Βλητικές δοκιμές

θα δεις ότι κάποια όπλα σκοτώνουν αβίαστα εκεί που τα άλλα χρειάζονται βελτιωτικό οίκο μήπως και το καταφέρουν
Έχουν μετάκαυση μάλλον.

Και ακόμα με τόσο ψάξιμο και τόσες μετατροπές που έχεις κάνει σε όπλα δεν βρήκες όπλο να σκοτώνει για να το κρατήσεις ?
Ρε Γιάννη μην φταίει τίποτα άλλο ή μην έχεις τίποτα τρελές απαιτήσεις ?
Μου κάνει εντύπωση ρε φίλε.
 
δεν θυμάμαι το όνομα του πάει καιρός μου ελεγε ότι δεν πήγαινε τα φυσίγγια η κάννη του και ψάχνατε μαζί να βρει κατι να της πηγαίνει και ότι μετα την έστειλε για πηγάδι και ήταν η μερα με την νυχτα. παντως η δόκιμη που ανέβασες εχει φανταστικές στιβάδες.

Καπου κανεις λαθος.... με το ατομο...Το οπλο ειχε δυο καννες....και οι δυο νορμαλ αυλους και κωνους...
Δεν ψαχναμε να βγαλουμε φυσιγγιο στις καννες....Τον παρακαλεσα και εφερε το οπλο να κανω συγκριτικες
δοκιμες....γιατι βαρεθει να διαβαζω ''παπαριές'' για τις μπενελι οτι ειναι σκορποσκαγιαστρες...
Τα ιδια φυσιγγια και σεταπ που εριχνα με την μπερετα εριξα και με την μπενελι...
Καμια σχεση με ψυλλακη....και για αλλο ατομο θα λες !!

Αυτη η δευτερη καννη....

εικόνα_Viber_2022-05-20_11-06-10-884.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-20_12-25-34-764.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-20_12-25-42-072.jpg
 
Αυτή την κάννη την έχω διαμόρφωση εγώ,η δοκιμές με φουλ και στις δύο,με ισχυρούς βοριάδες,και τουφεκιά στα κενά από τις ριπές του αέρα.Ναι και στα χοντρα ένα τσοκ πιο ανοιχτά ο στενός αυλός 5ρια 50 τα εκατό η οπτιμά,44 τα εκατό ο 18,35,με άπνοια η διαφορά είναι αμελητέα στα χοντρα.45 μέτρα 5αρια,πάντα φουλ τσοκ.
Πέντε καλά τοποθετημένες τουφεκιές η κάθε δοκιμή,ποτέ δεν έφευγα άμα δεν επερνα της τουφεκιές που ήθελα,από το 2016 έως αρχες του 2020 έβγαζα άδεια μόνο για δοκιμές και τουφεκουσα βρεγμενους καταλόγους και χαρτιά 2μ Χ 2μ και χρονογραφησεις όλοι τη σεζόν με όλους τους καιρους.Η πλάκα ήταν ότι αυτή που πουλούσαν Ρόλλα χαρτί με είχαν μάθει νόμιζαν ότι τα έπαιρνα για την οικοδομή.
 
Έχουν μετάκαυση μάλλον.

Και ακόμα με τόσο ψάξιμο και τόσες μετατροπές που έχεις κάνει σε όπλα δεν βρήκες όπλο να σκοτώνει για να το κρατήσεις ?
Ρε Γιάννη μην φταίει τίποτα άλλο ή μην έχεις τίποτα τρελές απαιτήσεις ?
Μου κάνει εντύπωση ρε φίλε.
Έχω κρατήσει την 2000 την bernabeli και την guerini που θα της φτιάξω και κοντάκι.Και θα κυνηγάω αποκλειστικά με αυτήν .Προς το παρόν .Εν υπόψιν έχω ένα φίλο που έχει περίπου 100 όπλα και κυνηγάει με ένα πως σου φένεται αυτό .Νομίζω έχω πετύχει διάνα ένα όπλο αδράνειας αλλά όχι μπενελι να κανη με βιδωτη ουρα με πολλές ωραίες μετατροπουλες από αξιόλογους ανθρώπους .Έκλεισα από αυτογεμη μένει ένα perazxi κάποια στιγμή .Και ένα πλάγιο bereta .Εν υπόψιν σε λίγο θα βάλω κανη από 1187 στη bernabeli.
 
