Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Τα γήινα και σωστά μέτρα πόσα είναι περίπου στις τσίχλες για εσένα ;

Και με την μεγαλύτερη συγκέντρωση (το έστω και ένα σκάγι παραπάνω στην τσίχλα) πιστεύεις ότι θα μειωθούν σίγουρα τα τραυματισμένα στα παραπάνω μέτρα ;
Τα γήινα μέτρα είναι να μη σημαδεύεις κουκιδες στον ουρανό. Θα πω τυπικά 25 μετρα κοντινή τουφεκια 30 κανονική εως 35, 40 και πάνω μακρινή. Με ακρίβεια δεν μπορεί να υπολογιστεί στον ουρανό, οι επαναλαμβανόμενες εικόνες που εχεις απο τουφεκιές όμως στην πορεία των χρόνων σου δείχνουν που πρεπει να τουφεκίσεις και που όχι.
Αν απλα τη γαργαλίσουν τα σκάγια όχι ή αν επίσης τη φάει σε σημείο που δεν θα την κόψει αμεσα. Αλλά αν όλες σου οι τουφεκιες βάζουν 3 σκάγια δεν είναι καλύτερα απο το να βάζουν 2 στο θήραμα; ( μιλάμε για τα υπόλοιπα ιδιο νο σκαγιων κλπ)
 
Το χω ξαναγράψει εδώ, πριν κανα χρόνο ειχα πάρει καμμια 10αρια χαρτόνια απ τη δουλεια και μαζι με τον πατερα μου πήγαμε κοντινό πρωινό. Είχα δει μια διαφήμιση για ένα φυσίγγι νο 9 τσιχλοφύσιγγο που η εταιρεία ανέβασε τουφεκιες στα 25 μετρα. Βάζω κάτω την κορδέλα μετραω 25 μετρα και στήνω το χαρτόνι. Λέω στον πατέρα μου ανεβάζουν στο ιντερνετ τουφεκιές σε τετοια απόσταση με 32 αρια 9 αρια οτι πάνε καλά. Γελαγε και μου λέει: με τα χερια αν πιασω μια χούφτα σκαγια και τα πετάξω θα πάνε πανω στο χαρτονι απο δω. Οταν δοκιμάζαμε τα φυσιγγια που φτιαχναμε εμεις βαζαμε το χαρτονι δυο φορες απο τόσο! Φαντάστηκα να περναει μια τσιχλα να περνάει τραβέρσα πανω απ το χαρτόνι σ αυτη την απόσταση και λεω τι στην ευχή τα δοκιμάζουν τοσο κοντά... Ισχύει όμως οτι οκ σε τέτοιες αποστασεις τουφεκας τσίχλες αρκετές. Για τις αποστάσεις υπάρχουν 2 σχολές: Η μία είναι εριξα την τσίχλα στα 60 μετρα (και ειναι 35) και η αλλη είναι: Ξέρεις πόσο μακριά είναι τα 35 μέτρα; Στου διαόλου τη μάνα! Ε κάπου στη μέση όπως πάντα η αλήθεια!
 
