Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Όταν περνανε απο πανω σου πρασινα και δεν μπορεις να ξεχωρισεις τα αρσενικά με τα θηλυκά τα βλέπεις ολα γρι ποσα μετρα πανω απο τα 36 τα υπολογιζεις οτι ειναι ?τι λες πευτουν απο εκει .τι λενε τα ποσοστα κα οι κατανομες ειπαρχει σωτηρία?
 
Πάντα οι συζητήσεις περιστρέφονται γύρω από την μακρινή τουφεκιά η οποία ουσιαστικά γίνεται μόνο στο παπί, στις χήνες και άντε και στην φάσσα.

View attachment 53019

Εγώ δεν μπορώ να βάλω πάντα το κέντρο της τουφεκιάς στο κέντρο του πίνακα 1Χ1 στα 36μ όταν τουφεκίσω με μη στηριγμένο όπλο .
Πόσο μάλλον στα 50μ !!! και σε κίνηση.

Το πιο απαιτητικό θήραμα σε συγκέντρωση είναι το πιο μικρό.
Φανταστείτε τι συγκέντρωση χρειάζεται για να βάζετε πάντα 3 σκάγια στα 36.5μ σε ένα κέρμα του ευρώ.
Το πιο μικρό θήραμα είναι η τσίχλα.
Για κάθε 10% αύξηση στην συγκέντρωση στα 36,5μ θα βαράτε 1 τσίχλα παραπάνω στις 10, μόνο εάν το κέντρο της τουφεκιάς όταν φτάνει στο θήραμα βρίσκεται μέσα σε ένα κύκλο ακτίνας 32 εκατοστών γύρω από το πουλί.
Αν ο κύκλος μεγαλώσει η διαφορά γίνεται μικρότερη.
Αν ο κύκλος μικρύνει να πάτε σκοπευτήριο να γίνετε πρωταθλητές.
Το 1 πουλί στα 10 είναι το μεγαλύτερο όφελος, στο πιο απαιτητικό θήραμα από άποψη συγκέντρωσης, στα 36,5μ με ένα φυσίγγι #8 32γρ.
Μιλάμε για 3 πλήγματα στο πουλί.
Αν τα σκάγια αυξηθούν η διαφορά θα μικρύνει. Προφανώς και το αντίθετο.
Αν το μέγεθος του θηράματος αυξηθεί η διαφορά θα μικρύνει.

View attachment 53020
Πείτε μου ότι θήραμα, ότι φυσίγγι και ότι απόσταση θέλετε ... θα δείτε ότι η διαφορά του 1 θηράματος στα 10 σε κάθε 10% αύξησης της συγκέντρωσης θα μειωθεί.
Σε κάποιες περιπτώσεις η υπερσυγκέντρωση δίνει λιγότερα θηράματα, εκτός αν είσαι πάντα καράκεντρο.

To 10% εξανεμίζεται σε απόσταση 4 μόλις μέτρων διότι η τουφεκιές έχουν αυτή την μορφή
View attachment 53023

Τα 36,5μ και ο κύκλος 76 εκατοστών δεν βγήκαν στην τύχη.
Έχουν να κάνουν με τις ικανότητες του ανθρώπου να ελέγξει το όπλο του σε μια τουφεκιά εν κινήσει.
Αυτό πιστεύω.


Μερικούς τους έχω μπερδέψει γιατί ενώ γράφω τα παραπάνω, ψάχνω την πολύ σφιχτή τουφεκιά.

Οι λόγοι είναι 2
1. Να κάνω τον ξάδερφο να χορέψει καρσιλαμά όταν στήσουμε τενεκέδες αχαχαχ
2. Επειδή πολλά παπιά (έτσι όπως τα κυνηγάω και κάποιες ώρες) με κοροϊδεύουν θέλω 10 φυσίγγια στην αρμάθα για πραγματικά μακρινές τουφεκιές.

Αυτό είναι όλο ...

