Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Τα σκάγια παραμορφώνονται σε μεγάλες επιταχύνσεις άρα στην Pmax.
Ανάλογα που θα την έχεις (εντός ή εκτός κώνου) ο κώνος θα επηρρεάσει ή όχι.
Δεν υπάρχει αυτή η έκφραση ... "ομαλή μετάβαση" που λέγεται σε μεγάλους κώνους για εμένα.
Τα σκάγια θα συμπιεστούν αναγκαστικά από μια διάμετρο σε μια άλλη.
Αν αυτό γίνει σε μισό εκατοστό ή 4 εκατοστά την ίδια συμπίεση θα υποστούν.
Οι όποιες διαφορές έχουν να κάνουν με την Pmax.

Όταν λοιπόν ρίχνω με κώνο 15mm Μ2 και 25+mm 1187 και δεν βλέπω καμία διαφορά στην συγκέντρωση σε 18 φυσίγγια και στην διάτρηση σε 3 γιατί να δεχθώ ότι οι όποιες διαφορές στην Pmax παίζουν ρόλο και παραμορφώνουν επιπλέον ή μη τα σκάγια ;
Μην πιάσω την ομαλή μετάβαση και υπολογίσω μοίρες του κώνου.

Γιατί οι περισσότεροι έχουν παρατήσει τα τρυπήματα των 7cm και προτείνουν 4-5cm?

Γιατί οι διαφορές σε 2 κάνες μαμά με κώνους 1,5cm και 7cm είναι κάτω από 5%, διαφορά που μπορεί να έχει να κάνει με το φυσίγγι ή τον αυλό μιας και χρησιμοποιήθηκαν τα ίδια τσοκ ;

Γιατί η Brow τον 7άρι κώνο τον έκανε 3,5 ;

Ερωτήσεις κάνω ...

Αυτό με τις μένουσες έχει γίνει παντιέρα.
2 ίδια φυσίγγια με την ίδια αρχική και συγκέντρωση έχουν τις ίδιες διατρήσεις.
Αν δεν είχαν τις ίδιες διατρήσεις σημαίνει ότι ένα θα είχε πιο παραμορφωμένα σκάγια, άρα διαφορετική συγκέντρωση ... καταλήγουμε σε άτοπο.

Και η συζήτηση ως συνήθως θα καταλήξει στο ότι κάποιοι "τα βλέπουν στο κυνήγι" και ότι οι άλλοι κανονικά δεν πρέπει να τα βλέπουν 😂
Αυτός δεν ειναι ο σκοπός το κυνηγι η κανο λάθος!!!!!
 
Δεν νομιζω οτι ειπες μ@λ@κια....Αλλα δεν ξερω ποιο ειναι λαθος και ποιο το σωστο...
Θα κοιταξω να βρω ενα οπλο με 18,8 αυλο...και θα μετρησω ταχυτητες με ιδιο σεταπ να τι διαφορες
θα εχει απο τον 18,3 αυλο.
Ωχ,βλέπω να μας ξεβρακωνεις κ να μας κάνεις γύρα στο 🏝️
Κααααααλλλλλημερες κόσμε‼️
 
Mε προλαβες Νικολα...ειχα σκοπο, να ερευνισω αυτο το θέμα φερνοντας μια SX4 (18.8) του φιλου @Ilias Amaliada κ θα καναμε αυτη τη δουλεια για να μου λυθουν οι απορειες κ να εμπλουτισω κ τις γνωσεις μου.

Υ.Γ. Βαλε μια γόμωση μεσαια των 36gr σε Νο6 ΚΑΙ μια γόμωση των 31gr σε Νο: 8½ μετρώντας τα οπλα σε ταχογραφο και χαρτονι φυσικα...αν θες στήσε και στα 40gr No4.
Κ η Μπράου αυτό υποστηρίζει με την Μπακ Μπορ ,τεκνολοτζι,αύξηση στην ταχύτητα η διατήρηση της ταχύτητας‼️ριιιιιιχτε φως‼️
 
