Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Με ξενα κολυβα κανεις μνημοσυνο εσυ ??? :D
Στο ΜΩΡΙΑ ξέρεις τι λέμε;
Το κατσίκι του γείτονα είναι ποιο νόστιμο.
Ήταν ένας στο χωριό μου έκλεβε κατσίκια και κάνει το τραπέζι στο γείτονα του..
Και του λέει ο γείτονας ωραίο κατσικάκι εκανες κουμπάρε 🤣🤣🤣 και έτρωγε το δικό του 😂🤣😂🤣😂🤣😂
 

Ξέρω ότι το κάνεις για το φίλο σου αλλά θυμάμαι ότι η καλύτερη συγκέντρωση που έβγαλες είναι αυτή 91.5% με την benelli αλλά κατά καιρούς εχεις ανεβάσει ποιο καλα ποσοστά με το πιοτο και το beretta αρα έρχεσαι στα λόγια μου 😅
Beretta 98% να στείλω ΚΆΣΤΑΝΑ βραστά η ψητά 😅🤣😂🤣😅🤣😂 δικές σου δοκιμές τα κάστανα πανε για το τσαγάκι πρίν 😁 αντε να βγάλεις τώρα 98% με την benelli 🤭🤭🤣🤣

Και αν αυριο το ριξω με το Βοιτο...η με μπενελι και βγαλουν το ιδιο τι θα πεις Νικολα μου !!
Μην ''μπερδευεσαι...ειναι διαφορετικα σεταπ....καμια σχεση το ενα με το αλλο φιλε !!! ;) :)
 

Ξέρω ότι το κάνεις για το φίλο σου αλλά θυμάμαι ότι η καλύτερη συγκέντρωση που έβγαλες είναι αυτή 91.5% με την benelli αλλά κατά καιρούς εχεις ανεβάσει ποιο καλα ποσοστά με το πιοτο και το beretta αρα έρχεσαι στα λόγια μου 😅
Beretta 98% να στείλω ΚΆΣΤΑΝΑ βραστά η ψητά 😅🤣😂🤣😅🤣😂 δικές σου δοκιμές τα κάστανα πανε για το τσαγάκι πρίν 😁 αντε να βγάλεις τώρα 98% με την benelli 🤭🤭🤣🤣
Άχρηστη 391 έχεις ... αγόρασε του Βαγγέλη 🤣
.yelling.
 
Πολύ ωραίες οι δοκιμές σου αλλά περιμένω το 85% με απλά εμπορικά, όχι με ιδιογόμωση.

οκ περιμένουμε.
Με εμπορικά πάντα ... γιατί φυσίγγι για benelli σύμφωνα με τα θέλω σου δεν έχεις βγάλει ακόμα.
Φυσίγγι για benelli έχω βγάλει προ πολλού.......το έχω ανεβάσει και στο φόρουμ..... Και ήταν το εξής
Fiocchi 12/70 616 anigrina lamerale1,65x32,5 sg22 6* 58,00
Με το οποίο έπαιρνα 66% με 3* και το χρησιμοποιούσα σε πέρδικα με μεγάλη επιτυχία..........και δεν ήταν το μόνο.....
Θα δοκιμαστεί κι αυτό και μην έχεις καμία αμφιβολία για το 10%+++- διαφορά από την benelli με οποιοδήποτε τσοκ.......
Αυτές οι δοκιμές γίναν με ένα απλό φυσίγγι αντίγραφο του rotweill του γερμανικού με απλά μολύβδινα σκάγια, χωρίς Μπάφερ η αλεύρι. Και δείχνουν πρώτον ότι υπάρχει διαφορά μεγάλη σε συγκέντρωση ανάμεσα σε τρία άστρα τσοκ και ένα άστρο τσοκ και ότι το 85% είναι κάτι το πολύ εύκολο να πετύχεις με beretta ........
Πολύ ωραίες οι δοκιμές σου αλλά περιμένω το 85% με απλά εμπορικά, όχι με ιδιογόμωση.

