Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δεν εχω τετοιο σκοπο....για ονομα του Θεου.....Απλα προσπαθω να βελτιωνω οτι δεν μου αρεσει...
Ο εχθρος του καλου....το καλυτερο !!!

ΥΓ. Σημερα θα δοκιμασω σεταπ απο 12/70 σε 12/76 με την ΜΒ36.....να δω εαν ''ακουσει''....και βγαλει
καλυτερες τουφεκιες απο το 12/70....
Παντα ψαχνω για το καλυτερο PIRER μου !!!! :)
Αλλά μεγαλύτερο βάρος στον LB6 δεν έβαλες που σου ζήτησα 😢
Εκτός αν το έχει ήδη δοκιμάσει, οπότε πες μου να μου φύγει η απορία ...
Αν με ρωτήσεις τι επιπλέον βάρος να βάλεις ... θα σου πω πχ το διπλάσιο από αυτό που είχες βάλει.
Ρίξτον άκοπο τον LB6.

ps
Νίκο πλάκα κάνω, για το πρώτο, δεν χρειάζεται μεταξύ μας να εξηγούμε τα αυτονόητα.
 
Ναι Στελιο....Ειπα να δοκιμασω και την ς4 σε 12/76.....Δεν εχει νοημα .....λιγα τα γραμμαρια της...και δεν
ειναι εποχες να χαλαω διβασικες για δοκιμες φιλε!!!
Τωρα βεβαια εαν εχεις κατα νου....καποιο συγκεκριμενο σεταπ και σε ''καιει''...να το δοκιμασω βρε φιλε !!!
Θα κρατησω ως βασικο για χοντρα σκαγια το 1.60x33+1.5 με 92% συγκεντρωση κ 416 ταχυτητα.
Εντυπωσιακο φυσιγγι.
Δεν νομιζω να ανεβαινει αλλο η συγκεντρωση οπότε δεν υπαρχει λογος για δοκιμες.
Απο εκει κ περα θα παιξω με πιο ψιλα σκαγια κ πιο ανοικτες κατανομες.
Αυτο που θελω ειναι να κρατησω την πιεση στα 700-750 bar.
Δεν ξερω αν μπορουμε να δωσουμε φυσιγγια για δοκιμη σε καποιο κανονακι
 
Ναι Στελιο....Ειπα να δοκιμασω και την ς4 σε 12/76.....Δεν εχει νοημα .....λιγα τα γραμμαρια της...και δεν
ειναι εποχες να χαλαω διβασικες για δοκιμες φιλε!!!
Τωρα βεβαια εαν εχεις κατα νου....καποιο συγκεκριμενο σεταπ και σε ''καιει''...να το δοκιμασω βρε φιλε !!!
γιατι Νικο λιγα τα γραμμαρια της ς4 σε 12/76 παει 38!!
 
γιατι Νικο λιγα τα γραμμαρια της ς4 σε 12/76 παει 38!!

Mπορει ΝΑΙ....Μπορει και ΟΧΙ.
Η ς4 εχει λιγοτερα γραμμαρια απο την SIPE...και οπως θα ειδες απο τις δοκιμες μου στα 38,5 γραμ.
δουλεψε η SIPE...
Πιστευω λοιπον οτι η ς4 στα 38 γραμμαρια δεν θα δουλεψει.
Εαν εχεις διαφορετικη γνωμη....μπορεις να δοκιμασεις και να δεις...Εγω υλικα στον ''αερα'' δεν θελω να
πεταξω Μητσαρα μου !!! :)
 
Δοκιμασα την ΜΒ36 σε καλυκα 12/76....
ΟΚ....Για τα σκουπιδια δεν ειναι....αλλα ουτε απο τις τουφεκιες που θα ''εκοβα'' φλεβες...
Και το λεω...γιατι εχει τα ''θεματακια της'' με την φουλ υγρασια....και οι ταχυτητες που εδωσε ειναι
οριακες !!!
Τις ανεβαζω....και οποιος θελει λεει την γνωμη του παλικαρια μου !!!

