Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Πηγα εχθες χωρις εξοπλισμο....μονο με μια μετροταινια....και μετρησα το 100 μετρα ....και δω που θα
βαλω στοχους για την δοκιμη που θελω να κανω !!

Εαν δειτε....ποσα ειναι τα 100 πραγματικα μετρα....ολοι σας θα με πειτε ''μουρλο'' που θελω να κανω
δοκιμες σε αυτα τα μετρα !!!
Ωστοσο θα παω σημερα να βαλω στοχους ( θελει πολυ δουλεια )....και ισως αυριο κανω αυτες τις
δοκιμες...
Τα 100 μετρα ειναι καλα για δοκιμες μονοβολων !!! Θα αφησω εκει τις βασεις των στοχων να υπαρχουν.:)
Τα έχω τρέξει 60 και 100 πολλές φορές παλαιότερα σαν αθλητής αλλά τα έχω μετρήσει και πολλές φορές λόγο δουλειάς παλαιότερα πάλι καμία σχέση φίλε το πώς τα βλέπεις κάτω με το να υπολογίσεις στον αέρα οι περισσότεροι στον αέρα τα βλέπουν πιο κοντά από ότι είναι ενώ κάτω τα βλέπουν περισσότερα έχουμε στοιχηματίσει πολλές φορές παλαιότερα για το πόσο είναι μια απόσταση αυτός που κέρδιζε πάντα ήταν ο συνχωρεμενος ο πατέρας μου πολύ δύσκολα έπεφτε έξω και αυτό για μικροδιαφορές όχι ότι έχανε από τους άλλους.
 
Τα έχω τρέξει 60 και 100 πολλές φορές παλαιότερα σαν αθλητής αλλά τα έχω μετρήσει και πολλές φορές λόγο δουλειάς παλαιότερα πάλι καμία σχέση φίλε το πώς τα βλέπεις κάτω με το να υπολογίσεις στον αέρα οι περισσότεροι στον αέρα τα βλέπουν πιο κοντά από ότι είναι ενώ κάτω τα βλέπουν περισσότερα έχουμε στοιχηματίσει πολλές φορές παλαιότερα για το πόσο είναι μια απόσταση αυτός που κέρδιζε πάντα ήταν ο συνχωρεμενος ο πατέρας μου πολύ δύσκολα έπεφτε έξω και αυτό για μικροδιαφορές όχι ότι έχανε από τους άλλους.

Nαι οκ...Συμφωνουμε....Απο την αλλη τα 80 και 100 μετρα ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για λειοκαννο!!!
Δεν αστειο αυτα τα μετρα....
Και εγω που με μια μεζουρα στο χερι ειμαι....οταν τα ειδα ''κιοτεψα'' φιλε Γιαννη !!!

80 πραγματικα μετρα.

εικόνα_Viber_2023-05-10_12-40-07-828.jpg
Και 95 πραγματικα μετρα !!

εικόνα_Viber_2023-05-10_12-40-38-172.jpg

Σημερα εφτιαξα και εβαλα την βαση του στοχου...
Αυριο πρωτα ο Θεος....θα γινουν οι πρωτες βολες !!!
Ο στοχος που βλεπετε ειναι 1,25Χ80....Αυριο θα βαλω διπλο στοχο δλδ 1,60Χ1,25 ....
Και παντα πρωτα ο Θεος....γιατι οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια...ο Θεος γελαει...Ετσι λεει ο σοφος λαος
μας !!! :)
 
Last edited:
Πολύ μακριά είναι όντως τα 80 και τα 100 πρόσεξε δεν είναι μακριά για το λειοκανο για τα πυρομαχικά που ρίχνουμε και τις ικανότητες μας είναι μακριά.

Στο φτερο....και σε αυτα τα μετρα...ονειρο απατηλο.....τωρα τα πυρομαχικα θα ειναι αυτα που εσπαγε
τα δισκακια ο Μαυροματης κατα τα λεγομενα και του Ναυπλιωτη στα 85 μετρα !!!

