Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
το φυσιγγιο νικο παντα κανη τη διαφορα,γιατι ειναι κατι σαν τη βενζινη που βαζεις στο αμαξι σου.οσο καλητερη ειναι τοσο καλα θα αποδοση και θα δουλεψη.μη ξεχνας ομως οτι αλλιως θα δουλεψη σε μια πορσε,και αλλιως σε ενα φιατ.ετσι και στις κανες,αλιως στη μια και αλλιως στην αλλη.δεν ειναι μονο το φυσιγγι.

Εδω θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω εγω !!
Η καλη βενζινα σε οτι αυτ/το την βαλεις ....θα αποδωσει τα μεγιστα ο κινητηρας του...!!!
Δεν εχει σημασια εαν ειναι πορσε η φιατακι !!!
Το καλυτεροτερο ψαχνουμε σε οτι εχουμε στα χερια μας !!!
 
Φιλε ο Νικος εχει κολλημα με τα υπερσυγκεντρωτικα φυσιγγια, αν κι εγω δεν ειμαι συμφωνος.Αφου αυτο τον ικανοποιει δεν εχουμε λογο σ'αυτο ειδικα αν μπορει να τα στηριξει σκοπευτικα τοτε μπραβο.Αν φτιαξει κωνο στο οπλο του ενα φυσιγγι του με 85% συγκεντρωση θα παει ας πουμε στο 90% και τι εγινε, θα δει διαφορα στο κυνηγι;
 
Και βεβαια σεβαστη η γνωμη σου...
Εμενα ομως οι κωνοι αυλοι καννες κτλ κτλ...δεν με εντυπωσιαζουν !!
Ο λογος....ειμαι ιδιογομωτης...και ολα αυτα τα κανω ''ισωμα'' με το φυσιγγιο μου...
Συγνωμη εαν ''ακουγεται'' εγωιστικο αυτο που λεω....αλλα ειναι αληθεια !!!
δεν το βλεπο εγωιστικο,φιλε μου,ειναι η αποψη σου.και σεβομαι αυτα που λες και γραφεις.ειναι καπιο παιδι εδω μεσα ονοματοι,tasos mb,ο οποιος γεμιζει πολλα χρονια οπως και γω,με τα φυσιγγια του,ριχναμε ,με μπενελι και οι δυο,και μενα οι ντουφεκιες,με ιδια τσοκ ηταν ενα με ενα μιση τσοκ πιο σφιχτες με περισσοτερα κεντρα,συνεχως.στο τελος τον επισα.εκανε τσοκ στον κουρκουλο,και ειδε αλλο οπλο.μπορει να γραψει αν θελη.και πολλα αλλα παιδια στο σκοπευτηριο,που ξερουν το οπλο,εχουν δει ντουφεκιες και ξερουν.βεβεα να πω οτι τα πραγματα,δυσκολευουν,οταν σφιγγει η ντουφεκια,και εχη πολλα κεντρα.εκει πρεπη να διαλεξης τη θελης
 
Φιλε ο Νικος εχει κολλημα με τα υπερσυγκεντρωτικα φυσιγγια, αν κι εγω δεν ειμαι συμφωνος.Αφου αυτο τον ικανοποιει δεν εχουμε λογο σ'αυτο ειδικα αν μπορει να τα στηριξει σκοπευτικα τοτε μπραβο.Αν φτιαξει κωνο στο οπλο του ενα φυσιγγι του με 85% συγκεντρωση θα παει ας που στο 90% και τι εγινε, θα δει διαφορα στο κυνηγι;

Πολυ καλα κανει και εχει το οποιο ''κολλημα''...Κανεις δεν τον κατηγορει...Αλιμονο...ο καθε ενας μας εχει
τα ''θελω'' του....και σχεδον τις περισσοτερες φορες δεν ειναι ιδια με των αλλων !!!
Κανε προβλημα !!!
Εγω αλλο ειπα....Την οποιο + του δινει ο φτιαγμενος κωνος....εγω το παιρνω με το παραπανω με το
φυσιγγιο μου σε απλο κωνο...
Μπορω και το κανω μονο και μονο με το φυσιγγιο....Γι' αυτο και λεω...το φυσιγγιο κανει την διαφορα φιλε μου !!!
 