Το σοβαρό πoστ της ημέρας :)
Αν στην τσίχλα βαλω 40η 50γρ πες μου εσυ το νο σκαγιών στα ποσα μετρα λενε οι γραφές πως θα την κρατήσω?
 
Φοβάμαι μήπως δεν είναι αρκετά ακριβείας και πάνε τα 800 ευρώ + τελωνείο συν μεταφορικά δηλαδή σύνολο κοντα στα 1000 ευρώ στο ντούκου. Αν κάποια στιγμή είμαι οικονομικά πιο άνετος θα το αγοράσω.
Αν συμφωνήσει μιά παρέα 10-15 ιδιογομωτών το κόστος του εξοπλισμού επιμερίζεται σε λογικά, σχετικά, πλαίσια.
Αν έβγαζε ο κατασκευαστής του και το πρόγραμμα να δουλεύει σε κινητά δεν θα χρειαζόταν να κουβαλάς υπολογιστή στο σκοπευτήριο.
 
Αν συμφωνήσει μιά παρέα 10-15 ιδιογομωτών το κόστος του εξοπλισμού επιμερίζεται σε λογικά, σχετικά, πλαίσια.
Αν έβγαζε ο κατασκευαστής του και το πρόγραμμα να δουλεύει σε κινητά δεν θα χρειαζόταν να κουβαλάς υπολογιστή στο σκοπευτήριο.

Kαλημερα Λευτερη !!! Να σε ρωτησω....υπαρχει δυνατοτητα μεταφρασης στα Ελληνικα του
προγραμματος ??
Δλδ...οτι γραφει στα Αγγλικα να το γραφει και στα Ελληνικα.!!
 
Πάντα οι συζητήσεις περιστρέφονται γύρω από την μακρινή τουφεκιά η οποία ουσιαστικά γίνεται μόνο στο παπί, στις χήνες και άντε και στην φάσσα.

View attachment 53019

Εγώ δεν μπορώ να βάλω πάντα το κέντρο της τουφεκιάς στο κέντρο του πίνακα 1Χ1 στα 36μ όταν τουφεκίσω με μη στηριγμένο όπλο .
Πόσο μάλλον στα 50μ !!! και σε κίνηση.

Το πιο απαιτητικό θήραμα σε συγκέντρωση είναι το πιο μικρό.
Φανταστείτε τι συγκέντρωση χρειάζεται για να βάζετε πάντα 3 σκάγια στα 36.5μ σε ένα κέρμα του ευρώ.
Το πιο μικρό θήραμα είναι η τσίχλα.
Για κάθε 10% αύξηση στην συγκέντρωση στα 36,5μ θα βαράτε 1 τσίχλα παραπάνω στις 10, μόνο εάν το κέντρο της τουφεκιάς όταν φτάνει στο θήραμα βρίσκεται μέσα σε ένα κύκλο ακτίνας 32 εκατοστών γύρω από το πουλί.
Αν ο κύκλος μεγαλώσει η διαφορά γίνεται μικρότερη.
Αν ο κύκλος μικρύνει να πάτε σκοπευτήριο να γίνετε πρωταθλητές.
Το 1 πουλί στα 10 είναι το μεγαλύτερο όφελος, στο πιο απαιτητικό θήραμα από άποψη συγκέντρωσης, στα 36,5μ με ένα φυσίγγι #8 32γρ.
Μιλάμε για 3 πλήγματα στο πουλί.
Αν τα σκάγια αυξηθούν η διαφορά θα μικρύνει. Προφανώς και το αντίθετο.
Αν το μέγεθος του θηράματος αυξηθεί η διαφορά θα μικρύνει.

View attachment 53020
Πείτε μου ότι θήραμα, ότι φυσίγγι και ότι απόσταση θέλετε ... θα δείτε ότι η διαφορά του 1 θηράματος στα 10 σε κάθε 10% αύξησης της συγκέντρωσης θα μειωθεί.
Σε κάποιες περιπτώσεις η υπερσυγκέντρωση δίνει λιγότερα θηράματα, εκτός αν είσαι πάντα καράκεντρο.

