Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Πάντως να πω και κάτι που ίσως λύσει πολλές απορίες σε όσους χρησιμοποιούν εμπορικά. Για καλά θηράματα, με ΜΙΚΡΉ κατανάλωση φυσιγγίων, δηλαδή 1-2 άντε βαριά 3 κουτιά τη σεζόν, αμερικάνικα και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Απ' όταν έβγαλα άδεια μόνο αμερικάνικα έριχνα στα εκλεκτά θηράματα. ΌΜΩΣ, τα τελευταία χρόνια, παίρνοντας after market τσοκακια (patternmaster anaconda και code black duck) δοκίμασα και ευρωπαϊκά. Τα ευρωπαϊκά καλά είναι, ΑΛΛΆ θέλουν τον καιρό τους για να δουλέψουν. Αυτό είναι το συμπέρασμά μου. Για ακραίες συνθήκες, μονόδρομος η ιδιογομωση ή τα αμερικάνικα.
 
Δεν είναι πολύ φορτωμένο για Έβρο. Για Ναύπακτο όμως με τον καιρό που κάνει συνήθως, καλό είναι!
Ποτέ δεν έχω ρίξει ...
Τους έδωσε ο καλυβιέρης μερικά δικά του φυσίγγια ιδιογόμωση και κατάφεραν μερικά παπιά.
Ελάχιστα φυσίγγια δούλεψαν.
Στο τέλος τους έφαγαν οι καλυβιέρηδες και τις προμήθειες και ησύχασαν ... πρώτη και τελευταία φορά Έβρος. 🤣


Μια φορά μου έδωσε ένας άλλος που πήγαινε Έβρο κάτι ιδιογόμωσης και έριξε έναν κανονιοβολισμό ο ξάδερφος ....
Ρε μ@λάκα μου λέει, θες να με σκοτώσεις 🤣
Τρία είχα και τα έδωσα.
Αν είχα, θα έσφαζα ένα να δούμε πόσο ΤΝΤ είχαν μπήξει μέσα.
 
Ποτέ δεν έχω ρίξει ...
Τους έδωσε ο καλυβιέρης μερικά δικά του φυσίγγια ιδιογόμωση και κατάφεραν μερικά παπιά.
Ελάχιστα φυσίγγια δούλεψαν.
Στο τέλος τους έφαγαν οι καλυβιέρηδες και τις προμήθειες και ησύχασαν ... πρώτη και τελευταία φορά Έβρος. 🤣


Μια φορά μου έδωσε ένας άλλος που πήγαινε Έβρο κάτι ιδιογόμωσης και έριξε έναν κανονιοβολισμό ο ξάδερφος ....
Ρε μ@λάκα μου λέει, θες να με σκοτώσεις 🤣
Τρία είχα και τα έδωσα.
Αν είχα, θα έσφαζα ένα να δούμε πόσο ΤΝΤ είχαν μπήξει μέσα.
Υπάρχει τρόπος να γίνει μια πυρίτιδα πολύ εκρηκτική, αλλά δεν τον λέω προς αποφυγήν ατυχήματος και πειραματισμών!! Απ'ότι καταλαβαίνω όμως, ο άνθρωπος που τα γέμισε, το ήξερε!!!!!

Έβρο, δεν αξιώθηκα να πάω ακόμα... Αλλά πρώτα ο Θεός να είμαστε καλά, μια εκδρομή εκεί θα γίνει!!
 
Υπάρχει τρόπος να γίνει μια πυρίτιδα πολύ εκρηκτική, αλλά δεν τον λέω προς αποφυγήν ατυχήματος και πειραματισμών!! Απ'ότι καταλαβαίνω όμως, ο άνθρωπος που τα γέμισε, το ήξερε!!!!!

Έβρο, δεν αξιώθηκα να πάω ακόμα... Αλλά πρώτα ο Θεός να είμαστε καλά, μια εκδρομή εκεί θα γίνει!!

Να πας είναι ωραία εμπειρία. Αλλά να πας μαζί με κάποιον έμπειρο στο δέλτα αν θες να βρεις παπιά ;)
 
Ιταλικο καλε μου φιλε !!! Που να βρω την αμερικανικο μεγεθος ??
Ανεβαζω σε λιγο δοκιμες με Ν3 Ιταλικο... κοιτα...και πες μου την γνωμη σου....απλα μολυβδινα σκαγια
χωρις αλευρι....
Μακαρι να ειχαμε σκαγια καλης ποιοτητας οπως τα Αμερικανικα...Θα βγαζαμε απιστευτες τουφεκιες !!!:)
Ρωτάω γιατί έχω Federal 40γρ επιχαλκωμενα ν4 και εντιστοιχουν σε ν3 ιταλικά.
Για παπια τα είχα πάρει και δεν πήγα αλλά πιστεύω και για λαγό καλά είναι.
Έχω και παρόμοια 36γρ ν6 που αντιστοιχούν σε ν5,5 ιταλικο.
 
Να πας είναι ωραία εμπειρία. Αλλά να πας μαζί με κάποιον έμπειρο στο δέλτα αν θες να βρεις παπιά ;)
Πρέπει να χώσεις πολύ χρήμα για να έχεις αποτελέσματα.
Για εμπειρία, είναι καλή.
Η εμπειρία και μόνο μιας τέτοιας εξόρμησης είμαι σίγουρος ότι είναι μοναδική!! Ένα 3ημερο πόσο θα μου στοιχίσει περίπου?
 
