Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Όπως και η ουσία της δοκιμής είναι να δεις αν ανταποκρίνεται το φυσίγγι στο τσοκ ανάλογα την απόσταση που το ρίχνεις γι'αυτό μετράς συγκέντρωση για να πάρεις πλήρη εικόνα του φυσιγγίου της στιγμής θέλεις τουφεκισματα και με τα 5 τσοκ όσο πιο αναλογικό είναι το φυσίγγι και υπάκουο στα τσοκαρισματα τόσο καλύτερο γιατί πολλά τα βλέπεις καλά με το μοντ και σκατα με το φουλ η και τι ανάποδο που σημαίνει πως η τάπα δεν τα βρίσκει με την κανη σου και αποδίδει μόνο με συγκεκριμένη σύσφιξη όπως και τα περισσότερα διασποράς.
 
Ν
Να πάρεις κ ομπρέλα μαζί... Θα χρειαστεί οταν θα αρχίσουν να κατεβαίνουν οι μπιλιες.... Μαλλον κράνος καλύτερα
Ναι ρε ,πολύ επικίνδυνο ,ένας ξάδερφος τα έριχνε πάντα με 27βολο Στόκα, επειδή ΜΙΑ φορά πήρε ένα κοντά στα 80 μέτρα ,μόνο του‼️
 
Που την είδες την υπόθεση❓❓❓❓
Έχεις ρίξεις σε 3x3 λαμαρίνα? Γιατί εγώ έχω ρίξει μέχρι σε 5x5 ντουφεκιες και άλλο να βλέπεις 300 σκακια στο 3x3και άλλο να μην υπάρχουν κάποια καθόλου μέσα το πρώτο φυσίγγι έχει αξιώσεις το δεύτερο για το μπούτσο
 
Έχεις ρίξεις σε 3x3 λαμαρίνα? Γιατί εγώ έχω ρίξει μέχρι σε 5x5 ντουφεκιες και άλλο να βλέπεις 300 σκακια στο 3x3και άλλο να μην υπάρχουν κάποια καθόλου μέσα το πρώτο φυσίγγι έχει αξιώσεις το δεύτερο για το μπούτσο
Ξέρεις πόσο είναι 5*5❓άντε κ να έριξες σε αυτή την επιφάνεια...μπόρεσες μετά να δεις τα σκάγια❓κ να τα μετρήσεις κιόλας❓στην απόσταση των 60 μέτρων η τουφεκια❓❓❓
κ για πες τι κύκλο είδες ❓τι επιφάνεια κάλυψε η τουφέκια κ σε τι επιφάνεια ήταν η ΚΑΤΑΝΟΜΗ Η ΩΦΕΛΙΜΗ‼️
Τι λες τώρα έχω ρίξει η δεν έχω ρίξει❓3*3(όχι λαμαρίνα)‼️
 
Έχεις ρίξεις σε 3x3 λαμαρίνα? Γιατί εγώ έχω ρίξει μέχρι σε 5x5 ντουφεκιες και άλλο να βλέπεις 300 σκακια στο 3x3και άλλο να μην υπάρχουν κάποια καθόλου μέσα το πρώτο φυσίγγι έχει αξιώσεις το δεύτερο για το μπούτσο
εχει ενα τοιχο εδω ο γειτονας 10*5....ψηνεστε;.....fgr2
 
εχει ενα τοιχο εδω ο γειτονας 10*5....ψηνεστε;.....fgr2
Κ εγώ σε τοίχο έριξα‼️
-Ν.3 38γρ.50 μετρα
- ν.4 40γρ. 60 μετρα
-bb 52 gr.federal Σε 9 δοχεία λαδιού στα 50 μέτρα
-27 Βόλο Στόκα‼️στα 70 μέτρα(καλύτερα παίξε Κίνο)
Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι τα bb πιάσαν όλα τα δοχεία ,διαμπερή όλα κ το μόνο αποτελεσματικό από όσα δοκίμασα‼️
 
Κ εγώ σε τοίχο έριξα‼️
-Ν.3 38γρ.50 μετρα
- ν.4 40γρ. 60 μετρα
-bb 52 gr.federal Σε 9 δοχεία λαδιού στα 50 μέτρα
-27 Βόλο Στόκα‼️στα 70 μέτρα(καλύτερα παίξε Κίνο)
Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι τα bb πιάσαν όλα τα δοχεία ,διαμπερή όλα κ το μόνο αποτελεσματικό από όσα δοκίμασα‼️
τελος λοιπον..με το κυρος και την αξιοπιστια που συνοδευει το συναδελφο κυνηγο Johny brow λυσαμε το προβλημα...ουλοι μας με ΒΒ.......
 
τελος λοιπον..με το κυρος και την αξιοπιστια που συνοδευει το συναδελφο κυνηγο Johny brow λυσαμε το προβλημα...ουλοι μας με ΒΒ.......
Είχα ρωτήσει μια φορά κάποιον εδώ‼️πως βλέπει την αποτελεσματικότητα (συγκεντρωση-κατανομη)ρίχνοντας σε ντενεκε, απ' τη στιγμή που η τουφέκια μπορεί να του φύγει‼️
Κ μου δίνει μια αποστομωτικη απάντηση μαφησε μλκ‼️
Κίτι χαζούος είμει γω να μη ρίξου κι τσ άλλεις τρεις πλειυριές απ Τουν ντινικε❓
 
Οκ ,δηλαδή εμάς που ρίχνουμε με μονόφθαλμη μας έχεις όλους χαμένους απο χέρι ;:).my man.
Όχι βέβαια. Και εγώ μονόφθαλμα κυνηγούσα 10 χρόνια πριν. Τους λαγούς είχα ανασφάλεια στην διόφθαλμη μου σκόπευση και τους σκότωνα μονόφθαλμα. Και όπως είπα ένας μόνο μου είχε ξεφύγει.
 
