Βλητικές δοκιμές

Να κάνω μια υποθετική ερώτηση...
Έχουμε την Α κάννη που στα 35 μέτρα βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-40%
4*-55%
3*-65%
2*-70%
1*-75%
Και η Β κάννη βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-55%
4*-65%
3*-70%
2*-75%
1*-80%

Ας υποθέσουμε ότι και η 2 κάννες δίνουν ισοκατανομή και ίση διάτρηση...

Ποιά από τις 2 θεωρείται ότι είναι η πιο ωφέλιμη κυνηγετικά;
Ποιά δηλαδή θα "αβαντάρει" τον κάτοχο της να κυνηγήσει όλα τα επιτρεπόμενα θηράματα, στη διάρκεια μιας κυνηγετικής χρόνιας;
Η πρώτη
 
Να κάνω μια υποθετική ερώτηση...
Έχουμε την Α κάννη που στα 35 μέτρα βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-40%
4*-55%
3*-65%
2*-70%
1*-75%
Και η Β κάννη βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-55%
4*-65%
3*-70%
2*-75%
1*-80%

Ας υποθέσουμε ότι και η 2 κάννες δίνουν ισοκατανομή και ίση διάτρηση...

Ποιά από τις 2 θεωρείται ότι είναι η πιο ωφέλιμη κυνηγετικά;
Ποιά δηλαδή θα "αβαντάρει" τον κάτοχο της να κυνηγήσει όλα τα επιτρεπόμενα θηράματα, στη διάρκεια μιας κυνηγετικής χρόνιας;
Η Β!
Το μεγαλύτερο άνοιγμα της τουφεκιας μπορείς να το πετύχεις με διασπορεας η φυσιγγι διασποράς.
Την πιο σφιχτή τουφεκιά θα τη πετύχεις με εξειδικευμένο φυσιγγι,στην Α περίπτωση.
Στην Β,το έχεις ήδη κι αν θα πας σε ανάλογο φυσιγγι θα έχεις περισσότερο.
Αν θέλεις κάτι πιο ανοιχτό,ρίχνεις με 4* κι όχι με 3 π.χ.
Εεε,ρίξε και λίγο καλύτερα!😁
 
Να κάνω μια υποθετική ερώτηση...
Έχουμε την Α κάννη που στα 35 μέτρα βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-40%
4*-55%
3*-65%
2*-70%
1*-75%
Και η Β κάννη βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-55%
4*-65%
3*-70%
2*-75%
1*-80%

Ας υποθέσουμε ότι και η 2 κάννες δίνουν ισοκατανομή και ίση διάτρηση...

Ποιά από τις 2 θεωρείται ότι είναι η πιο ωφέλιμη κυνηγετικά;
Ποιά δηλαδή θα "αβαντάρει" τον κάτοχο της να κυνηγήσει όλα τα επιτρεπόμενα θηράματα, στη διάρκεια μιας κυνηγετικής χρόνιας;
Το ιδιο ωφελιμες ειναι και οι δυο. Εγω που θελω μια συγκεντρωση 65%, βαζω 3* στην Α , και 4* στη Β . Οπως το θετεις ειναι θεμα τσοκ μονο.
Αν τωρα το 80% των βολων σου ειναι ακραια κοντα ή μακρυα , απαντησε ο Βασιλης .
 
Νομίζω πως μεγαλύτερη αξία έχει η σύγκριση,με μία "σταθερά" στη ταχογράφηση!
Δηλαδή ενδεικτικές μετρήσεις του ιδίου σεταπ για να δούμε τη σταθερότητα, ή μέτρηση και σύγκριση με άλλο, αποδεδειγμένα "γνωστό" φυσίγγι!

