Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Τα φρενατα τσοκ δινουν παρπανω συσφιξη αρα και συγκεντρωση? η' και παραπανω διατρηση?
Ναι...λιγο καλυτερη....Αλλα καταλαβες γιατι δεν πιστευω σε καννες - κωνους - αυλους- και πρασινα αλογα ??
Για μενα...και για τον καθε ιδιογομωτη....διαφορες δεν υπαρχουν...Την διαφορά την κανει το φυσιγγιο!!!
Δημιουργεις Διπολα και εσυ Νικολα συμφωνα με καποια αποψη που ετεθει λιγο ποιο πανω και θα ηθελα να προσεξεις λιγο !
 
Η αλήθεια είναι ότι το κοίταξα λίγο γιατί δεν έχω ιδέα απο αυτά.

Λοιπόν ακούστε σε τι κατέληξα ότι γίνεται.
Η ηλεκτρολυτική χρωμίωση αυξάνει την αρχική τραχύτητα (όσο και να σας φαίνεται περίεργο).
Δεν σας βάζω link τώρα, δεν τα κράτησα.
Είναι θέμα αγωγιμότητας ... τα "βουνά" βρίσκονται πιο κοντά στην άνοδο (μεγαλύτερη αγωγιμότητα, μεγαλύτερο ρεύμα) και εκεί επικάθεται περισσότερο χρώμιο από τις "κοιλάδες".
Κουφό θα έλεγε κάποιος αρχικά, αλλά έτσι είναι.
Με διάφορες τεχνικές ... συγκεντρώσεις διαλυμάτων, θερμοκρασίες, ταχύτητες, κτλ το φαινόμενο αυτό ελλατώνεται και μερικές φορές αναστρέφεται αν φυσικά και το πάχος χρωμίωσης το επιτρέπει.

Άρα η πρόταση ότι οι κάνες χρωμιώνονται για να καλύψουν ατέλειες και ότι δεν τους γίνεται τόσο καλή λείανση για μείωση κόστους είναι λανθασμένη και είναι μύθος.

View attachment 75545
ps
Και ο αχώνευτος Randy για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται σωστός.
Παρε τον Παπατσαρουχα ενα τηλεφωνο να σου απαντησει στο θεμα να τελειωνουμε .Καθεσαι και αναλωνεσαι.
 
Δημιουργεις Διπολα και εσυ Νικολα συμφωνα με καποια αποψη που ετεθει λιγο ποιο πανω και θα ηθελα να προσεξεις λιγο !
Επειδή καμιά φορά στο γραπτό λόγο γίνονται παρεξηγήσεις ως προς το ύφος,να σε ρωτήσω ευθέως... Είναι ειρωνικό το σχόλιο?
 
Επειδή καμιά φορά στο γραπτό λόγο γίνονται παρεξηγήσεις ως προς το ύφος,να σε ρωτήσω ευθέως... Είναι ειρωνικό το σχόλιο?
Οχι σε.καμια περιπτωση αλωστε δεν απαντησα στην αποψη σου διοτι θεωρω εχεις τους δικου σου λογους να πιστευεις κατι τετοιο.
 
Επιμεταλλωσεις γινονται, χρωμιωση εσωτερικης επιφανειας καννης οπλου δεν ξερω αν γινεται στην Ελλαδα...
Το θέμα είναι και αν συμφέρει ,αν είναι κάννη καραμπίνας την κρατάς όπως είναι και την αντιμετωπίζεις σαν αχρωμιωτη στο καθάρισμα και κάποια στιγμή μπορείς να πάρεις μια καινούργια κάννη.Σε ένα δίκανο μεσαίας κατηγορίας που θα ήθελες να το κρατήσεις , εκεί αξίζει να πιστεύω να επαναφέρεις το χρώμιο εσωτερικά εάν γίνεται στην Ελλάδα.
 
Παρε τον Παπατσαρουχα ενα τηλεφωνο να σου απαντησει στο θεμα να τελειωνουμε .Καθεσαι και αναλωνεσαι.
Αφού με ξέρεις ... αν δεν διαβάσω πρώτα δεν μπορώ.
Πέρα από την πλάκα, όλοι μπορούν να κολλήσουν με ηλεκτροκόλληση, αλλά ελάχιστοι μπορούν να κολλήσουν σωστά.
Δεν είναι τόσο εύκολη διαδικασία όσο πίστευα.
Είναι τόσο δύσκολη που κανένας υποθέτω δεν θα δίνει εγγύηση.
 
Last edited:
Δημιουργεις Διπολα και εσυ Νικολα συμφωνα με καποια αποψη που ετεθει λιγο ποιο πανω και θα ηθελα να προσεξεις λιγο !

