Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Το πιστευεις δεν το πιστευεις ειναι καθαρά προσωπικο σου θεμα και δεν ειναι για κανενα λογο τυχερες επειδη δεν ειχε 50γρ φυσιγγι.

Το ΤΑΜΑ στην Παναγια αστο για 15 του μηνα...μην ακυρωνεις καταστασεις και πραγματα που απλα δεν μπορεις εσυ να καταφερεις.

Τα φυσιγγια 50 γραμμαριων εχουν λογω υπαρξης απλα για εμενα δεν ειναι απαραιτητα, ενα rem 42gr ειναι αρκετο για υπερ μακρινες τουφεκιες

Ναι ΟΚ. Το ξεκαθαρισα....εγω δεν σηκωνω οπλο σε αυτα τα μετρα...Δεν ειμαι ''τουφεκος'' και σκοπευταρας..!!
Απο την αλλη ασχετα τι πιστευεις εσυ....εγω επιμενω και πιστευω...οτι μονο με ΤΑΜΑ εχετε αυτες τις
επιτυχιες...Δικαιωμα μου ειναι !!!
Ξαφνικα...απο τα 35,5 και 38 γραμμαρια...μου το πηγες στα 42...οκ...ολα καλα φιλε...
Κρατα τις αποψεις σου και εγω τις δικες μου.... :)
 
Ανδρεα....δεν ξερω....ισως ηλικιας ?? Αλλα και οταν ημουν νεοτερος....τον λαγο στα 50+ μετρα τον
εβλεπα...και τον βλεπω στο μεγεθος του αρουραιου....γι'αυτο και δεν σηκωνω οπλο σε αυτα τα μετρα...
Αντε λοιπον να πετυχεις αρουραιο σε αυτα τα μετρα...και να τρεχει...
Εδω και οπως πολυ σωστα ειπε ο Βασιλης...Πολλες φορες δεν βρισκουμε το κεντρο του ΣΤΑΘΕΡΟΥ
ΣΤΟΧΟΥ στα 36,5 μετρα....
Ποσο ποσοστο τυχης....εχουν λοιπον στα 50+ μετρα ??
Μιλαω για τον μεσο κυνηγο και σκοπευτη....ΟΚ....Εαν εισαι ''τουφεκος'' αλλαζει το πραγμα...
γεια σου θειο Νικο μερακλη...προχωρα...εγω ειμαι μαζι σου...κ εγω τωρα τελευταια οχι για αρουραιο αλλα για ποντικουλη τον βλεπω σε αυτα τα μετρα...
 
Στα 50 μέτρα τον έχεις τον λαγό παιδιά αρκεί να έχεις καλό φυσίγγι κάτω απο 4 νούμερο σκάγια και να ρίχνεις με φουλ τσόκ. Τουλάχιστον κάτω στην Κρήτη με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν εκεί έχω πάρει λαγούς σε αυτά τα μέτρα ίσως και λίγο παραπάνω και μάλιστα με φυσίγγι εμπορίου χωρίς buffer μιας και δεν γέμιζα τότε. Το δύσκολο όμως είναι να τον σκοπεύσεις σωστά ώστε να πάρει σκάγια. Αλλά στις 2-3 τουφεκιές σίγουρα θα του βάλεις 4-5 σκάγια και θα τον πάρεις. Στα 50 μέτρα τα καλά φυσίγγια ακόμη και του εμπορίου που φτιάχνονται ειδικά για λαγό την λαδοντενέκα την κάνουν σουρωτήρι. Από εκεί και πέρα είναι θέμα σκοπευτή και καιρικών συνθηκών. Στην Κρήτη για παράδειγμα δεν έχει υγρασία συνήθως οπότε θα έχει καλή απόδοση το φυσίγγι στο 90% των περιπτώσεων. Οπότε με καλό φυσίγγι με χοντρό νούμερο σκαγίων κάτω απο 4 (και όχι κάποια 5-6-7 που βάζουν μερικοι στον λαγό) και με φουλ τσοκ τον τουφεκάς σε αυτά τα μέτρα στην Κρήτη. Βέβαια συνήθως σου φαίνεται ότι είναι στα 50+ μέτρα ενώ στην πραγματικότητα ίσως είναι και λιγότερα οπότε και πάλι τον τουφεκάς.