Νομίζω οτι η διοφθαλμη γίνεται οταν το θηραμα κινείται με μεγαλη ταχύτητα... Π.χ στο πεταμα.. Οταν ομως εισαι καρτέρι και ριχνεις σε θήραμα κοντα στα όρια της τουφεκιας εκει απαιτειται μονοφθαλμη...
Εγώ τα κλείνω κ τα 2 έτσι για σασπένς‼️
 
κ. Νίκο δεν κυνηγάνε όλοι οι λαγάδες μόνο λαγό. Εγώ αν και κυνηγούσα κυρίως λαγό στην Κρήτη πιο πολύ μου άρεσε το κυνήγι τσίχλας. Σε λαγό πολύ σπάνια έχω ρίξει και δεύτερη τουφεκιά. Οι προηγούμενες γενιές στα μέρη μου όπως ο πατέρας μου και ο παππούς μου με την παρέα του κυνηγούσαν πολύ και πέρδικες και τσίχλες πιο νέοι όταν υπήρχαν θηράματα. Τους θυμάμαι παιδάκι να έρχονται με καμια 40αρια τσίχλες σπίτι.



Συμφωνουμε Μανωλη μου !!!
Ωστοσο υπαρχουν κυνηγοι που ασχολουνται μονο με το κυνηγι του λαγου....και δεν ειναι και οι καλυτεροι
σκοπευτες....Σε αυτους ανεφερομουν...

Βεβαια δεν σημαινει οτι και οι υπολοιποι που ασχολουνται και με αλλα θηραματα ειναι ολοι δυνατα
τουφεκια !!!
Η τριπλετα στην φασσα και στον κοτσυφα....παει συνεφο...Το εχω δει πολλες φορες με τα ματια μου!!!
Εσενα δεν ετυχε να δεις τετοιους κυνηγους ???
 
κ. Νίκο δεν κυνηγάνε όλοι οι λαγάδες μόνο λαγό. Εγώ αν και κυνηγούσα κυρίως λαγό στην Κρήτη πιο πολύ μου άρεσε το κυνήγι τσίχλας. Σε λαγό πολύ σπάνια έχω ρίξει και δεύτερη τουφεκιά. Οι προηγούμενες γενιές στα μέρη μου όπως ο πατέρας μου και ο παππούς μου με την παρέα του κυνηγούσαν πολύ και πέρδικες και τσίχλες πιο νέοι όταν υπήρχαν θηράματα. Τους θυμάμαι παιδάκι να έρχονται με καμια 40αρια τσίχλες σπίτι.



Συμφωνουμε Μανωλη μου !!!
Ωστοσο υπαρχουν κυνηγοι που ασχολουνται μονο με το κυνηγι του λαγου....και δεν ειναι και οι καλυτεροι
σκοπευτες....Σε αυτους ανεφερομουν...

Βεβαια δεν σημαινει οτι και οι υπολοιποι που ασχολουνται και με αλλα θηραματα ειναι ολοι δυνατα
τουφεκια !!!
Η τριπλετα στην φασσα και στον κοτσυφα....παει συνεφο...Το εχω δει πολλες φορες με τα ματια μου!!!
Εσενα δεν ετυχε να δεις τετοιους κυνηγους ???
Ασφαλώς και έτυχε. Έχω δει και λαγάδες με τις πιο παλιές franchi που έπαιρναν 6 φυσίγγια ασφαλώς χωρίς μειωτήρα πριν το 2000 , και όταν έβλεπαν τον λαγό μέχρι να επωμίσουν το όπλο είχαν ρίξει ήδη τις 2. Τις αλλες 2 τις έριχναν μόλις επώμιζαν χωρίς να σκοπεύουν τον λαγό και ενώ προσπαθούσαν να κλεισουν το μάτι λόγο μονόφθαλμης και εν τέλη τους έμεναν 2 τουφεκιές και έκανες τον σταυρό σου αν τελικά καταφέρουν να τον πάρουν. Δυστυχώς είχαμε και τέτοιον στην παρέα. .sarcastic.
 
Έχεις ρίξεις σε 3x3 λαμαρίνα? Γιατί εγώ έχω ρίξει μέχρι σε 5x5 ντουφεκιες και άλλο να βλέπεις 300 σκακια στο 3x3και άλλο να μην υπάρχουν κάποια καθόλου μέσα το πρώτο φυσίγγι έχει αξιώσεις το δεύτερο για το μπούτσο
H 1x1 είναι όντως μικρή ... 2x2 έχω δει μόνο στον Ναυπλιώτη, 3x3 και 5x5 που βρήκες να πάω και εγώ ?
 
Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι τα bb πιάσαν όλα τα δοχεία ,διαμπερή όλα κ το μόνο αποτελεσματικό από όσα δοκίμασα‼️
ουλοι μας με ΒΒ.......
Ώχ μανούλα μου ... ρε ηρεμήστε ούτε ο ξάδερφος δεν ρίχνει πλέον τέτοια αχαχαχαχ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top