Βλητικές δοκιμές

😂
Δεν σου έχω πει ότι "πειράζω" όσους πιστεύουν ότι έχουν υπερόπλα ?

Βρε για χαϊβάνι με πέρασες να πιστεύω ότι μου πουν ?
Αν ήθελα όπλο θα το είχα αγοράσει ήδη.

Αν αγόραζα όπλο τώρα την be diamond θα αγόραζα.
Και το βλητικό κομμάτι δεν έχει καμία σημασία στην επιλογή.

Την advanced impact δεν θα την αγοράσω πάντως όταν έρθει η ώρα του μικρού, για αρκετούς λόγους.
Μέχρι τότε θα υπάρχουν καμιά 40αριά διαφορετικές γεωμετρίες ... οπότε απλά θα διαλέξω το όπλο που μου κάθεται καλύτερα, δεν θέλει συνεργεία και μου αρέσει οπτικά 😁
Άστα αυτά ρε,τι τώρα τι μετα,θα τους πειράξω εγώ,και πες μου αν είναι το ίδιο με αυτά που γράφεις εσύ.🤫 Cryptobackborer,,😄
 
Το έχω τροποποιήσει ως προς την πυρίτιδα..........
12/70 686 ( με πολύ κρύο cx 2000)
Mb36 2,20 x 8 βόλια 11/0 LB6 ακοπό 2, 20 γραμμάρια bufer ( μικρού όγκου,όχι αλεύρι)
6* 57,50 mm.......
Πάει πολύ καλά με όλα τα τσοκ,αλλά με το φουλ 1* δίνει ρέστα .........
Στα 41 μέτρα κύκλο κάτι λιγότερο από 30 cm


Επισεις....να σε ρωτησω....Πως καταφερνεις και εχεις σε ΑΚΟΠΟ LB6 αυτες τις συγκεντρωσεις που γραφεις
με φουλ τσοκ ??? Μηπως δουλευεις εξτρα τσοκ...και οχι μαμα ??
Σε ρωταω.....γιατι σε δικες μου δοκιμες ....Ακοπος LB6 με φουλ τσοκ...τα βολια ανοιγουν περισσοτερο απο
τα 3 ή 4* αστρα.
Συγκεντρωσεις παιρνω μονο εαν του κανω πεταλα...με φουλ τσοκ...μαμα παντα.
Και σε ΑΚΟΠΟ με 3 ή με 4*αστρα...
Βεβαια εαν θελεις μου λες !!!
 
Άστα αυτά ρε,τι τώρα τι μετα,θα τους πειράξω εγώ,και πες μου αν είναι το ίδιο με αυτά που γράφεις εσύ.🤫 Cryptobackborer,,😄
Σε βλέπω ότι κωλοτρίβεσαι για όπλο ... .yel. 😍
Να δω τι θα πάρεις ρε μπαγάσα ...

Τη Super Vinci θα αγόραζες αλλά ντρέπεσαι να το πεις... .yel.
Οι Vincές έχουν μεγάλη ουρά κάνης και πρέπει να μεγαλώσω τις βέργες καθαρισμού της κάνης, ταλαιπωρία 😂 ... άσε που έχουν και την ασφάλεια μπροστά => απορρίπτονται.
Τον sbe3 θα τον έπαιρνα χαλαρά αν αγόραζα 3,5", αλλά ακόμα δεν το χρειάζομαι.
 
Μονόβολα προχθές σε μια πέτρα στα 45-50m περίπου και ένα δράμι σε μια παλιά κυψέλη μελισσών στα 35-40 περίπου.
Από τα 3 πρώτα μονόβολα μόνο το ένα βρήκε τον βράχο και κανένα δράμι την κυψέλη, όλα με μη στιριγμένο όπλο.
Τα επόμενα 3-4 μονόβολα την βρήκαν αλλά στημένο το όπλο.
Κύλινδρος με sbe1 φίλου.
Κάποια από τα φυσίγγια.

20230916_195039.jpg
 
Από τα 3 πρώτα μονόβολα μόνο το ένα βρήκε τον βράχο και κανένα δράμι την κυψέλη, όλα με μη στιριγμένο όπλο.
Τα επόμενα 3-4 μονόβολα την βρήκαν αλλά στημένο το όπλο.
αρα συμπερασμα,να μην ριχνεις μονοβολα μονο δραμια γιατι εχεις λιγο παρκινσον.
 
