Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Για τον φίλο gvp με την απόλυτα κλειστή τουφέκια , ένας που κυνηγάει καρτέρι σε αλπικά στον λαγό ή πάπιες σε πέρασμα αυτή την τουφεκιά θα την ηθελε. Βέβαια δεν πείθονται και πολύ ότι είναι από εμπορικο φυσίγγιο για να πω την αλήθεια.
Κλειστές τουφεκιές ακούω από κοινά εμπορικά αλλά δεν βλέπω καμμία εδώ φίλε μου με κοινά τσοκ.
Όλα στα 70% 80% κινούνται στην καλύτερη περίπτωση.

Είσαι αρκετά έμπειρος για να καταλάβεις 3 απλά πράγματα.
1. Τα ανοιχτά τσοκ δεν πρέπει να κλείνουν σε καμία περίπτωση γιατί χρειάζονται.
2. Το full με τα 3* δεν σημαίνει πάντα 10-20% παραπάνω.
3. Το 10% παραπάνω δεν θα σε βοηθήσει πουθενά στο πραγματικό κυνήγι εκτός από το να αυτοθαυμάζεται κάποιος για την επιτυχία την επέμβασης. Οι αποτυχημένες επεμβάσεις πάνε car.
 
Last edited:
... , ένας που κυνηγάει καρτέρι σε αλπικά στον λαγό ή πάπιες σε πέρασμα αυτή την τουφεκιά θα την ηθελε. Βέβαια δεν πείθονται και πολύ ότι είναι από εμπορικο φυσίγγιο για να πω την αλήθεια.
[/QUOTE]

Εχω κανει πολλά κυνηγια λαγου σε αλπικα... Βασικά σε όλα τα πεδία.....
Εχω πολλες αποριες συναδελφοι..
1) αν βγει ο λαγος στα 10 - 20 μετρα, τι θα του πεις; τραβα στα 50 να σου ριξω; Ή είσαι τοσο σίγουρος κ για τα φυσιγγι σου κ για τη σκοπευτικη σου ικανότητα, ωστε να τον αφήσεις να απομακρυνθεί;
2) εχετε αναρωτηθεί τι ποσοστα επιτυχιας θα ειχατε, αν ριχνατε στο κυνηγι, με φυσιγγι που βγαζει 90% στα 36 μετρα με 3 αστρα τσοκ; εγω εχω καθισει κ εχω σκεφτεί τουλάχιστον 20 περιπτώσεις της τελευταίας 5ετιας που θα είχα γυρίσει με άδειο σακίδιο
3) Το καρτέρι του λαγου κ του υδροβιου θηράματος, οταν κυνηγά σε μερη που γνωρίζει, ξέρει σε τι απόσταση θα περάσει το θηραμα, αρα ξέρει κ τι τσοκ θα βάλει, αλλα κ τι φυσιγγι θα χρησιμοποιήσει για οριακες τουφεκιές.
4) διαβάζω για την ικανότητα των υδροβιων να κρατανε σκαγια, εξαιτίας των πουπουλων κλπ....έχετε γδαρει λαγο 4-5 κιλα, που χτυπήθηκε απο τελη Νοεμβρίου μεχρι 10 Γενάρη;... Περναμε 3 φορες στη λιμα το μαχαίρι κάθε φορά μεχρι να τον γδαρουμε... Αρα ενα φυσιγγι που κατέβαλλε ενα τέτοιο λαγο στα 40-50 μετρα, δε βλέπω το λόγο να υστερεί σε διάτρηση κ στο παπι.
5) τι στο καλό εχετε πάθει ολοι ρε παιδια κ κυνηγάτε την περίπτωση της περίπτωσης;...
 
Τι στο λύκο παίζει εκεί στη Σάμο❓με τα 3* τσοκ❓‼️εδώ το έχω μόνιμα στη θήκη‼️

Γιαννη μου , το θεωρεις τυχαιο που δοκιμαζω με τα 3*αστρα ...εκτος της Α390...και του ΒΟΙΤΟ ???

