Βλητικές δοκιμές

Σπυρο μου....ναι παντα καλοπροαιρετα γραφω...ασχετα εαν ο γραπτος λογος....αυτος και αν ειναι για τα
σκουπιδια !!! :D
Παμε στο σεταπ.....εχεις δικιο....αλλα για τα δικα σου ''θελω'' φιλε...οκ.
Τα δικα μου ειναι διαφορετικα...με την εννοια οτι δεν θελω να βαδιζω ''σε τεντομενο σχοινι''....δλδ με φυσιγγιο
στα ορια...
Θελω το φυσιγγιο να εχει ''περιθωρεια'' συγκεντρωσης...ωστε να ειμαι σιγουρος οτι αστοχησα...και οχι
οτι με πουλησαν τα κενα των σκαγιων φιλε !!!
Η πρόθεση μετράει Νίκο και όχι τα λόγια...

Πέρα από τα θέλω του καθενός μας...απλά έγραψα ότι δεν μπορεί ένα φυσίγγι να είναι για τα σκουπίδια, όταν είναι αποτελεσματικό στον κυνηγότοπο και γεμίζει την τσάντα...
Στο φινάλε εκεί ξεχωρίζει "η ηρα από το στάρι"...

Εννοείται ότι τα γούστα και οι απόψεις σου πάνω στο θέμα φυσίγγι είναι σεβαστές και τις λαμβάνω υπόψη μου ακόμα και αν έχω ενστάσεις σε κάποια σημεία...
 
Καλυμπραρονται με κάποιο τρόπο αυτοί οι ταχογράφοι;

Ξέρω ότι οι επαγγελματικοί που χρησιμοποιούν οι εταιρείες στους βλητικούς τους σταθμούς, ανά τακτά χρονικά διαστήματα τους ελέγχουν (ή θα πρέπει) με ειδικές, σταθερές γομώσεις για την ακρίβεια των μετρήσεων και τους καλυμπράρουν ανάλογα...
Το ιδιο μπορεις να κανεις και εσυ!! Εχοντας ενα φυσιγγι για αναφορα ! Εγω οταν κανω δοκιμες πρωτα ριχνω ενα που ειναι στανταρ η ταχυτητα και το εχω μετρισει παρα πολλες φορες , και αν δω κατι που δεν μου καθεται ξαναριχνω ενα ακομα για να δω τι και πως αν ξεφευγει κλεισιμο και ξανα ανοιγμα και παλι το στανταρ !!! Αλιως ρισετ !!!
 
Το ιδιο μπορεις να κανεις και εσυ!! Εχοντας ενα φυσιγγι για αναφορα ! Εγω οταν κανω δοκιμες πρωτα ριχνω ενα που ειναι στανταρ η ταχυτητα και το εχω μετρισει παρα πολλες φορες , και αν δω κατι που δεν μου καθεται ξαναριχνω ενα ακομα για να δω τι και πως αν ξεφευγει κλεισιμο και ξανα ανοιγμα και παλι το στανταρ !!! Αλιως ρισετ !!!
Ευχαριστώ για την απάντηση!
 
Η πρόθεση μετράει Νίκο και όχι τα λόγια...

Πέρα από τα θέλω του καθενός μας...απλά έγραψα ότι δεν μπορεί ένα φυσίγγι να είναι για τα σκουπίδια, όταν είναι αποτελεσματικό στον κυνηγότοπο και γεμίζει την τσάντα...
Στο φινάλε εκεί ξεχωρίζει "η ηρα από το στάρι"...

Εννοείται ότι τα γούστα και οι απόψεις σου πάνω στο θέμα φυσίγγι είναι σεβαστές και τις λαμβάνω υπόψη μου ακόμα και αν έχω ενστάσεις σε κάποια σημεία...

