Βλητικές δοκιμές

Να ρωτησω κατι ρε μαγκες;
Πόσο ΠΡΈΠΕΙ να αποδίδει ενα 3* στα 36 5 μετρα; Υπάρχει καποιο στάνταρντ; Καποιος πίνακας αποδεκτός από τους κατασκευαστές με την ΣΩΣΤΉ συγκέντρωση ανα σύσφιξη;
https://kapoulitsas-outdoors.gr/tsok-kai-apodosh
 
Γύρω στο 65%.
Ανά βαθμό σύσφιξης +-5-6%.
https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/skopovoli/oi-erastes-tou-pinaka/
Ένα άρθρο του Λεωνίδα. Έχει και πίνακες μέσα.
Αυτό βρήκα....View attachment 77626

Με αυτά συμφωνούμε οτι έτσι ΠΡΕΠΕΙ να είναι;
Αν ναι, τί καθόμαστε και συζητάμε και γιατί εκθειάζουμε ιδιογομωτές οπως τον Νίκο; Για τα φυσίγγια που φτιάχνει ή επειδή μετατρέπει τα 3* σε xfull; Και ειναι καλό αυτό; Δηλαδή αυτο είναι το ζητούμενο; Δηλαδή, αν η μπερετα ή η μπενελι προσλαβουν τον Νικο να τους φτιάχνει φυσίγγια για τις δοκιμες τους, θα θέλουν να διαφημίσουν οτι τα 3* τους αποδίδουν 90% ή θα τους παρουν με τις πετρες;
 
Με αυτά συμφωνούμε οτι έτσι ΠΡΕΠΕΙ να είναι;
Αν ναι, τί καθόμαστε και συζητάμε και γιατί εκθειάζουμε ιδιογομωτές οπως τον Νίκο; Για τα φυσίγγια που φτιάχνει ή επειδή μετατρέπει τα 3* σε xfull; Και ειναι καλό αυτό; Δηλαδή αυτο είναι το ζητούμενο; Δηλαδή, αν η μπερετα ή η μπενελι προσλαβουν τον Νικο να τους φτιάχνει φυσίγγια για τις δοκιμες τους, θα θέλουν να διαφημίσουν οτι τα 3* τους αποδίδουν 90% ή θα τους παρουν με τις πετρες;
Το Νικο τον εκθειαζουμε για το παθος του και την ατελειωτη εργασια , να φτιαξει κατι ΠΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ. Εμεις βλεπουμε και τα χαζευουμε ολα αυτα. Δεν ειπε κανενας οτι θα παμε με τετοια φυσιγγια για κυνηγι ΟΛΟΙ. Τα φυσιγγια αυτα ειναι εργαλεια , οπως ενα πριονι ή ενα κατσαβιδι, και τα χρησιμοποιεις αν μπορεις και ξερεις να το κανεις.
Καποιος που ανεβαινει Ιμαλαια , ξεπερναει εναν προσωπικο του στοχο. Τον θαυμαζω αλλα δεν θα πηγαινα ποτε να αφησω εκει τα ξεπαγιασμενα κοκκαλακια μου .
 
Στελιο μου....ετσι για την συζητηση.....Εαν ειναι να πληρωνεις 100 ευρω σε εξτρα τσοκ...για να δεις μια
αποτυπωση της ''προκοπης''....δεν ενθουσιαζεσαι με το φυσιγγιο....αλλα με το τσοκ φιλε !!!