οκ περιμένουμε.
Με εμπορικά πάντα ... γιατί φυσίγγι για benelli σύμφωνα με τα θέλω σου δεν έχεις βγάλει ακόμα.
 
Άχρηστη 391 έχεις ... αγόρασε του Βαγγέλη 🤣
.yelling.
Είναι 71cm Είναι καλύτερη..
Αλλα το εχω το τσουβάλι με το τσάι περίμενε θα σε σινιαρω.
Αν και το ειδες σε βίντεο του Αμερικανού το διηπειρωτικό κέρασμα της προάλλες..
Χώρια τις 4 εμπολικες σε 13λ βίντεο 😅😅😅
Ρε φίλε αυτό που πιστεύεις εσυ δεν γίνεται από όπου και να το πιάσεις δεν βγαίνει Είναι τα μαθηματικά.
Είναι απλά 10%
 
Τη συγκρινω με τη GP η οποια γεμιζεται 1.55×32 κ βγαζει σχεδον την ιδια ταχυτητα...
Γενικα, θα ξανα επαιρνες ΑL...;;;
Με κλειστά μάτια........ Ειδικά στην Πέρδικα γιατί πάντα προτιμούσα ελαφρές γνώσεις 32-33 γραμμάρια σκάγια........ Αλλά και στη τσίχλα σε νούμερο 10 με z2m 24 που είχα δοκιμάσει ήταν μαύρος χάρος ,άσχετο που το θεωρώ βαρύ για τσίχλα...... Εκεί θέλω 28-30 γραμμάρια.....,.
 
Και αν αυριο το ριξω με το Βοιτο...η με μπενελι και βγαλουν το ιδιο τι θα πεις Νικολα μου !!
Βρε σου είπα σταμάτα τις δοκιμές με τις Benelli.
Δεν αξίζει τον κόπο.
Άδικα κουράζεσαι.
Εξάλλου τις έχω πάρει εργολαβία 🤣
Μην ''μπερδευεσαι...ειναι διαφορετικα σεταπ....καμια σχεση το ενα με το αλλο φιλε !!! ;) :)
Βρες του κανένα ανοιχτό σετάπ αυτού.
Τα σφιχτά τα αντιπαθεί όπως εγώ ... απλά του αρέσει να τα βλέπει και να κερνάει τσάγια σε εμένα 🤣
 
Είναι 71cm Είναι καλύτερη..
👍
Αλλα το εχω το τσουβάλι με το τσάι περίμενε θα σε σινιαρω.
Αν και το ειδες σε βίντεο του Αμερικανού το διηπειρωτικό κέρασμα της προάλλες..
Χώρια τις 4 εμπολικες σε 13λ βίντεο 😅😅😅
Έπεσε σε χαλασμένη και αυτός ... 🤣
Μας έκανε ρεζίλι ο βλαξ 🤣

Ρε φίλε αυτό που πιστεύεις εσυ δεν γίνεται από όπου και να το πιάσεις δεν βγαίνει Είναι τα μαθηματικά.
Είναι απλά 10%
Το 10% είναι καλάααααααα
Βλέπω το +10% να γίνεται +20% τώρα με τις τουφεκιές του Βάγγου και +1000% με τις τουφεκιές του Σταύρου.
Πολύ ανομοιομορφία πέφτει σε αυτά τα τουφέκια.
Νομίζω ότι διαλέγουν φυσίγγια ... 🤣
 
Last edited:
Θα γίνει κι αυτό....... Και θα έχω διαφορά φυσίγγια και εμπορικά....... Σήμερα απλά πήγα να ρίξω δύο πουλες στο σκοπευτήριο και δοκίμασα κι αυτά.........
Βαγγέλη υποθέτω ότι και η Beretta και η Benelli σου έχουν θαλάμες 76αρες και ιδο μήκος κάνης. Τι διαφορές έχουν στο βάρος και αυλό, κώνο ;
 