Φιλε στα 35 και 36,5 μετρα....για να δεις τι πραγματικες δυνατοτητες εχει ενα φυσιγγιο....το δοκιμαζεις
με 3* αστρα μαμα τσοκ !!!
Αυτη ειναι η γνωμη μου....και αυτο πιστευω και κανω φιλε !!!
 
... , ένας που κυνηγάει καρτέρι σε αλπικά στον λαγό ή πάπιες σε πέρασμα αυτή την τουφεκιά θα την ηθελε. Βέβαια δεν πείθονται και πολύ ότι είναι από εμπορικο φυσίγγιο για να πω την αλήθεια.

Εχω κανει πολλά κυνηγια λαγου σε αλπικα... Βασικά σε όλα τα πεδία.....
Εχω πολλες αποριες συναδελφοι..
1) αν βγει ο λαγος στα 10 - 20 μετρα, τι θα του πεις; τραβα στα 50 να σου ριξω; Ή είσαι τοσο σίγουρος κ για τα φυσιγγι σου κ για τη σκοπευτικη σου ικανότητα, ωστε να τον αφήσεις να απομακρυνθεί;
2) εχετε αναρωτηθεί τι ποσοστα επιτυχιας θα ειχατε, αν ριχνατε στο κυνηγι, με φυσιγγι που βγαζει 90% στα 36 μετρα με 3 αστρα τσοκ; εγω εχω καθισει κ εχω σκεφτεί τουλάχιστον 20 περιπτώσεις της τελευταίας 5ετιας που θα είχα γυρίσει με άδειο σακίδιο
3) Το καρτέρι του λαγου κ του υδροβιου θηράματος, οταν κυνηγά σε μερη που γνωρίζει, ξέρει σε τι απόσταση θα περάσει το θηραμα, αρα ξέρει κ τι τσοκ θα βάλει, αλλα κ τι φυσιγγι θα χρησιμοποιήσει για οριακες τουφεκιές.
4) διαβάζω για την ικανότητα των υδροβιων να κρατανε σκαγια, εξαιτίας των πουπουλων κλπ....έχετε γδαρει λαγο 4-5 κιλα, που χτυπήθηκε απο τελη Νοεμβρίου μεχρι 10 Γενάρη;... Περναμε 3 φορες στη λιμα το μαχαίρι κάθε φορά μεχρι να τον γδαρουμε... Αρα ενα φυσιγγι που κατέβαλλε ενα τέτοιο λαγο στα 40-50 μετρα, δε βλέπω το λόγο να υστερεί σε διάτρηση κ στο παπι.
5) τι στο καλό εχετε πάθει ολοι ρε παιδια κ κυνηγάτε την περίπτωση της περίπτωσης;...
[/QUOTE]


Απλες απαντησεις ζητας....δεν εχω χρονο ...αυτην την στιγμη!!
Θα σου απαντησω σε ολες εκτος απο την τελευταια....το βραδακι !!

Φιλε τα 38ρια ετοιμα !!!

εικόνα_Viber_2022-08-08_11-59-49-864.jpg

εικόνα_Viber_2022-08-08_12-00-25-656.jpg

Ξεκιναω...την καινουργια σοδιά.... :)
 