δεν το βλεπο εγωιστικο,φιλε μου,ειναι η αποψη σου.και σεβομαι αυτα που λες και γραφεις.ειναι καπιο παιδι εδω μεσα ονοματοι,tasos mb,ο οποιος γεμιζει πολλα χρονια οπως και γω,με τα φυσιγγια του,ριχναμε ,με μπενελι και οι δυο,και μενα οι ντουφεκιες,με ιδια τσοκ ηταν ενα με ενα μιση τσοκ πιο σφιχτες με περισσοτερα κεντρα,συνεχως.στο τελος τον επισα.εκανε τσοκ στον κουρκουλο,και ειδε αλλο οπλο.μπορει να γραψει αν θελη.και πολλα αλλα παιδια στο σκοπευτηριο,που ξερουν το οπλο,εχουν δει ντουφεκιες και ξερουν.βεβεα να πω οτι τα πραγματα,δυσκολευουν,οταν σφιγγει η ντουφεκια,και εχη πολλα κεντρα.εκει πρεπη να διαλεξης τη θελης

Ειναι ΝΟΜΟΣ....Η συγκεντρωτικη τουφεκια θελει ''χερια''....Δεν εχεις ''χερια'' το φυσιγγιο παει χαμενο...
Αλλωστε...για γι'αυτον τον λογο εχουμε τα τσοκ....''παιζουμε'' οπως θελουμε την συγκεντρωση του φυσιγγιου !!
 
Πόσο υπερτερούσαν δηλαδή σε ποσοστό (στο περίπου) αν το υπολόγισες ?
ειναι πολλα τα πλεονεκτηματα,πρωτον,οτι τσοκ και να βαλης παντα θα εχης κεντρα.δηλαδη,με να κυλινδρο,θα εχο εντονα κεντρα,που σημενη οτι αν εισαι εκει που πρεπη,το πουλι θα το παρης,και πιο μακρια.αλλο δεκα σκαγια στο κεντρο κι αλλο πενηντα
δευτερον οταν εχη εναν κολοκαιρο,η κανη με τον κονο θα σκοτονη,ενω η αλλη θα εχη τραυματισμενα.πολλα μπορω να σου γραψω γιατι εχω εμποιρια χρονων.αυτα τα δυο που σου εγραψα ειναι τα πιο σημαντικα.
 
Πολυ καλα κανει και εχει το οποιο ''κολλημα''...Κανεις δεν τον κατηγορει...Αλιμονο...ο καθε ενας μας εχει
τα ''θελω'' του....και σχεδον τις περισσοτερες φορες δεν ειναι ιδια με των αλλων !!!
Κανε προβλημα !!!
Εγω αλλο ειπα....Την οποιο + του δινει ο φτιαγμενος κωνος....εγω το παιρνω με το παραπανω με το
φυσιγγιο μου σε απλο κωνο...
Μπορω και το κανω μονο και μονο με το φυσιγγιο....Γι' αυτο και λεω...το φυσιγγιο κανει την διαφορα φιλε μου !!!
Καλά λέω ότι ελάχιστοι ιδιογομωτές μπορούν να βγάλουν φυσίγγι για Benelli.
 
ειναι πολλα τα πλεονεκτηματα,πρωτον,οτι τσοκ και να βαλης παντα θα εχης κεντρα.δηλαδη,με να κυλινδρο,θα εχο εντονα κεντρα,που σημενη οτι αν εισαι εκει που πρεπη,το πουλι θα το παρης,και πιο μακρια.αλλο δεκα σκαγια στο κεντρο κι αλλο πενηντα
δευτερον οταν εχη εναν κολοκαιρο,η κανη με τον κονο θα σκοτονη,ενω η αλλη θα εχη τραυματισμενα.πολλα μπορω να σου γραψω γιατι εχω εμποιρια χρονων.αυτα τα δυο που σου εγραψα ειναι τα πιο σημαντικα.
εγω θα σκοτονο πουλια με κυλινδρο,που εσυ θελης τριαρι τσοκ,με αποτελεσμα,εσυ να χανης τα πουλια τα κοντινα με το τριαρι,ενω εγω θα σκοτονο τα πουλια τα κοντινα λογο μουφας ,αλλα επειδη εχω εντονα κεντρα,θα σκοτονο και πιο μακρια,
 
Καλά λέω ότι ελάχιστοι ιδιογομωτές μπορούν να βγάλουν φυσίγγι για Benelli.

