Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αγαπητοί φίλοι, ο κυνηγός δε θέλει φυσίγγια με τάδε μπαρούτι. Θέλει φυσίγγια για το τάδε θήραμα.
Αν δεν υπάρχει αυτό που έπαιρνε πριν για την τσίχλα ή το λαγό με τη ΣΙΠΕ ή την ΤΕΚΝΑ, θα πάρει το άλλο για την τσίχλα ή το λαγό με άλλη πυρίτιδα. Όλοι του τη ζωή ο κυνηγός σκέφτεται τί φυσίγγια να πάρει την επόμενη χρονιά και αν χάλασαν αυτά που μέχρι τώρα έριχνε και ήρθε η ώρα να τα αλλάξει.

Επίσης, σιγά που ένας ιδιογομωτής θα σταματήσει την ιδιογόμωση και θα αγοράσει έτοιμα επειδή δεν μπορεί να κάνει χωρίς μία συγκεκριμένη πυρίτιδα. Αυτά δεν υπάρχουν. Ο ιδιογομωτής δεν θα αγοράσει ποτέ έτοιμα, θα συνεχίσει να κάνει τα δικά του και πάντα θα βρίσκει εναλλακτικές.

Η Νομπελ Σπορ, αλλά και ο αντιπρόσωπος, έχουν μόνο χασούρα από την όλη υπόθεση και κανένα όφελος. Από τις συνωμοτικές θεωρίες δεν πιστεύω ότι ισχύει καμία. Πιστεύω ότι όντως υπάρχει κάπου πρόβλημα στην κατασκευή τους γιατί αυτό είναι το πιο λογικό.
Επίσης πριν καιρό έψαχνα στο ίντερνετ σε Ιταλικά κυνηγητικά μαγαζιά να δω αν πουλάνε ΣΙΠΕ και ΤΕΚΝΑ για ιδιογομωτές. Όπου και να είδα στην Ιταλία η ΣΙΠΕ και η ΤΕΚΝΑ ήταν "Μη Διαθέσιμες" και εκεί. Τώρα όμως βλέπω ότι είναι διαθέσιμες.
Ενδεικτικά: https://www.armeriadomonaco.com/polveri/20-nobel-sport-sipe.html
https://www.dimararmi.it/polvere-ricarica-cartucce-pallini/nsi-polvere-sipe-05kg-1842.html
https://shoparmeriapalmieri.com/COM...ovex-polvere-sipe-n-500-gr-8000000037039.html

Επίσης, πριν αρχίσουμε τις γκρίνιες για τις τιμές, δείτε παραπάνω πόσο κοστίζουν στην Ιταλία που παράγονται.
Αν έχουν και αυτές της τιμες εδω η δυβασηκες σιγα μην δωσο 45€ τα 500 γρ για να βαρεσο παπια στα 20. & 30 μέτρα
 
Αγαπητοί φίλοι, ο κυνηγός δε θέλει φυσίγγια με τάδε μπαρούτι. Θέλει φυσίγγια για το τάδε θήραμα.
Αν δεν υπάρχει αυτό που έπαιρνε πριν για την τσίχλα ή το λαγό με τη ΣΙΠΕ ή την ΤΕΚΝΑ, θα πάρει το άλλο για την τσίχλα ή το λαγό με άλλη πυρίτιδα. Όλοι του τη ζωή ο κυνηγός σκέφτεται τί φυσίγγια να πάρει την επόμενη χρονιά και αν χάλασαν αυτά που μέχρι τώρα έριχνε και ήρθε η ώρα να τα αλλάξει.

Επίσης, σιγά που ένας ιδιογομωτής θα σταματήσει την ιδιογόμωση και θα αγοράσει έτοιμα επειδή δεν μπορεί να κάνει χωρίς μία συγκεκριμένη πυρίτιδα. Αυτά δεν υπάρχουν. Ο ιδιογομωτής δεν θα αγοράσει ποτέ έτοιμα, θα συνεχίσει να κάνει τα δικά του και πάντα θα βρίσκει εναλλακτικές.