ΥΓ. Ριχτο με μαμα τσοκ....να δουμε τι ψαρια πιανει φιλε !!! ;)
Νίκο, έχεις ένα δίκιο από την πλευρά σου ... Αλλά ...δεν καίγομαι για δοκιμές, ειδικά τώρα που δεν γεμίζω. Έχω απομυθοποιήσει πλέον και τα (εμπορικά) φυσίγγια και τα τσοκ (μαμά και αφτερμάρκετ). Ξέρω τι περίπου να περιμένω από το καθένα ... :cool:
Τις προχθεσινές δοκιμές τις έκανα, κατά πρώτον για να "σκοτώσω" λίγο την ώρα μου ... μιας και πήγα σκοπευτήριο και δεν βρήκα άνθρωπο, ούτε καφέ να πιω !!! Αν έβρισκα παρέα να ρίξουμε 2-3 πούλες, σίγουρα δεν θα πήγαινα στον πίνακα !!;)
Και κατά δεύτερο λόγο, επειδή το NSI Japan που πήρα πρόσφατα έχει συγκεντρωτήρα με σημαντικές διαφορές στο κυάθιο από τον κλασικό GT που είχε το παλιότερο, και επειδή είχα από πέρυσι κάποιες ίδιες δοκιμές με το παλιό, με τα ίδια τσοκ (BRAIN), αλλά και με BRILEY SK και LM, είχα μια περιέργεια αν θα υπήρχε κάποια διαφορά στις τουφεκιές τους.
Το LAMBRO το έριξα "παρεμπιπτόντως", από σπόντα που λένε, μιας και βρέθηκε στην τσάντα μου μονάχο του !!!
Έτσι κι αλλιώς, και το NSI Japan, και το LAMBRO, τα έχω ρίξει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια και τα ξέρω πολύ καλά τί κάνουν, τόσο στα δισκάκια όσο και στις τσίχλες ... Και αυτά σκοπεύω να ρίχνω και φέτος, πρώτα ο Θεός ... Κι αφού τα βρίσκω και στην ίδια τιμή, θα παίρνω όποιο βρίσκω στο μαγαζί κάθε φορά, ή αν υπάρχουν και τα δυο θα προτιμώ το πιο μαλακό ... (δηλ. το LAMBRO) !!! ;):cool:
Εδώ οι περυσινές δοκιμές του NSI JAPAN με τον κλασικό GT, με τα τσοκ BRAIN ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές-Αρχείο.4204/page-81#post-767174
Κι εδώ με τα τσοκ BRILEY ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές-Αρχείο.4204/page-76#post-763413
 
Το Νικο τον εκθειαζουμε για το παθος του και την ατελειωτη εργασια , να φτιαξει κατι ΠΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ. Εμεις βλεπουμε και τα χαζευουμε ολα αυτα. Δεν ειπε κανενας οτι θα παμε με τετοια φυσιγγια για κυνηγι ΟΛΟΙ. Τα φυσιγγια αυτα ειναι εργαλεια , οπως ενα πριονι ή ενα κατσαβιδι, και τα χρησιμοποιεις αν μπορεις και ξερεις να το κανεις.
Καποιος που ανεβαινει Ιμαλαια , ξεπερναει εναν προσωπικο του στοχο. Τον θαυμαζω αλλα δεν θα πηγαινα ποτε να αφησω εκει τα ξεπαγιασμενα κοκκαλακια μου .
Δεν το είπα για να μειώσω τον Νικο. Κι εμενα μου φαινονται απίστευτα αυτα που κάνει.
Άλλο θελω να πω. Πιανουμε και βγαζουμε αχρηστες κάννες και τα βαζουμε με τους κατασκευαστές οπλων και φυσιγγίων επειδή τα κατασκευάσματά τους κανουν ακριβώς αυτο που ΠΡΕΠΕΙ να κανουν. Να αποδίδουν δηλαδή ανάλογα με τη σύσφιξη οσο πρέπει να αποδώσουν. Λες και μπερετα, η μπενελι ή οποιοσδήποτε αλλος κατασκευαστής οπλων ή φυσιγγίων δεν μπορεί να φτιάξει ότι θέλει. Δεν το κανει ομως γιατι τοτε θα είναι εκτός προδιαγραφών.
 