Ασε μας ρε φιλε !!! Μην υποτιμας τους ιδιογομωτες...
Το φυσιγγιο σκοτωνει...οχι οι κανες και κωνοι...αυτο ξερω εγω...
Τωρα υπαρχουν εμπορικα φυσιγγια που δεν σκοτωνουν....οταν τα φυσιγγια ιδιογομωσης στις ιδιες
συνθηκες σκοτωνουν με αμμοχαλικο ...
 
εγω θα σκοτονο πουλια με κυλινδρο,που εσυ θελης τριαρι τσοκ,με αποτελεσμα,εσυ να χανης τα πουλια τα κοντινα με το τριαρι,ενω εγω θα σκοτονο τα πουλια τα κοντινα λογο μουφας ,αλλα επειδη εχω εντονα κεντρα,θα σκοτονο και πιο μακρια,

Κανεις λαθος...Μαλλον δεν εχεις δει φυσιγγια ιδιογομωτων...
ΠΟΣΟ ποιο εντονα κεντρα εχεις εσυ με τον κωνο σου ???

εικόνα_Viber_2020-10-17_08-57-12.jpg
εικόνα_Viber_2020-10-17_08-57-43.jpg
Φαντασου αυτην την τουφεκια με κυλινδρο στα ιδια μετρα !!! :)
 
Καλά λέω ότι ελάχιστοι ιδιογομωτές μπορούν να βγάλουν φυσίγγι για Benelli.
μην μπερδευσαι,ειπαμε το φυσιγγι ειναι το σωστο καυσιμο στο οπλο,οπως η βενζινα στο αμαξι.οι ιδιογομωτες που εχουν εμποιρια ,ψαχνονται,και ξερουν ,βγαζουν καλυτερα φυσιγγια απο το εμποριο,και πιο σταθερα,γιατι τα προσεχουν και τα φτιαχνουν ενα ενα.η μηχανες σε μια ωρα βγαζουν χιλιαδες.παρε 5 φυσιγγια ιδις μαρκας,ζυγισε την πυριτιδα,κι αν βρης ιδια ποσοτητα,ελα να με βρης.
 
Πολυ καλα κανει και εχει το οποιο ''κολλημα''...Κανεις δεν τον κατηγορει...Αλιμονο...ο καθε ενας μας εχει
τα ''θελω'' του....και σχεδον τις περισσοτερες φορες δεν ειναι ιδια με των αλλων !!!
Κανε προβλημα !!!
Εγω αλλο ειπα....Την οποιο + του δινει ο φτιαγμενος κωνος....εγω το παιρνω με το παραπανω με το
φυσιγγιο μου σε απλο κωνο...
Μπορω και το κανω μονο και μονο με το φυσιγγιο....Γι' αυτο και λεω...το φυσιγγιο κανει την διαφορα φιλε μου !!!
Ρε Νικόλα... Γιατί πρέπει το ένα να αναιρεί το άλλο? Σαφώς και το καλό φυσίγγι ιδιογόμωσης ανεβάζει την απόδοση και ίσως περισσότερο από την απόδοση που ανεβάζει μια παρέμβαση στο όπλο (π.χ. κώνος) ή τη ποιοτική τουφεκιά της "τάδε" μάρκας όπλου! Είναι κακό να τα συνδυάσεις??? Το ότι φτιάχνεις εσύ και πολλοί μερακλήδες έμπειροι ιδιογομωτές αριστουργήματα (το εννοώ!), δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ΚΑΙ άλλοι τρόποι να φτάσεις σε υψηλά επίπεδα τη βλητική απόδοση της τουφέκιας!
Καταλαβαίνω ότι είναι τεράστια η διαφορά με την ιδιογόμωση( το βιώνω πλέον),αλλά μη μηδενίζουμε τη προσφορά του "ατσαλιού"...
 