Last edited:
Θα πω τυπικά 25 μετρα κοντινή τουφεκια - 30 κανονική εως 35 - 40 και πάνω μακρινή.
Συμφωνώ απόλυτα.
Αλλά αν όλες σου οι τουφεκιες βάζουν 3 σκάγια δεν είναι καλύτερα απο το να βάζουν 2 στο θήραμα; ( μιλάμε για τα υπόλοιπα ιδιο νο σκαγιων κλπ)
Συμφωνώ απόλυτα και εδώ Τάσο ... τα 3 σκάγια είναι ΠΑΝΤΑ προτιμότερα από τα 2.
Το δύσκολο στην κατανόηση από πολλούς είναι το τι πρέπει να κάνουμε για να βάλουμε στην τσίχλα 3 σκάγια σε μια νορμάλ απόσταση και όχι 2 ή καλύτερα πως θα γεμίσουμε την πουλιάστρα.
1679560606582.png
Βλέπεις ότι η πιο συγκεντρωτική τουφεκιά βάζει πάντα περισσότερα σκάγια στο θήραμα με την προυπόθεση ότι είσαι κέντρο.
Όσο απομακρύνεσαι από το κέντρο ... και μιλάω για εκατοστά, όχι για μέτρα ... η κλειστή τουφεκιά δίνει λιγότερα σκάγια στο θήραμα, έχεις τραυματισμούς ή αστοχίες.
Το λάθος μας όταν βλέπουμε μια κατανομή είναι ότι υποθέτουμε πως το θήραμα θα βρίσκεται στο κέντρο της.
Ποτέ δεν είναι έτσι, ούτε ήταν, ούτε θα είναι ποτέ.
Άρα η βασική ερώτηση είναι ... με τον τρόπο που κυνηγάω και στις αποστάσεις που κυνηγάω ποιά συγκέντρωση είναι η ιδανική ?
Η απάντηση είναι "αυτή που γεμίζει περισσότερο την τσάντα".
Άρα ρίχνεις το φυσίγγι που σου αρέσει περισσότερο από όλα και γεμίζει περισσότερο την τσάντα με το τσοκ που χρησιμοποιείς και βρίσκεις την ιδανική συγκέντρωση η οποία είναι προσωπική και ισχύει μόνο για εσένα και για κανέναν άλλο στον συγκεκριμένο τρόπο κυνηγιού.
Αν ξεφύγεις από αυτή την ιδανική συγκέντρωση προς τα πάνω ή προς τα κάτω το πιο πιθανό είναι ότι η τσάντα θα αδειάσει παρά θα γεμίσει.

Η δική μου πχ ιδανική συγκέντρωση για περπατητό τσίχλας με #8 είναι αυτή.
Προφανώς το βρήκα εκ των υστέρων.
Θέλω 250 τρύπες στο χαρτί ανεξάρτητα σκαγιού, αρκεί το σκάγι να "κόβει" στις αποστάσεις που θα τουφεκίσω.
Jordan red 8 mod.jpg
Η ερώτηση ... "και αν μου βγει πολύ πιο μακρυά η τσίχλα από τις συνήθεις αποστάσεις?" είναι άστοχη.
Πιθανόν να την χάσεις είναι η απάντηση.
Τότε η "λογική" λέει να χρησιμοποιήσεις πιο σφιχτό φυσίγγι.
Οκ ... και αν σου βγεί πολύ πιο κοντά ?
Πιθανόν να την χάσεις είναι πάλι η απάντηση.

Κανένας δεν τουφεκάει σε συγκεκριμένες αποστάσεις ... δεν ρίχνουμε δισκάκια.
Τα εύρη διαφέρουν πολύ.
Επιλέγεις την συγκέντρωση που σου γεμιζει την τσάντα και προχωράς με αυτή.

Η έκφραση "εγώ ψάχνω ΑΚΟΜΑ και το ένα σκάγι παραπάνω στον κύκλο" ορίζεται με ψυχολογικά κριτήρια και όχι πραγματικά.
 
Η α1 εδώ έχει αφήσει εποχή αρι σαν μπαρούτι τόσο σε εμπορικά
Όχι μόνο στην Κέρκυρα αλλά Πανελλαδικά θα έλεγα....
Απο το ιστορικό gevelot 33γρ που πρωτογεμισε ο Μηλιός κ αργότερα ο Ιορδανογλου, κ από τα εξίσου πασιγνωστα super extra 33γρ του Μαπάκη μέχρι τα RS 34γρ των Ρουμελιωτης-Σπυροπουλος...
Ολα τους σε διάφανους καλυκες......

Αυτή είναι κ η Αγία τριάδα που θα σκεφτώ αμεσως μόλις ακουσω κάτι για αυτή την πυριτιδα........

Δεν ξέρω αν μπορει να θεωρείται τυχαίο η απλά μια αντιγραφή αλλά οι κατασκευαστές τους "μας ειπαν" ότι η Α1 έχει μια..... ιδιαίτερη σχέση με τους συγκεντρωτηρες Giovanni τα καψουλια cx2000 η fiocchi 616 που χρησιμοποιούσαν τα RS......
 
Συμφωνώ απόλυτα.