Δημητρη,,,,το θεμα ειναι να ειμαστε ρεαλιστες....και να μπορουμε να κοιταμε την αληθεια καταματα !!!
Μετρησεις απολυτες και σωστες με τους ταχογραφους που εχουμε δεν γινεται να παρουμε...
Ο δικος μου θα δωσει αλλη μετρηση απο τον δικο σου...και ο λογος ειναι ( αυτος που ανεφερε ο Βασιλης 900
ποιο πανω ) δλδ οτι εχουμε να κανουμε με σκαγια που εχουν διαφορετικες ταχυτητες...
Τωρα οποιος δεν μπορει να το καταλαβει....ας ενοχλειται...Τι να κανουμε τωρα....Αυτη ειναι η αληθεια ομως !!
Μονο σε μονοβολα...και οταν το στησιμο ειναι ακριβως το ιδιο...θα εχεις σταθερες ταχυτητες...
Εδω εχω 2 ΙΔΙΟΥΣ ταχογραφους και ο ενας παντα μετραει 10 μετρα περισσοτερα...τι να λεμε τωρα... !!!
5 εκατοστα να παει εμπρος η πισω το στομιο της καννης δινει αλλη μετρηση...την εχω ''πατησει''
και ξερω...και ο καθε ταχογραφος εχει τις δικες του μετρησεις...
Ο Γιωργος ( που παμε παρεα στο κυνηγι ) αγορασε εναν μεταχειρισμενο ταχογραφο...15μ/δ διαφορα
εχουμε στο ιδιο φυσιγγιο !!!
Τσοκ αλλαζεις και εχεις αλλη ταχυτητα στο ιδιο φυσιγγιο..

ΥΓ. Περυσι στο πεδιο βολης του στρατου....μετρησα πολεμικα φυσιγγια....3 βολες ιδια ταχυτητα.. αλλα παντα
υπαρχει η αμφιβολια εαν μετρησε σωστα ο ταχογραφος...!!!
Σοβαρες ενδειξεις παιρνεις μονο απο σοβαρα εργαλεια...σαν αυτο που εχει o elvas..!!!!
Και οσοι ενοχλουντε με την αληθεια...καλα θα ειναι να αναθεωρησουν φιλε!!!
 
Νομίζω πως μεγαλύτερη αξία έχει η σύγκριση,με μία "σταθερά" στη ταχογράφηση!
Δηλαδή ενδεικτικές μετρήσεις του ιδίου σεταπ για να δούμε τη σταθερότητα, ή μέτρηση και σύγκριση με άλλο, αποδεδειγμένα "γνωστό" φυσίγγι!
Αυτό και μόνο αυτό!
Μόνο σύγκριση μεταξύ φυσιγγίων,σε ότι αφορά την σταθερότητα κι αυτό με επιφύλαξη...
Τα 20μ/δ που μπορεί να δείξει +- ,αν είναι τόσα,είναι πολλά!
Σε ένα στήσιμο που πραγματικά βγάζει 420μ/δ v1 δεν τρέχει και τιποτα.
Αν είναι ταχογραφηση αργού φυσιγγίου και το δείξει 20μ παραπάνω από την πραγματική του ταχύτητα,υπάρχει θέμα!
Επειδή δεν θα έχουμε πραγματικά την ταχύτητα που χρειαζόμαστε ,για να είναι αποτελεσματικό το φυσιγγι,αλλά μικρότερη.
 
Η πρώτη
Πάντα η συγκεντρωτική ανοίγει ενώ δύσκολα η ανοικτή κλείνει εάν είχες όπλο σταθερού τσοκαρισματις η πρώτη αλλιώς η δεύτερη .Η σημαντικότερη επενδύση σε ένα όπλο εφόσον έχει κάποια ψιλοσταθετη επωμιση είναι το κοντάκι από ταχύτητα όλα τα φυσίγγια θα σκοτωσουν .Τα υπόλοιπα που χάνουμε είναι λεπτομέρειες και γιαυτούς που έχουν την ικανότητα να τις αντιληφθούν και την ικανότητα να καταβάλουν θήραμα εκτός ορίων επαναλαμβανόμενα που εκει θα παίξει ρόλο η κανη κτλ.Οταν σου ξεφεύγει ένα θήραμα Μέρι τηναπισταση των 40 μέτρων έχοντας το κατάλληλο νουμ και τσοκ το 95% εχεις αστοχήσει και θέλεις εσύ διόρθωση όχι τα υπόλοιπα .Εξαιρω αντίξοες συνθήκες που έχουν ιδιαιτερότητες .Διότι τα σκακιά σκοτώνουν σχεδόν όλα τα νουμ Μέχρι τα 40 τόσο απλά.
 
