Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Έχω ρίξει όμοια φυσιγγι στα 130-150 μέτρα και στα 900.Οχι την ίδια μέρα,ωστόσο με πολύ κοντινές καιρικές συνθήκες.
Είχα 3* και στις δύο περιπτώσεις.
Στην δεύτερη,όταν είδα το χαρτί ξανατσεκαρισα ότι πράγματι είχα το τριαστερο και δεν είχα βάλει το φουλ!
Μπορεί να έτυχε,αν και με τα φυσίγγια ΜΟΥ έχω μεγάλη βεβαιότητα...
Εννοείται,με το ίδιο οπλο-κανη,ίδια απόσταση.
Αν γίνει η δοκιμή Γιάννη, πρέπει να γίνει την ίδια μέρα σε 2 τόπους που έχουν διαφορά υψομέτρου περίπου 800m.
Δηλαδή να ρίξεις ένα φυσίγγι στα πχ 100m ύψος από την επιφάνεια της θάλασσας και το δεύτερο στα 100+800=900m ή ακόμα καλύτερα στα 100+1600=1700m για να δεις πιο καθαρά την διαφορά.

Προσωπικά δεν θα την κάνω και μένω σε αυτό που λέει ο Lloyd Woodhouse.

https://www.fieldandstream.com/how-high-altitude-and-air-density-affects-shotgun-patterns/

Πριν από μερικά χρόνια στο Ολυμπιακό προπονητικό κέντρο στο Κολοράντο Σπρινγκς, ο Lloyd Woodhouse, μακροχρόνιος προπονητής σκοποβολής των ΗΠΑ, μου είπε ότι όταν στέλνει σκοπευτές ανατολικά για να αγωνιστούν σε χαμηλότερα υψόμετρα, τους υπενθυμίζει να σφίξουν τα τσοκ τους. Ένα MOD τσοκ στον μικρής πυκνότητας, ορεινό αέρα του Κολοράντο εκτυπώνει τα ίδια μοτίβα με ένα FULL τσοκ στα 390 πόδια πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας στο Φορτ Μπένινγκ όπου βρίσκεται η Μονάδα Σκοποβολής Στρατού, σύμφωνα με τον Woodhouse.
 
Μια από τις ιδιότητες που προσδίδουν οι μύθοι στην αχρωμιωτη κανη είναι οι μικρότερες μεταβολές στην απόδοση στην διαφορά της θερμοκρασίας... Θα είχε ενδιαφέρον μια δοκιμή για το Νίκο, αν κ ξέρω ότι με τη ζέστη είναι ταλαιπωρία το κουβάλημα δύο όπλων, να δεί αν η χρωμιωμενη κ η αχρωμιωτη έχουν διαφορές στην υπερβολική ζέστη του καλοκαιριού...
Εγώ αυτή τη δοκιμή δεν την έκανα δυστυχώς... Ωστόσο σε συνεχόμενες βολές στον ταχογραφο με την ζέστη έχω παρατήρησει με διάφορα όπλα ότι όσο ζεσταίνεται η κανη οι ταχύτητες συνεχώς αυξάνουν από φυσίγγι σε φυσίγγι... Η v3 είχε χαμηλότερες αυξήσεις στην ταχύτητα όσο ζεσταίνοταν που ήταν αχρωμιωτη... με βάζει σε σκέψεις απλά αυτό, χωρίς να αποδέχομαι το μύθο των μικρότερων μεταβολών αφού δεν κατάφερα να το τεσταρω....

Αρη δεν κολλαω στις δοκιμες....Αυτες οι δοκιμες που λες...σιγουρα εαν τις εκανα θα ειχαμε εικονα...
Κολλαω στον χωρο ( τοποθεσια ) ...καταλαβαινεις τι εννοω....και να μην το συνεχισω !!! ;)
 
Με τα δικά μας οπλα
Εμ....εκεί ήθελα να καταλήξω....λάθος δικό σου στη σκόπευση‼️γκαααααραμπινατο‼️
Πι.ες :τόσο δύσκολο να κάνετε την αλλαξοκωλια ,έτσι ώστε να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι φταίει το όπλο❓❓❓❓
 
Εμ....εκεί ήθελα να καταλήξω....λάθος δικό σου στη σκόπευση‼️γκαααααραμπινατο‼️
Πι.ες :τόσο δύσκολο να κάνετε την αλλαξοκωλια ,έτσι ώστε να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι φταίει το όπλο❓❓❓❓
Αν μετά από 32 χρόνια κυνηγιού δεν μπορη κάποιος να Πετηχει ντενεκε στα 30 μέτρα καλητερα να κάνη κάτι άλλο και με οπλο κετραρισμενο…αλαξωκολιες δεν κανο γιατί εγω είμαι αριστερός και ο φίλος δεξις…δεν έγραψα εγω ότι φτεει το οπλο απλά το φυσηγγι αυτό δεν το τράβαγε…
 