Νικολα, δεν βγαζω αχριστο το buffer...δουλευω κ buffer κ αλευρι...ΑΛΛΑ.
Ο @Παπ. Ν εχει δικιο στο οτι το αλευρι δεινει καλυτερες ταχυτητες ΔΙΟΤΙ:
Ο ΤΑΧΟΓΡΑΦΟΣ διαβαζει μάζα η οποία περναει απο τα σκίαστρα/φωτοκύτταρα...όταν λοιπον τα σκαγια με το αλευρι ειναι ΕΝΑ ΣΩΜΑ στο V 1.5 τότε λογικο ειναι να γραψει παραπανω (π.χ 415m/s)....ΕΝΩ το πλαστικο BUFFER με τα σκαγια εκτος του στομιου κάννης ως οτου μετρηθουν στο V1.5, (αυτα τα mini second) εχουν ίδη (διαμελιστεί) μεταξυ τους....ΔΗΛΑΔΗ μολις βγουν απο το στομιο τα σκαγια με το buffer ΤΟΤΕ διαχωρίζονται κ ξεκιναει μια (μικρή ουρά)...τα πρωτα σκαγια που θα περασουν το 1ο φωτοκυτταρο, ξεκινα η μετρηση ως οτου περασουν τα τελευταια σκαγια στο 2ο φωτοκυτταρο εκει οπου θα σταματησει η μετρηση....πιστευω να βοηθησα....

Υ.Γ. Πειάστεικε το δάκτυλό μου να γράφω....tired.
Ρε @gvp9000...εσυ με τοσα κατεβατά, με τη γράφεις ρε;;;
Δεν εχεις αντίχειρες;;;:rolleyes:


Καλημερα σε ολους και απο εδω !!!
Σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω με το σκεπτικο σου ...οσον αφορα το πλαστικο μπαφερ Κωστη μου .
Με ποια λογικη το πλαστικο μπαφερ δεν περναει επανω απο τους αισθητηρες στο 1,5 μετρο ??
Το εχουμε δει με λειψη αργης καμερας να ξερουμε εαν ''διαμελιζεται'' οπως λες πριν το 1,5 μετρο ??
Πιστευω οτι το πλαστικο μπαφερ ταξιδευει μαζι με τα σκαγια τουλαχιστον για 3-4 μετρα..ισως και
περισσοτερο...
Εαν ειχα θα το τσεκαριζα σημερα...δεν εχω ομως .
Στην επομενη δοκιμη σου φτιαξε ενα χαρτονι ...να εχει τρυπα 15-20 εκατοστα διαμετρο και βαλτο πισω απο
τον ταχογραφο...
Βαλε γρασσο ή λαδι επανω στο χαρτονι....Απο την τρυπα θα περασουν τα σκαγια..και επανω στο γρασσο
ή λαδι...θα δουμε ποσο πλαστικο μπαφερ κολλησε .
Ισως ετσι...βγαλουμε καποιο συμπερασμα φιλε !!!
 
Το πλαστικο μπαφερ δουλευη ος αντητρηβιδηκο μονο,οποτε προσθετη+βαρος,η στηλη μολης βγει απο την κανη απελεφθερονη τελιος το μπαφερ.το αλευρη εχει αλο ενα σην το οπιο το μπαφερ δεν εχει.κουηζ πιο ειναι??
Βάζετε κ όπιο ρε μέσα❓❓❓❓ζάκια ρε θα τα κάνετε τα πλιά😆
 
Νικολα, δεν βγαζω αχριστο το buffer...δουλευω κ buffer κ αλευρι...ΑΛΛΑ.
Ο @Παπ. Ν εχει δικιο στο οτι το αλευρι δεινει καλυτερες ταχυτητες ΔΙΟΤΙ:
Ο ΤΑΧΟΓΡΑΦΟΣ διαβαζει μάζα η οποία περναει απο τα σκίαστρα/φωτοκύτταρα...όταν λοιπον τα σκαγια με το αλευρι ειναι ΕΝΑ ΣΩΜΑ στο V 1.5 τότε λογικο ειναι να γραψει παραπανω (π.χ 415m/s)....ΕΝΩ το πλαστικο BUFFER με τα σκαγια εκτος του στομιου κάννης ως οτου μετρηθουν στο V1.5, (αυτα τα mini second) εχουν ίδη (διαμελιστεί) μεταξυ τους....ΔΗΛΑΔΗ μολις βγουν απο το στομιο τα σκαγια με το buffer ΤΟΤΕ διαχωρίζονται κ ξεκιναει μια (μικρή ουρά)...τα πρωτα σκαγια που θα περασουν το 1ο φωτοκυτταρο, ξεκινα η μετρηση ως οτου περασουν τα τελευταια σκαγια στο 2ο φωτοκυτταρο εκει οπου θα σταματησει η μετρηση....πιστευω να βοηθησα....