Η Β!
Το μεγαλύτερο άνοιγμα της τουφεκιας μπορείς να το πετύχεις με διασπορεας η φυσιγγι διασποράς.
Την πιο σφιχτή τουφεκιά θα τη πετύχεις με εξειδικευμένο φυσιγγι,στην Α περίπτωση.
Στην Β,το έχεις ήδη κι αν θα πας σε ανάλογο φυσιγγι θα έχεις περισσότερο.
Αν θέλεις κάτι πιο ανοιχτό,ρίχνεις με 4* κι όχι με 3 π.χ.
Εεε,ρίξε και λίγο καλύτερα!😁
Από την άλλη ομως Γιάννη...για να ρίξει πιο ανοιχτά η B θέλεις και κει εξειδικευμένο φυσίγγι...
Το ζητούμενο πάντα είναι η πιο σφιχτή ντουφεκιά;
Το εύρος της διαφοράς των αποδόσεων, δεν κάνει πιο "ευέλικτη", προσαρμοσιμη την Α κάννη στις διάφορες απαιτήσεις της κυνηγοχρονιάς;

Εμένα άσε με ...για να ρίχνω λίιιιιγο καλύτερα και να μπαίνει κάνα πουλί στο τσουκάλι...παιδευόσουνα 2 βδομάδες να ροκανίζεις ξύλα...😁😁😁😁
 
Ας υποθέσουμε ότι και η 2 κάννες δίνουν ισοκατανομή και ίση διάτρηση...

Ποιά από τις 2 θεωρείται ότι είναι η πιο ωφέλιμη κυνηγετικά;
Ποιά δηλαδή θα "αβαντάρει" τον κάτοχο της να κυνηγήσει όλα τα επιτρεπόμενα θηράματα, στη διάρκεια μιας κυνηγετικής χρόνιας;
Από θέμα φυσίγγι...ας υποθέσουμε ότι και οι 2 δουλεύουν τα ίδια φυσίγγια, το ίδιο καλά...
Για μένα, το ίδιο κάνει !!! Καμιά διαφορά στο αποτέλεσμα ... Μια διαφορά συν ή πλην 5% στη συγκέντρωση δε νομίζω ότι παίζει κανένα ρόλο στις πιθανότητες κάρπωσης. Καμιά από τις δυο, ούτε θα αβαντάρει ούτε θα δυσκολέψει (περισσότερο από την άλλη) τον κυνηγό. Ούτε πιστεύω ότι 2-3 εκατοστά μεγαλύτερη διάμετρος του ωφέλιμου κύκλου της τουφεκιάς θα αυξήσει τις πιθανότητες επιτυχίας της βολής. Οι αστοχίες μας, στην συντριπτική πλειοψηφία τους, είναι κατά πολύ μεγαλύτερες (ή όπως λένε οι αμερικάνοι, δεν μετριούνται σε ίντσες αλλά σε γιάρδες) ...
Εγώ προσωπικά, από τις δυο θα προτιμούσα ... την χρωμιωμένη (για να αποφύγω το συχνό καθάρισμα ....yel.), ή/και αυτή με διευρυμένο αυλό (από 18,6 και πάνω) ... Όχι βέβαια γιατί περιμένω ότι έτσι θα αυξηθούν οι επιτυχίες μου ... Απλά, γιατί έτσι μου αρέσει !!! ;):cool:
 
Παίζουν δε παίζουν εγώ βλέπω φωτό ταχυτήτων σε όλες τις δοκιμές άρα δεν μπορεί κάποιος να γνωρίζει τι ακριβώς γίνεται και αν το 410 είναι 390 κτλ
Γιατί αυτά που γράφουν πάνω στο κουτί είναι σωστά ή σταθερά ?
Περισσότερο εμπιστεύομαι μια λίγο λάθος ένδειξη από ερασιτεχνικό ταχογράφο παρά τι γράφει το κουτί.
 