Εχω κανει πολλά κυνηγια λαγου σε αλπικα... Βασικά σε όλα τα πεδία.....
Εχω πολλες αποριες συναδελφοι..
1) αν βγει ο λαγος στα 10 - 20 μετρα, τι θα του πεις; τραβα στα 50 να σου ριξω; Ή είσαι τοσο σίγουρος κ για τα φυσιγγι σου κ για τη σκοπευτικη σου ικανότητα, ωστε να τον αφήσεις να απομακρυνθεί;
2) εχετε αναρωτηθεί τι ποσοστα επιτυχιας θα ειχατε, αν ριχνατε στο κυνηγι, με φυσιγγι που βγαζει 90% στα 36 μετρα με 3 αστρα τσοκ; εγω εχω καθισει κ εχω σκεφτεί τουλάχιστον 20 περιπτώσεις της τελευταίας 5ετιας που θα είχα γυρίσει με άδειο σακίδιο
3) Το καρτέρι του λαγου κ του υδροβιου θηράματος, οταν κυνηγά σε μερη που γνωρίζει, ξέρει σε τι απόσταση θα περάσει το θηραμα, αρα ξέρει κ τι τσοκ θα βάλει, αλλα κ τι φυσιγγι θα χρησιμοποιήσει για οριακες τουφεκιές.
4) διαβάζω για την ικανότητα των υδροβιων να κρατανε σκαγια, εξαιτίας των πουπουλων κλπ....έχετε γδαρει λαγο 4-5 κιλα, που χτυπήθηκε απο τελη Νοεμβρίου μεχρι 10 Γενάρη;... Περναμε 3 φορες στη λιμα το μαχαίρι κάθε φορά μεχρι να τον γδαρουμε... Αρα ενα φυσιγγι που κατέβαλλε ενα τέτοιο λαγο στα 40-50 μετρα, δε βλέπω το λόγο να υστερεί σε διάτρηση κ στο παπι.
5) τι στο καλό εχετε πάθει ολοι ρε παιδια κ κυνηγάτε την περίπτωση της περίπτωσης;...


Απλες απαντησεις ζητας....δεν εχω χρονο ...αυτην την στιγμη!!
Θα σου απαντησω σε ολες εκτος απο την τελευταια....το βραδακι !!

Φιλε τα 38ρια ετοιμα !!!

View attachment 52997

View attachment 52998

Ξεκιναω...την καινουργια σοδιά.... :)
[/QUOTE]
Ωραίες sούφrες‼️
 
Εχω κανει πολλά κυνηγια λαγου σε αλπικα... Βασικά σε όλα τα πεδία.....
Εχω πολλες αποριες συναδελφοι..
1) αν βγει ο λαγος στα 10 - 20 μετρα, τι θα του πεις; τραβα στα 50 να σου ριξω; Ή είσαι τοσο σίγουρος κ για τα φυσιγγι σου κ για τη σκοπευτικη σου ικανότητα, ωστε να τον αφήσεις να απομακρυνθεί;
2) εχετε αναρωτηθεί τι ποσοστα επιτυχιας θα ειχατε, αν ριχνατε στο κυνηγι, με φυσιγγι που βγαζει 90% στα 36 μετρα με 3 αστρα τσοκ; εγω εχω καθισει κ εχω σκεφτεί τουλάχιστον 20 περιπτώσεις της τελευταίας 5ετιας που θα είχα γυρίσει με άδειο σακίδιο
3) Το καρτέρι του λαγου κ του υδροβιου θηράματος, οταν κυνηγά σε μερη που γνωρίζει, ξέρει σε τι απόσταση θα περάσει το θηραμα, αρα ξέρει κ τι τσοκ θα βάλει, αλλα κ τι φυσιγγι θα χρησιμοποιήσει για οριακες τουφεκιές.
4) διαβάζω για την ικανότητα των υδροβιων να κρατανε σκαγια, εξαιτίας των πουπουλων κλπ....έχετε γδαρει λαγο 4-5 κιλα, που χτυπήθηκε απο τελη Νοεμβρίου μεχρι 10 Γενάρη;... Περναμε 3 φορες στη λιμα το μαχαίρι κάθε φορά μεχρι να τον γδαρουμε... Αρα ενα φυσιγγι που κατέβαλλε ενα τέτοιο λαγο στα 40-50 μετρα, δε βλέπω το λόγο να υστερεί σε διάτρηση κ στο παπι.
5) τι στο καλό εχετε πάθει ολοι ρε παιδια κ κυνηγάτε την περίπτωση της περίπτωσης;...