Συμφωνώ απόλυτα και εδώ Τάσο ... τα 3 σκάγια είναι ΠΑΝΤΑ προτιμότερα από τα 2.
Το δύσκολο στην κατανόηση από πολλούς είναι το τι πρέπει να κάνουμε για να βάλουμε στην τσίχλα 3 σκάγια σε μια νορμάλ απόσταση και όχι 2 ή καλύτερα πως θα γεμίσουμε την πουλιάστρα.
View attachment 68987
Βλέπεις ότι η πιο συγκεντρωτική τουφεκιά βάζει πάντα περισσότερα σκάγια στο θήραμα με την προυπόθεση ότι είσαι κέντρο.
Όσο απομακρύνεσαι από το κέντρο ... και μιλάω για εκατοστά, όχι για μέτρα ... η κλειστή τουφεκιά δίνει λιγότερα σκάγια στο θήραμα, έχεις τραυματισμούς ή αστοχίες.
Το λάθος μας όταν βλέπουμε μια κατανομή είναι ότι υποθέτουμε πως το θήραμα θα βρίσκεται στο κέντρο της.
Ποτέ δεν είναι έτσι, ούτε ήταν, ούτε θα είναι ποτέ.
Άρα η βασική ερώτηση είναι ... με τον τρόπο που κυνηγάω και στις αποστάσεις που κυνηγάω ποιά συγκέντρωση είναι η ιδανική ?
Η απάντηση είναι "αυτή που γεμίζει περισσότερο την τσάντα".
Άρα ρίχνεις το φυσίγγι που σου αρέσει περισσότερο από όλα και γεμίζει περισσότερο την τσάντα με το τσοκ που χρησιμοποιείς και βρίσκεις την ιδανική συγκέντρωση η οποία είναι προσωπική και ισχύει μόνο για εσένα και για κανέναν άλλο στον συγκεκριμένο τρόπο κυνηγιού.
Αν ξεφύγεις από αυτή την ιδανική συγκέντρωση προς τα πάνω ή προς τα κάτω το πιο πιθανό είναι ότι η τσάντα θα αδειάσει παρά θα γεμίσει.

Η δική μου πχ ιδανική συγκέντρωση για περπατητό τσίχλας με #8 είναι αυτή.
Προφανώς το βρήκα εκ των υστέρων.
Θέλω 250 τρύπες στο χαρτί ανεξάρτητα σκαγιού, αρκεί το σκάγι να "κόβει" στις αποστάσεις που θα τουφεκίσω.
View attachment 68988
Η ερώτηση ... "και αν μου βγει πολύ πιο μακρυά η τσίχλα από τις συνήθεις αποστάσεις?" είναι άστοχη.
Πιθανόν να την χάσεις είναι η απάντηση.
Τότε η "λογική" λέει να χρησιμοποιήσεις πιο σφιχτό φυσίγγι.
Οκ ... και αν σου βγεί πολύ πιο κοντά ?
Πιθανόν να την χάσεις είναι πάλι η απάντηση.

Κανένας δεν τουφεκάει σε συγκεκριμένες αποστάσεις ... δεν ρίχνουμε δισκάκια.
Τα εύρη διαφέρουν πολύ.
Επιλέγεις την συγκέντρωση που σου γεμιζει την τσάντα και προχωράς με αυτή.

Η έκφραση "εγώ ψάχνω ΑΚΟΜΑ και το ένα σκάγι παραπάνω στον κύκλο" ορίζεται με ψυχολογικά κριτήρια και όχι πραγματικά.
Έτσι είναι... στο κυνήγι δεν μπορείς να μαντέψεις οτι τα πουλιά θα βγουν κοντά η μακριά μόνο αν κάθεσαι σε καρτέρι που ξέρεις χρόνια οτι περνάνε καλά και πάλι απόλυτο δεν είναι. Γι αυτό κι εγώ βάζω ένα ντεμί επάνω με 9 αρια ή 8 αρια και μ αυτό πάω μόνιμα, δεν αλλάζω τσοκ μεσα στη μέρα- εδώ βαριέμαι να αλλάζω απο 3 σε 4 στο περπατητο...
 
