Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
καποιο πρωι στην παρνηθα παλιοτερα στο σκοπευτηριο ηταν ενα μποζε μπερετα που ειχε κονο εργοστασιου παραγγελια,την μιση κανη.σε πληροφορο οτι συγριθικε με 5 οπλα και δεν πιστευε κανεις αυτο που εβλεπε,κανενας δεν τον επιασε.οσο και περιεργο να ακουγεται,ετσι εγινε.
Στο τι❓στην συγκεντρωση-κατανομη-ισοκατανομη❓σε όλες τις αποστάσεις πρώτο❓
 
Έχω 4 είδη μομπιλ τσοκ με διαφορετικά συνολικά μήκη και ανάλογα μήκη παράλληλων τμημάτων. Το πιο μακρύ παράλληλο τμήμα που έχω, είναι περίπου 2εκ και βγάζει τις πιο σφιχτες τουφεκιες με το ίδιο φυσιγγι για σύγκριση. Τα τελευταία πάντως όπλα που διαχειρίζονται και ατσαλινα σκάγια σε κυνηγετικες γομωσεις, έχουν μακρυτερους κώνους και μακρύτερα τσοκ από τα παλιότερα μοντέλα.
Καλησπέρα επειδή αγόρασα μια κανη με τσοκακια mobile και αυλό 18, 3 η όποια έχει προίκα μόνο ένα τσοκ και θα αγοράσω τα τσοκ 5*4*2*1* δώσε μου εάν θέλεις,αφού έχεις ψάξει το θέμα mobile, ποια τσοκ να προτιμήσω έσω??? Εσω-εξω και ποιας εταιρείας?????? Δεν με ενδιαφέρουν τσοκ φρένου!!!!!!
 
Μπορει να μην θελει η να μην γουσταρει η να μην μπορει να γεμιζει κυρ Νικο

Δεν κανουν ολοι θδιογομωση

Μπορει παλι να γεμιζει αλλα να θελει να ψαξει και αυτη την παραμετρο
Και παλι γινεται

Καποιος παλι μπορει ουτε κωνο να κανει ουτε να γεμιζει

Με δοκιμες και με γνωση του δικου του οπλου θα βρει ενα φουσεκι αγοραστο που ταιριαζει στο οπλο του και τελος

Ο καθε ενας κανει οτι θελει με βαση τα δικα του θελω και αναγκες τις δικες του γνωσεις και εμπειριες και τα δικα του κυνηγια

Οχι μονο στα βλητικα
Παντου στο κυνηγι
Σε ολους τιυς τομεις

Καποιος πιστευει οτι εαν παντρεψει ποιντερ με ελληνικο ιχνηλατη θα παρει την φερμα του πρωτου και την ιχνηλασια του δευτερου
Πολλοι θα γελασουν
Πολλοι θα πουν δεν γινεται
Καποιοι θα επιβραβευσουν
Καποιος που του εκατσε αυτο θα πινει νερο στο ονομα του σκυλου
Καπιοι που δεν τους βγηκε θα πουν δεν γινεται
Καπιοι αλλοι θα πουν η το ενα η το αλλο και τα περνεις μια σαλατα

Πως να ακυρωσεις οποιον οτιδηποτε;

Ολα στην ζωη ειναι σχετικα με την εκάστοτε γνωση και τα εκαστοτε θελω

Αναλογα που θα δωσει εμφαση καποιος τοσο θα το εξελιξει και τοσο θα βλεπει πραγματα που δεν μπορει να δει καποιος αλλος ακομη

Στην ιδιογομωση πχ οταν ξεκινησες
Εβλεπες και διεκρινες πραματα που τωρα βλεπεις και διακρινεις;
Απο και κλειεται
Γιαυτο η εμπειρια δεν αγοραζεται!

