Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εγω απο αλλο πινακα βρηκα οτι το αμερικανικο 7,5 εχει διαμετρο 2.25mm..Κατι αναμεσα σε 8-8,5 ελληνικο..Τι να ισχυει αραγε?.xm.
Οταν μπορεσω θα βαλω φωτο τον πινακα..
Κ εγω δεν ξερω,πολλες φορες οταν ψαχνουμε κατι τελικα βρισκουμε πολλες απαντησεις,αλλα πολυ διαφορετικες,εγω δεν ξερω πως ανεβαζουμε φωτογραφια,αν βοηθουσε καποιος
 
Δεν κυνηγάω λαγό οπότε δεν σου προτείνω τίποτα.
Πληροφοριακά και μόνο ,πολύ παλιά όσες φορές χρειάστηκε στα λίγα κυνήγια που είχα κάνει, τα μόνα που χρησιμοποίησα ήταν τα ROTTWEIL WAIDMANNSHEIL-semi.
Οπως τα λες είναι ,χωρίς να προυποθέτει οτι και καλά το πολύ ακριβό είναι πάντα καλό.
Σε τετοια κυνήγια χρειάζεσαι πάντα ενα καλοστημένο φυσίγγι που θα επιφέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Βρειτε το καλύτερο για σας και για το όπλο σας και μην αλλάζετε φυσίγγια συνέχεια επιρεαζόμενοι απο αλλους.
Για τα υδρόβια δε μας λες τίποτα .... .my man.
.sarcastic.
 
Για τα υδρόβια δε μας λες τίποτα .... .my man.
.sarcastic.
Το αφήνω για τους πιο έμπειρους του είδους..buy.
Αυτό που έχω μόνο να πω είναι οτι στο τελευταίο ταξίδι έπρεπε να έχω μαζί 5αρια ,ακόμη και 4άρια .Ο λόγος που δεν είχα είναι οτι μέχρι τελευταία στιγμή δεν ήταν σίγουρο ότι θα φύγω ώστε να πάρω κάποια σε λιγότερα γρ, απο αυτά που είχα στο σπίτι,τα οποία ήταν όλα όλα 36γρ ..+
Πέρασαν κάτι μεγάλα σε αποστάσεις που τα 6αρια απλά τα γαργαλούσαν στα αχαμνά.
 
Παλικάρια μια ερώτηση....
Τα Αμερικάνικα σκάγια είναι πιο χοντρά ή πιο ψηλά από τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά;
Για παράδειγμα το Αμερικάνικο 7,5άρι σε τι αντιστοιχεί;
Στα ψιλά σκαγια είναι σχεδόν ίδια, από το ν6 κ κάτω τα αμερικανικά είναι χοντρικά ένα νούμερο πιο χοντρα
http://hunter.gr/index.php?a=2&b=2&c=shot
 
Το αφήνω για τους πιο έμπειρους του είδους..buy.
Αυτό που έχω μόνο να πω είναι οτι στο τελευταίο ταξίδι έπρεπε να έχω μαζί 5αρια ,ακόμη και 4άρια .Ο λόγος που δεν είχα είναι οτι μέχρι τελευταία στιγμή δεν ήταν σίγουρο ότι θα φύγω ώστε να πάρω κάποια σε λιγότερα γρ, απο αυτά που είχα στο σπίτι,τα οποία ήταν όλα όλα 36γρ ..+
Πέρασαν κάτι μεγάλα σε αποστάσεις που τα 6αρια απλά τα γαργαλούσαν στα αχαμνά.
Ήσουν και μέσα στα νεράκια. Πού να ήσουν και σε πέρασμα .... ;)
 
Πήγαιναν τα σκάγια πάνω στα πουλιά;
Δεν τα ντουφεκούσα καν για να μην τα χαλάσω..Την πρώτη μέρα έριξα μόνο σε δύο και το ένα μου άφησε πούπουλα .Την δεύτερη μέρα νυουφέκισα 3 και πήρα τα δύο.Το πρώτο έπεσε μπροστά μου και το άλλο έπεσε ζωντανό πίσω μου και ευτυχώς το βρήκαμε .
 