To 10% εξανεμίζεται σε απόσταση 4 μόλις μέτρων διότι η τουφεκιές έχουν αυτή την μορφή
View attachment 53023

Τα 36,5μ και ο κύκλος 76 εκατοστών δεν βγήκαν στην τύχη.
Έχουν να κάνουν με τις ικανότητες του ανθρώπου να ελέγξει το όπλο του σε μια τουφεκιά εν κινήσει.
Αυτό πιστεύω.


Μερικούς τους έχω μπερδέψει γιατί ενώ γράφω τα παραπάνω, ψάχνω την πολύ σφιχτή τουφεκιά.

Οι λόγοι είναι 2
1. Να κάνω τον ξάδερφο να χορέψει καρσιλαμά όταν στήσουμε τενεκέδες αχαχαχ
2. Επειδή πολλά παπιά (έτσι όπως τα κυνηγάω και κάποιες ώρες) με κοροϊδεύουν θέλω 10 φυσίγγια στην αρμάθα για πραγματικά μακρινές τουφεκιές.

Αυτό είναι όλο ...

Το σοβαρό πoστ της ημέρας :)

Καλημερα φιλε !!!
Το ξερεις οτι σεβομαι οτι γραφεις....και ολους τους πινακες που ανεβαζεις.....Αλλα με το δικο μου το
μυαλο....δεν τα ''καταλαβαινω''....
Το δικο μου το μυαλο λεει.....οτι η συγκεντρωτικη τουφεκια εχει περισσοτερες πιθανοτητες να κρατησει
το θηραμα....ειδικοτερα στα 50 + μετρα.
Και σε ρωταω....ποια απο τις δυο τουφεκιες εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες στα 50+ μετρα ???
Μην κοιτας Νο σκαγιων......πληθος σκαγιων κοιτα... και απαντησε μου εαν θελεις!!!

εικόνα_Viber_2021-02-06_12-36-13.jpg

εικόνα_Viber_2021-02-06_12-36-23.jpg

εικόνα_Viber_2021-02-06_12-40-55.jpg
εικόνα_Viber_2021-02-06_12-41-33.jpg

Ακομα και αν δεν εισαι καρακεντρο....ποια απο τις δυο εχει περισσοτερες πιθανοτητες ???
 
Καλημέρα Νίκο,
Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει το πρόγραμμα στα Ελληνικά. Δεν νομίζω, όμως, ότι αυτός είναι ανασταλτικός παράγοντας καθότι η ορολογία είναι τυποποιημένη και διεθνής. Ακόμη και να μη γνωρίζει κάποιος Αγγλικά μπορεί να το δουλέψει με ελάχιστη "προπόνηση" και μάλιστα χωρίς το μηχάνημα, σαν demo, κατεβάζοντάς το από εδώ, στο τέλος της σελίδας:
https://www.shootingsoftware.com/pressure.htm
Βέβαια, αν βάλει ο Βασίλης (gvp9000) tο χεράκι του ίσως κάτι μπορεί να γίνει, όσον αφορά τη μετάφραση του προγράμματος. .my man.
 
Καλημέρα Νίκο,
Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει το πρόγραμμα στα Ελληνικά. Δεν νομίζω, όμως, ότι αυτός είναι ανασταλτικός παράγοντας καθότι η ορολογία είναι τυποποιημένη και διεθνής. Ακόμη και να μη γνωρίζει κάποιος Αγγλικά μπορεί να το δουλέψει με ελάχιστη "προπόνηση" και μάλιστα χωρίς το μηχάνημα, σαν demo, κατεβάζοντάς το από εδώ, στο τέλος της σελίδας:
https://www.shootingsoftware.com/pressure.htm
Βέβαια, αν βάλει ο Βασίλης (gvp9000) tο χεράκι του ίσως κάτι μπορεί να γίνει, όσον αφορά τη μετάφραση του προγράμματος. .my man.