στο κυνήγι δεν μπορείς να μαντέψεις οτι τα πουλιά θα βγουν κοντά η μακριά μόνο αν κάθεσαι σε καρτέρι που ξέρεις χρόνια οτι περνάνε καλά και πάλι απόλυτο δεν είναι.
Φυσικά, γιατί βγαίνουν και πλάγια ... και μερικά πολύ πιο πλάγια.
Άλλα πιο ψηλά και άλλα πιο χαμηλά.
Τα 5μ είναι μεγάλη απόσταση για το λειόκανο σε σχέση με την κατανομή.
Τα 10μ τεράστια.
Το "Χ σκάγια περισσότερα θα με βοηθήσουν" είναι ευχολόγιο.
Σε κάποια απόσταση θα σε βοηθήσουν και σε κάποια άλλη θα κάνουν το αντίθετο.

Σε εξωφρενικές αποστάσεις κρύα κτλ πάλι η κάνη δεν θα σε βοηθήσει ... μονόδρομος η ιδιογόμωση ή το πανάκριβο φυσίγγι, το τσοκ και το σωστό ταίριασμά τους.
Αυτά όμως είναι τα εύκολα ... το δύσκολο είναι η εμπειρία σε τέτοιες τουφεκιές.

Γι αυτό κι εγώ βάζω ένα ντεμί επάνω με 9 αρια ή 8 αρια και μ αυτό πάω μόνιμα, δεν αλλάζω τσοκ μεσα στη μέρα- εδώ βαριέμαι να αλλάζω απο 3 σε 4 στο περπατητο...
Και εγώ δεν αλλάζω τσοκ. Βαριέμαι.
Ποτέ επίσης δεν θα με δεις να προτείνω φυσίγγι ... πάντα γράφω εμένα μου αρέσει αυτό.
Μπορεί να είναι καλύτερο για τον άλλο ή πολύ χειρότερο.

Επίσης πάντα γράφω ότι φυσίγγι που δουλεύει για κάποιον δεν πρέπει να αλλάζει εύκολα.
Αν έχεις δοκιμάσει αρκετά, αυτό που καταλήγεις να χρησιμοποιείς έχει 2 βασικά πράγματα
1. Σχετική σταθερότητα
2. Επιτυχίες

Κανένας δεν θα σου εγγυηθεί ότι με ένα άλλο, πιο σχιχτό ή πιο ανοιχτό θα έχεις περισσότερες επιτυχίες.
Μονόδρομος πάλι η δοκιμή στο πεδίο.
 
Φυσικά, γιατί βγαίνουν και πλάγια ... και μερικά πολύ πιο πλάγια.
Άλλα πιο ψηλά και άλλα πιο χαμηλά.
Τα 5μ είναι μεγάλη απόσταση για το λειόκανο σε σχέση με την κατανομή.
Τα 10μ τεράστια.
Το "Χ σκάγια περισσότερα θα με βοηθήσουν" είναι ευχολόγιο.
Σε κάποια απόσταση θα σε βοηθήσουν και σε κάποια άλλη θα κάνουν το αντίθετο.

Σε εξωφρενικές αποστάσεις κρύα κτλ πάλι η κάνη δεν θα σε βοηθήσει ... μονόδρομος η ιδιογόμωση ή το πανάκριβο φυσίγγι, το τσοκ και το σωστό ταίριασμά τους.
Αυτά όμως είναι τα εύκολα ... το δύσκολο είναι η εμπειρία σε τέτοιες τουφεκιές.


Και εγώ δεν αλλάζω τσοκ. Βαριέμαι.
Ποτέ επίσης δεν θα με δεις να προτείνω φυσίγγι ... πάντα γράφω εμένα μου αρέσει αυτό.
Μπορεί να είναι καλύτερο για τον άλλο ή πολύ χειρότερο.

Επίσης πάντα γράφω ότι φυσίγγι που δουλεύει για κάποιον δεν πρέπει να αλλάζει εύκολα.
Αν έχεις δοκιμάσει αρκετά, αυτό που καταλήγεις να χρησιμοποιείς έχει 2 βασικά πράγματα
1. Σχετική σταθερότητα
2. Επιτυχίες

