Βλητικές δοκιμές

Επίσης να πώ ενα μπράβο για την υπομονή στους ανθρώπους που κανουν δοκιμές. Πήγα τις προάλλες, έτρεχα να αγοράσω ρολο χαρτόνι πήγα σπιτι τα μέτρησα κάθησε τα εκοψα να τα κάνω 1μ. Μετά φόρτωσε το αμάξι οπλα κορδελες παρελκομενα. Πηγαινε 25 χλμ απόσταση στήσε, να στα παιρνει ο αερας, τουφεκια, ξαναστησε ξανα μανά, ξαναπαρτα πισω σπίτι κατσε μαρκαρισε τα, βγαλτα φωτο και μετά ανέβασε τα. Κι όλα αυτά παράλληλα να δουλεύεις σε μαγαζι λιανικής πρωί απόγευμα... Συν τη δουλειά του Βασίλη στον υπολογιστή. Ειδικά όταν τις έβλεπα παράκεντρες κιόλας ήθελα να...ουρλιάξω. Ήθελα όμως να δώ μ αυτά τα φυσίγγια που ρίχνω τι αποτύπωση βγάζουν με τα 2 οπλα.
 
Πάντως η Μ1 με υπερυψωμένη ρίγα και το χοντρό δαχτυλίδι, κάννη που έχει κατηγορηθεί ότι βαράει μόνιμα ψηλά σημαδευτά, εδώ δε φαίνεται επανειλημμένα αυτό.
Σε όσες μπενελι είχα centro,becacia τη πρώτη super sport όλες είχαν υπερυψωμένη ρίγα Σπόρτινγκ δεν είχα διαπιστώσει ποτέ ότι ψηλοβαρανε.
 
Και ισως να ειμαι εκτος τοπικ εβλεπα τις προαλες εκεινο το πολυλογα και θεατρινο Ιταλο σε συγκριτικο α400 χlr και maxus 3αρι 66cm στο νο 8 32γρ στα 25μ και 35μ καθως και αποτελεσματα διατρησης σε πακο Α4 αποτελεσματα η xlr σαφως καλιτερη στην συγκεντρωση και 57φυλλα εναντι 46 α400 και 47 maxus στη διατρηση.Κατα τα αλλα εμεις εδω δεν πιανονται οι οπτιμα κανες αλλα επειδη δεν καθοσανε να τις πιασουνε φτιαξανε τις steelium.Εδω να δεις τι μου εχουν κανει οι δικοι μου γυρω μου.Ο καθενας μου φαινεται ζει το ονειρο του καλο ειναι αυτο δεν ειναι ασχημο αλλα η πραγματικοτητα εχει ενα προσωπο και πρειπει να επιδιώκουμε να την κοιταμε στα ματια λεω εγω τωρα .
Η φαμπαρμ πάντα είχε καλή κανη αλλά ήταν εμπλοκοφιλη ειδικά παλαιότερα .
 
Και ισως να ειμαι εκτος τοπικ εβλεπα τις προαλες εκεινο το πολυλογα και θεατρινο Ιταλο σε συγκριτικο α400 χlr και maxus 3αρι 66cm στο νο 8 32γρ στα 25μ και 35μ καθως και αποτελεσματα διατρησης σε πακο Α4 αποτελεσματα η xlr σαφως καλιτερη στην συγκεντρωση και 57φυλλα εναντι 46 α400 και 47 maxus στη διατρηση.
Σύμφωνα με την εσωτερική γεωμετρία της κάννης Fabarm, πιστεύω ότι ένα συγκριτικό τεστ με άλλα όπλα, με το ίδιο "ονομαστικό" τσοκ, είναι ... ολίγον unfair (άδικο - ανέντιμο) ... Έχω τη γνώμη ότι η πατέντα TRIBORE της Fabarm εμπεριέχει ένα "τρυκ", μια "πουστιά" όπως λέμε στα ελληνικά: Ενώ ο αυλός είναι στο μεγαλύτερο μέρος του διευρυμένος (18,7), στο τέλος στενεύει στο 18,4 και τα τσοκ φτιάχνονται με βάση αυτό το 18,4 ... Έτσι όμως στην ουσία δημιουργείται ένα διπλό τσοκ, μια πρόσθετη σύσφιξη. Αν όχι ακριβώς +3 δέκατα (18,7 - 18,4), πάντως θεωρώ ότι τουλάχιστον +1 δέκατο επιπλέον σύσφιξη από την "ονομαστική" το έχει !!! Δηλαδή, το 3*** ας πούμε της Fabarm λειτουργεί στην πράξη σαν πιο σφιχτό από το 3*** μιας άλλης κάννης. Και το Full αντιστοιχεί ουσιαστικά με το XFull των άλλων. Λογικό και επόμενο λοιπόν να δίνει αυξημένη συγκέντρωση, αλλά και μεγαλύτερη ταχύτητα, από τις άλλες κάννες με ίδιο "ονομαστικό" τσοκ ...
Δε λέω ότι είναι μεμπτό αυτό, η κάθε εταιρεία καλά κάνει και φτιάχνει τις κάννες της όπως θέλει και όπως πιστεύει ότι είναι καλύτερα.
Απλά θεωρώ ότι η σύγκριση, με ίδιο "ονομαστικό" τσοκ, ευνοεί τη Fabarm και αδικεί τις άλλες.
 
Συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που γράφεις συνήθως το τσοκ της φαμπαρμ αποδίδει σαν ανοικτοτερο αλλού όπλου..Ασχέτως αυτού δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς τα τσοκ της διότι έχει μεταβλητό κωνικό αυλό με σημεία ευθεία τόσο όσο χρειάζεται για να ισορροπήσει την γόμωση όπως και τα τσοκ που τα καλύτερα έχουν Παράλληλα τμήματα στο τέλος , Αυτή η κατασκευή αυτή την βοηθά να σπάει συσωματωσεις κάτι σαν διπλό κώνο της seasar guerini ,και των τσοκ brain απλά τα τσοκ έχουν τον έναν κώνο μέσα στον άλλο έτσι καταργούν τον αυλό σε ένα ποσοστό και δε μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια το τσοκ πως αποδίδει διότι μπορεί να αποδίδει σαν δυο αλλά μαζί η σαν κάτι τελείως ξεχωριστό εξαρτάται και το ποσοστό καλών σκαγιων που έχουν φτάσει μέχρι εκεί . Βέβαια η fabarm έχει χρόνια που κατασκευάζει έτσι και αν μη τι άλλο κανείς δεν έχει παραπονεθεί για τις ντουφέκιες της.
 
Επίσης να πώ ενα μπράβο για την υπομονή στους ανθρώπους που κανουν δοκιμές. Πήγα τις προάλλες, έτρεχα να αγοράσω ρολο χαρτόνι πήγα σπιτι τα μέτρησα κάθησε τα εκοψα να τα κάνω 1μ. Μετά φόρτωσε το αμάξι οπλα κορδελες παρελκομενα. Πηγαινε 25 χλμ απόσταση στήσε, να στα παιρνει ο αερας, τουφεκια, ξαναστησε ξανα μανά, ξαναπαρτα πισω σπίτι κατσε μαρκαρισε τα, βγαλτα φωτο και μετά ανέβασε τα. Κι όλα αυτά παράλληλα να δουλεύεις σε μαγαζι λιανικής πρωί απόγευμα... Συν τη δουλειά του Βασίλη στον υπολογιστή. Ειδικά όταν τις έβλεπα παράκεντρες κιόλας ήθελα να...ουρλιάξω. Ήθελα όμως να δώ μ αυτά τα φυσίγγια που ρίχνω τι αποτύπωση βγάζουν με τα 2 οπλα.
Σε νιώθω!🙂
Σκέψου να θέλεις να βγάλεις ριξια,να έχεις 5-6-7 5αδες φυσιγγίων και να είσαι μόνος σου...😵‍💫
 
View attachment 78664
Προσεχώς δοκιμή 390-391optima plus...για να δούμε διαφορές σε αυλους και κώνους.
Βάλε τηλ κατάλογο στα 30 μέτρα με 2* και ένα σημάδι στους 30 πόντους δίπλα και ρίξε στο σημάδι και κοίταξε διάτρηση στα ακροσκαγα για να βγάλεις πιο ασφαλές συμπέρασμα για την κάθε κανη .
 