36,5 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ.

εικόνα_Viber_2023-06-07_13-16-14-603.jpg

εικόνα_Viber_2023-06-07_13-16-34-474.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-07_13-17-16-040.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-07_13-17-42-023.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-07_13-17-03-017.jpg

Ολα ''τα λεφτα''....ο καφες κατω απο τα πευκα !!!;):)
 
Δοκιμασα την ΜΒ36 σε καλυκα 12/76....
ΟΚ....Για τα σκουπιδια δεν ειναι....αλλα ουτε απο τις τουφεκιες που θα ''εκοβα'' φλεβες...
Και το λεω...γιατι εχει τα ''θεματακια της'' με την φουλ υγρασια....και οι ταχυτητες που εδωσε ειναι
οριακες !!!
Τις ανεβαζω....και οποιος θελει λεει την γνωμη του παλικαρια μου !!!

36,5 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ.

View attachment 73015

View attachment 73016
View attachment 73017
View attachment 73018
View attachment 73019

Ολα ''τα λεφτα''....ο καφες κατω απο τα πευκα !!!;):)
Νίκο, καλές είναι οι βολές. Μην ξεχνάς ότι έριχνες με 26 βαθμούς. Η ταχύτητα 420 m/sec δεν την λες λίγη.
 
Δοκιμασα την ΜΒ36 σε καλυκα 12/76....
ΟΚ....Για τα σκουπιδια δεν ειναι....αλλα ουτε απο τις τουφεκιες που θα ''εκοβα'' φλεβες...
Και το λεω...γιατι εχει τα ''θεματακια της'' με την φουλ υγρασια....και οι ταχυτητες που εδωσε ειναι
οριακες !!!
Τις ανεβαζω....και οποιος θελει λεει την γνωμη του παλικαρια μου !!!

36,5 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ.

View attachment 73015

View attachment 73016
View attachment 73017
View attachment 73018
View attachment 73019

Ολα ''τα λεφτα''....ο καφες κατω απο τα πευκα !!!;):)
Για νορμάλ αποστάσεις και συνθήκες μια χαρά τις βρίσκω.
 
Mπορει ΝΑΙ....Μπορει και ΟΧΙ.
Η ς4 εχει λιγοτερα γραμμαρια απο την SIPE...και οπως θα ειδες απο τις δοκιμες μου στα 38,5 γραμ.
δουλεψε η SIPE...
Πιστευω λοιπον οτι η ς4 στα 38 γραμμαρια δεν θα δουλεψει.
Εαν εχεις διαφορετικη γνωμη....μπορεις να δοκιμασεις και να δεις...Εγω υλικα στον ''αερα'' δεν θελω να
πεταξω Μητσαρα μου !!! :)
Δεν χρειαζεται να δοκιμασω τωρα Νικο εχω δουλεψει αυτα τα γρ στην ς4 σε μαγκνουμ καλυκα. ;)
 
Νίκο, καλές είναι οι βολές. Μην ξεχνάς ότι έριχνες με 26 βαθμούς. Η ταχύτητα 420 m/sec δεν την λες λίγη.

Ναι Βασιλη μου....τιποτα δεν ξεχναω....Τα σεταπ ειναι χειμερινα....και στους ΠΧ +5 βαθμους αυτο το 420μ/δ
μπορει να 410 ή 405μ/δ....Να ανεβει με το κρυο αποκλειεται....να ''σφιξει'' η τουφεκια και να βγαλει λιγο
μεγαλυτερη συγκεντρωση...ναι αυτο μπορει να γινει...αλλα απο ταχυτητες μην περιμενεις ''θαυματα''
φιλε !!! :)
 
Ναι Βασιλη μου....τιποτα δεν ξεχναω....Τα σεταπ ειναι χειμερινα....και στους ΠΧ +5 βαθμους αυτο το 420μ/δ
μπορει να 410 ή 405μ/δ....Να ανεβει με το κρυο αποκλειεται....να ''σφιξει'' η τουφεκια και να βγαλει λιγο
μεγαλυτερη συγκεντρωση...ναι αυτο μπορει να γινει...αλλα απο ταχυτητες μην περιμενεις ''θαυματα''
φιλε !!! :)
Έχει πιέσεις κ τη σώνει την ταχύτητα στο πραγματικό κρύο, μην σε απασχολεί αυτό... Το κρύο που θα βρούμε...
 