εικόνα_Viber_2023-05-09_10-18-46-148.jpg
 
Θα γυρίσουν σκάγια πίσω μην το επιχειρήσετε!

Ναι....εδω ιδρωσε ο κωλος τους και τους εφυγε η ψυχη να φτασουν στον στοχο... :D

85 Πραγματικα μετρα παλικαρια !!!

εικόνα_Viber_2023-05-11_17-41-29-650.jpg
Με γλυτωσε πολυ ποδαροδρομο ο φιλος μου ο elvas...που υπολογισε ποσο πανω απο το κεντρο του
στοχου πρεπει να σημαδευω...και τον ευχαριστω πολυ !!!
Εβαλα ενα δισκακι για κεντρο....και ενα ποιο ψηλα ...ξεκινοντας απο το 1μετρο δοκιμαστικες βολες
με αλλα φυσιγγια.

Ολες οι βολες με φουλ τσοκ του ''σιδεριά μου'' το ΒΟΙΤΟ !!

εικόνα_Viber_2023-05-11_17-44-21-896.jpg
Εκανα τρεις δοκιμες...μια στο 1 μετρο ...μια στο 1,20 και μια στο 1,30 που ''κλειδωσε'' και ο στοχος..

Δοκιμαστικες βολες με ΜΒ32 -Ν6 και Ν7 σκαγια... με σεταπ δοκιμασμενα για περδικα στα 40 μετρα...

εικόνα_Viber_2023-05-11_17-56-31-299.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-11_18-04-13-782.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-11_18-10-00-174.jpg

Θα συνεχισω με την σειρα 5 LAMBRO -N7,5 με 5% αντιμονιο.
 
Συνεχεια με δοκιμες στα 85 μετρα...με φυσιγγια σειρα 5 Lanbro - 5% Aντιμονιο...
και ολες οι βολες με φουλ τσοκ του ΒΟΙΤΟ..

εικόνα_Viber_2023-05-11_18-38-38-345.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-11_18-40-05-638.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-11_19-02-31-001.jpg

Και μετα απο αυτα που εβλεπα.....εριξα ενα δικο μου γεμισμενο με AS και αποσπωμενο πατο με γνησια
μαλλινη ταπα...28+1 αλευρι Ν7,5...
Και εδω θα διαπιστωσετε οτι θελει κωλοφαρδια....η Ταμα στην Παναγια για να βρεις δισκακι...
Η ειρωνεια ειναι οτι ενα κωλοσκαγο δεν πηρε ενα δισκακι να δω εαν το εσπαγε...γιατι η ταχυτητα του
φυσιγγιου ηταν V1,5-423m/s

εικόνα_Viber_2023-05-11_19-08-56-763.jpg

Στην συνεχεια καταλαβα οτι σταθηκα τυχερος...και τα 5 δισκακια πηραν απο 1 σκαγι...κανενα ομως
δεν εσπασε...και η ταχυτητα του φυσιγγιου V1,5-410m/s...Ν7,5 -28 γραμ. χωρις αλευρι.

εικόνα_Viber_2023-05-11_19-10-54-133.jpg
Aυτα για σημερα παλικαρια μου....Υγεια να εχουμε...να κανουμε το κεφι μας !!! :)
 
Last edited:
Τι να σου πω Νικόλα...
Μένω κατάπληκτος με την δυναμη κ το πείσμα σου για τις βλητικες δοκιμες...
Πρέπει να έχεις μεγάλη τρέλα με αυτό που κάνεις το οποίο δεν είναι κ ευκολο εφόσον θέλουμε να βγάζουμε σωστά συμπεράσματα..
Περισσότερο πρεπει να σου αρέσει αυτό παρά το κυνήγι.....

Απο περιεργεια κάποιες ερωτήσεις:

1)Έπειτα από τόσες δοκιμές θέλω να μου πεις αν έβγαλες καποια ακλόνητα συμπερασματα..