Καλε μου φιλε δεν το ''επιασα'' 100% αυτο το ''διπολο'' που γραφεις...και τι εννοεις..
Δεν πειραζει ομως...ξερω οτι γραφεις καλοπροαιρετα το λες...
Απο την αλλη ο καθε ενας εχει τις αποψεις του...και για μενα ολες σεβαστες ασχετα εαν συμφωνω ή οχι.
Τις δικες μου τις εχω παρμενες μεσα απο τις δοκιμες μου....και δυσκολα μα πολυ δυσκολα καποιος να με
κανει να αλλαξω γνωμη....
Οταν λοιπον γραφω οτι το φυσιγγιο κανει την διαφορά.....Οχι μονο το πιστευω...αλλα μπορω και να το
αποδειξω !!! :)
 
Αφού με ξέρεις ... αν δεν διαβάσω πρώτα δεν μπορώ.
Πέρα από την πλάκα, όλοι μπορούν να κολλήσουν με ηλεκτροκόλληση, αλλά ελάχιστοι μπορούν να κολλήσουν σωστά.
Δεν είναι τόσο εύκολη διαδικασία όσο πίστευα.
Είναι τόσο δύσκολη που κανένας υποθέτω δεν θα δίνει εγγύηση.
Καλά πως πήγαμε από την ηλεκτρολλητικη χρωμιωση στην ηλεκτροκολληση;
Σημ. : γνωστες και σοβαροί τεχνίτες ηλεκτροκολλησης είναι λίγοι! Κιεγω έφτιαξα τα κάγκελα και τις πόρτες του κήπου μου αλλά είναι σα να ξέρω απλώς το αλφαβητάρι της ηλεκτροσυγκολλησης, όχι όμως ότι ξέρω να γράφω κείμενα ή ποιήματα.
 
Επιμεταλλωσεις γινονται, χρωμιωση εσωτερικης επιφανειας καννης οπλου δεν ξερω αν γινεται στην Ελλαδα...
Πριν 30 χρόνια σε συζήτηση με οπλουργο για αποχρωμειωση κάννης, λείανση, διαμόρφωση τσοκ και επαναχρωμιωση μου είχε πει ότι γίνεται αλλά δεν συμφέρει το όλο κοστολόγιο.
 
Καλε μου φιλε δεν το ''επιασα'' 100% αυτο το ''διπολο'' που γραφεις...και τι εννοεις..
Δεν πειραζει ομως...ξερω οτι γραφεις καλοπροαιρετα το λες...
Απο την αλλη ο καθε ενας εχει τις αποψεις του...και για μενα ολες σεβαστες ασχετα εαν συμφωνω ή οχι.
Τις δικες μου τις εχω παρμενες μεσα απο τις δοκιμες μου....και δυσκολα μα πολυ δυσκολα καποιος να με
κανει να αλλαξω γνωμη....
Οταν λοιπον γραφω οτι το φυσιγγιο κανει την διαφορά.....Οχι μονο το πιστευω...αλλα μπορω και να το
αποδειξω !!! :)
λοιπον νικο,οπως ειπες παραπανω,σεβαστες οι αποψεις ολων.θα μου επιτρεψεις να διαφωνησο μαζι σου,για τους κονους που λες οτι ειναι πρασινα αλογα.αν η κανη σου αποδοση,με ενα καλο φυσιγγιο ιδιογομοσης,με το ιδιο φυσιγγιο,μια κανη με σωστο κονο,θα σου αποδοση πολλυ καλητερα αποτελεσματα,απο μια συμβατικη κανη.εχω κανη κονο σε οπλα, πριν το 2009,και εχω κανη αποιρες δοκιμες,και σε πινακες,και στο κυνηγισυγρισεις με απλες κανες ,και τις δικες μου.να ξερης οτι οσοι βλεπαν τα αποτελεσματα στην πραξη,πηγαν να κανουν κονους.και παλι οπως λες, αυτες ειναι αποψεις, και ολες σεβαστες.
 
λοιπον νικο,οπως ειπες παραπανω,σεβαστες οι αποψεις ολων.θα μου επιτρεψεις να διαφωνησο μαζι σου,για τους κονους που λες οτι ειναι πρασινα αλογα.αν η κανη σου αποδοση,με ενα καλο φυσιγγιο ιδιογομοσης,με το ιδιο φυσιγγιο,μια κανη με σωστο κονο,θα σου αποδοση πολλυ καλητερα αποτελεσματα,απο μια συμβατικη κανη.εχω κανη κονο σε οπλα, πριν το 2009,και εχω κανη αποιρες δοκιμες,και σε πινακες,και στο κυνηγισυγρισεις με απλες κανες ,και τις δικες μου.να ξερης οτι οσοι βλεπαν τα αποτελεσματα στην πραξη,πηγαν να κανουν κονους.και παλι οπως λες, αυτες ειναι αποψεις, και ολες σεβαστες.
Τι μήκος κώνου, και με τι νούμερα σκαγιών και τσοκ ήταν οι δοκιμές ?
Οι διαφορές που είδες που κυμαίνονταν ?
Επίσης αν θες πες μου σε ποιόν οπλουργό τον έκανες.
 