Αυτό και μόνο αυτό!
Μόνο σύγκριση μεταξύ φυσιγγίων,σε ότι αφορά την σταθερότητα κι αυτό με επιφύλαξη...
Τα 20μ/δ που μπορεί να δείξει +- ,αν είναι τόσα,είναι πολλά!
Σε ένα στήσιμο που πραγματικά βγάζει 420μ/δ v1 δεν τρέχει και τιποτα.
Αν είναι ταχογραφηση αργού φυσιγγίου και το δείξει 20μ παραπάνω από την πραγματική του ταχύτητα,υπάρχει θέμα!
Επειδή δεν θα έχουμε πραγματικά την ταχύτητα που χρειαζόμαστε ,για να είναι αποτελεσματικό το φυσιγγι,αλλά μικρότερη.
Ακόμα και τα 20m/s δεν παίζουν απολύτως καμία σημασία στο κυνήγι.

Θεωρητικά σε σφαιρικά σκάγια στα 36.5μ
#4 στα 400 έχει διάτρηση 48mm σε κρέας.
#4 στα 420 έχει διάτρηση 50mm σε κρέας.

#9 στα 400 έχει διάτρηση 21mm σε κρέας.
#9 στα 420 έχει διάτρηση 22mm σε κρέας.

Αν τα 2 χιλιοστά στα 50 ή το 1 στα 20 κάνουν διαφορά τότε ΟΚ.
Για εμένα καμία.
Δεν σου βάζω μέσα την αστάθεια των φυσιγγίων.
 
Θα ρωτήσω κάτι τους κατέχοντες που δεν το έχω ρωτήσει καιρό τώρα πόσο σίγουροι είστε ότι όσοι έχετε ταχογραφο δείχνει την πραγματική ταχύτητα ?..Και δεύτερον υπάρχουν κάποια φυσίγγια που αναγράφουν ταχύτητα έχει ρίξει κανείς να δούμε εάν ο ταχογραφος του συμφωνεί με το κατασκευαστή του φυσιγγίου στη ταχύτητα σε επαναλαμβανόμενες βολές?
Αν δεν το εχεις κανει δεν χρειαζεται να μετρας τιποτα γιατι δεν εισαι σιγουρος !!! Μαλιστα καλητερα ειναι να τον δοκιμασεις με αεροβολο που ειναι πιο σταθερες οι ταχυτητες !!
 
Πάντα η συγκεντρωτική ανοίγει ενώ δύσκολα η ανοικτή κλείνει
Αλήθεια ? ποιός στο είπε ?
Έτσι όπως το λες είναι τελείως λάθος και δημιουργείς λάθος εντυπώσεις.

Όλες οι τουφεκιές με συγκεκριμένο φυσίγγι κλείνουν και ανοίγουν πανεύκολα μέσα σε ορισμένα όρια.
Τα όρια ψάχνουμε.
Αν θέλουμε κάτι έξω από τα όρια του φυσιγγίου, αλλάζουμε φυσίγγι.

Ακόμα να δω πολλές φωτό με εμπορικά που βγάζουν πανεύκολα πάνω από 80% στα 36,5m !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό είναι το πάνω όριο των απλών εμπορικών ακριβών και φθηνών.

Ο @leo έγραψε πχ για την A300 ότι πλαφονάρει στα 75%.
Και προφανώς δεν δοκίμασε ένα μόνο φυσίγγι.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές-Αρχείο.4204/page-170#post-811587
 
Last edited:
2 Δοκιμες με PSB1 την παλια...δεν ξερω χρονολογια....ΣΚΑΓΙΑ Ν10 .
Στα 30 μετρα με 4* μαμα τσοκ της Α-390.

