Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Στα Ν5 την ''εκπληξη''.....την εκανε ο ΘΩΔΗ 16 σουπερ..... αν και τον ειχα ''δρομολογησει'' να βγαλει
μεγαλυτερη συγκεντρωση....μου εβγαλε μεγαλυτερο ποσοστο απο αυτο που περιμενα...γι'αυτο και
λεω εκπληξη !!!:)

View attachment 54801

View attachment 54802
View attachment 54803
View attachment 54804

Για τον φιλο μου τον Βασιλη ( ....900 )
Φιλαρα μου τα συγκεντρωτικα δεν γεμιζουν την βουρια....Αλλα εαν ανοιξεις τσοκ....ο χαρος βγηκε
παγανια..., που λεει το τραγουδι !!! :)
Φοβού τον κυνηγό που δουλεύει τόσο σφιχτά φυσίγγια λέω εγώ !!!
Ωραία φυσίγγια ...
 
Καλησπέρα παίδες ...
Remington Heavy dove 31.5gr #7,5 usa #7,4 italy στα 36,5m
View attachment 54809

View attachment 54810

View attachment 54811
Αντε αφου ανεβαζεις δοκιμες παρε και μια που εκανα σημερα για να κοροιδευουν και οι υποληποι :p :p IMG_20220903_192751_2.jpgIMG_20220903_192657_1.jpg6βολο 9.1 με την ς4 στα 50 μετρα με lm ! Η λαμαρινα ειναι 90 ποντους υψος
 
Για εμένα είναι αυτό (τον στραβό) αλλά τα σκιάζομαι λιγάκι τα φυσίγγια σου αχαχαχα
Πραγματικά όμως αν έχεις 0000 θα κάνουν διαφορά !!!!
9,1 ειναι Βασιλη σε "απλο" σετ απ τα 9,5 ειναι αλλο πραγμα θα ανεβασω αλλη φορα !!!
 
Ααα ρε Johnny τι με φτιάνς βραδιάτικα. Ευτυχώς είμαι χασομέρης τώρα ...

Remington XLR #4 usa - #3 italy

Το χαρτί ήταν πάνω στον πίνακα και όταν τα σκάγια "σκάγανε" στον πίνακα δημιουργούνταν και άλλες τρύπες.
Μπορεί να έβαλα κάνα περισσότερο ή κάνα λιγότερο σημάδι αλλά περίπου εκεί είναι ...
Σε κάθε τρύπα δημιουργούνταν και ένα αστέρι γύρω της ... το χαρτί είναι φωτογραφημένο από την πίσω μεριά.

Πίνακα στα 36,5 πάντως δεν έχω πετύχει ποτέ κέντρο ...

rem4xlr.jpg

Rem xlr 4 LM1.jpg

Το ίδιο φυσίγγι από το ίδιο κουτί το έχω ρίξει με 3* μαμά και έδωσε 80% !!!! και με Full Briley και έδωσε 75%.
Η πρώτη σκέψη είναι ότι το μαμά τσοκ είναι καλύτερο ή το πάει καλύτερα ...
Αυτό δεν ισχύει για εμένα ...

Αυτά που ισχύουν (για εμένα) είναι ...
1. Στα καλά εμπορικά υπάρχει πάντα ένα 10-15% διακύμανση στην συγκέντρωση από φυσίγγι σε φυσίγγι.
2. Για να πει κάποιος ότι ένα συγκεκριμένο όπλο, εμπορικό φυσίγγι και τσοκ βγάζει αυτή την συγκέντρωση με βεβαιότητα θα πρέπει να ρίξει τουλάχιστον 10 τουφεκιές και να βγάλει τον μέσο όρο. Σε μη σταθερά φυσίγγια ακόμα και 20 !!! (Δεν νομίζω ότι το κάνει ή θα το κάνει κανένας)
3. Η μία τουφεκιά στα εμπορικά το μόνο που λέει είναι που περίπου βρίσκεσαι .... μπορεί η αμέσως επόμενη τουφεκιά να βρίσκεται 10% ως 15% πάνω ή κάτω.
4. Καταλαβαίνετε ότι το να ψάχνεις διαφορές συγκεντρώσεων της τάξης του 5% ή 10% πέρα από κυνηγετικά αδιάφορο είναι και ανούσιο με 1 τουφεκιά.

Το επόμενο είναι το percorso το έχω ρίξει ξανά με το LM και έβγαλε ένα 44%!!! o_O ... για να δούμε ??? Θα δώσει την ίδια συγκέντρωση ξανά ???
Φυσίγγι από το ίδιο κουτί, ίδιο όπλο, ίδιο τσοκ αλλά διαφορετική ημέρα ... ζέστη όμως και τότε.
 
Last edited:
Percorso #6 ξανά με το LM
Πάλι εκτός κέντρου σε σταθερό στόχο :)

Perc.jpg

Percorso 6 LM1.jpg

8% πάνω από την προηγούμενη τουφεκιά.
Τι άλλαξε ????
Τίποτα ουσιαστικό που να δικαιολογεί το +8% ... μόνο το φυσίγγι από το ίδιο κουτί και η ίδια ζεστή ημέρα.