Δεν το είπα για να μειώσω τον Νικο. Κι εμενα μου φαινονται απίστευτα αυτα που κάνει.
Άλλο θελω να πω. Πιανουμε και βγαζουμε αχρηστες κάννες και τα βαζουμε με τους κατασκευαστές οπλων και φυσιγγίων επειδή τα κατασκευάσματά τους κανουν ακριβώς αυτο που ΠΡΕΠΕΙ να κανουν. Να αποδίδουν δηλαδή ανάλογα με τη σύσφιξη οσο πρέπει να αποδώσουν. Λες και μπερετα, η μπενελι ή οποιοσδήποτε αλλος κατασκευαστής οπλων ή φυσιγγίων δεν μπορεί να φτιάξει ότι θέλει. Δεν το κανει ομως γιατι τοτε θα είναι εκτός προδιαγραφών.
Οι κανες βγαίνουν χρήσιμες ή άχρηστες,όχι με τις βλητικες αποδόσεις στον πίνακα σε ποσοστά,αλλά με τη σκοτωτική ικανότητα που έχουν σε πλήθος θηραμάτων και σε μεγάλο φάσμα θερμοκρασιων.Πχ πενελι,δε σκοτώνει από μείον 20 και κατω.Μ2 καλή κάνη ΜΟΝΟ για γουρούνια.Και άλλα τέτοια χαρακτηριστικά πρέπει να έχει μια κανη.Θα έρθει ο gvp να σου τραβήξει κανά διάγραμμα να μάθεις κι εσύ....bye.
 
Το είχα ρωτήσει και εγώ αυτό κάποτε
Είχε ανεβάσει ο Νίκος έναν πίνακα, εάν του είναι εύκολο ας τον ανεβάσει πάλι οπότε μπορεί (δεν ξέρω εάν είναι αποδεκτός από τους κατασκευαστές ή ήταν εκτιμήσεις του Νίκου, δεν θυμάμαι εάν το αναφέρει)


Αυτος ειναι Γιωργο μου...Και ειναι απο τους κατασκευαστες φυσιγγιων !!

εικόνα_Viber_2021-03-19_16-39-49.jpg
 
Με αυτά συμφωνούμε οτι έτσι ΠΡΕΠΕΙ να είναι;
Αν ναι, τί καθόμαστε και συζητάμε και γιατί εκθειάζουμε ιδιογομωτές οπως τον Νίκο; Για τα φυσίγγια που φτιάχνει ή επειδή μετατρέπει τα 3* σε xfull; Και ειναι καλό αυτό; Δηλαδή αυτο είναι το ζητούμενο; Δηλαδή, αν η μπερετα ή η μπενελι προσλαβουν τον Νικο να τους φτιάχνει φυσίγγια για τις δοκιμες τους, θα θέλουν να διαφημίσουν οτι τα 3* τους αποδίδουν 90% ή θα τους παρουν με τις πετρες;
Μ'αυτα συμφωνούμε ότι είναι διεθνή στάνταρ που αφορούν τις αποδόσεις των τσκαρισματων, ανάλογα με τον βαθμό σύσφιξης!
Όταν καταφέρνεις να έχεις πιο κλειστή τουφεκιά από την ονομαστική σημαίνει ότι το φυσιγγι είναι ψωφιο Η ότι έχεις καταφέρει με κάποιον τρόπο να κρατήσεις τα σκάγια σε πολύ καλή κατάσταση με φυσικό επακόλουθο ευθυτερες τροχιές(των σκαγιων)= μεγαλύτερες συγκεντρώσεις ΚΑΙ διατρήσεις!
Οι τρόποι που τα σκάγια παραμένουν σε σφαιρική μορφή έχουν ειπωθεί και ξαναειπωθει...
Ο ιδιογομωτης ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει στο φυσιγγι ΤΟΥ,το οποίο θα βάλει στο όπλο ΤΟΥ!
Μια κατανομή 60% από 3*,σκοτώνει χειρότερα από μια όμοια με 4* !
Κι όταν λέμε σκοτώνει καλυτερα,το κάνει σε όλο το μέτωπο της,την επιφάνεια της.
 
Δεν το είπα για να μειώσω τον Νικο. Κι εμενα μου φαινονται απίστευτα αυτα που κάνει.
Άλλο θελω να πω. Πιανουμε και βγαζουμε αχρηστες κάννες και τα βαζουμε με τους κατασκευαστές οπλων και φυσιγγίων επειδή τα κατασκευάσματά τους κανουν ακριβώς αυτο που ΠΡΕΠΕΙ να κανουν. Να αποδίδουν δηλαδή ανάλογα με τη σύσφιξη οσο πρέπει να αποδώσουν. Λες και μπερετα, η μπενελι ή οποιοσδήποτε αλλος κατασκευαστής οπλων ή φυσιγγίων δεν μπορεί να φτιάξει ότι θέλει. Δεν το κανει ομως γιατι τοτε θα είναι εκτός προδιαγραφών.