Αυτή την κάννη την έχω διαμόρφωση εγώ
Πάει καλά ο κωνικός αυλός ?
με ισχυρούς βοριάδες,και τουφεκιά στα κενά από τις ριπές του αέρα.
οκ
Ναι και στα χοντρα ένα τσοκ πιο ανοιχτά ο στενός αυλός

5ρια 50 τα εκατό η οπτιμά,44 τα εκατό ο 18,35,
με άπνοια η διαφορά είναι αμελητέα στα χοντρα.

45 μέτρα 5αρια,πάντα φουλ τσοκ.
Γιατί να επηρεάζει ο αέρας τον στενό αυλό άραγε ?
Έχεις καμιά εξήγηση ?
 
Καπου κανεις λαθος.... με το ατομο...Το οπλο ειχε δυο καννες....και οι δυο νορμαλ αυλους και κωνους...
Δεν ψαχναμε να βγαλουμε φυσιγγιο στις καννες....Τον παρακαλεσα και εφερε το οπλο να κανω συγκριτικες
δοκιμες....γιατι βαρεθει να διαβαζω ''παπαριές'' για τις μπενελι οτι ειναι σκορποσκαγιαστρες...
Τα ιδια φυσιγγια και σεταπ που εριχνα με την μπερετα εριξα και με την μπενελι...
Καμια σχεση με ψυλλακη....και για αλλο ατομο θα λες !!

Αυτη η δευτερη καννη....

View attachment 78743
View attachment 78744
View attachment 78745
τέλος πάντων εγώ σου είπα αυτά που μου είπε το συγκεκριμένο άτομο δεν εχω ανάγκη από λάσπη είμαι στο χωρο της ιδιογομωσεις απο το 2012 όπως μου αρέσει να πειράζω τα οπλα αλλο τοσο μου αρεσε να πειράζω και τα φυσίγγια ασχετα που τα πούλησα ολα γιατι δεν θελω μεσα στο σπιτι να εχω μπαρουτες και κ.τ.λ με 4 παιδιά και οτι μου πέρασε και η κ...λα έπιασα τον εαυτό μου πιο πολλά να ρίχνω σε στοχους και δόκιμες παρα στο κυνηγι ειχε μπει σε δευτερη μοιρα ειναι κακο σαράκι.
 
Εν υπόψιν έχω ένα φίλο που έχει περίπου 100 όπλα και κυνηγάει με ένα πως σου φένεται αυτό .
Με Benelli προφανώς κυνηγάει ... καθόλου περίεργο δεν μου φαίνεται.
με πολλές ωραίες μετατροπουλες από αξιόλογους ανθρώπους .
😇
Εν υπόψιν σε λίγο θα βάλω κανη από 1187 στη bernabeli.
Να σου πουλήσω την δική μου κάνη της 1187 1000€ αν είναι τόσο αξιόλογη 😁
Την βάση στην δίνω τζάμπα.

Κοίτα να δεις που θα βγάλω και χρήματα από το σαράβαλο.
 
Με Benelli προφανώς κυνηγάει ... καθόλου περίεργο δεν μου φαίνεται.

😇

Να σου πουλήσω την δική μου κάνη της 1187 1000€ αν είναι τόσο αξιόλογη 😁
Την βάση στην δίνω τζάμπα.

Κοίτα να δεις που θα βγάλω και χρήματα από το σαράβαλο.
Υπερβολες.....
Ενα γαζι θελει μονο και γινετε πενα....
 