Σε ευχαριστω Λευτερη !!! Δεν ξερω λεξη απο Αγγλικα....και εκει εχω ''κολλησει''....

Τι να πρωτο κανει ο φιλος ο Βασιλης....Του τα εχω κανει σαν πεπονια....με οσα τον ρωταω....Απορω πως
και δεν με εχει τουφεκισει ακομα !!! :D
 
Καλημερα φιλε !!!
Το ξερεις οτι σεβομαι οτι γραφεις....και ολους τους πινακες που ανεβαζεις.....Αλλα με το δικο μου το
μυαλο....δεν τα ''καταλαβαινω''....
Το δικο μου το μυαλο λεει.....οτι η συγκεντρωτικη τουφεκια εχει περισσοτερες πιθανοτητες να κρατησει
το θηραμα....ειδικοτερα στα 50 + μετρα.
Και σε ρωταω....ποια απο τις δυο τουφεκιες εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες στα 50+ μετρα ???
Μην κοιτας Νο σκαγιων......πληθος σκαγιων κοιτα... και απαντησε μου εαν θελεις!!!

View attachment 53030

View attachment 53031

View attachment 53032
View attachment 53033

Ακομα και αν δεν εισαι καρακεντρο....ποια απο τις δυο εχει περισσοτερες πιθανοτητες ???
Δεν απαντώ είναι παγίς‼️κ αυτό διότι η πρώτη ΑΝ το βάλω το παπί στον κύκλο των 75‼️λόγω αριθμού σκαγιων‼️ αλλά κ η δεύτερη λόγω μεγαλύτερης κινητικής ενέργειας,σοκ τραυματικόκλπ έστω κ με 2 δυάρια ‼️
 
Δεν απαντώ είναι παγίς‼️κ αυτό διότι η πρώτη ΑΝ το βάλω το παπί στον κύκλο των 75‼️λόγω αριθμού σκαγιων‼️ αλλά κ η δεύτερη λόγω μεγαλύτερης κινητικής ενέργειας,σοκ τραυματικόκλπ έστω κ με 2 δυάρια ‼️

''Διπλωματικη'' απαντηση εδωσες....αν και εχεις δικιο.....Αλλα εγω ομως ρωτησα για πληθος σκαγιων...και
οχι για νουμερο σκαγιων...!!! ;)
 
Ανδρεα , 40 γραμμαρια σκαγια Ν3= 192 σκαγια
ΚΑΙ 40 γραμμαρια Ν2 =168.....
Τα 50 μετρα τα θεωρω πολλα για 40 γραμμαρια και ειδικοτερα τα 55 μετρα!!
Τι ποσοστο συγκεντρωσης θα εχουν αυτα τα φυσιγγια...και σε αυτα τα μετρα.... ωστε να εχουν το
απαιτουμενο πληθος σκαγιων και να κρατησουν τον λαγο ??

Εκτος και αν μιλαμε για ''τυχερες'' τουφεκιες....
Αυτα τα μετρα... ( παντα κατα την γνωμη μου ) θελουν 48-50 γραμμαρια σε καλυκα 12/76!!!
Συζητηση κανουμε φιλε ....Δεν τα γνωριζω τα εμπορικα ...και εαν υπαρχουν τετοια φυσιγγια εμποριου
που μπορουν να κρατησουν λαγο σε αυτα τα μετρα....βγαζοντας εξω ομως τον παραγοντα τυχη !!!

ΥΓ. Τα 50 πραγματικα μετρα....τα γνωριζω πολυ καλα.....μεσα απο τις δοκιμες μου...
Τον στοχο 125Χ85 τον βλεπεις σε μεγεθος σχολικου τετραδιου !!!