ειναι πολλα τα πλεονεκτηματα,πρωτον,οτι τσοκ και να βαλης παντα θα εχης κεντρα.δηλαδη,με να κυλινδρο,θα εχο εντονα κεντρα,που σημενη οτι αν εισαι εκει που πρεπη,το πουλι θα το παρης,και πιο μακρια.αλλο δεκα σκαγια στο κεντρο κι αλλο πενηντα
Και στο κοντά τι γίνεται ? Χάνεις το κύλινδρο ίσως και το 4άρι ?
Αν δεν είσαι εκεί που πρέπει θα το χάσεις δηλαδή.
δευτερον οταν εχη εναν κολοκαιρο,η κανη με τον κονο θα σκοτονη,ενω η αλλη θα εχη τραυματισμενα.πολλα μπορω να σου γραψω γιατι εχω εμποιρια χρονων.αυτα τα δυο που σου εγραψα ειναι τα πιο σημαντικα.
Αφού έχεις κάνει 7,5cm κώνο κάνε μια δοκιμή διάτρησης με άλλο ίδιο όπλο με μαμά κώνο και ίδιο ακριβώς φυσίγγι και αν θες παρουσίασέ την.
Θα έχει ενδιαφέρον.
 
Κανεις λαθος...Μαλλον δεν εχεις δει φυσιγγια ιδιογομωτων...
ΠΟΣΟ ποιο εντονα κεντρα εχεις εσυ με τον κωνο σου ???

View attachment 75563
View attachment 75564
Φαντασου αυτην την τουφεκια με κυλινδρο στα ιδια μετρα !!! :)
φιλε νικο ειναι πολλη καλη η ντουφεκια σου,μιλας με ενα ιδιογωμοτη,και δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση.δεν ξερο να βαζω φωτογραφιες,αλλα και να ηξερα δεν θα εβαζα.να ξερης μονο οτι αν εριχνα με τον κονο με τριαρη σαν και σενα,θα ανερουσες οσα ξερης μεχρη τωρα.δεν θα κοντραριζες καμια σου ντουφεκια με τον κωνο μου.σε βλεπο απο παλια που γραφεις και βλεπο της φωτογραφιες σου,και μου αρεσουν και μπραβο σου.αν ησουν κοντα αθηνα,θα σου ελεγα να βρεθουμε σε εννα σκοπευτηριο,να τα πουμε απο κοντα, να πιομε και καφε να γνωριστουμε κι ολας.μαλον απο οτι ξερο εισαι σε καποιο νησι.αν κατεβης ποτε στειλε μυνημα να βρεθουμε.και παλι σου λεω στα λεω φιληκα,και δεν σε κοντραρω απλα εχουμε διαφορετικες αποψεις,βαση εμποιριων.αλλα πραγματα εχης δει εσυ αλλα εγω.εγω ειμαι ανοιχτος να ακουω κι αλλες αποψεις,γιατι μαθενω συνεχως.
 
δευτερον οταν εχη εναν κολοκαιρο,η κανη με τον κονο θα σκοτονη,ενω η αλλη θα εχη τραυματισμενα.πολλα μπορω να σου γραψω γιατι εχω εμποιρια χρονων.αυτα τα δυο που σου εγραψα ειναι τα πιο σημαντικα.
Δηλαδή άμα κλείσεις τσοκ δεν θα σκοτώνεις? Άμα βάλεις το φουλ και χοντρά σκάγια? Θα πρέπει να κάνεις κώνο να ακυρώνεις όλα τα τσοκ? Έχω τον άσσο πάνω και κυνηγάω παντού! Αυτό μας λες?
 
Και στο κοντά τι γίνεται ? Χάνεις το κύλινδρο ίσως και το 4άρι ?
Αν δεν είσαι εκεί που πρέπει θα το χάσεις δηλαδή.