Μονόβολα προχθές σε μια πέτρα στα 45-50m περίπου και ένα δράμι σε μια παλιά κυψέλη μελισσών στα 35-40 περίπου.
Από τα 3 πρώτα μονόβολα μόνο το ένα βρήκε τον βράχο και κανένα δράμι την κυψέλη, όλα με μη στιριγμένο όπλο.
Τα επόμενα 3-4 μονόβολα την βρήκαν αλλά στημένο το όπλο.
Κύλινδρος με sbe1 φίλου.
Κάποια από τα φυσίγγια.

View attachment 79442
Το benelli φταίει 😝
 
άσε που έχουν και την ασφάλεια μπροστά => απορρίπτονται.
3ος κανόνας ασφαλούς χειρισμού.
Το δάχτυλο μπαίνει στη σκανδάλη μόνο τη στιγμή της πυροδότηση.
Άρα, η φυσική θέση του δάχτυλου βρίσκεται μπροστά, παράλληλα με το όπλο. Εκεί πρέπει να βρίσκεται και η ασφάλεια του.
 
Μονόβολα προχθές σε μια πέτρα στα 45-50m περίπου και ένα δράμι σε μια παλιά κυψέλη μελισσών στα 35-40 περίπου.
Από τα 3 πρώτα μονόβολα μόνο το ένα βρήκε τον βράχο και κανένα δράμι την κυψέλη, όλα με μη στιριγμένο όπλο.
Τα επόμενα 3-4 μονόβολα την βρήκαν αλλά στημένο το όπλο.
Κύλινδρος με sbe1 φίλου.
Κάποια από τα φυσίγγια.

View attachment 79442
Τι αυλό έχει αυτό το SBE 1 του φίλου σου;
 
3ος κανόνας ασφαλούς χειρισμού.
Το δάχτυλο μπαίνει στη σκανδάλη μόνο τη στιγμή της πυροδότηση.
Άρα, η φυσική θέση του δάχτυλου βρίσκεται μπροστά, παράλληλα με το όπλο. Εκεί πρέπει να βρίσκεται και η ασφάλεια του.
Συμφωνώ αλλά αν έχεις ξεχασμένη την ασφάλεια τι κάνεις ?
Αν είναι πίσω με την πρώτη άρθρωση την αφαιρείς χωρίς να αλλάξεις καθόλου το κράτημα.
Άσε που καταλαβαίνεις ότι είναι ενεργοποιημένη με το που θα πας να βάλεις το δάχτυλο στην σκανδάλη.
 
Επισεις....να σε ρωτησω....Πως καταφερνεις και εχεις σε ΑΚΟΠΟ LB6 αυτες τις συγκεντρωσεις που γραφεις
με φουλ τσοκ ??? Μηπως δουλευεις εξτρα τσοκ...και οχι μαμα ??
Σε ρωταω.....γιατι σε δικες μου δοκιμες ....Ακοπος LB6 με φουλ τσοκ...τα βολια ανοιγουν περισσοτερο απο
τα 3 ή 4* αστρα.
Συγκεντρωσεις παιρνω μονο εαν του κανω πεταλα...με φουλ τσοκ...μαμα παντα.
Και σε ΑΚΟΠΟ με 3 ή με 4*αστρα...
Βεβαια εαν θελεις μου λες !!!
Εύλογη η απορία σου!!!! Εγώ έφτιαξα το συγκεκριμένο σεταπ με LB6 ακοπό με το εξής σκεπτικό: να πάει καλά με τα 5* η τα 4* ούτως ώστε να χρησιμοποιώ στο κυνήγι ανάμεικτα μονοβολα και δράμια.........
Έλα όμως που οι δοκιμές (έριξα πολλά φαίνεται άλλωστε από τις ταινίες στα χαρτόνια) μου έδειξαν αλλά πράγματα και για να μην το κάνω ιστορία όλα τα δράμια 11/0 και 12/0 συμπεριλαμβανομένου του σεταπ με τον LB6 πήγαν καλύτερα με τσοκ 1* και τα μονοβολα πήγαν καλύτερα με τα 3* και όχι με κύλινδρο.........
Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι στη άλλη κανη που είναι optima plus είχα διαφορετικά αποτελέσματα με καλύτερες αποτυπώσεις στα δράμια με 4 και 3* και στα μονοβολα κύλινδρος........
Αυτά με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι πρέπει πάντα να δοκιμάζουμε τα πυρομαχικά μας με το όπλο μας και δεύτερο ότι τελικά όλες οι κανες δεν συμπεριφέρονται το ίδιο.......
Για να είμαι ειλικρινής περίμενα τα ακριβώς αντίστροφα αποτελέσματα από κάθε κανη.
Ξέχασα να αναφέρω ότι τα τσοκ είναι εργοστασιακά .....,...
Mobile στην κοντή 61 cm με αυλό 18,3 και optima plus στην 71 cm με αυλό 18,6.....
 