View attachment 53016

Αυτα ΔΕΝ ειναι 50 μετρα....Ειναι 45 πραγματικα μετρα.
Τεράστιος ο στόχος αυτος θειο Νικο... Αν ζουμαρω τη φωτογραφία δεν τον χάνω με τίποτα
 
''Διπλωματικη'' απαντηση εδωσες....αν και εχεις δικιο.....Αλλα εγω ομως ρωτησα για πληθος σκαγιων...και
οχι για νουμερο σκαγιων...!!! ;)
Νίκο, πολύ απλά, έχεις εναν κύκλο 76 εκατοστών.
Βολή στα όσα μέτρα θες ... πχ 60μ.
Σκάγια στην γόμωση πες 150.

Η μια τουφεκιά βάζει και τα 150 σκάγια στον κύκλο και αυτό το κάνει σε κάθε τουφεκιά.
Η δεύτερη βάζει μόνο τα 50 σκάγια στον κύκλο.

Αν στην πρώτη τουφεκιά το θήραμα είναι εκτός κύκλου δεν θα πάρει ούτε ένα σκάγι.
Αν στην δεύτερη είναι πάλι εκτός κύκλου, υπάρχουν 100 σκάγια ικανά να το χτυπήσουν.
Άρα έχεις περισσότερες πιθανότητες.

Το έχουμε πει, αν είσαι κέντρο, σε πολύ μεγάλες αποστάσεις η πιο σφιχτή τουφεκιά έχει πάντα πλεονέκτημα.

Ποτέ δεν είσαι κέντρο όμως.
Άρα για κάθε άνθρωπο, για κάθε γόμωση, για κάθε απόσταση υπάρχει μια συγκεκριμένη συγκέντρωση η οποία είναι εκμεταλεύσιμη.
Αλλιώς, αν είμασταν όλοι κέντρο καράκεντρο, με μονόβολα θα ρίχναμε. :)

Καλημέρα σε όλους.
 
Το βρήκα το ποστ που έψαχνα ...
Για τον @Κώστας Καποδίστριας και για όλους.
#1 βολή στα 60μ από τον @aris_kalamata.

https://www.hunterslife.gr/forums/t...ές-ιδιογόμωσης-Αρχείο.34/page-918#post-682220

https://www.hunterslife.gr/forums/t...ές-ιδιογόμωσης-Αρχείο.34/page-918#post-682227

Έτσι χτυπιούνται τα παπιά σε πολύ μακρινές αποστάσεις.
Δείτε τα ποσοστά για να πάρει το πρασινοκέφαλο 1,2,3 σκάγια και το νούμερο σκαγιού με μόλις 61 σκάγια στον κύκλο.
Χρειάζεται χέρι επίσης.
 
Ανδρεα , 40 γραμμαρια σκαγια Ν3= 192 σκαγια
ΚΑΙ 40 γραμμαρια Ν2 =168.....
Τα 50 μετρα τα θεωρω πολλα για 40 γραμμαρια και ειδικοτερα τα 55 μετρα!!
Τι ποσοστο συγκεντρωσης θα εχουν αυτα τα φυσιγγια...και σε αυτα τα μετρα.... ωστε να εχουν το
απαιτουμενο πληθος σκαγιων και να κρατησουν τον λαγο ??

Εκτος και αν μιλαμε για ''τυχερες'' τουφεκιες....
Αυτα τα μετρα... ( παντα κατα την γνωμη μου ) θελουν 48-50 γραμμαρια σε καλυκα 12/76!!!
Συζητηση κανουμε φιλε ....Δεν τα γνωριζω τα εμπορικα ...και εαν υπαρχουν τετοια φυσιγγια εμποριου
που μπορουν να κρατησουν λαγο σε αυτα τα μετρα....βγαζοντας εξω ομως τον παραγοντα τυχη !!!

ΥΓ. Τα 50 πραγματικα μετρα....τα γνωριζω πολυ καλα.....μεσα απο τις δοκιμες μου...
Τον στοχο 125Χ85 τον βλεπεις σε μεγεθος σχολικου τετραδιου !!!