Αν μετά από 32 χρόνια κυνηγιού δεν μπορη κάποιος να Πετηχει ντενεκε στα 30 μέτρα καλητερα να κάνη κάτι άλλο και με οπλο κετραρισμενο…αλαξωκολιες δεν κανο γιατί εγω είμαι αριστερός και ο φίλος δεξις…δεν έγραψα εγω ότι φτεει το οπλο απλά το φυσηγγι αυτό δεν το τράβαγε…
Άλλο αυτό‼️
 
Μια από τις ιδιότητες που προσδίδουν οι μύθοι στην αχρωμιωτη κανη είναι οι μικρότερες μεταβολές στην απόδοση στην διαφορά της θερμοκρασίας... Θα είχε ενδιαφέρον μια δοκιμή για το Νίκο, αν κ ξέρω ότι με τη ζέστη είναι ταλαιπωρία το κουβάλημα δύο όπλων, να δεί αν η χρωμιωμενη κ η αχρωμιωτη έχουν διαφορές στην υπερβολική ζέστη του καλοκαιριού...
Εγώ αυτή τη δοκιμή δεν την έκανα δυστυχώς... Ωστόσο σε συνεχόμενες βολές στον ταχογραφο με την ζέστη έχω παρατήρησει με διάφορα όπλα ότι όσο ζεσταίνεται η κανη οι ταχύτητες συνεχώς αυξάνουν από φυσίγγι σε φυσίγγι... Η v3 είχε χαμηλότερες αυξήσεις στην ταχύτητα όσο ζεσταίνοταν που ήταν αχρωμιωτη... με βάζει σε σκέψεις απλά αυτό, χωρίς να αποδέχομαι το μύθο των μικρότερων μεταβολών αφού δεν κατάφερα να το τεσταρω....
Για ταχύτητες δε ξέρω, πάντως στο ίδιο φυσέκι την ίδια μέρα μου έδωσε σχεδόν ίδια κατανομή.. Αύγουστο με ζέστη καλή.
 
Εγώ αυτή τη δοκιμή δεν την έκανα δυστυχώς... Ωστόσο σε συνεχόμενες βολές στον ταχογραφο με την ζέστη έχω παρατήρησει με διάφορα όπλα ότι όσο ζεσταίνεται η κανη οι ταχύτητες συνεχώς αυξάνουν από φυσίγγι σε φυσίγγι... Η
Ρε φίλε αυτο ηθελα να το γραψω μια μερα που το διαπιστωσα, και τελικα δε το ανεφερα ποτε....εχεις απολυτο δικιο...για την ιστορια, το οπλο ηταν χρωμιωμενο (Fabarm Supergrade)....
Πολυ σωστός...
 
Παραθέτω μια ενδιαφέρουσα άποψη(από ομάδα facebook)περί αχρωμίωτης κάνης, την οποία κ θεωρώ λογική...
Είμαι κ εγώ ένας από αυτούς (sorry @gvp9000 😝 είχα κ εγώ remington!) που έχω δει ωραία πράγματα στις αχρωμίωτες κάνες!
View attachment 75481
Σαν τις καμπάνες δλδ❓έτσι πάλλονται ❓μπορεί ,μπορεί να έχει κ βάση όπως άλλωστε βάση έχει κ η θεωρία των καυτων σκαγιων‼️
 
όπως άλλωστε βάση έχει κ η θεωρία των καυτων σκαγιων‼️
Δε τη ξέρω αυτή... Ξέρω μόνο ότι βγαίνουν από τη κάνη "κρύα" (ίσως μόνο τα περιφερειακά "μάλλινα" λόγω τριβής να παίρνουν "κάτι"...) και με τη τριβή στον αέρα σηκώνουν κάποια θερμοκρασία. Ποτέ δεν έδωσα όμως ιδιαίτερη βάση στο φαινόμενο αυτό...
 
Παραθέτω μια ενδιαφέρουσα άποψη(από ομάδα facebook)περί αχρωμίωτης κάνης, την οποία κ θεωρώ λογική...
Είμαι κ εγώ ένας από αυτούς (sorry @gvp9000 😝 είχα κ εγώ remington!) που έχω δει ωραία πράγματα στις αχρωμίωτες κάνες!
View attachment 75481
Στην επικοινωνια με τους εξωγιηνους προτεινεται κανες αχρωμιωτες λογω σταθερης αρμονικης εκπομπης!!!!!!
 
Έχουν προσπαθήσει καναδυο βλητικοι να βρουν τι συμβαίνει με την θερμοκρασία των σκαγιών και πως αυξομοιωνεται λόγω τριβών, αλληλοεπιδρασεων με θερμοκρασία αέρα, υγρασία κλπ. Είναι πάρα πολύ περίπλοκο φαινόμενο και πολύ δύσκολο να μελετηθεί, αλλά όσο και αν φανεί αστείο σε κάποιους, ίσως τελικά η θεωρία των καυτών σκαγιών σε κάποιες περιπτώσεις να μην είναι μύθος.
 