Φυσίγγι για benelli έχω βγάλει προ πολλού.......το έχω ανεβάσει και στο φόρουμ..... Και ήταν το εξής
Fiocchi 12/70 616 anigrina lamerale1,65x32,5 sg22 6* 58,00
Με το οποίο έπαιρνα 66% με 3* και το χρησιμοποιούσα σε πέρδικα με μεγάλη επιτυχία..........και δεν ήταν το μόνο.....
Θα δοκιμαστεί κι αυτό και μην έχεις καμία αμφιβολία για το 10%+++- διαφορά από την benelli με οποιοδήποτε τσοκ.......
Αυτές οι δοκιμές γίναν με ένα απλό φυσίγγι αντίγραφο του rotweill του γερμανικού με απλά μολύβδινα σκάγια, χωρίς Μπάφερ η αλεύρι. Και δείχνουν πρώτον ότι υπάρχει διαφορά μεγάλη σε συγκέντρωση ανάμεσα σε τρία άστρα τσοκ και ένα άστρο τσοκ και ότι το 85% είναι κάτι το πολύ εύκολο να πετύχεις με beretta ........
Ένα rotweill ακόμη ψάχνεις για τελική σύγκριση διάτρησης ;
Aν θα κάνεις την σύγκριση διάτρησης στο δικό σου να χρησιμοποιήσεις σκάγια
που θα πάρεις απο φυσίγγι rotweill .
Άρα χρειάζεσαι 2 φυσίγγια rotweill 36.
 
Και ένα μαγκουμ...... mg2 x46 gr No 2 36,50 1* 78% συγκέντρωση.....
View attachment 68857

Αυτη η αποτυπωση εχει υπολογιστει λαθος...
Το Ν2 σκαγια με διαμετρο 3,4 χιλιοστα εχουν 42 σκαγια στα 10 γραμμαρια.
42χ4,6=193 σκαγια γομωση..
Εαν ο κυκλος εχει 120 σκαγια το ποσοστο συγκεντρωσης 193- 120 = 62% και ΟΧΙ 78%.
 
Ένα rotweill ακόμη ψάχνεις για τελική σύγκριση διάτρησης ;
Aν θα κάνεις την σύγκριση διάτρησης στο δικό σου να χρησιμοποιήσεις σκάγια
που θα πάρεις απο φυσίγγι rotweill .
Άρα χρειάζεσαι 2 φυσίγγια rotweill 36.

Ποτε δεν θα βγαλουν ακρη....και ειδικοτερα με φυσιγγια ιδιογομωσης...
Οταν ενα ιδιογομωσης δινει στα 36.5 μετρα 62% και ενα αλλο με την ιδια πυριτιδα και νουμερο σκαγιων
στα 50 μετρα το ξεπερναει και εχει μεγαλυτερο ποσοστο συγκεντρωσης...τι ακρη θα βγει Λαμπη μου ?? :rolleyes:

εικόνα_Viber_2021-02-06_12-40-55.jpg
εικόνα_Viber_2021-02-06_12-41-33.jpg
 
Ποτε δεν θα βγαλουν ακρη....και ειδικοτερα με φυσιγγια ιδιογομωσης...
Οταν ενα ιδιογομωσης δινει στα 36.5 μετρα 62% και ενα αλλο με την ιδια πυριτιδα και νουμερο σκαγιων
στα 50 μετρα το ξεπερναει και εχει μεγαλυτερο ποσοστο συγκεντρωσης...τι ακρη θα βγει Λαμπη μου ?? :rolleyes:

View attachment 68877
View attachment 68878
Καί βέβαια βρίσκει κάποιος άκρη .
Το συγκεκριμένο με MB36 o κ.Βαγγέλης τόστησε πρίν καιρό μέσα απο μια
συζήτηση αν μπορεί κάποιος ιδιογομωτής να φτιάξει καρμπόν ένα εμπορικό
πανάκριβο φυσίγγι με πολύ λιγότερο κόστος .
Η τουφεκιά που έβγαλε είναι πολύ καλή και απομένει η επιβεβαίωση διάτρησης συγκριτικά
με το πρωτότυπο εμπορικό .
Για την σύγκριση χρειάζεται κάποιος ίδιας ακριβώς ποιότητας -σκληρότητας σκάγια μ'αυτό .
Γι'αυτό είπα στον κ.Βαγγέλη αν αποφασίσει να κάνει την σύγκριση να πάρει τα σκάγια απο
ένα 2ο rotweill 36 για το δικό του με την ΜΒ36
 
Και παλι δεν θα βγαλουν ακρη....ειδικοτερα με ιδιογομωσης...οταν υπαρχουν τετοιες αποκλισεις.
Και δεν λεω για την δοκιμη με την ΜΒ36....
Λεω για την δοκιμη με την MG2 και Ν2 σκαγια...
Την αλλη δοκιμη δεν την εχω δει...
Η ιδιογομωση ειναι ''λεπτο'' πραγμα....τα δεδομενα της τουφεκιας μου μπορει αλλος ιδιογομωτης
με την ιδια δοσολογια να μου τα βγαλει OF.
Eννοω ειτε με καλυτερη ειτε με χειροτερη τουφεκια στο ιδιο οπλο.....τι ακρη θα βγαλουν ??
Τι θα αποδειξουν οταν το ιδιο οπλο με την ιδια δοσολογια σε φυσιγγιο αλλου ιδιογομωτη εχει διαφορετικα
αποτελεσματα ??
Τιποτα δεν θα αποδειξουν και ακρη δεν θα βγαλουν....εδω ειμαστε και θα το δουμε...
 
👍

Έπεσε σε χαλασμένη και αυτός ... 🤣
Μας έκανε ρεζίλι ο βλαξ 🤣


Το 10% είναι καλάααααααα
Βλέπω το +10% να γίνεται +20% τώρα με τις τουφεκιές του Βάγγου και +1000% με τις τουφεκιές του Σταύρου.
Πολύ ανομοιομορφία πέφτει σε αυτά τα τουφέκια.
Νομίζω ότι διαλέγουν φυσίγγια ... 🤣
Τα τσάγια πάνε ένα γονα εδώ μέσα... .my man.
Του χομπίστα είναι το καλύτερο, είναι Μαινάλου .yel.




best breakfast in wilmington
@gvp9000 το βράζεις σε ένα καζάνι εως να χοχλασι το νερό το ανακατεύεις Με την κάννη BENELLI βάζεις το πιο σφιχτό τσόκ και ρουφας 😂😂😂🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣
 
Και ένα μαγκουμ...... mg2 x46 gr No 2 36,50 1* 78% συγκέντρωση.....
View attachment 68857
και
Αυτη η αποτυπωση εχει υπολογιστει λαθος...
Το Ν2 σκαγια με διαμετρο 3,4 χιλιοστα εχουν 42 σκαγια στα 10 γραμμαρια.
42χ4,6=193 σκαγια γομωση..
Εαν ο κυκλος εχει 120 σκαγια το ποσοστο συγκεντρωσης 193- 120 = 62% και ΟΧΙ 78%.
Και οι δυο τα έχετε υπολογίσει λάθος !!! :rolleyes:.yel.(... αν δεν έχει βάλει την ουρίτσα του ο δαίμων του πληκτρολογίου) !!!!.sarcastic..my man.
Τα σκάγια #2 έχουν διάμετρο 3,5 χιλ. (σύμφωνα με την ιταλική κλίμακα, και της Lambro) με 4 σκάγια στο γραμμάριο !!!
Οπότε 4 Χ 46 =184 και 120/184 = 65% !!!
Για να είναι 78% το ποσοστό που έβγαλε ο Βαγγέλης με 120 σκάγια στον κύκλο, πρέπει το φυσίγγι του να είχε 154 σκάγια, που σημαίνει ότι πρέπει να είχαν διάμετρο 3,6 χιλιοστά, δηλαδή ανάμεσα σε #1 και #2, ας το πούμε #1,5 !!! ;):cool:
lambro-shot-sizes-gr.jpg
*** Διόρθωση !!!! Καθαρά άσσος #1 πρέπει να ήταν τα σκάγια !!!!
 