Βάλε τηλ κατάλογο στα 30 μέτρα με 2* και ένα σημάδι στους 30 πόντους δίπλα και ρίξε στο σημάδι και κοίταξε διάτρηση στα ακροσκαγα για να βγάλεις πιο ασφαλές συμπέρασμα για την κάθε κανη .
Στα 30μ με 2* δεν θα βρει κανένα σκάγι 30 πόντους παραδίπλα ρε φίλε με beretta.
 
Ηλία μου, εγω εχω μαθει να κανω τουμπεκί, αν ο άλλος υποστηρίζει κατι κ δεν το ανερεί, έτσι δεν μπορω να επιβληθώ να του αλλαξω γνωμη εφοσον ειναι ευχαρημειστημενος με κάτι....έπαψα λοιπον να ποσταρω δοκιμες για ευνόητους λόγους, ισως ανεβασω καμια που και που με αναλυτικο το setup οπως συνηθιζα αλλωστε.....κ θα το κανω ΟΧΙ για τα Like's αλλα για να ξεστραβωθουμε ολοι μας.
Ο καθενας, οπως νομιζει πρατει, αλλα βλεπω ισχυρογνωμωσίνες σε διαφορα ποστ κ μου θυμηζουν εμενα οταν ημουν παιδακι κ προσπαθουσα να πω ψέματα :D ....δε θα αποδιξω σε κανεναν πως ο ελεφαντας ειναι ΔΕΝ είναι μαύρος....
Δεν είναι μαύρος ο ελέφαντας ρε...δεν έχεις δει από κοντά;;;
Κωστή και Δημήτρη :
Όποιος καταφέρει και φτιάξει ένα φυσίγγι καλό ΜΠΡΑΒΟ του.
Όποιος διαφωνεί με τη δοκιμή κάποιου άλλου ας αποδείξει ότι η δοκιμή είναι "ψεύτικη"...αν μπορεί...
Δεν πρέπει να ξεχνάει κανείς όμως ότι η παραμικρή διαφορά (που στην πραγματικότητα μπορεί να είναι πολλές οι διαφορές πάνω στο στησιμο μόνο...)στο σεταπ μας δίνει άλλα αποτελέσματα....να βάλουμε μέσα και το όπλο; να βάλουμε μέσα τις συνθήκες που έγινε η δοκιμή; Να βάλουμε μεσα ότι μπορεί να διαφέρει η προοδευτικότητα της πυρίτιδας; Ακόμα και τα στροφεία που λέμε ότι κλείνουμε πχ με το ταδε στροφείο και οι δύο... μπορεί να διαφέρουν και να έχουμε διαφορά στο πάχος και το βάθος στο ρελι. Αν κάτσουμε και τα γράψουμε όλα...θα ξημερώσει...
Εγώ είχα ξοδέψει κοντά 250 γραμμάρια mb32 σε ένα σεταπ γιατί δεν μπορούσα να φτάσω το 70% στα 36 μέτρα στον πίνακα ...και στο τέλος ανακάλυψα ότι το after market τσοκ που είχα πάρει δεν ήταν φουλ πραγματικό...θα μπορούσα κι εγώ να αμφισβητήσω λοιπόν βάση των δοκιμών μου αυτό το σεταπ που μου έδωσε ενας φίλος και να του πω ότι μου λέει ψέματα.
Προσωπικά δεν είχα κανένα λόγο να σας φέρω σε δύσκολη θέση και ζητάω συγνώμη αν έτσι φάνηκε,αλλά το γράφω γιατί είδα ότι απαντήσατε κάπως ενοχλημένοι.
Καλό βράδυ σε όλους!!!
 