Η Νομπελ Σπορ, αλλά και ο αντιπρόσωπος, έχουν μόνο χασούρα από την όλη υπόθεση και κανένα όφελος. Από τις συνωμοτικές θεωρίες δεν πιστεύω ότι ισχύει καμία. Πιστεύω ότι όντως υπάρχει κάπου πρόβλημα στην κατασκευή τους γιατί αυτό είναι το πιο λογικό.
Επίσης πριν καιρό έψαχνα στο ίντερνετ σε Ιταλικά κυνηγητικά μαγαζιά να δω αν πουλάνε ΣΙΠΕ και ΤΕΚΝΑ για ιδιογομωτές. Όπου και να είδα στην Ιταλία η ΣΙΠΕ και η ΤΕΚΝΑ ήταν "Μη Διαθέσιμες" και εκεί. Τώρα όμως βλέπω ότι είναι διαθέσιμες.
Ενδεικτικά: https://www.armeriadomonaco.com/polveri/20-nobel-sport-sipe.html
https://www.dimararmi.it/polvere-ricarica-cartucce-pallini/nsi-polvere-sipe-05kg-1842.html
https://shoparmeriapalmieri.com/COM...ovex-polvere-sipe-n-500-gr-8000000037039.html

Επίσης, πριν αρχίσουμε τις γκρίνιες για τις τιμές, δείτε παραπάνω πόσο κοστίζουν στην Ιταλία που παράγονται.

Πες τα βρε φιλε μου !!! Την καταστροφη φερνουν μερικοι....
Ο ιδιογομωτης την ιδιογομωση δεν την σταματαει οπως πολυ σωστα ειπες....Την λυση θα την βρει....!!!
 
Αν έχουν και αυτές της τιμες εδω η δυβασηκες σιγα μην δωσο 45€ τα 500 γρ για να βαρεσο παπια στα 20. & 30 μέτρα
Α έτσι ε?και μας έχει ζαλίσει τα μεζεα ο φίλος σου ο ουρανοκατέβατος που βαράει τα παπιά στα 80 metri με την πενελι.ω ρε φίλε μου βγαίνουνε στη φόρα σιγά σιγα
 
Α έτσι ε?και μας έχει ζαλίσει τα μεζεα ο φίλος σου ο ουρανοκατέβατος που βαράει τα παπιά στα 80 metri με την πενελι.ω ρε φίλε μου βγαίνουνε στη φόρα σιγά σιγα
Αν λεμε τον ίδιο κυνηγανε σε ανοικτά μέρη εύρη…οι νότιοι… εδώ τα μέρη είναι κληστα σπάνια ντουφεκας πανό από 40 μετρα
 
Αυτο που πρεπει να καταλαβουν ορισμενοι.....τσιγκουνια και ιδιογομωση δεν πανε μαζι....εαν θελεις
να βγαλεις φυσιγγιο...
Απο την αλλη....και εννοω τις τιμες των υλικων....ποσο ειχε η βενζινα περυσι και ποσο εχει φετος ???
Ουτε εμενα τρεχουν τα λεφτα απο τα πατζακια μου....αλλα ας αφησουμε το ''κλαμα'' στην ακρη !!!
Αλλωστε το χομπι μας κανουμε....Εαν θελουν καποιοι να κανουν οικονομια ας κοψουν την τριπλετα...

Απο την μυγα ξυγκι δεν βγαινει....
Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης με κανεναν συναδελφο....αλλα αυτη ειναι γνωμη μου...

Κλαιμε εμεις οι ιδιογομωτες....Μα ολοι αυτοι που πανε σκοπευτηριο και δεν γεμιζουν...και παραλληλα οι τιμες
των φυσιγγιων στον Θεο !!!
Αυτοι οι ανθρωποι τι να πουν ??
Αυτα ειχα να πω....γιατι βαρεθηκα την απαισιοδοξια και το κλαμα που διαβαζω.
 