Έχει πιέσεις κ τη σώνει την ταχύτητα στο πραγματικό κρύο, μην σε απασχολεί αυτό... Το κρύο που θα βρούμε...

Παρ' ολη την σημερινη ζεστη το σεταπ με τα 37+1,5 -Ν5 ηταν ποιο μαλακό και ας το ειχα 2,05 οπως κλεινουμε
σε 12/70 καλυκα τον χειμωνα... και εβγαλε 416μ/δ.
Τα 38+1,5 ηταν ποιο ''αντρικα''....αλλα τα ειχα με 686 -616 - στο 2,10...
Εγω Αρη δεν θα τα δουλεψω....απλα τα δοκιμαζω....και για μενα για να ξερω...και περισσοτερο για τους
φιλους που δεν εχουν Τεκνα..
 
Δοκιμασα την ΜΒ36 σε καλυκα 12/76....
ΟΚ....Για τα σκουπιδια δεν ειναι....αλλα ουτε απο τις τουφεκιες που θα ''εκοβα'' φλεβες...
Και το λεω...γιατι εχει τα ''θεματακια της'' με την φουλ υγρασια....και οι ταχυτητες που εδωσε ειναι
οριακες !!!
Τις ανεβαζω....και οποιος θελει λεει την γνωμη του παλικαρια μου !!!

36,5 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ.

View attachment 73015

View attachment 73016
View attachment 73017
View attachment 73018
View attachment 73019

Ολα ''τα λεφτα''....ο καφες κατω απο τα πευκα !!!;):)
Η πρώτη ‼️
 
Δοκιμασα την ΜΒ36 σε καλυκα 12/76....
ΟΚ....Για τα σκουπιδια δεν ειναι....αλλα ουτε απο τις τουφεκιες που θα ''εκοβα'' φλεβες...
Και το λεω...γιατι εχει τα ''θεματακια της'' με την φουλ υγρασια....και οι ταχυτητες που εδωσε ειναι
οριακες !!!
Τις ανεβαζω....και οποιος θελει λεει την γνωμη του παλικαρια μου !!!

36,5 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ.

View attachment 73015

View attachment 73016
View attachment 73017
View attachment 73018
View attachment 73019

Ολα ''τα λεφτα''....ο καφες κατω απο τα πευκα !!!;):)
Από άποψη σκαγιών στον κύκλο κάνει για τα πάντα (δεν υπολογίζω διάτρηση ...) ""εκτός"" (σε εισαγωγικά...)
Τσίχλα
Ψαρόνι
Ορτύκι
Μπεκατσίνι
Κότσυφας

Ακόμα και στην πρώτη τουφεκιά με 200 σκάγια στα 270 και #5, ΑΝ η τσίχλα είναι ΚΕΝΤΡΟ τότε έχει 95% πιθανότητα να πάρει ένα σκάγι, 77% πιθανότητα να πάρει δύο σκάγια και 54% πιθανότητα να πάρει 3 σκάγια.
 
Αν βαράμε μόνιμα 30cm φάλτσα τα ποσοστά γίνονται
Για μονό πλήγμα 70%
Για διπλό πλήγμα 35%
Για τριπλό πλήγμα 12%

Αν βαράμε μόνιμα έτσι ώστε η τσίχλα να είναι πάντα σε έναν κύκλο με διάμετρο 63cm γύρω από το κέντρο της τουφεκιάς (καλός σκοπευτής) τα ποσοστά γίνονται
Για μονό πλήγμα 86%
Για διπλό πλήγμα 60%
Για τριπλό πλήγμα 35%
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top