Κανένας δεν θα σου εγγυηθεί ότι με ένα άλλο, πιο σχιχτό ή πιο ανοιχτό θα έχεις περισσότερες επιτυχίες.
Μονόδρομος πάλι η δοκιμή στο πεδίο.
Εννοείται οτι τα φυσίγγια δεν ταιριάζουν σε ολα τα τσοκ κάννες και ακόμα και σε χρήστη. Παράδειγμα: φέτος έκανα πολλά κυνήγια σε τσίχλες , ξέρεις ποιό ευχαριστήθηκα; Εκατσα μια μέρα ήρεμος στο καρτέρι μου με 28 αρια 8 1/2 με το δικαννάκι ανέβαινε αραιά κανένα πουλάκι και με 12 φυσίγγια έκανα 9 τσίχλες όλες ξερές και καποιες μακρινές...Θα προτιμούσα σκέψου να μην χτυπούσα καμμία αν επεφταν ζωντανές... Ήταν η μέρα μου ήταν το φυσίγγι σε συνδυασμό με τσοκ οπλο κλπ που αν ήταν πάντα έτσι δε θα άλλαζα ποτέ τίποτα! Να όμως που πάντα δεν είσαι σε καλή μέρα οι συνθήκες επηρεαζουν τα φυσιγγια κ.ο.κ
 
Εννοείται οτι τα φυσίγγια δεν ταιριάζουν σε ολα τα τσοκ κάννες και ακόμα και σε χρήστη. Παράδειγμα: φέτος έκανα πολλά κυνήγια σε τσίχλες , ξέρεις ποιό ευχαριστήθηκα; Εκατσα μια μέρα ήρεμος στο καρτέρι μου με 28 αρια 8 1/2 με το δικαννάκι ανέβαινε αραιά κανένα πουλάκι και με 12 φυσίγγια έκανα 9 τσίχλες όλες ξερές και καποιες μακρινές...Θα προτιμούσα σκέψου να μην χτυπούσα καμμία αν επεφταν ζωντανές... Ήταν η μέρα μου ήταν το φυσίγγι σε συνδυασμό με τσοκ οπλο κλπ που αν ήταν πάντα έτσι δε θα άλλαζα ποτέ τίποτα! Να όμως που πάντα δεν είσαι σε καλή μέρα οι συνθήκες επηρεαζουν τα φυσιγγια κ.ο.κ
τασο εσυ που εισαι του καρτεριου παρε ενα cheditte tordo και μην ξανασχοληθεις με φυσιγγια.
 
Εκατσα μια μέρα ήρεμος στο καρτέρι μου με 28 αρια 8 1/2 με το δικαννάκι ανέβαινε αραιά κανένα πουλάκι και με 12 φυσίγγια έκανα 9 τσίχλες όλες ξερές και καποιες μακρινές...
#8,5 !!!
👍

Εγώ πάντα με #8-9 κυνηγούσα τσίχλες ανάλογα τον καιρό και το μέρος (απόσταση).
10άρια περισσότερα ζωντανά και είναι λογικό.
Να όμως που πάντα δεν είσαι σε καλή μέρα οι συνθήκες επηρεαζουν τα φυσιγγια κ.ο.κ
Οι μεγάλες αλλαγές στις συνθήκες ...
 
Last edited:
#8,5 !!!
👍

Εγώ πάντα με #8-9 κυνηγούσα τσίχλες ανάλογα τον καιρό και το μέρος (απόσταση).
10άρια περισσότερα ζωντανά και είναι λογικό.

Οι μεγάλες αλλαγές στις συνθήκες ...
Μεγάλωσα με τον όρο τσιχλοφύσιγγο=32 gr 8 no.
Πλέον 28-30gr 9-8,5!
Σε όλα τα τσοκ!
 
Συμφωνώ απόλυτα.