Εχω την εντυπωση...στα ιδια μετρα με 3*αστρα...θα μασας σκαγια...και ο οδοντιατρος θα τριβει τα
χερια του !!!
:)
Νίκο, αυτό έγραφε και ο Κυπρίδημος στα περιοδικά, από παλιά. Το είχα διαβάσει κι εγώ λοιπόν και το πίστεψα. Γι' αυτό έφτασα πάνω από 50 χρονών χωρίς να έχω ρίξει ποτέ φυσίγγι με 10αρια σκάγια !!! Όταν επιτέλους τα δοκίμασα, (για τσίχλες μιλάω, γιατί ορτύκια δεν έχω κυνηγήσει ποτέ) αυτό το πράγμα εγώ δεν το είδα !!! Από τότε έχω ρίξει πολλά 10άρια, πάρα πολύ σπάνια έχω βρει σκάγια μέσα σε πουλί. Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, τουλάχιστον μέχρι τα 30 - 35 μέτρα, τα τραύματα ήταν διαμπερή.
Και τα σκοτώματα άμεσα και καθαρά ... Και χωρίς να καταστρέφουν το λιγοστό ούτως ή άλλως κρέας της τσίχλας, όπως γίνεται π.χ. με τα 8αρια όταν πάρει 3-4 σκάγια το πουλί στο στήθος.
 
2 Δοκιμες με PSB1 την παλια...δεν ξερω χρονολογια....ΣΚΑΓΙΑ Ν10 .
Στα 30 μετρα με 4* μαμα τσοκ της Α-390.

View attachment 78681
View attachment 78682

View attachment 78683
View attachment 78684

Εχω την εντυπωση...στα ιδια μετρα με 3*αστρα...θα μασας σκαγια...και ο οδοντιατρος θα τριβει τα
χερια του !!! :)
Αλατιέρες!!!
Σε οποιοδήποτε σημείο της κατανομής, δεν περνάει θήραμα μεγέθους που απευθύνεται το Νο 10, χωρίς να πάρει τουλάχιστον 4-5 σκάγια...

Το Νο10...για τα θηράματα και τις αποστάσεις που προορίζεται, σε συνδυασμό με το πλήθος τους....δεν χρειάζεται σφιχτότερο από 4* τσοκ

Αν είναι η παλιά...Η χοντροκοκκη, ελαιώδους χρώματος...κάνε και μια δοκιμή στο
1,80-1,85Χ33-34 αστέρι...
1,90-1,95Χ34-35 ρελι σε 68,50 κάλυκα...
 
Κανένας ταχογράφος δεν δείχνει την πραγματική ταχύτητα γιατί δεν υπάρχει πραγματική ταχύτητα σε σκάγια που κινούνται με διαφορετικές ταχύτητες,
Τα 5-10-20m/s παραπάνω παρακάτω δεν παίζουν κανένα ρόλο στο πεδίο ή καλύτερα παίζουν ελάχιστο.
Τα σκαγια στο 1,5 μετρο ειναι μια μαζα και μεσα στο κυαθιο ακομα οποτε μετρας ΕΝΑ σωμα βασιλη και οχι πολλα ,αν ηταν στα 10 μετρα ναι θα ειχαμε θεμα ,
 