Μανωλη...γραψε εαν θελεις....μερικα απο αυτα τα καλα εμπορικα που κρατανε τους λαγους στα 50+ μετρα
και κανουν και τον λαδοντενεκε σουρωτηρι.
Σε ρωταω ( χωρις ιχνος ειρωνιας ) απλα δεν ξερω τα καλα εμπορικα φιλε !!!
 
Ναι ΟΚ. Το ξεκαθαρισα....εγω δεν σηκωνω οπλο σε αυτα τα μετρα...Δεν ειμαι ''τουφεκος'' και σκοπευταρας..!!
Απο την αλλη ασχετα τι πιστευεις εσυ....εγω επιμενω και πιστευω...οτι μονο με ΤΑΜΑ εχετε αυτες τις
επιτυχιες...Δικαιωμα μου ειναι !!!
Ξαφνικα...απο τα 35,5 και 38 γραμμαρια...μου το πηγες στα 42...οκ...ολα καλα φιλε...
Κρατα τις αποψεις σου και εγω τις δικες μου.... :)
καθε 14 σεπτεμβριου αναβω μια λαμπαδα νααααααααα θειο Νικο....για τους λαγους απο 40 μετρα και πανω
 
Για να χορέψει καρσιλαμά ο ξάδελφος βάζουμε σιμιγδάλια στα σκάγια αντί αλεύρια κσί ρίχνουμε
2-3 σταγόνες νερό .

Καλο αυτο.....Αλλα εαν το ριξεις την επομενη σεζον....Ενδεχεται να ψαχνεις το κλειστρο σου...
Στα Γιαννενα τουλαχιστον 2 οπλα εσπασαν με τετοιο φυσιγγιο Λαμπη !!!
 
Καλο αυτο.....Αλλα εαν το ριξεις την επομενη σεζον....Ενδεχεται να ψαχνεις το κλειστρο σου...
Στα Γιαννενα τουλαχιστον 2 οπλα εσπασαν με τετοιο φυσιγγιο Λαμπη !!!
Δέν ήξεραν δέν ρώταγαν o_O
Αυτά ρίχνονται μόνο φρέσκα :)
Έχουν expiry date :)
 
Ρε παιδιά εντάξει τώρα, μη λέμε και ότι θέλουμε ότι δεν φαίνεται ο λαγός στα 50μ.
Εδώ βαράμε τσίχλες στα 50μ, θα μου πεις ότι εκεί έχεις ορίζοντα από πίσω, οκ αλλά όχι ότι δε γίνεται.
Στο 2:18 στο παρακάτω βίντεο το πουλί είναι 52 μέτρα όπως το είχε μετρήσει ο Βασίλης @gvp9000 , εμπορικό φυσίγγι 32 γρ. και 4* τσοκ. Φαίνεται καθαρά ότι το πουλί τρώει και τις 2 ντουφεκιές, οπότε στο συγκεκριμένο στιγμιότυπο αφήνουμε και το θέμα τύχης απέξω....

 
Το βρήκα το ποστ που έψαχνα ...
Για τον @Κώστας Καποδίστριας και για όλους.
#1 βολή στα 60μ από τον @aris_kalamata.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Συμβουλές-και-συνταγές-ιδιογόμωσης-Αρχείο.34/page-918#post-682220

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Συμβουλές-και-συνταγές-ιδιογόμωσης-Αρχείο.34/page-918#post-682227

Έτσι χτυπιούνται τα παπιά σε πολύ μακρινές αποστάσεις.
Δείτε τα ποσοστά για να πάρει το πρασινοκέφαλο 1,2,3 σκάγια και το νούμερο σκαγιού με μόλις 61 σκάγια στον κύκλο.
Χρειάζεται χέρι επίσης.
Φιλε βασιλη ετσι χτυπιουνται τα παπια στα 60μ τα παπια σε πολυ μακρινες αποστασεις χτυποιουνται με σετ υπ οπως το 6βολο του pit1982 και σκαγια απο 2-0 και κατω.
 