Απλες απαντησεις ζητας....δεν εχω χρονο ...αυτην την στιγμη!!
Θα σου απαντησω σε ολες εκτος απο την τελευταια....το βραδακι !!

Φιλε τα 38ρια ετοιμα !!!

View attachment 52997

View attachment 52998

Ξεκιναω...την καινουργια σοδιά.... :)
[/QUOTE]
Ωχααα....
 
... , ένας που κυνηγάει καρτέρι σε αλπικά στον λαγό ή πάπιες σε πέρασμα αυτή την τουφεκιά θα την ηθελε. Βέβαια δεν πείθονται και πολύ ότι είναι από εμπορικο φυσίγγιο για να πω την αλήθεια.

Εχω κανει πολλά κυνηγια λαγου σε αλπικα... Βασικά σε όλα τα πεδία.....
Εχω πολλες αποριες συναδελφοι..
1) αν βγει ο λαγος στα 10 - 20 μετρα, τι θα του πεις; τραβα στα 50 να σου ριξω; Ή είσαι τοσο σίγουρος κ για τα φυσιγγι σου κ για τη σκοπευτικη σου ικανότητα, ωστε να τον αφήσεις να απομακρυνθεί;
2) εχετε αναρωτηθεί τι ποσοστα επιτυχιας θα ειχατε, αν ριχνατε στο κυνηγι, με φυσιγγι που βγαζει 90% στα 36 μετρα με 3 αστρα τσοκ; εγω εχω καθισει κ εχω σκεφτεί τουλάχιστον 20 περιπτώσεις της τελευταίας 5ετιας που θα είχα γυρίσει με άδειο σακίδιο
3) Το καρτέρι του λαγου κ του υδροβιου θηράματος, οταν κυνηγά σε μερη που γνωρίζει, ξέρει σε τι απόσταση θα περάσει το θηραμα, αρα ξέρει κ τι τσοκ θα βάλει, αλλα κ τι φυσιγγι θα χρησιμοποιήσει για οριακες τουφεκιές.
4) διαβάζω για την ικανότητα των υδροβιων να κρατανε σκαγια, εξαιτίας των πουπουλων κλπ....έχετε γδαρει λαγο 4-5 κιλα, που χτυπήθηκε απο τελη Νοεμβρίου μεχρι 10 Γενάρη;... Περναμε 3 φορες στη λιμα το μαχαίρι κάθε φορά μεχρι να τον γδαρουμε... Αρα ενα φυσιγγι που κατέβαλλε ενα τέτοιο λαγο στα 40-50 μετρα, δε βλέπω το λόγο να υστερεί σε διάτρηση κ στο παπι.
5) τι στο καλό εχετε πάθει ολοι ρε παιδια κ κυνηγάτε την περίπτωση της περίπτωσης;...
[/QUOTE]
Ανδρέα όπως τα λες είναι.. Εγω προσωπικά δεν ψάχνω 90% στα 35 μέτρα. Ψάχνω όμως: α) με το mod*** 70% στα 35 μετρα. Και β) με το LF*½ 50% συγκέντρωση στα 45-50 μέτρα. Σε αυτά τα ποσοστά έχω καταλήξει καθώς μου δίνουν τον ελάχιστο απαιτούμενο αριθμό των 130 σκαγιων στον κύκλο για "σίγουρη" καταβολή της φασσας αλλά μπορώ να σηκώσω και πιο κοντά όπλο άνετα. Να πω την αλήθεια μου με αυτά τα ποσοστά παίρνω θηράματα και λιιιγο πιο μακριά αλλά εδώ μιλάμε για την βεβαιότητα ότι αν σου φύγει το θηραμα από τα 25-50 μέτρα να ξέρεις ότι έχεις αστοχησει εσύ και ότι δεν σε πούλησε το φυσιγγιο. Έτσι έχω καταλήξει σε 3-4 φυσιγγια που μου δίνουν στο όπλο μου αυτά τα ποσοστά και μου ταιριάζουν σκοπευτικα και από πλευράς σκοτωματων/καιρικών συνθηκών και πάμε για κυνήγι με ψυχολογία.
 