τέλος πάντων εγώ σου είπα αυτά που μου είπε το συγκεκριμένο άτομο εγώ άλλο ρώτησα αλλά κατάλαβες εγώ εννοούσα αν είναι το συγκεκριμένο οπλο πριν τον κωνο δεν εχω ανάγκη από λάσπη είμαι στο χωρο της ιδιογομωσεις απο το 2012 όπως μου αρέσει να πειράζω τα οπλα αλλο τοσο μου αρεσε να πειράζω και τα φυσίγγια ασχετα που τα πούλησα ολα γιατι δεν θελω μεσα στο σπιτι να εχω μπαρουτες και κ.τ.λ με 4 παιδιά και οτι μου πέρασε και η κ...λα έπιασα τον εαυτό μου πιο πολλά να ρίχνω σε στοχους και δόκιμες παρα στο κυνηγι ειχε μπει σε δευτερη μοιρα ειναι κακο σαράκι.
Τώρα πια κυνηγάω απο το 19 με το 32ρι του ρουμελιώτη μέτρα 37 ακριβώς kicks χαρτί 50χ70 μια χαρά είναι την δουλειά του την κανει και με το παραπάνω
IMG_20191031_092252.jpg
 
Last edited:
Πάει καλά ο κωνικός αυλός ?

οκ

Γιατί να επηρεάζει ο αέρας τον στενό αυλό άραγε ?
Έχεις καμιά εξήγηση ?
Έχει μια κατανομή των σκαγιων με πιο έντονο κέντρο,στο κύκλο των 76 εκ. H συγκέντρωση παραμένει κανονική σύμφωνα με την σύσφιξη που έχουν η Κάννες.Γιατι ανοίγει η τουφεκιά με τον σφιχτό αυλό,προφανως από το τρόπο που ταξιδεύουν,γιατι όταν δεν έχει αέρα έφταναν με ένα μέσο όρο από 5 τουφεκιές 50 τα εκατό στα 45 μέτρα,που είναι νορμάλ για μια φουλ τουφεκιά.Δεν είναι κάτι που ιδιογομοτικα δεν διορθώνεται στην στενή κάννη,άνετα περνεις τα ίδια αποτελέσματα με την optima bore.Οποτε πούλησα όλες της βελτιωμενες Κάννες,και πήρα φακούς και φωτογραφικές μηχανές.Ναι σε ψυχρούς αριθμούς κερδιζουν,αλλά είναι λίγο,αν δεν φτιάξεις βελτιωμένα φυσσιγγια,μακρινά δεν έχει.
 
Με Benelli προφανώς κυνηγάει ... καθόλου περίεργο δεν μου φαίνεται.

😇

Να σου πουλήσω την δική μου κάνη της 1187 1000€ αν είναι τόσο αξιόλογη 😁
Την βάση στην δίνω τζάμπα.

Κοίτα να δεις που θα βγάλω και χρήματα από το σαράβαλο.
Mε browning Α500 κυνηγάει για να σου λύσω την απορία..
 
Mε browning Α500 κυνηγάει για να σου λύσω την απορία..
Περίμενα να πεις V3.
Ναι σε ψυχρούς αριθμούς κερδιζουν,αλλά είναι λίγο,αν δεν φτιάξεις βελτιωμένα φυσσιγγια,μακρινά δεν έχει.
Το λίγο δεν αυξάνει καθόλου τις κυνηγετικές καρπώσεις, οπότε συμφωνώ για τα φυσίγγια.
 