Μετα απο χιλιαδες φουσεκια που εκλεισες ο Νικος που εισουν οταν εκλεισες το πρωτο σου φουσεκι δεν ειναι ο Νικος που εισαι σημερα

Καλε μου φιλε....κατ'αρχην δεν ακυρωνω κανεναν και τιποτα...
Απλα διαβαζω για κωνους...εχω αποριες και απαντησεις δεν παιρνω!!
Μονο λογια ''του αερα'' για μενα...
Με ''λογια'' σου κατεβαζω τα αστερια απο τον ουρανο...
Την μονη σωστη απαντηση που πηρα ηταν απο τον Μαστρο Γιαννη...''Απαντηση δεν θα παρεις''...αυτο μου
ειπε και εχει δικιο.
Και εγω απο την πλευρα μου αναρωτιεμαι....Ειναι δυνατον να πας να φτιαξεις κωνο και μην εχεις αρχειο
δοκιμων πριν και μετα ??
Μου φαινεται αδιανοητο κατι τετοιο !!
Οποτε με το δικο μου σκεπτικο.... για να μην ανεβαζουν δοκιμες....καποιο λακο εχει η φαβα...
Δεν εξηγειται αλλιως !
Αυτες ειναι δικες σκεψεις...και βεβαια δεν θα ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν συναδελφο αλλα
παραλληλα δεν μπορει κανεις χωρις αποδειξεις... να με πεισει για την χρησιμοτητα των κωνων !!!

Επισεις εγω ειμαι ανθρωπος που εχω αποδειξεις για οτι λεω...Πως να δεχτω μονο λογια ??
Ας λενε λοιπον λογια και ας πιπιλανε την ιδια καραμελα...Εγω ΕΑΝ δω αποδειξεις...συγνωμη αλλα ολα οσα
λενε τα θεωρω λογια καφενειου !!! :cool:
 
Καλε μου φιλε....κατ'αρχην δεν ακυρωνω κανεναν και τιποτα...
Απλα διαβαζω για κωνους...εχω αποριες και απαντησεις δεν παιρνω!!
Μονο λογια ''του αερα'' για μενα...
Με ''λογια'' σου κατεβαζω τα αστερια απο τον ουρανο...
Την μονη σωστη απαντηση που πηρα ηταν απο τον Μαστρο Γιαννη...''Απαντηση δεν θα παρεις''...αυτο μου
ειπε και εχει δικιο.
Και εγω απο την πλευρα μου αναρωτιεμαι....Ειναι δυνατον να πας να φτιαξεις κωνο και μην εχεις αρχειο
δοκιμων πριν και μετα ??
Μου φαινεται αδιανοητο κατι τετοιο !!
Οποτε με το δικο μου σκεπτικο.... για να μην ανεβαζουν δοκιμες....καποιο λακο εχει η φαβα...
Δεν εξηγειται αλλιως !
Αυτες ειναι δικες σκεψεις...και βεβαια δεν θα ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν συναδελφο αλλα
παραλληλα δεν μπορει κανεις χωρις αποδειξεις... να με πεισει για την χρησιμοτητα των κωνων !!!

Επισεις εγω ειμαι ανθρωπος που εχω αποδειξεις για οτι λεω...Πως να δεχτω μονο λογια ??
Ας λενε λοιπον λογια και ας πιπιλανε την ιδια καραμελα...Εγω ΕΑΝ δω αποδειξεις...συγνωμη αλλα ολα οσα
λενε τα θεωρω λογια καφενειου !!! :cool:
Μιλουσα γενικα κυρ Νικο

Σε καμια περιπτωση δεν εννοουσα οτι εσυ ακυρωσες κατι που ειπε καποιος

Εξαλου εχω αφησει αδιαβαστα ποστ πολλων μηνων

Απλα προσπαθησα να απαντησω στην απορια σου γιατι καποιοι να θελουν να φτιαξουν κωνο ενω μπορουν να επιτυχουν την βελτιωση μεσω ενος σωστου φυσιγγιου και ειδικοτερα μεσω της ιδιογομωσης

Θεωρω οτι η καννη ειναι οπως το ανθρωπινο σωμα
Καλυτερο αποτελεσμα θα δωσει οταν το φουσεκι ειναι κομμενο ραμμενο πανω της
Μπορει να φορεσει κανεις οτι ρουχο θελει και γουσταρει αλλα οταν αυτο ταιριαζει ατο σωμα σιγουρα δινει τα καλυτερα αποτελεσματα