View attachment 53016

Αυτα ΔΕΝ ειναι 50 μετρα....Ειναι 45 πραγματικα μετρα.
Καλημερα, αυτο που λες συνεχως κυρ Νικο για τα 50+ μετρα και γραμμαρια φυσιγγιων δεν ισχυει.

Σκεψου μονο ποσοι λαγαδες κυνηγουν με δικαννα και παλια δικαννα, δεν νομιζω να ριχνουν 40+ η 50 γρ φυσιγγια με τα συγκεκριμενα οπλα.

Δυο παλιους λαγαδες που ξερω και εχουν παρει αρκετους πολυ μακρινους λαγους τους πηραν ο ενας με το rottweil 36 no3 αυτα δουλευε βασικα ολα τα χρονια 1ο νο5 και 2ο νο3 και ο αλλος ριχνει μονο το lepre 38γρ νο3 νικελ.

Και το rem 35.5 την κανει ανετα τη δουλεια του με δικαννο σε οσα μετρα μπορει ο κυνηγος να σκοπευσει σωστα.

Τα 50 γρ τα θεωρω υπερβολικα, 3 σκαγια νο2 η νο3 αν παρουν τον λαγο χαιρετησε τον πλατανο...δεν υπαρχει λογος να παρει 10 η 15 σκαγια.

Με το rottweil 36 no3 και μπαικαλ πλαγιο που εχει ο θειος μου εχω δει απιστευτα μακρινη τουφεκια σε λαγο, δεν μιλαω μονο για 50 μετρα αλλα για 60+ και η τουφεκια ηταν απο πισω.
 
Καλημερα, αυτο που λες συνεχως κυρ Νικο για τα 50+ μετρα και γραμμαρια φυσιγγιων δεν ισχυει.

Σκεψου μονο ποσοι λαγαδες κυνηγουν με δικαννα και παλια δικαννα, δεν νομιζω να ριχνουν 40+ η 50 γρ φυσιγγια με τα συγκεκριμενα οπλα.

Δυο παλιους λαγαδες που ξερω και εχουν παρει αρκετους πολυ μακρινους λαγους τους πηραν ο ενας με το rottweil 36 no3 αυτα δουλευε βασικα ολα τα χρονια 1ο νο5 και 2ο νο3 και ο αλλος ριχνει μονο το lepre 38γρ νο3 νικελ.

Και το rem 35.5 την κανει ανετα τη δουλεια του με δικαννο σε οσα μετρα μπορει ο κυνηγος να σκοπευσει σωστα.

Τα 50 γρ τα θεωρω υπερβολικα, 3 σκαγια νο2 η νο3 αν παρουν τον λαγο χαιρετησε τον πλατανο...δεν υπαρχει λογος να παρει 10 η 15 σκαγια.

Με το rottweil 36 no3 και μπαικαλ πλαγιο που εχει ο θειος μου εχω δει απιστευτα μακρινη τουφεκια σε λαγο, δεν μιλαω μονο για 50 μετρα αλλα για 60+ και η τουφεκια ηταν απο πισω.

ΟΚ. Ο καθε ενας μας εχει τις αποψεις του....σεβαστες ολες για μενα...ασχετα εαν διαφωνω !!!

Οι τουφεκιες στα 60+ μετρα....ειναι με ΤΑΜΑ στην Παναγιά.....και κατα την γνωμη μου 100% τυχερες !!
Και αν μου πεις....οτι ο θειος σου ειχε επαναλαμβανονες επιτυχιες σε αυτα τα μετρα...δεν θα σε
πιστεψω...Σου ζητω συγνωμη....αλλα αυτο πιστευω !!!
Και να σε ρωτησω και κατι ακομα....τα 12/76 φυσιγγια των 48 και 50 γραμμαριων...για που προοριζονται...
για ποιο θηραμα ειναι ???
 