Έχω κρατήσει την 2000 την bernabeli και την guerini που θα της φτιάξω και κοντάκι.Και θα κυνηγάω αποκλειστικά με αυτήν .Προς το παρόν .Εν υπόψιν έχω ένα φίλο που έχει περίπου 100 όπλα και κυνηγάει με ένα πως σου φένεται αυτό .Νομίζω έχω πετύχει διάνα ένα όπλο αδράνειας αλλά όχι μπενελι να κανη με βιδωτη ουρα με πολλές ωραίες μετατροπουλες από αξιόλογους ανθρώπους .Έκλεισα από αυτογεμη μένει ένα perazxi κάποια στιγμή .Και ένα πλάγιο bereta .Εν υπόψιν σε λίγο θα βάλω κανη από 1187 στη bernabeli.
Γιαφκα‼️😆😆😆😆
 
αυτή είναι του μπάρμπα από τις βουρλιώτες ... της έκανε κοννο?
Τα σφιχτά φυσίγγια δεν χρειάζονται κώνο ούτε αυλό για να δουλέψουν.
Απορώ πως το γνωρίζω εγώ που ασχολούμε με δοκιμές 1 χρόνο και δεν το γνωρίζουν άλλοι που ασχολούνται πολύ περισσότερο και είναι και ιδιογομωτές.
Η δική μου σίγουρα δεν έχει κώνο και τα σκάγια στην γόμωση μετρημένα ένα προς ένα.

Μάλλον αυτός πρέπει να ήταν ο μπάρμπας και το όπλο ήταν Franchi
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.5134/page-32#post-913436
Αν είναι προβληματικός ο κώνος τον διορθώνεις, δεν χρειάζεται μεγάλωμα.

Ιδιογόμωση

3_4.jpgfsf.jpg3_1.jpg2_2.jpg
2_6.jpg
 
Last edited:
Ωραίες αλλλλλα‼️ αν είχες κώνο θα έβαζες 105% 😆😆😆😆😆
Ακόμα και αυτές δεν σκοτώνουν στα ουράνια.
Δεν έχω ψευδαισθήσεις.
Έχουν 5 μέτρα παραπάνω περίπου.

Όλη η ιστορία με τις μετατροπές γίνεται για τα ψιλά σκάγια αλλά κανένας δεν έχει καταλάβει το όφελος σε μέτρα ή δεν θέλει να το αποκαλύψει.
Είναι πολύ λιγότερο από 5m.

Για αυτό πέφτει πούλημα στο τέλος για να το φορτωθεί κανένας άλλος και ασχολούνται με ιδιογόμωση.
Δεν είδες ... όλες σχεδόν οι τουφεκιές με τα υπερόπλα που έχουν εμφανιστεί εδώ είναι στα 25-30m και με ψιλά.
Οι περισσότερες δε, με ιδιογόμωση.

Έμπειροι ιδιογομωτές δεν μπορούν να βγάλουν φυσίγγι για Benelli.
Εεεε λιγάκι ύποπτα όλα αυτά ... λέω εγώ τώρα.
 
Last edited:
Ακόμα και αυτές δεν σκοτώνουν στα ουράνια.
Δεν έχω ψευδαισθήσεις.
Έχουν 5 μέτρα παραπάνω περίπου.

Όλη η ιστορία με τις μετατροπές γίνεται για τα ψιλά σκάγια αλλά κανένας δεν έχει καταλάβει το όφελος σε μέτρα ή δεν θέλει να το αποκαλύψει.
Είναι πολύ λιγότερο από 5m.

Για αυτό πέφτει πούλημα στο τέλος για να το φορτωθεί κανένας άλλος και ασχολούνται με ιδιογόμωση.
Δεν είδες ... όλες σχεδόν οι τουφεκιές με τα υπερόπλα που έχουν εμφανιστεί εδώ είναι στα 25-30m και με ψιλά.
Οι περισσότερες δε, με ιδιογόμωση.

Έμπειροι ιδιογομωτές δεν μπορούν να βγάλουν φυσίγγι για Benelli.
Εεεε λιγάκι ύποπτα όλα αυτά ... λέω εγώ τώρα.
Στο τέλος, όλοι στις μπενελλι όμως καταλήγουν‼️
 
Back
Top