Σεβομαι τους παντες...και ολες τις αποψεις....:)
Τις ενστασεις τις λεω,,,,,,οχι σε ολους....σε αυτους που με ξερουν...και ξερουν αυτο που γραφω ειναι
καλοπροαιρετο !!!
Εχω παρεξηγηθει στο παρελθον και ''φυλαγομαι''....;)
Εγω παλι..ειμαι της αλλης ''σχολης''....του συγκεντρωτικου φυσιγγιου....Δεν ειναι τυχαιο...ειναι τα ''καταλοιπα''
που μου αφησαν τα σκορποχωρια που εκλεινα πριν καποια χρονια...
Σεταπ δικο μου και δοκιμη που θα μου δωσει κατω απο 70% στα 36,5 με 3* αστρα μαμα στοκ...παει στα
σκουπιδια.
Υπερβολικος ??? Ισως....αλλα αυτα ειναι τα θελω μου....
Επισεις...παντα ειμαι της αποψης...οτι ποιο ευκολα ''σπας'' μια συγκεντρωση βαζοντας ποιο ανοιχτο τσοκ
παρα να μαζεψεις το σκορποχωρι....
Σκεψου να πας στην τσιχλα η στην περδικα με 2* αστρα ή φουλ τσοκ....
Η δικη μου ψυχολογια...παει ''περιπατο''....καταλαβαινεις τι εννοω...
Τα δικα μου φυσιγγια τα θελω συγκεντρωτικα....ισως καποιες φορες ειμαι υπερβολικος..και το ξερω...
αλλα τα δικα μου γουστα αυτα ειναι Σπυρο μου !!!:)
Τα 2* αστρα στα 30 μετρα....ετσι τα θελω φιλε !!

εικόνα_Viber_2020-10-26_19-00-02.jpg

εικόνα_Viber_2020-10-26_19-00-34.jpg
Οταν γερασει ο ανθρωπος....και αρχισει τις ''παραξενιές'' του....τι περιμενεις καλό ....??? :D
 
Σεβομαι τους παντες...και ολες τις αποψεις....:)
Τις ενστασεις τις λεω,,,,,,οχι σε ολους....σε αυτους που με ξερουν...και ξερουν αυτο που γραφω ειναι
καλοπροαιρετο !!!
Εχω παρεξηγηθει στο παρελθον και ''φυλαγομαι''....;)
Εγω παλι..ειμαι της αλλης ''σχολης''....του συγκεντρωτικου φυσιγγιου....Δεν ειναι τυχαιο...ειναι τα ''καταλοιπα''
που μου αφησαν τα σκορποχωρια που εκλεινα πριν καποια χρονια...
Σεταπ δικο μου και δοκιμη που θα μου δωσει κατω απο 70% στα 36,5 με 3* αστρα μαμα στοκ...παει στα
σκουπιδια.
Υπερβολικος ??? Ισως....αλλα αυτα ειναι τα θελω μου....
Επισεις...παντα ειμαι της αποψης...οτι ποιο ευκολα ''σπας'' μια συγκεντρωση βαζοντας ποιο ανοιχτο τσοκ
παρα να μαζεψεις το σκορποχωρι....
Σκεψου να πας στην τσιχλα η στην περδικα με 2* αστρα ή φουλ τσοκ....
Η δικη μου ψυχολογια...παει ''περιπατο''....καταλαβαινεις τι εννοω...
Τα δικα μου φυσιγγια τα θελω συγκεντρωτικα....ισως καποιες φορες ειμαι υπερβολικος..και το ξερω...
αλλα τα δικα μου γουστα αυτα ειναι Σπυρο μου !!!:)
Τα 2* αστρα στα 30 μετρα....ετσι τα θελω φιλε !!

View attachment 78467

View attachment 78468
Οταν γερασει ο ανθρωπος....και αρχισει τις ''παραξενιές'' του....τι περιμενεις καλό ....??? :D
👍
Σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να σε βγάλω λάθος...πως μπορώ εξάλλου αφού η δουλειά σου φαίνεται...
Αφορμή παίρνω και καλοπροαίρετα για χάρην της συζήτησης γράφω...
 
