ ...

Καλημερα φιλε !!!
Τις διαφορες τις βλεπω....με τι σκαγια ειναι στημενα δεν μου λες....Η ποιοτητα σκαγιων ειναι αυτη που
κανει την διαφορα απο τα απλα μολυβδινα....
Τι σκαγια εχουν ?? Βολφραμιου που λεει ο Λευτερης ?? Βισμουθιου ?? Τι ???
Μηπως απο αυτα που δεν υπαρχουν εδω....και για να βρουμε μας ζητανε 150 ευρω το κιλο ???
 
Καλημερα φιλε !!!
Τις διαφορες τις βλεπω....με τι σκαγια ειναι στημενα δεν μου λες....Η ποιοτητα σκαγιων ειναι αυτη που
κανει την διαφορα απο τα απλα μολυβδινα....
Τι σκαγια εχουν ?? Βολφραμιου που λεει ο Λευτερης ?? Βισμουθιου ?? Τι ???
Μηπως απο αυτα που δεν υπαρχουν εδω....και για να βρουμε μας ζητανε 150 ευρω το κιλο ???
Μην κοιτάς μόνο την συγκέντρωση στα 36μ ... πρόσεξε την ΜΕΙΩΣΗ στην συγκέντρωση μεταξύ 36μ και 46μ ...

Win Long Beard 3" 1 ¾ oz #5 lead (97%) στα 36μ που γίνεται (90%) στα 46μ μείωση μόνο 7%
Πυκνότητα 11000
Win XX Mag 3" 2 oz #4 lead (94%) στα 36μ που γίνεται (66%) στα 46μ μείωση 28%
Πυκνότητα 11000
Fed Hvy Weight 3" 1 5/8 oz #5 Heavyweight (95%) στα 36μ που γίνεται (85%) στα 46μ μείωση 10%
Πυκνότητα 15000

Win Hi-Density 3" 1 ¾ oz #5 Hi-Density (92%) στα 36μ που γίνεται (77%) στα 46μ μείωση 15%
Πυκνότητα 12500

Το πρώτο είναι σαν το Rooster μολύβδινο.
Το δεύτερο μολύβδινο και αυτό.
Το τρίτο και τέταρτο έχουν υλικό πιο βαρύ από το μολύβι.

Το πρώτο έχει την μικρότερη μείωση στην συγκέντρωση μεταξύ 36 και 46μ ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top