2) Τι ήταν αυτό που σου έκανε την μεγαλύτερη εντυπωση

3) κ τέλος αν πιστευεις πως τα έχεις δει όλα η οσο ασχολήσε κ πειραματιζεσαι ανακαλυπτεις κ κάτι νέο?
 
Τι να σου πω Νικόλα...
Μένω κατάπληκτος με την δυναμη κ το πείσμα σου για τις βλητικες δοκιμες...
Πρέπει να έχεις μεγάλη τρέλα με αυτό που κάνεις το οποίο δεν είναι κ ευκολο εφόσον θέλουμε να βγάζουμε σωστά συμπεράσματα..
Περισσότερο πρεπει να σου αρέσει αυτό παρά το κυνήγι.....

Απο περιεργεια κάποιες ερωτήσεις:

1)Έπειτα από τόσες δοκιμές θέλω να μου πεις αν έβγαλες καποια ακλόνητα συμπερασματα..

2) Τι ήταν αυτό που σου έκανε την μεγαλύτερη εντυπωση

3) κ τέλος αν πιστευεις πως τα έχεις δει όλα η οσο ασχολήσε κ πειραματιζεσαι ανακαλυπτεις κ κάτι νέο?

Και βεβαια βγαζω συμπερασματα...στην συγκεκριμενη δοκιμη οχι ακλονητα....και το λεω για το σπασιμο
των δισκων.... γιατι ξερω οτι σπανε δισκακια αθλητες και σε περισσοτερα μετρα...τωρα τι φυσιγγια ριχνουν
δεν ξερω...
Ξερεις οτι ποτε δεν ''κρυφτηκα'' και παντα την αληθεια λεω...Τα σημερινα φυσιγγια που εριξα με απογοητευσαν!!

Τουλαχιστον περιμενα να δω ταχυτητες...ουτε αυτο ειδα...και ειδα 381μ/δ- μεχρι 396μ/δ ...που με ''χαλασε''...
γιατι διαπιστωσα οτι δεν εχουν σταθεροτητα...βεβαια...''βελουδο'' τουφεκια να λεω και τα καλα του !!!

Αυτο που ΔΕΝ μου εκανε εντυπωση...ειναι οτι μας παραμυθιαζουν...

Και αυτο που με εντυπωσιασε ειναι το ποσο χαλια φυσιγγια εριξα!! Ειλικρινα τα περιμενα καλυτερα...!!

Και βεβαια ανακαλυπτω κατι νεο...ΠΧ. ενα απλο σου λεω...Δεν περιμενα να βγαλω ενα 19,5% συγκεντρωση
απο ενα δικο μου φυσιγγιο στα 85 μετρα...που εστησα...χωρις πολυ σκεψη...και γρηγορα..( γιατι το εκλεισα
το πρωι πριν φυγω για δοκιμες ) με ψιλα σκαγια .
Εαν ηταν χοντρα τα σκαγια θα βλεπαμε αλλα εργα...και το λεω με πληρη γνωση.

Τασο μου καμια δοκιμη δεν παει χαμενη....Ισως να κρινω αυστηρα τα εμπορικα φυσιγγια....αλλα να ξερεις
οτι ουτε στον εαυτο μου ''χαριζομαι''...σε αυτον ειμαι πολυ ποιο αυστηρος φιλε μου !!

Επειδη μου αρεσει παρα πολυ το κυνηγι....γιαυτο αφιερωνω και τοσο χρονο - κοπο -χρημα για τις
δοκιμες μου !!! :)
 
Νίκο δεν ξέρω τι λες εσύ, πάντως αυτό με την ΑS (28 γρ + 1), έδωσε πολύ καλή εικόνα. Δεν ξέρω τι κάνει από διάτρηση, αλλά μην ξεχνάμε και τα 85 μέτρα.