Σεβομαι τους παντες...και ολες τις αποψεις....:)
Τις ενστασεις τις λεω,,,,,,οχι σε ολους....σε αυτους που με ξερουν...και ξερουν αυτο που γραφω ειναι
καλοπροαιρετο !!!
Εχω παρεξηγηθει στο παρελθον και ''φυλαγομαι''....;)
Εγω παλι..ειμαι της αλλης ''σχολης''....του συγκεντρωτικου φυσιγγιου....Δεν ειναι τυχαιο...ειναι τα ''καταλοιπα''
που μου αφησαν τα σκορποχωρια που εκλεινα πριν καποια χρονια...
Σεταπ δικο μου και δοκιμη που θα μου δωσει κατω απο 70% στα 36,5 με 3* αστρα μαμα στοκ...παει στα
σκουπιδια.
Υπερβολικος ??? Ισως....αλλα αυτα ειναι τα θελω μου....
Επισεις...παντα ειμαι της αποψης...οτι ποιο ευκολα ''σπας'' μια συγκεντρωση βαζοντας ποιο ανοιχτο τσοκ
παρα να μαζεψεις το σκορποχωρι....
Σκεψου να πας στην τσιχλα η στην περδικα με 2* αστρα ή φουλ τσοκ....
Η δικη μου ψυχολογια...παει ''περιπατο''....καταλαβαινεις τι εννοω...
Τα δικα μου φυσιγγια τα θελω συγκεντρωτικα....ισως καποιες φορες ειμαι υπερβολικος..και το ξερω...
αλλα τα δικα μου γουστα αυτα ειναι Σπυρο μου !!!:)
Τα 2* αστρα στα 30 μετρα....ετσι τα θελω φιλε !!

View attachment 78467

View attachment 78468
Οταν γερασει ο ανθρωπος....και αρχισει τις ''παραξενιές'' του....τι περιμενεις καλό ....??? :D
Αν είναι Granular ,τότε το 1.40 Χ 30 σε ρελιαστό μάλιστα είναι πολύ χαμηλά σε πυρίτιδα . 1.50+ για 30 γρ σε ρελιαστό .Πολύ -πολύ αργό
 
Αν είναι Granular ,τότε το 1.40 Χ 30 σε ρελιαστό μάλιστα είναι πολύ χαμηλά σε πυρίτιδα . 1.50+ για 30 γρ σε ρελιαστό .Πολύ -πολύ αργό

Καλοκαιρινο στο V1,5-375-380m/s....μια χαρα το θεωρω για εναρξη Λαμπη μου...Μην ξεχνας το Ν8 φιλε !!!
 
Θα το γέμιζα σε ν.10 για ορτύκια με piston skeet 23 όχι VO 23 .

ΟΚ...Γουστα ειναι αυτα....Ν10 δεν εχω βαλει ποτε σε φυσιγγιο μου...
Αυτο εχει Ν8 και ειναι για τρυγονι...δεν ειναι για οτρυκι....δεν εχουμε πλεον εδω .
 
ΟΚ...Γουστα ειναι αυτα....Ν10 δεν εχω βαλει ποτε σε φυσιγγιο μου...
Αυτο εχει Ν8 και ειναι για τρυγονι...δεν ειναι για οτρυκι....δεν εχουμε πλεον εδω .
Στην τσίχλα 1η ντουφεκιά ρίχνε ν.10 κ.Νίκο με piston skeet - B&P diamante τάπα .
 
ΟΚ...Γουστα ειναι αυτα....Ν10 δεν εχω βαλει ποτε σε φυσιγγιο μου...
Αυτο εχει Ν8 και ειναι για τρυγονι...δεν ειναι για οτρυκι....δεν εχουμε πλεον εδω .
Αν κάποια στιγμή γεμίσεις μια καλή σου συνταγή σε 10αρια κ τη ρίξεις στην τσίχλα θα αναθεωρήσεις πάρα πολλά... Κ εγώ τα ίδια έλεγα μέχρι που ένα Φλεβάρη στα ιδιογομωτικα μου ντουζενια έμεινα από σκάγια κ το μαγαζί στην Καλαμάτα είχε μόνο 10αρια... Μιλάμε για απίστευτα σκοτωματα...
 