Ρωτάω γιατί έχω Federal 40γρ επιχαλκωμενα ν4 και εντιστοιχουν σε ν3 ιταλικά.
Για παπια τα είχα πάρει και δεν πήγα αλλά πιστεύω και για λαγό καλά είναι.
Έχω και παρόμοια 36γρ ν6 που αντιστοιχούν σε ν5,5 ιταλικο.
Με flight control συγκεντρωτηρα και buffer? Σε κασετίνα των 10 τμχ?
 
Η εμπειρία και μόνο μιας τέτοιας εξόρμησης είμαι σίγουρος ότι είναι μοναδική!! Ένα 3ημερο πόσο θα μου στοιχίσει περίπου?
Δεν ξέρω τιμές τώρα ... νομίζω 50€ το 5άστερο ξενοδοχείο την βραδιά.
Βάλε 300€ βενζίνες διόδια κάνα 300άρι φυσίγγια που τα περισσότερα θα τα γυρίσεις πίσω, φαγητά πιώματα κάνα 1000€ τουλάχιστον ....
 
Δεν ξέρω τιμές τώρα ... νομίζω 50€ το 5άστερο ξενοδοχείο την βραδιά.
Βάλε 300€ βενζίνες διόδια κάνα 300άρι φυσίγγια που τα περισσότερα θα τα γυρίσεις πίσω, φαγητά πιώματα κάνα 1000€ τουλάχιστον ....
Εγώ όταν είχα πάει(πάνε αρκετά χρόνια) στοιχιζε 50€ η βραδιά στην καλύβα και φαγητά και προμήθειες αγοράζεις από έξω πριν μπεις.
Κάπου εκεί τα υπολόγιζα και εγώ σαν σύνολο για να είμαι ειλικρινής. Και μιας και μιλάμε για φυσίγγια, εκεί να υποθέσω υποχρεωτικά μη τοξικά? Δηλαδή δεν υπάρχουν καρτερια εκτός ακτίνας απαγόρευσης του μολύβδου?
 
Αν είναι η πρώτη φορά δεν θα σε προγραμματίσουν σε καλή εποχή.
Είναι reserve για όσους τα έχουν χώσει χοντρά.

Πήγαινε καλύτερα με κανέναν που έχει πάει πολλές φορές.
Πάντα με παρέα που ξέρει την περιοχή! Όπου και να πάω Βασίλη, αν δεν ξέρω καλά το μέρος, δεν πηγαίνω μόνος μου!! Ειδικά στην άλλη άκρη της Ελλάδας! Πολύ σωστή παρατήρηση!
 
Κάπου εκεί τα υπολόγιζα και εγώ σαν σύνολο για να είμαι ειλικρινής. Και μιας και μιλάμε για φυσίγγια, εκεί να υποθέσω υποχρεωτικά μη τοξικά? Δηλαδή δεν υπάρχουν καρτερια εκτός ακτίνας απαγόρευσης του μολύβδου?
Αυτά είναι για τους ντόπιους και δεν χρειάζεται να μπεις μέσα.
 
Και μιας και μιλάμε για φυσίγγια, εκεί να υποθέσω υποχρεωτικά μη τοξικά?
.sarcastic.
Στο far west ?
((Αστείο ....))

Κανονικά ναι μη τοξικά σε μέρη με νερά, αλλά πρόσεχε μην σε ακούσουμε στις ειδήσεις ότι σε έπιασαν αιχμάλωτο οι Τούρκοι.
.pray to God.
 
Ρωτάω γιατί έχω Federal 40γρ επιχαλκωμενα ν4 και εντιστοιχουν σε ν3 ιταλικά.
Για παπια τα είχα πάρει και δεν πήγα αλλά πιστεύω και για λαγό καλά είναι.
Έχω και παρόμοια 36γρ ν6 που αντιστοιχούν σε ν5,5 ιταλικο.

Τα σκαγια θα ειναι πιστευω καλυτερα απο τα Ιταλικα...
Εγω Γιαννη μου εχω ''προβλημα'' με τα σκαγια...και οχι μονο λογω δοκιμων...αλλα και των φυσιγγιων μου,!!!
Αυτα που μας πουλανε εδω....δεν ξερω αλλα πιστευω οτι ειναι διαλογης...και η ''καλη'' ποιοτητα φευγει για
το εξωτερικο...Καποτε επεσα σε κατι Ν4 που ηταν βουτυρο....υδρωσε η γουνα μου μεχρι να καταλαβω γιατι
εβγαζα μουφα τουφεκιες...
Την ''λυση'' την εχω βρει με το αλευρι φιλε μου ...αλλα και παλι την ποιοτητα που εχουν τα Αμερικανικα
σκαγια την κοιταω με κυαλια!!
Οποτε βαλω σκαγια απο Αμερικανικο φυσιγγιο σφαγμενο...βγαζω κατι αστροπελεκια που δεν πιστευω και
εγω ο ιδιος τι εβγαλα...το 90%+ στα 35μετρα με 3* αστρα μαμα το εχω για πλακα φιλε !!!
 
Δυο ακομα δοκιμες με Τεκνα του 2011 αυτην την φορα,,,,χωρις αλευρι και βυσμα παλι το φεντεραλ !!!

εικόνα_Viber_2023-03-31_17-05-01-958.jpg
εικόνα_Viber_2023-03-31_17-05-53-893.jpg

εικόνα_Viber_2023-03-31_17-06-06-275.jpg

εικόνα_Viber_2023-03-31_17-06-21-989.jpg

Στα πολλα γραμμαρια 46 -48 και χοντρα σκαγια Ν3 ....Σταθερο το ποσοστο συγκεντρωσης στο 76 % .
Απο τα 38 -40 γραμμαρια και πανω....το βλεπω εχει ''ζορια'' το βυσμα... :(
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top