Καποιοι προτιμουν να ραβουν κοστουμι
Καποιοι θελουν να χασουν κιλα για να τους μπει αυτο που εχουν

Εν παση περιπτωση

Προσωπικα ειμαι της αποψης οτι δεν πειραζω την καννη μου-ραβω πανω της κοστουμι η βρισκω το καλυτερο στα μετρα μου

Απο την αλλη Ο κοσμος που θελει να κανει κωνο στο οπλο του προσωπικα δεν με βρισκει αντιθετο

Αυτο που προσωπικα θα ηθελα (εδω τουλαχιστον γιατι στην ελλαδα δεν ξερω τι γινεται)
Ειναι να μπορω να δω καποια πιστοποιηση για την εμπειρια του τεχνιτη που θα την κανει, να εχω καποια εγγυηση για την επιτυχια της ´´εγχειρησησ´´ και η επεμβαση να σφραγιζεται επι του οπλου
Ωστε καποις αγοραστης στο μελλον να ειναι ενημερος οτι εχει γινει τετοια επέμβαση
 
Μιλουσα γενικα κυρ Νικο

Σε καμια περιπτωση δεν εννοουσα οτι εσυ ακυρωσες κατι που ειπε καποιος

Εξαλου εχω αφησει αδιαβαστα ποστ πολλων μηνων

Απλα προσπαθησα να απαντησω στην απορια σου γιατι καποιοι να θελουν να φτιαξουν κωνο ενω μπορουν να επιτυχουν την βελτιωση μεσω ενος σωστου φυσιγγιου και ειδικοτερα μεσω της ιδιογομωσης

Θεωρω οτι η καννη ειναι οπως το ανθρωπινο σωμα
Καλυτερο αποτελεσμα θα δωσει οταν το φουσεκι ειναι κομμενο ραμμενο πανω της
Μπορει να φορεσει κανεις οτι ρουχο θελει και γουσταρει αλλα οταν αυτο ταιριαζει ατο σωμα σιγουρα δινει τα καλυτερα αποτελεσματα

Καποιοι προτιμουν να ραβουν κοστουμι
Καποιοι θελουν να χασουν κιλα για να τους μπει αυτο που εχουν

Εν παση περιπτωση

Προσωπικα ειμαι της αποψης οτι δεν πειραζω την καννη μου-ραβω πανω της κοστουμι η βρισκω το καλυτερο στα μετρα μου

Απο την αλλη Ο κοσμος που θελει να κανει κωνο στο οπλο του προσωπικα δεν με βρισκει αντιθετο

Αυτο που προσωπικα θα ηθελα (εδω τουλαχιστον γιατι στην ελλαδα δεν ξερω τι γινεται)
Ειναι να μπορω να δω καποια πιστοποιηση για την εμπειρια του τεχνιτη που θα την κανει, να εχω καποια εγγυηση για την επιτυχια της ´´εγχειρησησ´´ και η επεμβαση να σφραγιζεται επι του οπλου
Ωστε καποις αγοραστης στο μελλον να ειναι ενημερος οτι εχει γινει τετοια επέμβαση

Δεν ξερω να σου απαντησω εαν δινουν εγγυηση η εαν εχουν πιστοποιηση..!!
Ρισκαρω...λεγοντας σου...τιποτα απο τα δυο δεν εχουν ...ουτε δινουν...
 
Η επιμήκυνση του κώνου τον κάνει λιγότερο αποτομο, με την προσδοκία να στρεσάρονται λιγότερο τα σκάγια. Το ερώτημα όμως είναι αν η παραμόρφωση προκαλείται από την αρχική επιτάχυνση, το setback, ή από τον κώνο. Σίγουρα και από τα δύο, αλλά σε τι ποσοστό ; Διότι αν η συμβολή του κωνου στην παραμόρφωση είναι μικρή σε σχέση με το setback ,τότε μάλλον είναι ασύμφορη η επιμήκυνση, με δεδομένο πως ρίχνει τις πιέσεις και κατά κανόνα επιδεινώνει την καύση της πυρίτιδας.
 