Εύλογη η απορία σου!!!! Εγώ έφτιαξα το συγκεκριμένο σεταπ με LB6 ακοπό με το εξής σκεπτικό: να πάει καλά με τα 5* η τα 4* ούτως ώστε να χρησιμοποιώ στο κυνήγι ανάμεικτα μονοβολα και δράμια.........
Έλα όμως που οι δοκιμές (έριξα πολλά φαίνεται άλλωστε από τις ταινίες στα χαρτόνια) μου έδειξαν αλλά πράγματα και για να μην το κάνω ιστορία όλα τα δράμια 11/0 και 12/0 συμπεριλαμβανομένου του σεταπ με τον LB6 πήγαν καλύτερα με τσοκ 1* και τα μονοβολα πήγαν καλύτερα με τα 3* και όχι με κύλινδρο.........
Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι στη άλλη κανη που είναι optima plus είχα διαφορετικά αποτελέσματα με καλύτερες αποτυπώσεις στα δράμια με 4 και 3* και στα μονοβολα κύλινδρος........
Αυτά με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι πρέπει πάντα να δοκιμάζουμε τα πυρομαχικά μας με το όπλο μας και δεύτερο ότι τελικά όλες οι κανες δεν συμπεριφέρονται το ίδιο.......
Για να είμαι ειλικρινής περίμενα τα ακριβώς αντίστροφα αποτελέσματα από κάθε κανη.
Ξέχασα να αναφέρω ότι τα τσοκ είναι εργοστασιακά .....,...
Mobile στην κοντή 61 cm με αυλό 18,3 και optima plus στην 71 cm με αυλό 18,6.....

Εμμεσως πλην σαφως....μου λες να πιστεψω οτι το αποτελεσμα της συγκεντρωσης οφειλεται στην καννη σου !!!!
Δεν πιστευω στις καννες εγω....και σου λεω...οτι εαν βγαζεις αυτη την συγκεντρωση που εγραψες...

''Πάει πολύ καλά με όλα τα τσοκ,αλλά με το φουλ 1* δίνει ρέστα .........
Στα 41 μέτρα κύκλο κάτι λιγότερο από 30 cm ''

Δεν ειναι απο την καννη σου....Δεν δινουν τετοιες διαφορες οι καννες...Κατι αλλο ειναι...που μαλλον ουτε
εσυ ο ιδιος δεν το εχεις ανακαλυψει...
Να σου πω....οτι με το 8 βολο του Αγγελοπουλου εχεις πεσει εκατονταδες γουρουνια...σε ολη την Ελλαδα !!
Αλλα σε ''κοντινες'' αποστασεις !!! Μεχρι βιοτεχνες αντεγραψαν το σεταπ του...
Και εγω το αντεγραψα .....και το τροποποιησα...απο 2015 ή το 2016....αν δεν κανω λαθος...και εκανα αρκετες
δοκιμες....
Την συγκεντρωση που γραφεις....ποτε δεν καταφερα να την παρω...
Αυριο ομως...θα το ξανα στησω ...ετσι απο περιεργεια...και θα το ριξω και το φουλ της Μπερετα και με το
φουλ του ΒΟΙΤΟ.
Ολα αυτα...χωρις ιχνος αντιπαραθεσης Βαγγελη...
Ισως να κανω καπου λαθος...και να εχεις δικιο...Οχι για τις καννες...σε αυτες δεν πιστευω...αλλα θα ψαξω
λιγο την συγκεντρωση !!!
Εχω και την ΦΑΜΠΑΡΜ την χραπα με 60 εκατοστα καννη...θα δοκιμασω και με αυτην..

