Βλητικές δοκιμές

Νικο όλες αυτές η Κάννες είναι ίδιες και τα αποτελέσματα πρέπει να είναι περίπου ίδιο.Σωστα λες για το 2% και εντός του 5% όπως πήρες στη δοκιμή σου.

Θα μπορουσαν να εχουν μηδενικη εως 2% αποκλιση....Εσκεμμενα εκλεισα τα φυσιγγια στα 57 και στα 56,5
ωστε να δω τι διαφορες θα εχουν...
Το 56,5 εδωσε και στις δυο πυριτιδες μεγαλυτερο ποσοστο συγκεντρωσης.
 
Θα μπορουσαν να εχουν μηδενικη εως 2% αποκλιση....Εσκεμμενα εκλεισα τα φυσιγγια στα 57 και στα 56,5
ωστε να δω τι διαφορες θα εχουν...
Το 56,5 εδωσε και στις δυο πυριτιδες μεγαλυτερο ποσοστο συγκεντρωσης.
Ωραίος,τι μηχανή γεμίσματος έχεις Νίκο?
 
Τώρα δεν σε φοβάμαι γράφεις σωστά,Έχεις στρώσει,δεν θα σε πειράξω άλλο.
😜
Είχαν αυθαδιάσει και έπρεπε να τους βάλω σε τάξη 😂🤫
Πείραξε όσο θες, δεν έχω πρόβλημα.

downrange όλα ίδια.
Αυτό έχει την μεγαλύτερη σημασία από ΟΛΑ.
Η διάτρηση σε δεδομένη απόσταση.
Από το να έχω μειωμένη διάτρηση προτιμώ την υπερδιάτρηση σε μεγάλα θηράματα.
Μέγεθος σκαγιού, υλικό σκαγιού, τελική ταχύτητα (παραμορφώσεις), αρχική ταχύτητα, σφαιρικότητα και πως την διατηρείς, αλεύρια, buffer ... Όλα αυτά παίζουν ρόλο.
Βλέπεις ότι πάλι δεν είναι μόνο η κάνη.
Κερδίζει πάντα αυτός που έχει το καλύτερα επιλεγμένο φυσίγγι και είναι πάνω στο πουλί.
Πάντα έτσι ήταν, χωρίς να αμφισβητώ τις δοκιμές σου και μπράβο για τις πληροφορίες που μοιράστηκες.
Λογικά πρέπει να σου έφυγε ο πάτος.
 
Ωραίος,τι μηχανή γεμίσματος έχεις Νίκο?

Καλημερα !!! Την EVO εχω....Απο τις πρωτες που βγηκαν σε συνεργασια Καββαδια με μηχανουργειο της Κυπρου !!!
Πολυ καλη μηχανη....με απιστευτα καλο μοχλικο συστημα !!!
Οποιος και εαν εκατσε πισω απο αυτην την μηχανη....εβγαλε φυσιγγιο...με την ''πρωτιά'' να την εχει ο γιος
του Βασιλη ( gvp900 ) ο Παναγιωτης !!!
Με ''μαθημα'' απο εμενα...ενος φυσιγγιου....μετα το 3το του φυσιγγιο....ειχε πιασει το πως ''δουλευει'' η μηχανη
και εβγαλε ''αγγελους'' φυσιγγια !!!
Μου κρεμασε το σαγονι ο μικρος.....Τον θαυμαζα...ειναι ταλεντο ο μικρος !!! :) :cool:
 
Εννοεί ότι κ τα άχρηστα όπλα(κάνες) ....με αλεύρι γίνονται ισάξια με τα καλά.....όντως με ένα ΚΑΛΟ σκάγι οι συμπεριφορές θα είναι ίδιες‼️
*Βασικά οι Αμερικάνοι εφεύραν το μπαφερ ,για χρησιμοτητα στο κυνήγι γαλοπούλας,επιθυμητή η κλειστή τουφεκιά(για κεφάλι)
Στα απλαντ (περάσματα)κυνήγια ()τους δε νομίζω να βάζουν μπαφερ,εκεί θέλουν κέντρο+ περιφέρεια‼️
Ακριβώς, και πως στο διάολο καταφέρνουν να βγάζουν σχεδόν πάντα την ονομαστική συγκέντρωση για κάθε τσοκ με σκληρά σκάγια δεν το έχω καταλάβει.
Για τα upland μιλάω, αυτά που έχω δοκιμάσει και με τσοκ 3* και 1*.
Τα ιταλικά πάνε ανάλογα με τον καιρό και το φεγγάρι 😂 🤪
 
Και τα μπενελλια,άμα έχεις ένα σωστό κοντάκι,δεν ρίχνει ένα μέτρο πάνω από το θήραμα
Μην υπερβάλεις ... καμιά δεν ρίχνει τόσο ψηλά ...
Και οι αμερικάνοι υιοθετούν τώρα σιγά σιγά το floating target (θήραμα ΠΑΝΩ από το σκόπευτρο).
Σε κάποια όπλα.
 
Last edited:




Έκανα και δοκιμές για την πέρδικα ποιο τσοκ να παρω και με συγκεντρωτηρα έδωσε το ίδιο το 4τσοκ μαμά με το IC BRILEY με μαλλινη είχε διαφορά ποιο ανοιχτό το ic
30m sokol 1.85X35 z2m18 7½
Άλλαξε # σκαγιού για να μην τις χάνεις.
 
Back
Top