Απλά έτσι είναι τα εμπορικά φυσίγγια γι αυτό μας έχουν χαζέψει :)


Είναι ικανό το 44% σε #6 να χτυπήσει φάσσα στα 36,5μ ? Ναι είναι, ... βάζει τα σκάγια που απαιτούνται.
Είναι ικανό το 52% σε #6 να χτυπήσει φάσσα στα 36,5μ ? Ναι είναι.
Στα 40m ? Ναι είναι, με λίγο μικρότερες πιθανότητες.
Στα 50 ? Πέφτουν πολύ οι πιθανότητες ... θέλουμε άλλο τσοκ και πιο συγκεντρωτικό φυσίγγι.
Αν δεν βάλετε το κέντρο της τουφεκιάς στο πουλί όμως ... τα πάντα είναι μάταια !!!

Οι επόμενες βλητικές θα είναι δράμια. Τέλος τα κωλόσκαγια ...
 
Percorso #6 ξανά με το LM
Πάλι εκτός κέντρου σε σταθερό στόχο :)

View attachment 54842

View attachment 54843

8% πάνω από την προηγούμενη τουφεκιά.
Τι άλλαξε ????
Τίποτα ουσιαστικό που να δικαιολογεί το +8% ... μόνο το φυσίγγι από το ίδιο κουτί και η ίδια ζεστή ημέρα.

Απλά έτσι είναι τα εμπορικά φυσίγγια γι αυτό μας έχουν χαζέψει :)


Είναι ικανό το 44% σε #6 να χτυπήσει φάσσα στα 36,5μ ? Ναι είναι, ... βάζει τα σκάγια που απαιτούνται.
Είναι ικανό το 52% σε #6 να χτυπήσει φάσσα στα 36,5μ ? Ναι είναι.
Στα 40m ? Ναι είναι, με λίγο μικρότερες πιθανότητες.
Στα 50 ? Πέφτουν πολύ οι πιθανότητες ... θέλουμε άλλο τσοκ και πιο συγκεντρωτικό φυσίγγι.
Αν δεν βάλετε το κέντρο της τουφεκιάς στο πουλί όμως ... τα πάντα είναι μάταια !!!

Οι επόμενες βλητικές θα είναι δράμια. Τέλος τα κωλόσκαγια ...
Βασιλη ταπαμε και ειναι και επαληθευονται με τις δοκιμες σου. Τα ιδια διαπιστωσα και εγω σε περσινά φυσιγγια πολυ μεγαλυτερη με δοκιμες το 3αρι της xlr που σε φυσιγγιο απο φυσιγγι απο το ιδιο κουτι στην 1η 64.1% και στην 2η 82.7% στα 32μ.Νομισα οτι εριξα με αλλο οπλο αλλο τσοκ λεω δεν ειναι δυνατον και ειμαι ετοιμος αν δω και επιβεβαιωθει το ιδιο και με τη Μ2 θα τον παρω τηλεφωνο τον κατασκευαστη τουλαχιστον να συζητησω μαζι του.Εχω 600φυσιγια απο αυτα ακομη αλλα οφειλω να πω οτι κυνηγετικά περσι πηγαν καλα στο συνολο του με καθαρα και ακραια σκοτωματα εκτος απο στιγμες που απορουσα οτι εφοσον ηξερα οτι ημουν επανω δεν ειχα την αναμενομενη επιτυχια και πιστευω πλεον οτι ειναι ακριβως αυτη η διακυμανση που παρουσιαζουν τα εμπορκα φυσιγγια αλλα αρκετα μεγαλη αλλα λιγοτερη.Κατοπιν αυτων των αποδεδειγμένων συμπερασματων οσο αφορα την αποδοση των φυσιγγιων πιστευω οτι στις συγκριτικές δοκιμες που κανουμε στα οπλα χανεται το στοιχείο της αξιοπιστίας των βλητικων αποτελεσματων και μονο με φυσιγγια ιδιογομωσης μπορουμε να δουμε τις πραγματικες διαφορες μεταξυ των οπλων.Φερνω ενα παραδειγμα με το Νικο που εκανε δοκιμες με μια benelli crio και ειδε αποδοση εξαιρετικη .Σαν συμπερασμα πρεπει οταν ειναι να αγορασουμε μια σοβαρη παρτιδα φυσιγγιων να ριχνουμε 5 με 10 φυσιγγια απο την παρτιδα αυτη για να βγαζουμε το μεσο ορο διακυμανσης και να ξερουμε που ειναι το βαθος και που το υψος.Προσωπικη αποψη παντα φυσικα.
 
Percorso #6 ξανά με το LM
Πάλι εκτός κέντρου σε σταθερό στόχο :)

View attachment 54842

View attachment 54843

8% πάνω από την προηγούμενη τουφεκιά.
Τι άλλαξε ????
Τίποτα ουσιαστικό που να δικαιολογεί το +8% ... μόνο το φυσίγγι από το ίδιο κουτί και η ίδια ζεστή ημέρα.
αποπνικτικη υγρασια αυτες τις μερες;
Οι επόμενες βλητικές θα είναι δράμια. Τέλος τα κωλόσκαγια ...
θα παρω εγω τη σκυταλη....αλλα υπερεργολαβια....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top