Καλημερα, αυτο που λες συνεχως κυρ Νικο για τα 50+ μετρα και γραμμαρια φυσιγγιων δεν ισχυει.

Σκεψου μονο ποσοι λαγαδες κυνηγουν με δικαννα και παλια δικαννα, δεν νομιζω να ριχνουν 40+ η 50 γρ φυσιγγια με τα συγκεκριμενα οπλα.

Δυο παλιους λαγαδες που ξερω και εχουν παρει αρκετους πολυ μακρινους λαγους τους πηραν ο ενας με το rottweil 36 no3 αυτα δουλευε βασικα ολα τα χρονια 1ο νο5 και 2ο νο3 και ο αλλος ριχνει μονο το lepre 38γρ νο3 νικελ.

Και το rem 35.5 την κανει ανετα τη δουλεια του με δικαννο σε οσα μετρα μπορει ο κυνηγος να σκοπευσει σωστα.

Τα 50 γρ τα θεωρω υπερβολικα, 3 σκαγια νο2 η νο3 αν παρουν τον λαγο χαιρετησε τον πλατανο...δεν υπαρχει λογος να παρει 10 η 15 σκαγια.

Με το rottweil 36 no3 και μπαικαλ πλαγιο που εχει ο θειος μου εχω δει απιστευτα μακρινη τουφεκια σε λαγο, δεν μιλαω μονο για 50 μετρα αλλα για 60+ και η τουφεκια ηταν απο πισω.
Ξέρεις γιατί συμβαίνουν όλα αυτά ;
Διότι ο λαγός είναι μεγάλο σε μέγεθος θήραμα.
Όσο πιο μεγάλο τόσο αδιάφορη γίνεται η συγκέντρωση ή τα σκάγια στον κύκλο.
Το πρασίνι λέμε θέλει 90 σκάγια. Ναι, αλλά για σχεδόν σίγουρη καταβολή όταν είσαι κέντρο.
Κοίτα τι κάνουν οι 61 ασσαίοι στα 60μ.

ps
Αυτό που γράφω "μόνο 61 σκάγια" το γράφω συγκρίνοντάς τα με τα 90.
Η τουφεκιά είναι φοβερή.

Όταν έχετε περίσσεια ισχύος, μεγάλο θήραμα και μεγάλη απόσταση μην φοβάστε την συγκέντρωση.

Εξάλλου έχετε και το αβαντάζ την δεύτερης, τρίτης τουφεκιάς.
Σε κοπάδια, δεν το συζητάμε ...
 
Ναι ΟΚ. Το ξεκαθαρισα....εγω δεν σηκωνω οπλο σε αυτα τα μετρα...Δεν ειμαι ''τουφεκος'' και σκοπευταρας..!!
Απο την αλλη ασχετα τι πιστευεις εσυ....εγω επιμενω και πιστευω...οτι μονο με ΤΑΜΑ εχετε αυτες τις
επιτυχιες...Δικαιωμα μου ειναι !!!
Ξαφνικα...απο τα 35,5 και 38 γραμμαρια...μου το πηγες στα 42...οκ...ολα καλα φιλε...
Κρατα τις αποψεις σου και εγω τις δικες μου.... :)
Πως εχεις αποψη απο την στιγμη που δεν σηκωνεις ποτε οπλο σε αυτα τα μετρα...

Και μην εισαι συνεχως απολυτος, μην απαντας εριστικα και μην εισαι ετοιμος για καβγα μολις καποιος αμφισβητησει τα γραφομενα σου.

Δεν θα απαντησω ξανα σε δικο σου ποστ γιατι εχεις χαραξει μια πορεια σαν τα καπρια και δεν στριβεις καθολου δεξια αριστερα...και οταν διαφωνησει καποιος μαζι σου αμεσως αρπαζεσαι.