Δεν τα ντουφεκούσα καν για να μην τα χαλάσω..Την πρώτη μέρα έριξα μόνο σε δύο και το ένα μου άφησε πούπουλα .Την δεύτερη μέρα νυουφέκισα 3 και πήρα τα δύο.Το πρώτο έπεσε μπροστά μου και το άλλο έπεσε ζωντανό πίσω μου και ευτυχώς το βρήκαμε .
Το εξάρι αυτήν την εποχή κόβει πολύ μακριά. Αυτό που θέλει είναι να βρεις την προσκό, η οποία έχει μεγάλη διαφορά από ένα 4αρι.
 
Το εξάρι αυτήν την εποχή κόβει πολύ μακριά. Αυτό που θέλει είναι να βρεις την προσκό, η οποία έχει μεγάλη διαφορά από ένα 4αρι.
Την πρωτη μέρα τα μεγάλα έπαιξαν μετά τις 9.30 που η υγρασία έσπασε, είχε ανέβει πολύ η θερμοκρασία και τα f2 δεν τράβαγαν.Σε αντίθεση με την δεύτερη που έστω αυτά τα μετρημένα στα δάχτυλα πουλιά που έπαιξαν , ήταν πιο πρωί και ήταν κάπως καλύτερα τα δεδομένα για τα συγκεκριμένα φυσίγγια.
 
Συμφωνώ με το σκεπτικό ότι λαγό τουφεκας και όχι κιχλα αλλά και πάλι ρε παιδιά 35€ ένα κουτί φυσηγγια είναι αισχροκέρδεια πιστεύω. Πληρώνω το Mygra becaccia 13€ για κάποιες φορές που θα βάλω μαλινη τάπα αλλά είναι 13 όχι 35€. Δόξα το Θεό υπάρχουν πιο οικονομικά φυσηγγια στη τιμή όχι στη ποιότητα για το λαγό που τα χρησιμοποιούν χρόνια και χρόνια τόσοι κυνηγοί αλλά βέβαια περί ορέξεως......
Παράδειγμα ξέρω φανατικό λαγά φίλο του πατέρα μου που χρόνια τώρα ρίχνει στο λαγό Λάμπρο μπλε όλο το χρόνο και δεν το αλλάζει ποτέ.
Γιαννη ο φιλος σου μπορει να μην αλλαζει φυσιγγι, αλλα το αλλαξε ο ναυπλιωτης. Αυτο ειναι το θέμα.

Τα remington πωλουνται και χυμα. Οι περισσοτεροι λαγαδες εδω ετσι τη βγάζουν
 
Δεν εχω σκοπο ακομα να ψωνισω Ηλια.
Θελω να δωσω μια ευκαιρια στα 28αρια του κενταυρου.Αν δεν τα βρουμε......τοτε θα δω τι θα ψωνισω.Χρονια τωρα ψωνιζω απο τον Αλεξη
Εγω παντως απο βδομάδα θα κάνω μια επίσκεψη να δω κ τι καλούδια εχει...μην εχει κ καμια προσφορούλα!!! Εγω με τον κένταυρο εχω σπαστει δεν θ ασχολειθω με τα 28 αρια του...εχει κ αλλου πορτοκαλιες λιγο ποιο ακριβές βεβαια....αλλα κ ποιο ποιοτικες!
 