Δεν κανω για πλακα τις δοκιμες Βασιλη μου...Τις κανω για να βγαλω καποια συμπερασματα...και γιατι δεν γουσταρω απο την μια να με παραμυθιαζουν...και απο την αλλη να υποτιμουν και την νοημοσυνη μου......σαν τον αλλον που μου ελεγε οτι κανει τρυπες στο λαγο στα 100 μετρα με Ν4 ΣΚΑΓΙΑ...

Ειμαστε μεγαλοι ανθρωποι....ολοι κυνηγοι....αγαπαμε αυτο που κανουμε...και πρεπει να προσεχουμε τι λεμε !!
Απο την αλλη για αυτα που λεμε πρεπει να εχουμε και αποδειξεις...και να μην λεμε λογια του αερα...
Τα 85 μετρα δεν τα ειπα εγω....στο Βιντεο του Ναυπλιωτη τα ειδα και τα ακουσα...και ηθελα και εγω με την
σειρα να δω αυτα τα 85 μετρα..

Μπορει να στεναχωρησα καποιους...αλλα την αληθεια εδειξα και ειπα !!

Μπορει η τουφεκια μου να σου αρεσε....και μενα μου αρεσε....αλλα θα μου αρεσε περισσοτερο εαν εβρισκε
ενα δισκακι και το εσπαγε...
Μετα τα 50+ μετρα Βασιλη μου....θελει μεγαλα ''ουμπαλα''....και βαρβατα φυσιγγια και χερια....
Και ο Μαυροματης χερια εχει....τα φυσιγγια αυτα ισως τα χερια του να τα ''ανεβασαν''...+ τα λογια...+++
και οποιον πεισουμε και οτι αρπαξουμε...και ο νοων νοειτω...
Τα 85 μετρα δεν αστεια...περισσοτερο για δημιουργια εντυπωσεων ειναι...αυτο ειδα εγω σημερα...φιλε !!
Σκεψου....Σημαδευα 1 μετρο και 30 εκατοστα πανω απο το κεντρο του στοχου...σε σταθερο στοχο...και
δεν θελω να πω τιποτα αλλο φιλε !!
 
Από μια απόσταση και πάνω μην περιμένετε δραματική μείωση στην συγκέντρωση ... τα σκάγια έχουν τόσο μικρή ταχύτητα που πλέον δεν "ανοίγουν" δραματικά.
Νίκο αύριο μάλλον θα σου στείλω 5 Federal ... θέλω να μετρήσεις βασικά ταχύτητα σε ένα (αν δεν σου κάνει κόπο).
Τα άλλα κάντα ότι θες.

1683838008999.png
 
Από μια απόσταση και πάνω μην περιμένετε δραματική μείωση στην συγκέντρωση ... τα σκάγια έχουν τόσο μικρή ταχύτητα που πλέον δεν "ανοίγουν" δραματικά.
Νίκο αύριο μάλλον θα σου στείλω 5 Federal ... θέλω να μετρήσεις βασικά ταχύτητα σε ένα (αν δεν σου κάνει κόπο).
Τα άλλα κάντα ότι θες.

View attachment 72018

Στειλτα Βασιλη μου...Και τα υπολοιπα αστα επανω μου...και μου μιλας για κοπο...χαρα μου ειναι φιλε !!! :)
 
Συνεχεια με δοκιμες στα 85 μετρα...με φυσιγγια σειρα 5 Lanbro - 5% Aντιμονιο...
και ολες οι βολες με φουλ τσοκ του ΒΟΙΤΟ..

View attachment 72006
View attachment 72007
View attachment 72008

Και μετα απο αυτα που εβλεπα.....εριξα ενα δικο μου γεμισμενο με AS και αποσπωμενο πατο με γνησια
μαλλινη ταπα...28+1 αλευρι Ν7,5...
Και εδω θα διαπιστωσετε οτι θελει κωλοφαρδια....η Ταμα στην Παναγια για να βρεις δισκακι...
Η ειρωνεια ειναι οτι ενα κωλοσκαγο δεν πηρε ενα δισκακι να δω εαν το εσπαγε...γιατι η ταχυτητα του
φυσιγγιου ηταν V1,5-423m/s

View attachment 72009

Στην συνεχεια καταλαβα οτι σταθηκα τυχερος...και τα 5 δισκακια πηραν απο 1 σκαγι...κανενα ομως
δεν εσπασε...και η ταχυτητα του φυσιγγιου V1,5-410m/s...Ν7,5 -28 γραμ. χωρις αλευρι.