Αν κάποια στιγμή γεμίσεις μια καλή σου συνταγή σε 10αρια κ τη ρίξεις στην τσίχλα θα αναθεωρήσεις πάρα πολλά... Κ εγώ τα ίδια έλεγα μέχρι που ένα Φλεβάρη στα ιδιογομωτικα μου ντουζενια έμεινα από σκάγια κ το μαγαζί στην Καλαμάτα είχε μόνο 10αρια... Μιλάμε για απίστευτα σκοτωματα...

Δεν τα ''περιφρονω''.....απλα εχω βολευτει με το Ν8,5...και εχω ''αράξει''....
Ισως να παραγγειλω και να τα δοκιμασω φετος....Δεν εχω λογους να μην σε πιστευω...αλλωστε και
30 γραμμαρια να το κανεις το φυσιγγιο....το πληθος σκαγιων στο Ν10...υπερβαινει τα 32 γραμμαρια
του Ν8,5 κατα πολυ !!!
 
Αν κάποια στιγμή γεμίσεις μια καλή σου συνταγή σε 10αρια κ τη ρίξεις στην τσίχλα θα αναθεωρήσεις πάρα πολλά... Κ εγώ τα ίδια έλεγα μέχρι που ένα Φλεβάρη στα ιδιογομωτικα μου ντουζενια έμεινα από σκάγια κ το μαγαζί στην Καλαμάτα είχε μόνο 10αρια... Μιλάμε για απίστευτα σκοτωματα...
Όντως‼️κ κοντά κ μακρυά‼️
 
Αν κάποια στιγμή γεμίσεις μια καλή σου συνταγή σε 10αρια κ τη ρίξεις στην τσίχλα θα αναθεωρήσεις πάρα πολλά... Κ εγώ τα ίδια έλεγα μέχρι που ένα Φλεβάρη στα ιδιογομωτικα μου ντουζενια έμεινα από σκάγια κ το μαγαζί στην Καλαμάτα είχε μόνο 10αρια... Μιλάμε για απίστευτα σκοτωματα...
Φετο θα στεισω αυτο για περπατητο..
Πηρα περυσι 7kg No10...κ θα παρω κι αλλα.

20230523_145517.jpg

20230523_145545.jpg
20230523_155549.jpg
 
Μιας κ ειχα χρονο ελεύθερο το μεσημερι, εκατσα κ μετρησα 4 φυσιγγια με ΜΒ 32...
Η σημερινη δοκιμη αφορά το παλιο LOT MB32 19174 & το ΝΕΟ 22032...
Τα φυσιγγια ηταν κλεισμένα απο το @Dimitris F με 2 στάδια και τα σεταπ ήταν τα εξης.

Κάλυκας Maxam T2
68.5 Cx2000 MB32 1.65×32 Aquila 22 No7 (6*) 57.50mm K.X. 10.5mm και στα 4 φυσιγγια
απο τα 2 LOT (2 + 2 δηλαδη).

ΠΑΜΕ....

View attachment 78421

1η δοκιμη LOT 19174
View attachment 78422
2η δοκιμή 19174
View attachment 78424

Συνέχεια με το LOT 22032
1η δοκιμή
View attachment 78425
2η δοκιμή
View attachment 78426

Η διαφορές που ειδα, ηταν για μ'ένα αμελητέες...το ΝΕΟ LOT είχε λίιιιιγο πιο αισθητή ανάκρουση απλώς...για μ'ένα δε θα επρεπε να αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ απο τις δοσολογίες ως προς το +/- απο LOT σε LOT.

Υ.Γ.
Οι βολες έγιναν ΟΛΕΣ με Fabarm Jumpiter 71cm 2* και αυλό 18.3 στο V 1.5.
Θερμοκρασία: 32°C & 40% υγρασία ΥΠΟ ΣΚΙΑ.
Έβγαλε μεγάλη ταχύτητα η mb για αυτό το σεταπ. Έχουν αλλάξει κάτι στην πυρίτιδα ή ο στενός αυλός την απογείωσε;
 
Back
Top