Δεν τα ντουφεκούσα καν για να μην τα χαλάσω..Την πρώτη μέρα έριξα μόνο σε δύο και το ένα μου άφησε πούπουλα .Την δεύτερη μέρα νυουφέκισα 3 και πήρα τα δύο.Το πρώτο έπεσε μπροστά μου και το άλλο έπεσε ζωντανό πίσω μου και ευτυχώς το βρήκαμε .
Δημητρη υπαρχουν δυο "σχολες" στην επιλογη φυσιγγιου γενικα αλλα κ στο παπι... Η σχολη του να διαλεγουμε το ψιλοτερο δυνατο σκαγι ωστε ακομα κ με πιο ανοιχτα τσοκ να εχουμε τη δυνατοτητα να βαλουμε αρκετα σκαγια πανω στο παπι, κ υο να διαλεγουμε πιο χοντρα σκαγια, πιο χοντρα απο αυτα που απαιτουνται, καιτι το οποιο δουλευει παλι, αλλα θελει αλλο στησιμο στο οπλο κ αρκετα σφιχτο τσοκ...
Εχει μεγαλη διαφορα να προσπαθεις να βαλεις 100 σκαγια σε ενα κυκλο 76 εκατοστων στα 45-50 μετρα ας πουμε με ενα φυσιγγι που εχει 200 σκαγια στη γομωση, το 50% δηλαδη, και αλλο να εχει 300 σκαγια κ να θες μολις το 35 %... Το πρωτο το πετυχαινεις μονο με σφιχτα τσοκ και το δευτερο μπορεις να το πετυχεις κ με ενα καλο LM... ενα 4αρι με ενα 6αρι για παραδειγμα 35 γρ...
Ειδικα αυτη την εποχη που δεν εχει κρυα κ τα πραγματα για τα σκαγια ειναι πολυ πιο ευκολα...
Το μυστικο μονο ειναι να βρεις την εικονα που εχει το φυσιγγι σου για να στειλεις τα σκαγια επανω στο παπι σε μακρινες αποστασεις...
 
Θοδωρή τί δεν σου άρεσε στου κενταυρου το 28ρι ; απλά ερώτηση για να μάθω ,,μιας και δεν τα εχω ρίξει σε κυνήγι μόνο καμια 15 φυσίγγια και αυτά δανεικά στο σκοπευτήριο

για τα Velox δεν ταίριαξε τελικά πάμε παρακάτω ;)

Παύλο να σου πω τι είδα εγώ.
Από τον απρίλη μέχρι την έναρξη είχα ρίξει στο σκοπευτήριο τουλαχιστον 6 κούτες κένταυρος , απόλυτα ικανοποιημένος .
Λίγο πριν την έναρξη πήρα μία κούτα και για τα τρυγόνια και αργότερα για τις τσίχλες. Τελικά λόγω απουσίας τρυγονιών έριχνα σε καρακάξες και παρατήρησα λοιπόν το εξής περίεργο. Κάποιες έπεφταν "στουπί" , κάποιες άφηναν έναν ουρανό πούπουλα και άντε γειά. Όσα φυσίγγια άφηναν καθαρή κάννη , το πουλί "στουπί" , όσα άφηναν βρώμικη κάννη το πουλί έφευγε. Από την ίδια κούτα την ίδια ημέρα και ώρα.
Παραξενεμένος άλλαξα φυσίγγια και έβαλα τα 24γρ. τραπ πάλι κένταυρος που είχα όμως από παλιά. Όλα τα πουλιά ξερά και οι κάννες καθαρές.
Στα φυσίγγια που έριχνα στο σκοπευτήριο , επειδή είμαι λίγο "κολημμένος" με την καθαρή κάννη , δεν είχα παρατηρήσει ποτέ βρώμες. Μάλιστα σταμάτησα τα NSI PRIMA γιατί έβγαζαν πολύ βρώμα.
Σημειώνω εδώ ότι το ίδιο ακριβώς παρατήρησε και το φιλαράκι που πάμε μαζί με το οποίο μοιραστήκαμε την κούτα.
Επίσης είδα και τεράστιες διαφορές σε κατανομή σε χαρτί ( έκανα δοκιμές να δω τι γίνεται ) μεταξύ των "καθαρών" και των "βρώμικων". Τα βρώμικα ήταν σαν να είχες 4* ενώ τα καθαρά 2* ( έριχνα με 2*)
Τώρα τι γίνεται δεν ξέρω , δεν έχω και πολλές γνώσεις στα φυσίγγια . Αλλά κάποιοι φίλοι που ξέρουν κάτι παραπάνω μου είπαν ότι ή έχει διαφορετικές μπαρούτες ή το "κλείσιμο" δεν είναι σταθερό.
Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά χαλάστηκα παρα πολυ.
 
η τα υλικα που εχουν μεσα τα φυσιγγια δεν εχουν ολα το ιδιο βαρος , που για να εχουν το ιδιο βαρος θελει, η ζυγαρια ακρηβιας , πραγμα που δεν γηνετε ποτε στα εροστασιακα φυσιγγια , η πολυ καλα επαγκελματηκα ογκομετρηκα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top