Παιδιά , δεν λέμε αυτό
Άλλο πραγμα λέμε.

Σφιχτή τουφέκια θέλεις όταν στηνεσαι σε ανοιχτό τερέν. Ένας που κυνηγάει μπεκάτσα με έναν που κυνηγάει φάσσα σε κάμπο έχει τις ίδιες απαιτήσεις από το όπλο του;
Που κολλάει ο λαγός στα 20 Μ;
Για 4 κιλά λαγούς και σε ανοιχτα ,επιτρέψτε μου να ξέρω καλά μιας και κυνηγάω στην Πίνδο.

Φιλικα
 
Παιδιά , δεν λέμε αυτό
Άλλο πραγμα λέμε.

Σφιχτή τουφέκια θέλεις όταν στηνεσαι σε ανοιχτό τερέν. Ένας που κυνηγάει μπεκάτσα με έναν που κυνηγάει φάσσα σε κάμπο έχει τις ίδιες απαιτήσεις από το όπλο του;
Που κολλάει ο λαγός στα 20 Μ;
Για 4 κιλά λαγούς και σε ανοιχτα ,επιτρέψτε μου να ξέρω καλά μιας και κυνηγάω στην Πίνδο.

Φιλικα
αυτο λεω και εγω....εφοσον κυνηγας στην Πινδο (λατρευω τα μερη αυτα, οταν βλεπω βιντεακια απο εκει) αρα γνωριζεις τα καρτερια και αναλογα προσαρμοζεις τα φυσιγγια που θα βαλεις....ενα σεμι ροτβαιλ 40 γρ νο 3 ή 2 θα σε καλυψει μεχρι και 55 μετρα ....το ιδιο και ενα ρεμιγκτον 42 γρ ...οταν θα πιασω καρτερι που θα βγει το θηρμαμα απο 15-50 μετρα εχω τα nsi (νο 5 εως και 3)και δεν με εχουν πουλησει ποτε...αν πιασω ενα δρομο στα ελατα εκει θα βαλω 3αρι πρωτο και 2αρια μετα...ολα αυτα βεβαια ειναι λογια που ικανοποιουν τους κυνηγους...διοτι αν διαθετεις εμπειρια, το καρτερι που κρατας το προσαρμοζεις αναλογα την ωρα της διωξης ...δηλαδη το καρτερι πρεπει να εχει και γνωσεις κυνηγιου, και αναλογα με το που ακουγεται η διωξη να μετακινειται ελαφρως, χωρις ουσιαστικα να εγκαταλειπει το σημειο του...
 
Η καλύτερη λύση για έναν ιδιογομωτή είναι να πάρει κάτι τέτοιο
https://www.shootingsoftware.com/pressure.htm
Αν ασχοληθώ ποτέ με ιδιογόμωση θα το αγοράσω.
Το έχει δοκιμάσει κανένας απο εδώ; Είναι αξιόπιστο στις μετρήσεις του και στο σετάρισμα του ή δείχνει ότι να΄ναι;

Πιστεύω ότι οι ταχύτητες και οι πιέσεις είναι οι πιο δύσκολες τιμές για να μετρήσεις στην ιδιογόμωση αλλά παράλληλα είναι και από τα πιο σημαντικά ειδικά οι πιέσεις που τίθεται και θέμα ασφάλειας. Τα υπόλοιπα είναι εύκολα να τα μετρήσεις και να τα βελτιώσεις.

Για να καταλάβεις αν ένα φυσίγγι βγάζει υπερβολικά μεγάλες πιέσεις ή όχι ίσως το καταλαβαίνεις εύκολα αλλά πόσες ακριβώς πιέσεις βγάζει? Και τι γίνεται αν σε ενδιαφέρουν ακόμη και οι μικρές πιέσεις πόσο είναι; Εγώ πχ που κυνηγάω με πλαγιόκαννο μέχρι τα 650 bar πως μπορώ να ξέρω αν τα φυσίγγια που φτιάχνω είναι 600 ή 700 bar.
 