Last edited:
και

Και οι δυο τα έχετε υπολογίσει λάθος !!! :rolleyes:.yel.(... αν δεν έχει βάλει την ουρίτσα του ο δαίμων του πληκτρολογίου) !!!!.sarcastic..my man.
Τα σκάγια #2 έχουν διάμετρο 3,5 χιλ. (σύμφωνα με την ιταλική κλίμακα, και της Lambro) με 4 σκάγια στο γραμμάριο !!!
Οπότε 4 Χ 46 =184 και 120/184 = 65% !!!
Για να είναι 78% το ποσοστό που έβγαλε ο Βαγγέλης με 120 σκάγια στον κύκλο, πρέπει το φυσίγγι του να είχε 154 σκάγια, που σημαίνει ότι πρέπει να είχαν διάμετρο 3,6 χιλιοστά, δηλαδή ανάμεσα σε #1 και #2, ας το πούμε #1,5 !!! ;):cool:
lambro-shot-sizes-gr.jpg
Στέλιο μέτρησα δέκα γραμμάρια σκάγια και ήταν 33,5
 
Αυτη η αποτυπωση εχει υπολογιστει λαθος...
Το Ν2 σκαγια με διαμετρο 3,4 χιλιοστα εχουν 42 σκαγια στα 10 γραμμαρια.
42χ4,6=193 σκαγια γομωση..
Εαν ο κυκλος εχει 120 σκαγια το ποσοστο συγκεντρωσης 193- 120 = 62% και ΟΧΙ 78%.
Νίκο όπως απάντησα στον Στέλιο μέτρησα δέκα γραμμάρια σκάγια και ήταν 33,5 ..... Ίσως δεν είναι Νο 2
 
και

Και οι δυο τα έχετε υπολογίσει λάθος !!! :rolleyes:.yel.(... αν δεν έχει βάλει την ουρίτσα του ο δαίμων του πληκτρολογίου) !!!!.sarcastic..my man.
Τα σκάγια #2 έχουν διάμετρο 3,5 χιλ. (σύμφωνα με την ιταλική κλίμακα, και της Lambro) με 4 σκάγια στο γραμμάριο !!!
Οπότε 4 Χ 46 =184 και 120/184 = 65% !!!
Για να είναι 78% το ποσοστό που έβγαλε ο Βαγγέλης με 120 σκάγια στον κύκλο, πρέπει το φυσίγγι του να είχε 154 σκάγια, που σημαίνει ότι πρέπει να είχαν διάμετρο 3,6 χιλιοστά, δηλαδή ανάμεσα σε #1 και #2, ας το πούμε #1,5 !!! ;):cool:
lambro-shot-sizes-gr.jpg

Στελιο μου...αλλο τι λενε οι πινακες....και αλλο τι μας πουλανε....
Εχω ''μουρλα'' με τα σκαγια...σε καθε παραλαβη μετραω την διαμετρο των σκαγιων με παχυμετρο και
πολλες φορες και με μικρομετρο...
Τωρα αυτα που εχω εγω εχουν αυτην την διαμετρο και βαρος...
Τωρα στην αποτυπωση που ανεβασα με το Ν2 σκαγια...τα σκαγια ειναι μετρημενα ενα - ενα στο χερι
και γιάυτο ειναι 180 και οχι 184 βαση με την διαμετρο και βαρος που εχουν.
Τωρα 4 σκαγια διαφορα δεν παιζει ρολο στο θεμα συγκεντρωσης...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top