Αφού έχεις κάνει 7,5cm κώνο κάνε μια δοκιμή διάτρησης με άλλο ίδιο όπλο με μαμά κώνο και ίδιο ακριβώς φυσίγγι και αν θες παρουσίασέ την.
Θα έχει ενδιαφέρον.
δεν χανης κανενα τσοκ,η διαμετρος των τσοκ,θα βγενη ιδιος ο κυκλος,απλα τα σκαγια που θα ανεμιση με μια συμβατικη κανη,ο κωνος θα τα μαζεψη,και θα ειναι ολα μες τον κυκλο.οσο για την διατρηση,τα πουλια που κυνηγαω τσιχλες τρυγονια,αγριοπεριστερα και φασες,δεν εχω διτρυσης πουθενα.ασε που ο κονος να ξερης βοηθαη τα σκαγια να φυγουν πιο ελευθερα.οποτε μεγαλυτερες ταχυτητες,οχι συσωματωσεις,καλυτερες συγκεντρωσεις
 
Καλε μου φιλε δεν το ''επιασα'' 100% αυτο το ''διπολο'' που γραφεις...και τι εννοεις..
Δεν πειραζει ομως...ξερω οτι γραφεις καλοπροαιρετα το λες...
Απο την αλλη ο καθε ενας εχει τις αποψεις του...και για μενα ολες σεβαστες ασχετα εαν συμφωνω ή οχι.
Τις δικες μου τις εχω παρμενες μεσα απο τις δοκιμες μου....και δυσκολα μα πολυ δυσκολα καποιος να με
κανει να αλλαξω γνωμη....
Οταν λοιπον γραφω οτι το φυσιγγιο κανει την διαφορά.....Οχι μονο το πιστευω...αλλα μπορω και να το
αποδειξω !!! :)
Οταν θα εχω την plus στα χερια μου θα κανω συγκριτικο με την Μ2 με mod στα 36.5μ μια σκαγιοσκορπιστρα με την πιο εξελιγμενη κανη παραγωγης σημερα και μετα θα σου ζητησω να μου στειλεις 4φυσιγγια νο6 34γρ και θα απαντηθει το θεμα .Θα αποδειχθει και το λεγομενο διπολο οπως λεει και ο Dimitris F που θελει τα οπλα να εχουν την δικης τους διαφορα δυναμικης μεταξυ τους οσο και το φυσιγγιο ιδιογωμοσης να συγκλινει η και να εξουδετερωνει ακομα την δυναμικη αυτη στο τελικο αποτελεσμα.Για να δωσω ενα προσωπικο στιγμα και οχι απο προσωπικη εμπειρια αλλα απο χθεσινη μαρτυρια δυο κατοχων της plus δηλωνουν σε κυνηγια του εξωτερικου που εκαναν το mod να αποδιδει απο τα 25μ μεχρι και τα 50+ χωρις να χρειαζεται να παιζεις με τα τσοκ.Αυτο για μενα ειναι υπεροχη και δημιουργει ενα ξεχωριστο πολο στην αναζητηση του βλητικου αποτελεσματος.Τελος πιστευω πως υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης ειτε εφαρμοζοντας πανω στα οπλα με οτι αυτο συνεπαγεται ειτε εφαρμοζοντας με ιδιογωμοση για οσους εχουν την γνωση και την δυνατοτητα.Προσωπικα το ιδανικοτερο ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ και παυεις να ασχολείσαι με το οπλο πραγμα που περιτρανα εχει αποδειξει και ο Νικολας.Η εμπειρια μου 3τρεις παπουδες μου λαγοκυνηγοι ενας με 16αρι stevenson και αλλοι δυο με ισπανικα γεμιζαν φυσιγγια σε ολη τους τη διαδρομη μαζι και εγω που βοηθουσα και στο τελος κληρονομησα και τα εργαλεια τους.Τα λογια τους ηταν "φωτια τα φυσιγγια" απο τα εμπορικα της εποχής και το στυφαδο λαγο που εχω φαει απο μικρος δεν περιγραφεται.Ειπα και δυο προσωπικα πιστευω να μην εγινα βαρετος.
 
Δηλαδή άμα κλείσεις τσοκ δεν θα σκοτώνεις? Άμα βάλεις το φουλ και χοντρά σκάγια? Θα πρέπει να κάνεις κώνο να ακυρώνεις όλα τα τσοκ? Έχω τον άσσο πάνω και κυνηγάω παντού! Αυτό μας λες?
καμια σχεση.δεν ακυρωνης κανενα τσοκ.αυτο το ελεγε και ο βαγος μπενελλι καποτε.και πηγα με ενα φιλο στο λαγονηση,για να του αποδειξω το αντιθετο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top