Το έχει δοκιμάσει κανένας απο εδώ; Είναι αξιόπιστο στις μετρήσεις του και στο σετάρισμα του ή δείχνει ότι να΄ναι;

Πιστεύω ότι οι ταχύτητες και οι πιέσεις είναι οι πιο δύσκολες τιμές για να μετρήσεις στην ιδιογόμωση αλλά παράλληλα είναι και από τα πιο σημαντικά ειδικά οι πιέσεις που τίθεται και θέμα ασφάλειας. Τα υπόλοιπα είναι εύκολα να τα μετρήσεις και να τα βελτιώσεις.

Για να καταλάβεις αν ένα φυσίγγι βγάζει υπερβολικά μεγάλες πιέσεις ή όχι ίσως το καταλαβαίνεις εύκολα αλλά πόσες ακριβώς πιέσεις βγάζει? Και τι γίνεται αν σε ενδιαφέρουν ακόμη και οι μικρές πιέσεις πόσο είναι;
Δεν είναι κανονάκι δοκιμών με piezo Kistler αλλά είναι το καλύτερο και πιο φθηνό για ερασιτέχνες.
Το βάζεις στην κάνη κάνεις ένα calibration με φυσίγγι γνωστών πιέσεων και μετράς.
Ο Λευτέρης @elvas έχει ένα και 1 τουλάχιστον βιοτέχνης που γεμίζει φυσίγγια.
Δεν ξέρω για άλλους.
Εγώ πχ που κυνηγάω με πλαγιόκαννο μέχρι τα 650 bar πως μπορώ να ξέρω αν τα φυσίγγια που φτιάχνω είναι 600 ή 700 bar.
Από το να μην ξέρεις τίποτα καλύτερα να ξέρεις κάτι.
Τα πάντα εξαρτώνται από το calibration.
Στα δείχνει τα 50bar.
 
Δεν είναι κανονάκι δοκιμών με piezo Kistler αλλά είναι το καλύτερο και πιο φθηνό για ερασιτέχνες.
Το βάζεις στην κάνη κάνεις ένα calibration με φυσίγγι γνωστών πιέσεων και μετράς.
Ο Λευτέρης @elvas έχει ένα και 1 τουλάχιστον βιοτέχνης που γεμίζει φυσίγγια.
Δεν ξέρω για άλλους.

Από το να μην ξέρεις τίποτα καλύτερα να ξέρεις κάτι.
Τα πάντα εξαρτώνται από το calibration.
Στα δείχνει τα 50bar.
Φοβάμαι μήπως δεν είναι αρκετά ακριβείας και πάνε τα 800 ευρώ + τελωνείο συν μεταφορικά δηλαδή σύνολο κοντα στα 1000 ευρώ στο ντούκου. Αν κάποια στιγμή είμαι οικονομικά πιο άνετος θα το αγοράσω.
 
Δεν είναι κανονάκι δοκιμών με piezo Kistler αλλά είναι το καλύτερο και πιο φθηνό για ερασιτέχνες.
Το βάζεις στην κάνη κάνεις ένα calibration με φυσίγγι γνωστών πιέσεων και μετράς.
Ο Λευτέρης @elvas έχει ένα και 1 τουλάχιστον βιοτέχνης που γεμίζει φυσίγγια.
Δεν ξέρω για άλλους.