Εγω δεν ειπα σε κανεναν να εχει σαν προτυπο η σαν μετρο συγκρισης τα φυσιγγια μου...
Γουσταρω και τα φτιαχνω ετσι....γιατι ετσι μου αρεσει....και γιατι θεωρω ( με το δικο μου το μυαλο ) οτι
ποιο ευκολα ''ανοιγεις'' ενα συγκεντρωτικο φυσιγγιο ...απο το να ''μαζεψεις'' ενα σκορποχωρι.
Παραλληλα θεωρω απαραδεκτο ( για μενα ) το 60% συγκεντρωση στα 36,5 μετρα με 3* αστρα...

Το ειχαμε ξανα συζητησει παλαιοτερα...και ανεβασα και δοκιμες τοτε...
Εδω κυνηγαω με 3* αστρα μαμα απο τα 30 μεχρι και τα 50 μετρα...χωρις να αλλαξω τσοκ...
Αυτο μου αρεσει...και αυτο κανω !!
Μην παρεις το μηνυμα μου σαν αντιπαραθεση...Απλα εξηγησα για αλλη μια φορα το τι αρεσει σε μενα !!! :)

Και του λογου το αληθες...

εικόνα_Viber_2023-06-21_12-32-57-859.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-21_12-35-20-635.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-21_12-29-48-765.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-21_12-30-33-279.jpg

Το 60% το θελω στα 50 μετρα εγω με 3* αστρα και το εχω....Ετσι γιατι γουσταρω βρε αδελφε... και δεν
υποχρεωσα κανεναν να ακολουθησει τα δικα μου ''θελω''...
Παντα φιλικα τα λεω ολα αυτα... Και ευχομαι να Μην παρεξηγηθω !!!:)
 
Δλδ αν υπήρχαν στην αγορά τα φυσίγγια του Νίκου ,δεν θα τα αγόραζε κανείς σας❓
Πι.ες/
'Η μήπως θα στηνατε αντισκηνο έξω απ' το οπλοπωλειο‼️αξημερωτα❓
Την αλήθεια; Δεν θα τα αγόραζε κανείς. Και όχι γιατί δεν ειναι γαμώ τα φυσίγγια αλλα επειδή θα άδειαζε η τσάντα.
Εκτος ίσως για πολυ εξειδικευμένα πραγματα, υδρόβια μέρα ή ντουφεκιές σε κοπαδια φασσες στο Θεό.
Βγαίνουν και σε πιο εξελιγμένη μορφή, για τα 100metri λεω, τα αγοράζει κανείς; Ή κι αν τα αγοράσεις μια φορά, θα ξαναπάρεις;
 
Last edited:
Εννοείται Νίκο.

Παντα αυτος ο ''γαμημενος'' γραπτος μου λογος δειχνει επιθετικος...ενω δεν επιδιωκω κατι τετοιο...
Ωστοσο στις αρχες που δεν με ηξεραν εχω παρεξηγηθει αρκετες φορες...
Τι να κανω...ετσι εκφραζομαι...και του λυκου πρωτα φευγει η ψυχη και μετα το χουι !!! :)
 
Την αλήθεια; Δεν θα τα αγόραζε κανείς. Και όχι γιατί δεν ειναι γαμώ τα φυσίγγια αλλα επειδή θα άδειαζε η τσάντα.
Εκτος ίσως για πολυ εξειδικευμένα πραγματα, υδρόβια μέρα ή ντουφεκιές σε κοπαδια φασσες στο Θεό.
Βγαίνουν και σε πιο εξελιγμένη μορφή, για τα 10metri λεω, τα αγοράζει κανείς; Ή κι αν τα αγοράσεις μια φορά, θα ξαναπάρεις;
Στα παπιά θα γινόταν ανάρπαστα‼️
Απόσταση ως 60 μέτρα‼️καμία σχέση με τα 100 μέτρι διότι άνοιγαν από τα 100 κ μετά κ αν
 
Back
Top