Τεράστιος ο στόχος αυτος θειο Νικο... Αν ζουμαρω τη φωτογραφία δεν τον χάνω με τίποτα

Ανδρεα....δεν ξερω....ισως ηλικιας ?? Αλλα και οταν ημουν νεοτερος....τον λαγο στα 50+ μετρα τον
εβλεπα...και τον βλεπω στο μεγεθος του αρουραιου....γι'αυτο και δεν σηκωνω οπλο σε αυτα τα μετρα...
Αντε λοιπον να πετυχεις αρουραιο σε αυτα τα μετρα...και να τρεχει...
Εδω και οπως πολυ σωστα ειπε ο Βασιλης...Πολλες φορες δεν βρισκουμε το κεντρο του ΣΤΑΘΕΡΟΥ
ΣΤΟΧΟΥ στα 36,5 μετρα....
Ποσο ποσοστο τυχης....εχουν λοιπον στα 50+ μετρα ??
Μιλαω για τον μεσο κυνηγο και σκοπευτη....ΟΚ....Εαν εισαι ''τουφεκος'' αλλαζει το πραγμα...
 
ΟΚ. Ο καθε ενας μας εχει τις αποψεις του....σεβαστες ολες για μενα...ασχετα εαν διαφωνω !!!

Οι τουφεκιες στα 60+ μετρα....ειναι με ΤΑΜΑ στην Παναγιά.....και κατα την γνωμη μου 100% τυχερες !!
Και αν μου πεις....οτι ο θειος σου ειχε επαναλαμβανονες επιτυχιες σε αυτα τα μετρα...δεν θα σε
πιστεψω...Σου ζητω συγνωμη....αλλα αυτο πιστευω !!!
Και να σε ρωτησω και κατι ακομα....τα 12/76 φυσιγγια των 48 και 50 γραμμαριων...για που προοριζονται...
για ποιο θηραμα ειναι ???
Το πιστευεις δεν το πιστευεις ειναι καθαρά προσωπικο σου θεμα και δεν ειναι για κανενα λογο τυχερες επειδη δεν ειχε 50γρ φυσιγγι.

Το ΤΑΜΑ στην Παναγια αστο για 15 του μηνα...μην ακυρωνεις καταστασεις και πραγματα που απλα δεν μπορεις εσυ να καταφερεις.

Τα φυσιγγια 50 γραμμαριων εχουν λογω υπαρξης απλα για εμενα δεν ειναι απαραιτητα, ενα rem 42gr ειναι αρκετο για υπερ μακρινες τουφεκιες
 
Στα 50 μέτρα τον έχεις τον λαγό παιδιά αρκεί να έχεις καλό φυσίγγι κάτω απο 4 νούμερο σκάγια και να ρίχνεις με φουλ τσόκ. Τουλάχιστον κάτω στην Κρήτη με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν εκεί έχω πάρει λαγούς σε αυτά τα μέτρα ίσως και λίγο παραπάνω και μάλιστα με φυσίγγι εμπορίου χωρίς buffer μιας και δεν γέμιζα τότε. Το δύσκολο όμως είναι να τον σκοπεύσεις σωστά ώστε να πάρει σκάγια. Αλλά στις 2-3 τουφεκιές σίγουρα θα του βάλεις 4-5 σκάγια και θα τον πάρεις. Στα 50 μέτρα τα καλά φυσίγγια ακόμη και του εμπορίου που φτιάχνονται ειδικά για λαγό την λαδοντενέκα την κάνουν σουρωτήρι. Από εκεί και πέρα είναι θέμα σκοπευτή και καιρικών συνθηκών. Στην Κρήτη για παράδειγμα δεν έχει υγρασία συνήθως οπότε θα έχει καλή απόδοση το φυσίγγι στο 90% των περιπτώσεων. Οπότε με καλό φυσίγγι με χοντρό νούμερο σκαγίων κάτω απο 4 (και όχι κάποια 5-6-7 που βάζουν μερικοι στον λαγό) και με φουλ τσοκ τον τουφεκάς σε αυτά τα μέτρα στην Κρήτη. Βέβαια συνήθως σου φαίνεται ότι είναι στα 50+ μέτρα ενώ στην πραγματικότητα ίσως είναι και λιγότερα οπότε και πάλι τον τουφεκάς.
 