Λοιπον προσωπικα δηλωνω οτι η σοβαροτερη επενδυση που πρεπει να κανει ενας κυνηγος και να ησυχασει το μυαλο του απο ολες τις παπαριες περι κωνων αυλων τσοκ κτλ ειναι η ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ εαν μπορουσα να εχω την δυνατοτητα του Νικολα θα ημουν ευτυχης.Εχω το φιλαρακι μου που περιμενει την plus και να μουλεει πουλα την Μ2 και το Β 525και τραβα παρε το πολυβολο τι καθεσαι με τα λιανοντουφεκα εσυ.Καταλαβατε τι περναμε μερικοι απο μας;Αντε βρες γαλήνη να πας λιγες διακοπες.Νικολα θα χαιρομουν να σε γνωριζα απο κοντα εισαι αξιολογος τυπος νασαι παντα καλα και να συνεχισουμε να ειμαστε ολοι μαζι μια ομορφη παρεα.
 
Στα ακριβά ΗΜΙχειροποιητα όπλα διατίθεται πολύς χρόνος.
Η τιμή που πωλούνται απαιτεί αποτέλεσμα που αγγίζει την τελειότητα σε ότι αφορά υλικά και φινίρισμα.
Όταν πληρώνεις κάποιες δεκάδες χιλιάδες €,είναι δεδομένο(στην οπλοκατασκευη κι όχι μόνο)ότι θα πάρεις το καλύτερο που μπορεί να σου προσφέρει ο κατασκευαστής που απευθύνεσαι.
Αν για μια κάνη παραγωγης διατίθενται κάποια λεπτά της ώρας για λειανση,στο ακριβό θα διατεθούν ΩΡΕΣ!Πολλές ώρες!
Ο βασικός λόγος που χρωμιωνονται τα όπλα είναι για να καλυφθούν ΜΙΚΡΟατελειες μετά την εργοστασιακή λείανση.
Σε δεύτερη μοίρα έρχεται η προστασία από οξείδωση που κι αυτός είναι βασικός.
Οι λόγοι που ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ότι υπερτερούν οι χρωμιωμενες κανες είναι χιλιοειπωμενοι.
Μπορεί να είναι η ομοιογένεια του υλικού, μπορεί να είναι η πατίνα που δημιουργείται με την χρήση και τον καθαρισμό,μπορεί να είναι κάτι... μεταφυσικό!🙂
Όταν υπάρχει ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα σ' αυτές τις κατασκευές δεν σημαίνει αυτομάτως ότι από μόνο του κάνει την όποια διαφορά!
Εξάλλου,αν ζητήσεις χρωμιωση στις
-ην κανες-η μιας τέτοιας κατασκευής,είναι δεδομένο ότι θα γίνει!
Αρκεί να πληρώνεις!
Για να μην παρεξηγηθω,θα ήθελα όλα μου τα όπλα να ήταν αχρωμιωτα!
Έστω κι αν μου έδιναν μόνο λιιιγο παραπάνω η τουλάχιστον το πίστευα!😁
 
Λοιπον προσωπικα δηλωνω οτι η σοβαροτερη επενδυση που πρεπει να κανει ενας κυνηγος και να ησυχασει το μυαλο του απο ολες τις παπαριες περι κωνων αυλων τσοκ κτλ ειναι η ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ εαν μπορουσα να εχω την δυνατοτητα του Νικολα θα ημουν ευτυχης.Εχω το φιλαρακι μου που περιμενει την plus και να μουλεει πουλα την Μ2 και το Β 525και τραβα παρε το πολυβολο τι καθεσαι με τα λιανοντουφεκα εσυ.Καταλαβατε τι περναμε μερικοι απο μας;Αντε βρες γαλήνη να πας λιγες διακοπες.Νικολα θα χαιρομουν να σε γνωριζα απο κοντα εισαι αξιολογος τυπος νασαι παντα καλα και να συνεχισουμε να ειμαστε ολοι μαζι μια ομορφη παρεα.

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.... Μη το κάνουμε κ αυτό δίπολο! Είναι διαφορετικά πράγματα το "καλό" τουφέκι από το "καλό" φυσίγγι! Τώρα μιλάμε για το πρώτο...
Όσο αφορά τις προσωπικές επιλογές του καθ'ενός ... Άβυσσος!!!
 
Λοιπόν έχουμε και λέμε.
Αξίωμα ... Όσο πιο πυκνός ο αέρας τόσο πιο μεγάλη διασπορά έχουμε και αντίστροφα.

Άρα ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΟΜΙΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΣΚΑΓΙΩΝ
Σε κρύο καιρό έχουμε μεγαλύτερη διασπορά απ' ότι με ζεστό.
Σε υψόμετρο έχουμε μεγαλύτερη συγκέντρωση απ' ότι στην επιφάνεια της θάλασσας.
Αν στο κρύο έχουμε μεγαλύτερη συγκέντρωση σημαίνει ότι το φυσίγγι βγάζει μικρότερες ταχύτητες.

Το υψόμετρο σφίγγει τις τουφεκιές πάντα.
Σε ζέστη εχεις περισσοτερη συγκεντρωση;;;
Ολα τα αναποδα στις μπενελλες συμβαινουν τελικα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top