Οσο για τα 50 μετρα και τα 60 μετρα ασε να εχουν αποψη αυτοι που σηκωνουν οπλο εκει, καμια τουφεκια σε καμια αποσταση δεν ειναι σιγουρη στο θεμα καρπωσης, αν ηταν ετσι, οσοι τουφεκανε απο 30 εως 40 μετρα δεν θα εχαναν κανενα θηραμα, αλλα σε ολες τις αποστασεις χανουμε θηραματα η τραυματιζουμε.

Οσο για 42γρ rem nitro mag ηταν απλα ενα παραδειγμα οτι δεν χρειαζονται τα 50+ γραμμαρια, με το φυσιγγι που γραφει ο @vazelos το nsi 38gr no3/5 παιρνεις τον λαγο σιγουρα στα 60 μετρα, αν βεβαια φορας γυαλια και μπορεσεις να τον δεις...
 
Ρε παιδιά εντάξει τώρα, μη λέμε και ότι θέλουμε ότι δεν φαίνεται ο λαγός στα 50μ.
Εδώ βαράμε τσίχλες στα 50μ, θα μου πεις ότι εκεί έχεις ορίζοντα από πίσω, οκ αλλά όχι ότι δε γίνεται.
Στο 2:18 στο παρακάτω βίντεο το πουλί είναι 52 μέτρα όπως το είχε μετρήσει ο Βασίλης @gvp9000 , εμπορικό φυσίγγι 32 γρ. και 4* τσοκ. Φαίνεται καθαρά ότι το πουλί τρώει και τις 2 ντουφεκιές, οπότε στο συγκεκριμένο στιγμιότυπο αφήνουμε και το θέμα τύχης απέξω....

τον εχεις δει να μετραει πατριωτη;...τα 2 μετρα τα κανει 20....
 
Ξέρεις γιατί συμβαίνουν όλα αυτά ;
Διότι ο λαγός είναι μεγάλο σε μέγεθος θήραμα.
Όσο πιο μεγάλο τόσο αδιάφορη γίνεται η συγκέντρωση ή τα σκάγια στον κύκλο.
Το πρασίνι λέμε θέλει 90 σκάγια. Ναι, αλλά για σχεδόν σίγουρη καταβολή όταν είσαι κέντρο.
Κοίτα τι κάνουν οι 61 ασσαίοι στα 60μ.

ps
Αυτό που γράφω "μόνο 61 σκάγια" το γράφω συγκρίνοντάς τα με τα 90.
Η τουφεκιά είναι φοβερή.

Όταν έχετε περίσσεια ισχύος, μεγάλο θήραμα και μεγάλη απόσταση μην φοβάστε την συγκέντρωση.

Εξάλλου έχετε και το αβαντάζ την δεύτερης, τρίτης τουφεκιάς.
Σε κοπάδια, δεν το συζητάμε ...
Οφ τοπικ -´πειραγμα στον βασιλη

Πηρε κανα γοφαρι ο μικρος;
Συγκεντρωσου να κανει το κεφι του παρε και κανα τηλεφωνο να μαθεις εαν φανηκαν πουθενα να πατε γιατι θα σε κανει πινακα και θα σου ριχνει τους πλανους και θα δεις τι κανει το χοντρο πυρομαχικο
.yel.

Εμενα περιμενουν ποτε θα παω με αδεια να τους παω για ψαρεμα
Και Θελουν ο καθε ενας ξεχωριστα !
 
Ξέρεις γιατί συμβαίνουν όλα αυτά ;
Διότι ο λαγός είναι μεγάλο σε μέγεθος θήραμα.
Όσο πιο μεγάλο τόσο αδιάφορη γίνεται η συγκέντρωση ή τα σκάγια στον κύκλο.
Το πρασίνι λέμε θέλει 90 σκάγια. Ναι, αλλά για σχεδόν σίγουρη καταβολή όταν είσαι κέντρο.
Κοίτα τι κάνουν οι 61 ασσαίοι στα 60μ.

ps
Αυτό που γράφω "μόνο 61 σκάγια" το γράφω συγκρίνοντάς τα με τα 90.
Η τουφεκιά είναι φοβερή.