Last edited:
Ναι...λιγο καλυτερη....Αλλα καταλαβες γιατι δεν πιστευω σε καννες - κωνους - αυλους- και πρασινα αλογα ??
Για μενα...και για τον καθε ιδιογομωτη....διαφορες δεν υπαρχουν...Την διαφορά την κανει το φυσιγγιο!!!
το φυσιγγιο νικο παντα κανη τη διαφορα,γιατι ειναι κατι σαν τη βενζινη που βαζεις στο αμαξι σου.οσο καλητερη ειναι τοσο καλα θα αποδοση και θα δουλεψη.μη ξεχνας ομως οτι αλλιως θα δουλεψη σε μια πορσε,και αλλιως σε ενα φιατ.ετσι και στις κανες,αλιως στη μια και αλλιως στην αλλη.δεν ειναι μονο το φυσιγγι.
 
Εχω φιλο που δεν ξερει τι ειναι κωνος,τι αυλος που νομιζει οτι οι μακρυτερες καννες ριχνουν πιο μακρια που ριχνει μονο εμπορικα και κατεβαζει πουλια απο το θεο.Πιστευω ολοι εχουμε ενα τετοιο γνωστο ισως και περισοτερους.Ή το 'χεις ή δεν το 'χεις.Ολα μας φταινε πλην απο τη σκοπευτικη μας ικανοτητα.
 
Εχω φιλο που δεν ξερει τι ειναι κωνος,τι αυλος που νομιζει οτι οι μακρυτερες καννες ριχνουν πιο μακρια που ριχνει μονο εμπορικα και κατεβαζει πουλια απο το θεο.Πιστευω ολοι εχουμε ενα τετοιο γνωστο ισως και περισοτερους.Ή το 'χεις ή δεν το 'χεις.Ολα μας φταινε πλην απο τη σκοπευτικη μας ικανοτητα.
και γω εχω γνωστους στην ευβοια που βαρανε τσιχλες στα μπασιματα,επανιλιμενα,πολλυ ψιλα με απλες κανες και με εξρα φουλ.να καθεσαι να τους χαζευης.αυτο ειναι αλλο πραγμα που λες φιλε μου,και αλλο η κανες και τα φυσιγγια που γραφει ονικος
 
Πριν 30 χρόνια σε συζήτηση με οπλουργο για αποχρωμειωση κάννης, λείανση, διαμόρφωση τσοκ και επαναχρωμιωση μου είχε πει ότι γίνεται αλλά δεν συμφέρει το όλο κοστολόγιο.
Είμαστε τυχεροι εμεις με τα benelli κοτσαρουμε μια κανη 870 και ειμαστε μανα αχρωμιωτοι και κουστουματοι.
 
λοιπον νικο,οπως ειπες παραπανω,σεβαστες οι αποψεις ολων.θα μου επιτρεψεις να διαφωνησο μαζι σου,για τους κονους που λες οτι ειναι πρασινα αλογα.αν η κανη σου αποδοση,με ενα καλο φυσιγγιο ιδιογομοσης,με το ιδιο φυσιγγιο,μια κανη με σωστο κονο,θα σου αποδοση πολλυ καλητερα αποτελεσματα,απο μια συμβατικη κανη.εχω κανη κονο σε οπλα, πριν το 2009,και εχω κανη αποιρες δοκιμες,και σε πινακες,και στο κυνηγισυγρισεις με απλες κανες ,και τις δικες μου.να ξερης οτι οσοι βλεπαν τα αποτελεσματα στην πραξη,πηγαν να κανουν κονους.και παλι οπως λες, αυτες ειναι αποψεις, και ολες σεβαστες.

Και βεβαια σεβαστη η γνωμη σου...
Εμενα ομως οι κωνοι αυλοι καννες κτλ κτλ...δεν με εντυπωσιαζουν !!
Ο λογος....ειμαι ιδιογομωτης...και ολα αυτα τα κανω ''ισωμα'' με το φυσιγγιο μου...
Συγνωμη εαν ''ακουγεται'' εγωιστικο αυτο που λεω....αλλα ειναι αληθεια !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top