Σε ευχαριστω για την απαντηση Μαστορα μου..και φιλε μου καλέ !!!
Δεν θα ''παρω'' Γιαννη μου... εμενα με καλυπτουν τα φυσιγγια μου και ο μαμα κωνος που εχω !!!
Απλα ρωτησα...μηπως και λυθουν καποιες αποριες μου !!! :)
Εσύ που χτίζεις επάνω στο όπλο σου και εχεις και γνώσεις να το κάνεις δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω Νίκο.Εξαλου κυνηγάς σε συγκεκριμένο τόπο συγκεκριμένα θηράματα οποιοσδήποτε άλλος δεν έχει τις κατάλληλες γνώσεις και δεν χτίζει κατά παραγγελία στη κανη του ο κώνος θα τον βοηθήσει να έχει μια σωστότερη πιο μαζεμένη και πιο ομοιόμορφη ντουφέκια με ένα νορμάλ φυσίγγακια του εμπορίου από ότι πριν τον κάνει.Ειναι πολύ απλό και όσο φορτώνει γρ τόσο θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα.
 
Καλησπέρα επειδή αγόρασα μια κανη με τσοκακια mobile και αυλό 18, 3 η όποια έχει προίκα μόνο ένα τσοκ και θα αγοράσω τα τσοκ 5*4*2*1* δώσε μου εάν θέλεις,αφού έχεις ψάξει το θέμα mobile, ποια τσοκ να προτιμήσω έσω??? Εσω-εξω και ποιας εταιρείας?????? Δεν με ενδιαφέρουν τσοκ φρένου!!!!!!
Δεν ακούς!!!!!!
 
Καλησπέρα επειδή αγόρασα μια κανη με τσοκακια mobile και αυλό 18, 3 η όποια έχει προίκα μόνο ένα τσοκ και θα αγοράσω τα τσοκ 5*4*2*1* δώσε μου εάν θέλεις,αφού έχεις ψάξει το θέμα mobile, ποια τσοκ να προτιμήσω έσω??? Εσω-εξω και ποιας εταιρείας?????? Δεν με ενδιαφέρουν τσοκ φρένου!!!!!!
Carlson
 
Καλησπέρα επειδή αγόρασα μια κανη με τσοκακια mobile και αυλό 18, 3 η όποια έχει προίκα μόνο ένα τσοκ και θα αγοράσω τα τσοκ 5*4*2*1* δώσε μου εάν θέλεις,αφού έχεις ψάξει το θέμα mobile, ποια τσοκ να προτιμήσω έσω??? Εσω-εξω και ποιας εταιρείας?????? Δεν με ενδιαφέρουν τσοκ φρένου!!!!!!
Καλημέρα Βαγγέλη.
Σε εσωτερικά :κύλινδρο, 4* και LM έχω και συνιστώ Carlsons (ατσαλινα ανοξείδωτα και πολύ ποιοτικά), επίσης Briley που είναι παρόμοια. Όχι μαμά beretta που είναι τενεκέδες γανωμενοι.
Σε πιο κλειστά πάρε ένα από τα HiViz που έβαλε ο vagosbenelli στα 40 ευρώ, είναι IM αλλά στον αυλό σου δίνει σφιχτό 3* που για εμένα είναι το πιο χρήσιμο τσοκ για καρτέρι.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/choke-mobil.5129/#post-901041
Πολύ αποδοτικά έσω έξω έχουν αποδειχτεί και τα Gemini.Ισως η πιο απλή και οικονομική λύση είναι ένα gemini 4* +2εκ και το hiviz επίσης έσω έξω για ευκολία στις αλλαγές. Ρώτα και τον Βάγγο αν έχει τέτοιο gemini.
Να το ΙΜ πάνω σε κάννη από Α303.
IMG_20230730_110833.jpg
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top