Συμφωνώ απόλυτα και εδώ Τάσο ... τα 3 σκάγια είναι ΠΑΝΤΑ προτιμότερα από τα 2.
Το δύσκολο στην κατανόηση από πολλούς είναι το τι πρέπει να κάνουμε για να βάλουμε στην τσίχλα 3 σκάγια σε μια νορμάλ απόσταση και όχι 2 ή καλύτερα πως θα γεμίσουμε την πουλιάστρα.
View attachment 68987
Βλέπεις ότι η πιο συγκεντρωτική τουφεκιά βάζει πάντα περισσότερα σκάγια στο θήραμα με την προυπόθεση ότι είσαι κέντρο.
Όσο απομακρύνεσαι από το κέντρο ... και μιλάω για εκατοστά, όχι για μέτρα ... η κλειστή τουφεκιά δίνει λιγότερα σκάγια στο θήραμα, έχεις τραυματισμούς ή αστοχίες.
Το λάθος μας όταν βλέπουμε μια κατανομή είναι ότι υποθέτουμε πως το θήραμα θα βρίσκεται στο κέντρο της.
Ποτέ δεν είναι έτσι, ούτε ήταν, ούτε θα είναι ποτέ.
Άρα η βασική ερώτηση είναι ... με τον τρόπο που κυνηγάω και στις αποστάσεις που κυνηγάω ποιά συγκέντρωση είναι η ιδανική ?
Η απάντηση είναι "αυτή που γεμίζει περισσότερο την τσάντα".
Άρα ρίχνεις το φυσίγγι που σου αρέσει περισσότερο από όλα και γεμίζει περισσότερο την τσάντα με το τσοκ που χρησιμοποιείς και βρίσκεις την ιδανική συγκέντρωση η οποία είναι προσωπική και ισχύει μόνο για εσένα και για κανέναν άλλο στον συγκεκριμένο τρόπο κυνηγιού.
Αν ξεφύγεις από αυτή την ιδανική συγκέντρωση προς τα πάνω ή προς τα κάτω το πιο πιθανό είναι ότι η τσάντα θα αδειάσει παρά θα γεμίσει.

Η δική μου πχ ιδανική συγκέντρωση για περπατητό τσίχλας με #8 είναι αυτή.
Προφανώς το βρήκα εκ των υστέρων.
Θέλω 250 τρύπες στο χαρτί ανεξάρτητα σκαγιού, αρκεί το σκάγι να "κόβει" στις αποστάσεις που θα τουφεκίσω.
View attachment 68988
Η ερώτηση ... "και αν μου βγει πολύ πιο μακρυά η τσίχλα από τις συνήθεις αποστάσεις?" είναι άστοχη.
Πιθανόν να την χάσεις είναι η απάντηση.
Τότε η "λογική" λέει να χρησιμοποιήσεις πιο σφιχτό φυσίγγι.
Οκ ... και αν σου βγεί πολύ πιο κοντά ?
Πιθανόν να την χάσεις είναι πάλι η απάντηση.

Κανένας δεν τουφεκάει σε συγκεκριμένες αποστάσεις ... δεν ρίχνουμε δισκάκια.
Τα εύρη διαφέρουν πολύ.
Επιλέγεις την συγκέντρωση που σου γεμιζει την τσάντα και προχωράς με αυτή.

Η έκφραση "εγώ ψάχνω ΑΚΟΜΑ και το ένα σκάγι παραπάνω στον κύκλο" ορίζεται με ψυχολογικά κριτήρια και όχι πραγματικά.
Εγω ψάχνω τα ποσοστά της μπενελλι κάτι 55.6%
Για να κερνάω ΤΣΆΙ 😅😜🤣
 