Υ.Γ. Πειάστεικε το δάκτυλό μου να γράφω....tired.
Ρε @gvp9000...εσυ με τοσα κατεβατά, με τη γράφεις ρε;;;
Δεν εχεις αντίχειρες;;;:rolleyes:

Εδω τι γραφεις Κωστη μου ??
 
ΔΗΛΑΔΗ μολις βγουν απο το στομιο τα σκαγια με το buffer ΤΟΤΕ διαχωρίζονται κ ξεκιναει μια (μικρή ουρά)...τα πρωτα σκαγια που θα περασουν το 1ο φωτοκυτταρο, ξεκινα η μετρηση ως οτου περασουν τα τελευταια σκαγια στο 2ο φωτοκυτταρο εκει οπου θα σταματησει η μετρηση....
Δεν ξέρω πως δουλεύει το πλαστικό buffer ούτε το αλεύρι, σε σχέση με τον ταχογράφο, αλλά θα διαφωνήσω κι εγώ με την παραπάνω πρόταση του Κώστα. Πιστεύω ότι ο ταχογράφος "πιάνει" και μετράει την ταχύτητα από τα πρώτα σκάγια (το μέτωπο) της στήλης των σκαγιών, ανεξάρτητα από το μήκος της. Δεν παίζει ρόλο αν η στήλη είναι κοντή, ή μακριά. Αν έχω καταλάβει σωστά, λειτουργεί σαν ένα χρονόμετρο που παίρνει μπρος (ενεργοποιείται) με την πρώτη σκιά που θα περάσει από το πρώτο "μάτι" (φωτοκύτταρο), και σταματάει με την πρώτη σκιά επίσης που θα περάσει από το δεύτερο "μάτι".
Μην ξεχνάμε ότι αυτοί οι "οπτικοί" ταχογράφοι μετράνε ακόμη και βέλη ... Δεν μπορεί, δεν είναι λογικό, η μέτρηση να ξεκινά με τη μύτη του βέλους στο 1ο φωτοκύτταρο και να σταματάει με την ουρά του στο 2ο !!! Με ένα βέλος σχεδόν 1 μέτρο μήκος, θα ήταν τελείως λάθος η ταχύτητα που θα έγραφε έτσι !!!
Εγώ πιστεύω ότι, αν σε ένα φυσίγγι με αλεύρι ο ταχογράφος γράψει μεγαλύτερη V1,5 από ότι στο ίδιο σεταπ με πλαστικό μπάφερ, τότε όντως αυτό με το αλεύρι έχει μεγαλύτερη V1,5 ...
 
Last edited:
Το πλαστικο μπαφερ δουλευη ος αντητρηβιδηκο μονο,οποτε προσθετη+βαρος,η στηλη μολης βγει απο την κανη απελεφθερονη τελιος το μπαφερ.το αλευρη εχει αλο ενα σην το οπιο το μπαφερ δεν εχει.κουηζ πιο ειναι??
Mε κάθε ντουφεκιά σπέρνεις και βρώμη να ταΐζεις τα πουλάκια μεθαύριο ! 😅
 
Το πλαστικο μπαφερ δουλευη ος αντητρηβιδηκο μονο,οποτε προσθετη+βαρος,η στηλη μολης βγει απο την κανη απελεφθερονη τελιος το μπαφερ.το αλευρη εχει αλο ενα σην το οπιο το μπαφερ δεν εχει.κουηζ πιο ειναι??
Γιάννη ετοιχε ποτε να μετρισεις σε κανονακι ποιο δινει περισσότερα μπαρ σε κανενα ζωρικο σετ υπ φορτωμενο με άλευρι?
 
θεωρητικά μου άρεσε αυτό που σκέφτηκες
έτσι δεν χρειαζόμαστε μέτρηση τελικής , ούτε διάτρησης . μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα από τη συγκέντρωση μόνο.
Γιατι ομως ;
Η μενουσες δεν παιζουν ρολο;

Εννοω γιατι να εχουν την ιδια διατρηση;

Ιδια αρχικη ιδια αποτυπωση αλλα μεγαλυτερες μενουσες στο ενα απο τα δυο δεν σημαινει παραπανω διατρηση;
Λαθος το σκεφτομαι;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top