Δημητρη,,,,το θεμα ειναι να ειμαστε ρεαλιστες....και να μπορουμε να κοιταμε την αληθεια καταματα !!!
Μετρησεις απολυτες και σωστες με τους ταχογραφους που εχουμε δεν γινεται να παρουμε...
Ο δικος μου θα δωσει αλλη μετρηση απο τον δικο σου...και ο λογος ειναι ( αυτος που ανεφερε ο Βασιλης 900
ποιο πανω ) δλδ οτι εχουμε να κανουμε με σκαγια που εχουν διαφορετικες ταχυτητες...
Τωρα οποιος δεν μπορει να το καταλαβει....ας ενοχλειται...Τι να κανουμε τωρα....Αυτη ειναι η αληθεια ομως !!
Μονο σε μονοβολα...και οταν το στησιμο ειναι ακριβως το ιδιο...θα εχεις σταθερες ταχυτητες...
Εδω εχω 2 ΙΔΙΟΥΣ ταχογραφους και ο ενας παντα μετραει 10 μετρα περισσοτερα...τι να λεμε τωρα... !!!
5 εκατοστα να παει εμπρος η πισω το στομιο της καννης δινει αλλη μετρηση...την εχω ''πατησει''
και ξερω...και ο καθε ταχογραφος εχει τις δικες του μετρησεις...
Ο Γιωργος ( που παμε παρεα στο κυνηγι ) αγορασε εναν μεταχειρισμενο ταχογραφο...15μ/δ διαφορα
εχουμε στο ιδιο φυσιγγιο !!!
Τσοκ αλλαζεις και εχεις αλλη ταχυτητα στο ιδιο φυσιγγιο..

ΥΓ. Περυσι στο πεδιο βολης του στρατου....μετρησα πολεμικα φυσιγγια....3 βολες ιδια ταχυτητα.. αλλα παντα
υπαρχει η αμφιβολια εαν μετρησε σωστα ο ταχογραφος...!!!
Σοβαρες ενδειξεις παιρνεις μονο απο σοβαρα εργαλεια...σαν αυτο που εχει o elvas..!!!!
Και οσοι ενοχλουντε με την αληθεια...καλα θα ειναι να αναθεωρησουν φιλε!!

Ακόμα και τα 20m/s δεν παίζουν απολύτως καμία σημασία στο κυνήγι.

Θεωρητικά σε σφαιρικά σκάγια στα 36.5μ
#4 στα 400 έχει διάτρηση 48mm σε κρέας.
#4 στα 420 έχει διάτρηση 50mm σε κρέας.

#9 στα 400 έχει διάτρηση 21mm σε κρέας.
#9 στα 420 έχει διάτρηση 22mm σε κρέας.

Αν τα 2 χιλιοστά στα 50 ή το 1 στα 20 κάνουν διαφορά τότε ΟΚ.
Για εμένα καμία.
Δεν σου βάζω μέσα την αστάθεια των φυσιγγίων.
Μια τουφεκιά με 20μδ αυξάνει τα ωφέλιμα σκάγια,η τουφεκιά είναι πιο δυνατή,με αποτέλεσμα οριακά να σου δώσει κάποιο θήραμα.Σε μια τουφεκιά με 10 σκάγια στο βρεγμένο κατάλογο η Α4 χαρτί,θέλει 10 σκάγια για να έχεις Τα 80 που απαιτείται για μια πράσινο κεφαλή στο κύκλο των 30 ιντσών,ως το ελάχιστο.Εχω δει αρκετές φορές αυτά τα 10 σκάγια να έχουν την απαιτούμενη ενέργεια,σε σχέση με μια τουφεκιά που με 15μδ και όχι 20μδ λιγότερη ταχύτητα,να κάνουν αυτό το πραγμα.Μοσσμπερκ 835 εναντίων στενών και μεσεών αυλών δηλαδη.Βεβαια με βελτιωμένα φυσίγγια φτιάχνεις ότι θέλεις,απλά το αναφέρω σαν παράδειγμα.Αυτο που τελικά θέλω να πω είναι αν δεν είσαι επάνω στο θήραμα όπως να βάλεις 10 σκάγια 5αρια στα 40μ.που η τουφεκιά στο κέντρο θα σου έβαζε 20 τουλάχιστον,και το θήραμα σίγουρο,έχεις ώφελος .Ένα ελαφρός γρήγοροτερο φυσίγγι κάτι τέτοια διορθώνει.
 