Από το να μην ξέρεις τίποτα καλύτερα να ξέρεις κάτι.
Τα πάντα εξαρτώνται από το calibration.
Στα δείχνει τα 50bar.
Βασίλη, σε τι τιμή βγαίνει;
 
αυτο λεω και εγω....εφοσον κυνηγας στην Πινδο (λατρευω τα μερη αυτα, οταν βλεπω βιντεακια απο εκει) αρα γνωριζεις τα καρτερια και αναλογα προσαρμοζεις τα φυσιγγια που θα βαλεις....ενα σεμι ροτβαιλ 40 γρ νο 3 ή 2 θα σε καλυψει μεχρι και 55 μετρα ....το ιδιο και ενα ρεμιγκτον 42 γρ ...οταν θα πιασω καρτερι που θα βγει το θηρμαμα απο 15-50 μετρα εχω τα nsi (νο 5 εως και 3)και δεν με εχουν πουλησει ποτε...αν πιασω ενα δρομο στα ελατα εκει θα βαλω 3αρι πρωτο και 2αρια μετα...ολα αυτα βεβαια ειναι λογια που ικανοποιουν τους κυνηγους...διοτι αν διαθετεις εμπειρια, το καρτερι που κρατας το προσαρμοζεις αναλογα την ωρα της διωξης ...δηλαδη το καρτερι πρεπει να εχει και γνωσεις κυνηγιου, και αναλογα με το που ακουγεται η διωξη να μετακινειται ελαφρως, χωρις ουσιαστικα να εγκαταλειπει το σημειο του...

Ανδρεα , 40 γραμμαρια σκαγια Ν3= 192 σκαγια
ΚΑΙ 40 γραμμαρια Ν2 =168.....
Τα 50 μετρα τα θεωρω πολλα για 40 γραμμαρια και ειδικοτερα τα 55 μετρα!!
Τι ποσοστο συγκεντρωσης θα εχουν αυτα τα φυσιγγια...και σε αυτα τα μετρα.... ωστε να εχουν το
απαιτουμενο πληθος σκαγιων και να κρατησουν τον λαγο ??

Εκτος και αν μιλαμε για ''τυχερες'' τουφεκιες....
Αυτα τα μετρα... ( παντα κατα την γνωμη μου ) θελουν 48-50 γραμμαρια σε καλυκα 12/76!!!
Συζητηση κανουμε φιλε ....Δεν τα γνωριζω τα εμπορικα ...και εαν υπαρχουν τετοια φυσιγγια εμποριου
που μπορουν να κρατησουν λαγο σε αυτα τα μετρα....βγαζοντας εξω ομως τον παραγοντα τυχη !!!

ΥΓ. Τα 50 πραγματικα μετρα....τα γνωριζω πολυ καλα.....μεσα απο τις δοκιμες μου...
Τον στοχο 125Χ85 τον βλεπεις σε μεγεθος σχολικου τετραδιου !!!

εικόνα_Viber_2020-12-22_19-13-48.jpg

Αυτα ΔΕΝ ειναι 50 μετρα....Ειναι 45 πραγματικα μετρα.
 
Ανδρεα , 40 γραμμαρια σκαγια Ν3= 192 σκαγια
ΚΑΙ 40 γραμμαρια Ν2 =168.....
Τα 50 μετρα τα θεωρω πολλα για 40 γραμμαρια και ειδικοτερα τα 55 μετρα!!
Τι ποσοστο συγκεντρωσης θα εχουν αυτα τα φυσιγγια...και σε αυτα τα μετρα.... ωστε να εχουν το
απαιτουμενο πληθος σκαγιων και να κρατησουν τον λαγο ??

Εκτος και αν μιλαμε για ''τυχερες'' τουφεκιες....
Αυτα τα μετρα... ( παντα κατα την γνωμη μου ) θελουν 48-50 γραμμαρια σε καλυκα 12/76!!!
Συζητηση κανουμε φιλε ....Δεν τα γνωριζω τα εμπορικα ...και εαν υπαρχουν τετοια φυσιγγια εμποριου
που μπορουν να κρατησουν λαγο σε αυτα τα μετρα....βγαζοντας εξω ομως τον παραγοντα τυχη !!!

ΥΓ. Τα 50 πραγματικα μετρα....τα γνωριζω πολυ καλα.....μεσα απο τις δοκιμες μου...
Τον στοχο 125Χ85 τον βλεπεις σε μεγεθος σχολικου τετραδιου !!!