Πάντα οι συζητήσεις περιστρέφονται γύρω από την μακρινή τουφεκιά η οποία ουσιαστικά γίνεται μόνο στο παπί, στις χήνες και άντε και στην φάσσα.

View attachment 53019

Εγώ δεν μπορώ να βάλω πάντα το κέντρο της τουφεκιάς στο κέντρο του πίνακα 1Χ1 στα 36μ όταν τουφεκίσω με μη στηριγμένο όπλο .
Πόσο μάλλον στα 50μ !!! και σε κίνηση.

Το πιο απαιτητικό θήραμα σε συγκέντρωση είναι το πιο μικρό.
Φανταστείτε τι συγκέντρωση χρειάζεται για να βάζετε πάντα 3 σκάγια στα 36.5μ σε ένα κέρμα του ευρώ.
Το πιο μικρό θήραμα είναι η τσίχλα.
Για κάθε 10% αύξηση στην συγκέντρωση στα 36,5μ θα βαράτε 1 τσίχλα παραπάνω στις 10, μόνο εάν το κέντρο της τουφεκιάς όταν φτάνει στο θήραμα βρίσκεται μέσα σε ένα κύκλο ακτίνας 32 εκατοστών γύρω από το πουλί.
Αν ο κύκλος μεγαλώσει η διαφορά γίνεται μικρότερη.
Αν ο κύκλος μικρύνει να πάτε σκοπευτήριο να γίνετε πρωταθλητές.
Το 1 πουλί στα 10 είναι το μεγαλύτερο όφελος, στο πιο απαιτητικό θήραμα από άποψη συγκέντρωσης, στα 36,5μ με ένα φυσίγγι #8 32γρ.
Μιλάμε για 3 πλήγματα στο πουλί.
Αν τα σκάγια αυξηθούν η διαφορά θα μικρύνει. Προφανώς και το αντίθετο.
Αν το μέγεθος του θηράματος αυξηθεί η διαφορά θα μικρύνει.

View attachment 53020
Πείτε μου ότι θήραμα, ότι φυσίγγι και ότι απόσταση θέλετε ... θα δείτε ότι η διαφορά του 1 θηράματος στα 10 σε κάθε 10% αύξησης της συγκέντρωσης θα μειωθεί.
Σε κάποιες περιπτώσεις η υπερσυγκέντρωση δίνει λιγότερα θηράματα, εκτός αν είσαι πάντα καράκεντρο.

To 10% εξανεμίζεται σε απόσταση 4 μόλις μέτρων διότι η τουφεκιές έχουν αυτή την μορφή
View attachment 53023

Τα 36,5μ και ο κύκλος 76 εκατοστών δεν βγήκαν στην τύχη.
Έχουν να κάνουν με τις ικανότητες του ανθρώπου να ελέγξει το όπλο του σε μια τουφεκιά εν κινήσει.
Αυτό πιστεύω.


Μερικούς τους έχω μπερδέψει γιατί ενώ γράφω τα παραπάνω, ψάχνω την πολύ σφιχτή τουφεκιά.

Οι λόγοι είναι 2
1. Να κάνω τον ξάδερφο να χορέψει καρσιλαμά όταν στήσουμε τενεκέδες αχαχαχ
2. Επειδή πολλά παπιά (έτσι όπως τα κυνηγάω και κάποιες ώρες) με κοροϊδεύουν θέλω 10 φυσίγγια στην αρμάθα για πραγματικά μακρινές τουφεκιές.

Αυτό είναι όλο ...

Το σοβαρό πoστ της ημέρας :)
Για να χορέψει καρσιλαμά ο ξάδελφος βάζουμε σιμιγδάλια στα σκάγια αντί αλεύρια κσί ρίχνουμε
2-3 σταγόνες νερό .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top