Μια τουφεκιά με 20μδ αυξάνει τα ωφέλιμα σκάγια,η τουφεκιά είναι πιο δυνατή,με αποτέλεσμα οριακά να σου δώσει κάποιο θήραμα.Σε μια τουφεκιά με 10 σκάγια στο βρεγμένο κατάλογο η Α4 χαρτί,θέλει 10 σκάγια για να έχεις Τα 80 που απαιτείται για μια πράσινο κεφαλή στο κύκλο των 30 ιντσών,ως το ελάχιστο.Εχω δει αρκετές φορές αυτά τα 10 σκάγια να έχουν την απαιτούμενη ενέργεια,σε σχέση με μια τουφεκιά που με 15μδ και όχι 20μδ λιγότερη ταχύτητα,να κάνουν αυτό το πραγμα.Μοσσμπερκ 835 εναντίων στενών και μεσεών αυλών δηλαδη.Βεβαια με βελτιωμένα φυσίγγια φτιάχνεις ότι θέλεις,απλά το αναφέρω σαν παράδειγμα.Αυτο που τελικά θέλω να πω είναι αν δεν είσαι επάνω στο θήραμα όπως να βάλεις 10 σκάγια 5αρια στα 40μ.που η τουφεκιά στο κέντρο θα σου έβαζε 20 τουλάχιστον,και το θήραμα σίγουρο,έχεις ώφελος .Ένα ελαφρός γρήγοροτερο φυσίγγι κάτι τέτοια διορθώνει.
Ο Νίκος έχει δίκιο για τους ταχογραφους,και εγώ το καναδέζικο έχω,πιο πολύ για μόνο όλα είναι.Για λειοκαννα προτιμούσα χαρτοπολτό,σίγουρο αποτέλεσμα.
 
Μια τουφεκιά με 20μδ αυξάνει τα ωφέλιμα σκάγια,η τουφεκιά είναι πιο δυνατή,με αποτέλεσμα οριακά να σου δώσει κάποιο θήραμα.Σε μια τουφεκιά με 10 σκάγια στο βρεγμένο κατάλογο η Α4 χαρτί,θέλει 10 σκάγια για να έχεις Τα 80 που απαιτείται για μια πράσινο κεφαλή στο κύκλο των 30 ιντσών,ως το ελάχιστο.Εχω δει αρκετές φορές αυτά τα 10 σκάγια να έχουν την απαιτούμενη ενέργεια,σε σχέση με μια τουφεκιά που με 15μδ και όχι 20μδ λιγότερη ταχύτητα,να κάνουν αυτό το πραγμα.Μοσσμπερκ 835 εναντίων στενών και μεσεών αυλών δηλαδη.Βεβαια με βελτιωμένα φυσίγγια φτιάχνεις ότι θέλεις,απλά το αναφέρω σαν παράδειγμα.Αυτο που τελικά θέλω να πω είναι αν δεν είσαι επάνω στο θήραμα όπως να βάλεις 10 σκάγια 5αρια στα 40μ.που η τουφεκιά στο κέντρο θα σου έβαζε 20 τουλάχιστον,και το θήραμα σίγουρο,έχεις ώφελος .Ένα ελαφρός γρήγοροτερο φυσίγγι κάτι τέτοια διορθώνει.
Έγραψα πόσο αυξάνει την διάτρηση σε τζελ ... όποιος το θεωρεί σημαντικό ψάχνεται.

Φίλε μου αν τα +20m/s ή τα +50m/s σου στραπατσάρουν περισσότερα σκάγια η διάτρηση θα μειωθεί αντί να αυξηθεί.
Αν το σκάγι είναι πιο σκληρό με την ίδια ταχύτητα η διάτρηση θα αυξηθεί αυτόματα.
Δεν ψάχνω λεπτομέρειες.
Μια φορά μέτρησα φύλλα σε πάκους Α4 και δεν το ξανακάνω.

Τι να τις κάνω τις αρχικές ταχύτητες, τα πάκα Α4, τις θεωρίες, κτλ όταν το ένα φυσίγγι κάνει τον τενεκέ κόσκινο και το άλλο δεν τον τρυπάει ?
Όποιος έχει απορίες κάνει δοκιμές μόνος του και πορεύεται αναλόγως ανάλογα με τα αποτελέσματα που βρίσκει.
 
Last edited:
Back
Top