View attachment 53016

Αυτα ΔΕΝ ειναι 50 μετρα....Ειναι 45 πραγματικα μετρα.
Νικο με το 3 αρι και 2αρι σκαι δεν χρειαζεται ο λαγος 10 σκαγια για να πεσει και με 2-3 εχει πεσει ! Εχω παρει πολλους με 2-3 σκαγια 3 αρια
 
Πάντα οι συζητήσεις περιστρέφονται γύρω από την μακρινή τουφεκιά η οποία ουσιαστικά γίνεται μόνο στο παπί, στις χήνες και άντε και στην φάσσα.

1659989599656.png

Εγώ δεν μπορώ να βάλω πάντα το κέντρο της τουφεκιάς στο κέντρο του πίνακα 1Χ1 στα 36μ όταν τουφεκίσω με μη στηριγμένο όπλο .
Πόσο μάλλον στα 50μ !!! και σε κίνηση.

Το πιο απαιτητικό θήραμα σε συγκέντρωση είναι το πιο μικρό.
Φανταστείτε τι συγκέντρωση χρειάζεται για να βάζετε πάντα 3 σκάγια στα 36.5μ σε ένα κέρμα του ευρώ.
Το πιο μικρό θήραμα είναι η τσίχλα.
Για κάθε 10% αύξηση στην συγκέντρωση στα 36,5μ θα βαράτε 1 τσίχλα παραπάνω στις 10, μόνο εάν το κέντρο της τουφεκιάς όταν φτάνει στο θήραμα βρίσκεται μέσα σε ένα κύκλο ακτίνας 32 εκατοστών γύρω από το πουλί.
Αν ο κύκλος μεγαλώσει η διαφορά γίνεται μικρότερη.
Αν ο κύκλος μικρύνει να πάτε σκοπευτήριο να γίνετε πρωταθλητές.
Το 1 πουλί στα 10 είναι το μεγαλύτερο όφελος, στο πιο απαιτητικό θήραμα από άποψη συγκέντρωσης, στα 36,5μ με ένα φυσίγγι #8 32γρ.
Μιλάμε για 3 πλήγματα στο πουλί.
Αν τα σκάγια αυξηθούν η διαφορά θα μικρύνει. Προφανώς και το αντίθετο.
Αν το μέγεθος του θηράματος αυξηθεί η διαφορά θα μικρύνει.

tsixla.jpg
Πείτε μου ότι θήραμα, ότι φυσίγγι και ότι απόσταση θέλετε ... θα δείτε ότι η διαφορά του 1 θηράματος στα 10 σε κάθε 10% αύξησης της συγκέντρωσης θα μειωθεί.
Σε κάποιες περιπτώσεις η υπερσυγκέντρωση δίνει λιγότερα θηράματα, εκτός αν είσαι πάντα καράκεντρο.

To 10% εξανεμίζεται σε απόσταση 4 μόλις μέτρων διότι η τουφεκιές έχουν αυτή την μορφή
1659993336465.png

Τα 36,5μ και ο κύκλος 76 εκατοστών δεν βγήκαν στην τύχη.
Έχουν να κάνουν με τις ικανότητες του ανθρώπου να ελέγξει το όπλο του σε μια τουφεκιά εν κινήσει.
Αυτό πιστεύω.


Μερικούς τους έχω μπερδέψει γιατί ενώ γράφω τα παραπάνω, ψάχνω την πολύ σφιχτή τουφεκιά.

Οι λόγοι είναι 2
1. Να κάνω τον ξάδερφο να χορέψει καρσιλαμά όταν στήσουμε τενεκέδες αχαχαχ
2. Επειδή πολλά παπιά (έτσι όπως τα κυνηγάω και κάποιες ώρες) με κοροϊδεύουν θέλω 10 φυσίγγια στην αρμάθα για πραγματικά μακρινές τουφεκιές.

Αυτό είναι όλο ...

Το σοβαρό πoστ της ημέρας :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top