Σε νιώθω!🙂
Σκέψου να θέλεις να βγάλεις ριξια,να έχεις 5-6-7 5αδες φυσιγγίων και να είσαι μόνος σου...😵‍💫
Έχεις λαμαρίνα 2x2 και την χωρίζεις στα 4 και ρίχνεις 4 ντουφέκιες μια και έξω με στήριξη στο όπλο μετά από κάθε ντουφέκια εάν είσαι κέντρο σβήνεις τα σημάδια στο δίπλα κουτί και ντουφεκας διαγώνια όχι το δίπλα .Μέχρι τα 30 μέτρα πας καλά μετά αρχίζουν να μπερδεύονται πολύ και πρέπει να κρέμας χοντρό πανί στο ντουφεκισμένο κομμάτι η καμία παλιό πετσέτα .Το καλύτερο ασπρο βάψιμο φαίνονται πεντακάθαρα όλα.Εχε χάρη που δεν έχω χρόνο .
 
Δεν είναι μαύρος ο ελέφαντας ρε...δεν έχεις δει από κοντά;;;
Κωστή και Δημήτρη :
Όποιος καταφέρει και φτιάξει ένα φυσίγγι καλό ΜΠΡΑΒΟ του.
Όποιος διαφωνεί με τη δοκιμή κάποιου άλλου ας αποδείξει ότι η δοκιμή είναι "ψεύτικη"...αν μπορεί...
Δεν πρέπει να ξεχνάει κανείς όμως ότι η παραμικρή διαφορά (που στην πραγματικότητα μπορεί να είναι πολλές οι διαφορές πάνω στο στησιμο μόνο...)στο σεταπ μας δίνει άλλα αποτελέσματα....να βάλουμε μέσα και το όπλο; να βάλουμε μέσα τις συνθήκες που έγινε η δοκιμή; Να βάλουμε μεσα ότι μπορεί να διαφέρει η προοδευτικότητα της πυρίτιδας; Ακόμα και τα στροφεία που λέμε ότι κλείνουμε πχ με το ταδε στροφείο και οι δύο... μπορεί να διαφέρουν και να έχουμε διαφορά στο πάχος και το βάθος στο ρελι. Αν κάτσουμε και τα γράψουμε όλα...θα ξημερώσει...
Εγώ είχα ξοδέψει κοντά 250 γραμμάρια mb32 σε ένα σεταπ γιατί δεν μπορούσα να φτάσω το 70% στα 36 μέτρα στον πίνακα ...και στο τέλος ανακάλυψα ότι το after market τσοκ που είχα πάρει δεν ήταν φουλ πραγματικό...θα μπορούσα κι εγώ να αμφισβητήσω λοιπόν βάση των δοκιμών μου αυτό το σεταπ που μου έδωσε ενας φίλος και να του πω ότι μου λέει ψέματα.
Προσωπικά δεν είχα κανένα λόγο να σας φέρω σε δύσκολη θέση και ζητάω συγνώμη αν έτσι φάνηκε,αλλά το γράφω γιατί είδα ότι απαντήσατε κάπως ενοχλημένοι.
Καλό βράδυ σε όλους!!!
Το φυσίγγι ,το γλυκό και το φαγητό κανείς δε μπορεί να το φτιάξει ίδιο με τον άλλο εκτός αν έχει ολόιδια υλικά και μηχανή και πάλι για να δει ίδια αποτύπωση θέλει στον ίδιο τόπο με τις ίδιες συνθήκες και το ίδιο όπλο καληνύχτα σε λατρεύω αύριο πάλι που λέει το τραγούδι.
 
Θα ρωτήσω κάτι τους κατέχοντες που δεν το έχω ρωτήσει καιρό τώρα πόσο σίγουροι είστε ότι όσοι έχετε ταχογραφο δείχνει την πραγματική ταχύτητα ?..Και δεύτερον υπάρχουν κάποια φυσίγγια που αναγράφουν ταχύτητα έχει ρίξει κανείς να δούμε εάν ο ταχογραφος του συμφωνεί με το κατασκευαστή του φυσιγγίου στη ταχύτητα σε επαναλαμβανόμενες βολές?
 
Αν ναι, μπορεί ο Μπιλ να φτιάξει στο πισι εύκολα τους κύκλους και να βγάλουμε συγκεντρώσεις.
Αφού έχω ξελαρυγγιαστεί να λέω τραβάτε φωτό κάθετα στο χαρτί και μου το τραβάει πλάγια, τι να κάνω εγώ τώρα ; 😂

Έτσι θέλω ...
1000007679.jpg
 
Back
Top