View attachment 72010
Aυτα για σημερα παλικαρια μου....Υγεια να εχουμε...να κανουμε το κεφι μας !!! :)
Νικόλα, οι δισκοι σπάνε από την φυγόκεντρο δύναμη στον αέρα!!
Ένας δίσκος ακίνητος δηλαδή, σπάει πάρα πολύ πιο δύσκολα από έναν που πετάει , κ όσο πιο γρήγορα πετάει τόσο πιο εύκολα σπάει..
Στο βίντεο του Ν. Μαυρομάτη, ειδα πως ο σκοπευτης μπορει να ριχνει στα 85m ΑΛΛΑ ρίχνει σε ανοδικη πορεία, τουφεκώντας τα πιατέλα στην "στην κοιλιά' όπου κ ειναι πιο ευαίσθητα....
 
Νικόλα, οι δισκοι σπάνε από την φυγόκεντρο δύναμη στον αέρα!!
Ένας δίσκος ακίνητος δηλαδή, σπάει πάρα πολύ πιο δύσκολα από έναν που πετάει , κ όσο πιο γρήγορα πετάει τόσο πιο εύκολα σπάει..
Στο βίντεο του Ν. Μαυρομάτη, ειδα πως ο σκοπευτης μπορει να ριχνει στα 85m ΑΛΛΑ ρίχνει σε ανοδικη πορεία, τουφεκώντας τα πιατέλα στην "στην κοιλιά' όπου κ ειναι πιο ευαίσθητα....

Καλημερα Κωστη !!! Ναι σιγουρα σπανε ποιο ευκολα με φυγοκεντρο που εχουν....και συμφωνω ...
Ο Μαυροματης σιγουρα τυχαιος δεν ειναι....και εγω το εχω δει το βιντεο....και μετα τις δοκιμες που
εκανα ....θα μου επιτρεψεις να κραταω μικρο καλαθι 1ον οσον αφορα τα μετρα ( 85 ) και 2ον πιστευω οτι
με 40 σκαγια στα 85 μετρα 7 στα 10 δισκακια για να γινουν θελει ΘΑΥΜΑ απο την Παναγιά....
Ισως να κανω λαθος...οκ....αλλα αυτο πιστευω εγω φιλε !!!
Τωρα ο καθε ενας μας βγαζει τα δικα του συμπερασματα...και δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουν με
τα δικα μου....και δεν διεκδικω και το αλαθητο φιλε !!!
 
Καλημερα Κωστη !!! Ναι σιγουρα σπανε ποιο ευκολα με φυγοκεντρο που εχουν....και συμφωνω ...
Ο Μαυροματης σιγουρα τυχαιος δεν ειναι....και εγω το εχω δει το βιντεο....και μετα τις δοκιμες που
εκανα ....θα μου επιτρεψεις να κραταω μικρο καλαθι 1ον οσον αφορα τα μετρα ( 85 ) και 2ον πιστευω οτι
με 40 σκαγια στα 85 μετρα 7 στα 10 δισκακια για να γινουν θελει ΘΑΥΜΑ απο την Παναγιά....
Ισως να κανω λαθος...οκ....αλλα αυτο πιστευω εγω φιλε !!!
Τωρα ο καθε ενας μας βγαζει τα δικα του συμπερασματα...και δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουν με
τα δικα μου....και δεν διεκδικω και το αλαθητο φιλε !!!
Το βιντεο δεν λεει τιποτα Νικο τραβηξανε 200 βολες και κρατησανε τις 10 που ενα σκαι βρηκε στοχο !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top