Β
Βασίλη δε ακολουθώ άλλους συνήθως άλλοι ακολουθούν εμένα απλά ψάχνω και τους παρακολουθώ όλους όσο είναι εφικτό .Έχω γράψει πολλάκις ότι έχω αλλάξει δικά μου προσωπικά περίπου 15 οπλα και έχω κυνηγήσει και με άλλα τόσα άλλων .Το μόνο που δεν έχω κυνηγήσει και δεν είχα ποτέ είναι fabarm.Επισης έχω κάνει παρεμβάσεις αρκετές και αρκετά πειράματα τσοκ ,κώνους πορτινγκ κτλ .Ότι υποστηρίζω είναι από εμπειρία στο τερέν . Κατάληξη βελτίωση υπάρχει πάντα .Απόδειξη η αγαπητή μας benelli super sport μόλις βγήκε την πήρα.Ελεγε όλη η τεχνολογία της benelli σε αυτο το όπλο ,κομφορντ κοντάκι για μειωμένη ανάκρουση (σωστό).Κανη κριόγενη για καλύτερη απόδοση και συγκεκριμένο αυλό που είναι 18.35 ,τον ίδιο έχει η power bowr (σωστό)πορτινγκ για μειωμένη αναπήδηση στομίου και καλύτερη κατανομή (σωστό κατά το πρώτο σκέλος) τσοκ τύπου briley έσω έξω με είσοδο μεγαλύτερη του αυλού 18.7,18.8 ξεκινούσαν για καλύτερη απόδοση (σωστό διότι τα έβαζα επάνω στη becacia και μεταμορφωνόταν το όπλο ).Την είχα συγκρίνει με άλλες μπενελι που είχα centro,becacia,crio τους έριχνε στα αφτιά αλλά τα σκοτωματα της Ρεμί δεν τα έκανε και όταν ο καιρός δυσκόλευε ζοριζονταν με τα εμπορικά παρόλο που απέδιδε πάνω από τον μέσο όρο .Δε μιλάω για θα ιδιογονωση γιατί όταν γέμιζα σκότωνα με αυτήν με το 4* στα 40 μέτρα αλλά βαρέθηκα δεν έχω χρόνο και είναι και ασύμφορο πλέον το γέμισμα.Και πιστεύω ότι το όπλο αυτό επειδή το έκαψα κυριολεκτικά είναι πολύ δυνατό αλλά κάτι του ελείπε ίσως το 1000αρικο που σκεπτόμουν να του ρίξω σε επεμβάσεις αλλά μετάνιωσα και καλά έκανα γιατί τυχαία έπεσα πάνω στη guerini kaliston που είχα επιχειρήσει να πάρω αρκετά χρόνια πίσω και δεν το είχα κάνει και θα μου φύγει ο καημός.Οσο για το ένα όπλο στα 1000 θα ρίχνει πιο σφιχτά δεν πάει έτσι πάει ότι κάποιες κανες εταιριών σκοτώνουν καλύτερα ,τώρα αυτό που οφείλεται δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα λόγο έλλειψης γνώσεων .
Όλα τα τσοκ που έχω μετρήσει από 18,7 και πάνω ξεκινάνε...και η rafaello και η 390 με τα mobile η φούστα είναι 18,70 με 18,75, οπότε δεν υπάρχει καμιά καινοτομία σε αυτό το κομμάτι!!!
 
τασο εσυ που εισαι του καρτεριου παρε ενα cheditte tordo και μην ξανασχοληθεις με φυσιγγια.
Ωραίο, συγκεντρωτικό, αλλά λίγο αργό για τα γούστα μου.
Εννοείται οτι τα φυσίγγια δεν ταιριάζουν σε ολα τα τσοκ κάννες και ακόμα και σε χρήστη. Παράδειγμα: φέτος έκανα πολλά κυνήγια σε τσίχλες , ξέρεις ποιό ευχαριστήθηκα; Εκατσα μια μέρα ήρεμος στο καρτέρι μου με 28 αρια 8 1/2 με το δικαννάκι ανέβαινε αραιά κανένα πουλάκι και με 12 φυσίγγια έκανα 9 τσίχλες όλες ξερές και καποιες μακρινές...Θα προτιμούσα σκέψου να μην χτυπούσα καμμία αν επεφταν ζωντανές... Ήταν η μέρα μου ήταν το φυσίγγι σε συνδυασμό με τσοκ οπλο κλπ που αν ήταν πάντα έτσι δε θα άλλαζα ποτέ τίποτα! Να όμως που πάντα δεν είσαι σε καλή μέρα οι συνθήκες επηρεαζουν τα φυσιγγια κ.ο.κ
Για τα τραυματισμένα πολλές φορές φταίμε εμείς. Λίγο η βιασύνη, λίγο η έλλειψη συγκέντρωσης, το καφεδάκι 😅 κτλ
Παιδια μεχρι τα 45μ η απόσταση υπολογίζεται εύκολα. Από εκεί και πέρα θέλει πείρα.
Δοκιμάστε να σηκώσετε ένα drone σε διάφορες αποστάσεις και θα βγάλετε χρήσιμα συμπεράσματα..
Αυτό θα έγραφα, αλλά με πρόλαβες!! Το drone πραγματικά βοηθάει πολύ, όταν υπάρχει φόντο μόνο ο ουρανός!!
 
Παιδια μεχρι τα 45μ η απόσταση υπολογίζεται εύκολα. Από εκεί και πέρα θέλει πείρα.
Δοκιμάστε να σηκώσετε ένα drone σε διάφορες αποστάσεις και θα βγάλετε χρήσιμα συμπεράσματα..
Έχω ωραία set up for drones o_Oκαί αερομοντέλα που μου διώχνουν τα τρυγόνια:):)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top