Δωσε μου ΕΑΝ θελεις..τι υψος αμορτισερ βαζεις στο σεταπ σου και απο τι φελλο -μπιορ cal 20 - ΑΖ ???
Να δοκιμασω και το δικο σου...

ΥΓ. Ξανα λεω...χωρις ιχνος αντιπαραθεσης....Απλα ψαχνω την συγκεντρωση !!!
 
Εμμεσως πλην σαφως....μου λες να πιστεψω οτι το αποτελεσμα της συγκεντρωσης οφειλεται στην καννη σου !!!!
Δεν πιστευω στις καννες εγω....και σου λεω...οτι εαν βγαζεις αυτη την συγκεντρωση που εγραψες...

''Πάει πολύ καλά με όλα τα τσοκ,αλλά με το φουλ 1* δίνει ρέστα .........
Στα 41 μέτρα κύκλο κάτι λιγότερο από 30 cm ''

Δεν ειναι απο την καννη σου....Δεν δινουν τετοιες διαφορες οι καννες...Κατι αλλο ειναι...που μαλλον ουτε
εσυ ο ιδιος δεν το εχεις ανακαλυψει...
Να σου πω....οτι με το 8 βολο του Αγγελοπουλου εχεις πεσει εκατονταδες γουρουνια...σε ολη την Ελλαδα !!
Αλλα σε ''κοντινες'' αποστασεις !!! Μεχρι βιοτεχνες αντεγραψαν το σεταπ του...
Και εγω το αντεγραψα .....και το τροποποιησα...απο 2015 ή το 2016....αν δεν κανω λαθος...και εκανα αρκετες
δοκιμες....
Την συγκεντρωση που γραφεις....ποτε δεν καταφερα να την παρω...
Αυριο ομως...θα το ξανα στησω ...ετσι απο περιεργεια...και θα το ριξω και το φουλ της Μπερετα και με το
φουλ του ΒΟΙΤΟ.
Ολα αυτα...χωρις ιχνος αντιπαραθεσης Βαγγελη...
Ισως να κανω καπου λαθος...και να εχεις δικιο...Οχι για τις καννες...σε αυτες δεν πιστευω...αλλα θα ψαξω
λιγο την συγκεντρωση !!!
Εχω και την ΦΑΜΠΑΡΜ την χραπα με 60 εκατοστα καννη...θα δοκιμασω και με αυτην..

Δωσε μου ΕΑΝ θελεις..τι υψος αμορτισερ βαζεις στο σεταπ σου και απο τι φελλο -μπιορ cal 20 - ΑΖ ???
Να δοκιμασω και το δικο σου...

ΥΓ. Ξανα λεω...χωρις ιχνος αντιπαραθεσης....Απλα ψαχνω την συγκεντρωση !!!
Η συγκέντρωση που έχω στη φωτό είναι από άλλο σεταπ με mg2 όπως γράφω σε κάλυκα μάγκνουμ και είναι 8 Βόλο 12/0 το βύσμα bior paletoni 18 με φιλμ από ακτινογραφία γύρω από τα βόλια και bufer πλαστικό,όχι αλεύρι.......
Αλλά και αυτό του Αγγελόπουλου παρόμοια συγκέντρωση έδωσε......
Το έχω με 686 mb36 2,20x 8 βόλια 11/0 LB6 ακοπό με 6 χιλιοστά φελο μέσα και bufer πλαστικό,όχι αλεύρι 2,20 γραμμάρια κλεισμένο 6* στα 57,50 mm
Η απόδοση του με full με ξένισε κι εμένα και σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι έχω την σούπερ κανη..........
Απλά λέω ότι μεταξύ των δύο κάνων που έχω βλέπω διαφορές στον τρόπο που διαχειρίζονται την συγκεκριμένη γόμωση.....
 
Ίσως με ψημένα δράμια ή πολύ σκληρά και πολύ σφαιρικά να βγαίνει.
Το πιο σφιχτό 8βολο 000 που έχω ρίξει με LM (3.5*) είναι αυτό.

View attachment 79449
Δοκίμασε το ίδιο φυσίγγι και με το τσοκ 1* και τα δύο αστέρια.......
 
Back
Top