Όταν έχετε περίσσεια ισχύος, μεγάλο θήραμα και μεγάλη απόσταση μην φοβάστε την συγκέντρωση.

Εξάλλου έχετε και το αβαντάζ την δεύτερης, τρίτης τουφεκιάς.
Σε κοπάδια, δεν το συζητάμε ...
Μαζι σου κι εγω Βασιλη, καποτε εγραφα καποιες αποστασεις που επερνα φασσες με την ελαχιστη συγκεντρωση και μου ελεγαν ενα καρο ιστοριες...καλα τα 130-140 σκαγια στον κυκλο για τη φασσα αλλα για να καπνισει που λεμε..η δουλεια γινεται και με 90 και με 80 σκαγια.
 
Ξέρεις γιατί συμβαίνουν όλα αυτά ;
Διότι ο λαγός είναι μεγάλο σε μέγεθος θήραμα.
Όσο πιο μεγάλο τόσο αδιάφορη γίνεται η συγκέντρωση ή τα σκάγια στον κύκλο.
Το πρασίνι λέμε θέλει 90 σκάγια. Ναι, αλλά για σχεδόν σίγουρη καταβολή όταν είσαι κέντρο.
Κοίτα τι κάνουν οι 61 ασσαίοι στα 60μ.

ps
Αυτό που γράφω "μόνο 61 σκάγια" το γράφω συγκρίνοντάς τα με τα 90.
Η τουφεκιά είναι φοβερή.

Όταν έχετε περίσσεια ισχύος, μεγάλο θήραμα και μεγάλη απόσταση μην φοβάστε την συγκέντρωση.

Εξάλλου έχετε και το αβαντάζ την δεύτερης, τρίτης τουφεκιάς.
Σε κοπάδια, δεν το συζητάμε ...
Οταν θα ριξεις ενα πρασινο που τα χρώματά του δεν θα πολυξεχοριζουν κι ας ειναι απο μπουλουκι λες να σε κρινει κανεις γιατί σημαδεψες το πρώτο και επεσε το δεύτερο?
 
Φιλε βασιλη ετσι χτυπιουνται τα παπια στα 60μ τα παπια σε πολυ μακρινες αποστασεις χτυποιουνται με σετ υπ οπως το 6βολο του pit1982 και σκαγια απο 2-0 και κατω.
Έχω κατεβάσει αρκετά με κάτι Federal BB οπότε σε πιστεύω.

Το έχω ξαναγράψει.
Στο Μεσολόγγι ρίχναν μέχρι και 9 βολα.
Με το που βλέπαν το μπουλούκι στο δρόμο στην Κλείσοβα (όσοι έχουν κυνηγήσει το ξέρουν τώρα απαγορεύεται 38.347425,21.466982 ;) ) μαζεύονταν 3-4 όπλα και αρχίζαν τις 5άδες.

Δεν μπορείς να τουφεκάς στον θεό και με κρύο χωρίς χοντρό σκάγι.
 
Έχω κατεβάσει αρκετά με κάτι Federal BB οπότε σε πιστεύω.

Το έχω ξαναγράψει.
Στο Μεσολόγγι ρίχναν μέχρι και 9 βολα.
Με το που βλέπαν το μπουλούκι στο δρόμο στην Κλείσοβα (όσοι έχουν κυνηγήσει το ξέρουν τώρα απαγορεύεται 38.347425,21.466982 ;) ) μαζεύονταν 3-4 όπλα και αρχίζαν τις 5άδες.

Δεν μπορείς να τουφεκάς στον θεό και με κρύο χωρίς χοντρό σκάγι.
Να πάρεις κ ομπρέλα μαζί... Θα χρειαστεί οταν θα αρχίσουν να κατεβαίνουν οι μπιλιες.... Μαλλον κράνος καλύτερα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top