Δεν σαμποτάρει ο αντιπρόσωπος τη Nobel η nobel δεν ξανά δίνει στον συγκεκριμένο μερικές πυριτηδες για να μην κοπιάρει τα φυσιγγια της οποίος θέλει φυσιγγια με αυτές τις μπαρούτες θα αγοράζει nsi τέλεια και παύλα ούτε το tordo του Λάμπρου δεν θα έχει gm3 αφού είναι μια από αυτές που δεν θα του ξανά δώσουν

Σκετη μαυριλα και απαισιοδοξια εισαι....
Βεβαια και παντογνωστης....τα παντα ξερεις....
Απο που εχεις αυτες τις πληροφοριες ???
Σαν εκεινα τα φυσιγγια που εριχνες στον λαγο....και του εκανες τρυπες στα 100 μετρα... ειναι και οι
πληροφοριες σου ???
Εαν δεν μπορεις να τεκμηριωσεις τα οσα γραφεις....σταματα να γραφεις...το καλυτερο που εχεις να κανεις !!
Αντε μην το συνεχισω...και γινουμε παλι μαλλια - κουβαρια !!!
 
Οτιδήποτε μικρό φτάνει η εποχή που θα κλείσει ,θα το αναγκάσουν να κλείσει καλύτερα.Ετσι είναι η σημερινή κοινωνία δυστυχώς προμηθευτείτε όσοι γεμίζεται γιατί θα σταματήσει και αυτό σιγά σιγά ξεκινώντας από τις δήθεν ελειψεις .Όλα θα γίνουν ελενχομενα πλέον και ο οποιαδήποτε οπλισμός θα πρέπει να μειωθεί σταδιακά στο ελάχιστο γιατί απευθείας θα γίνει επανάσταση.Θα δείτε σιγά σιγά με προσχήματα πως θα αυστηριοποιηθουν οι νόμοι και τι θα σκαρφίζονται κάθε φορά για να λιγοστεύει ο οπλισμός και τα συναφή.Και ο λόγος διαχείριση περιβάλλοντος και χλωροπανιδας .Ατσάλι λες και εδώ έχουμε πολλούς επιτρεπόμενος υδροβιότοπους και τους έχουμε καταστρέψει ,φυσίγγι 10€ το κουτί ,πυρίτιδα προς μόνιμη έλλειψη δύο εργοστάσια στο τέλος θα μείνουν και όλα τα υπόλοιπα εισαγωγή.
 
Το 99% κυνηγάει τσίχλα έστω και αν τους αρέσει κάποιο άλλο θήραμα.αν έχει πουλιά φέτος θα πέσει κλάμα.προσωπικα με βλέπω ν αφήνω τη καραμπίνα στη ντουλάπα και να δουλεύει ο συντροφος
Ο σύντροφος 🤣
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, θα γυρίσουμε πάλι στα δικανα για περισσότερη οικονομία.
Και εγώ με βλέπω με την μπαικαλα μετά από χρόνια

Τι 2 τι 3 ? Δεν .sex hard..sex hard.ται.
Ψηλά το ηθικό βρε γατάκια ... τι πάθατε ?
 
Last edited:
Αυτο που πρεπει να καταλαβουν ορισμενοι.....τσιγκουνια και ιδιογομωση δεν πανε μαζι....εαν θελεις
να βγαλεις φυσιγγιο...
Απο την αλλη....και εννοω τις τιμες των υλικων....ποσο ειχε η βενζινα περυσι και ποσο εχει φετος ???
Ουτε εμενα τρεχουν τα λεφτα απο τα πατζακια μου....αλλα ας αφησουμε το ''κλαμα'' στην ακρη !!!
Αλλωστε το χομπι μας κανουμε....Εαν θελουν καποιοι να κανουν οικονομια ας κοψουν την τριπλετα...

Απο την μυγα ξυγκι δεν βγαινει....
Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης με κανεναν συναδελφο....αλλα αυτη ειναι γνωμη μου...

Κλαιμε εμεις οι ιδιογομωτες....Μα ολοι αυτοι που πανε σκοπευτηριο και δεν γεμιζουν...και παραλληλα οι τιμες
των φυσιγγιων στον Θεο !!!
Αυτοι οι ανθρωποι τι να πουν ??
Αυτα ειχα να πω....γιατι βαρεθηκα την απαισιοδοξια και το κλαμα που διαβαζω.
Δώσε Νικόλα ... μακάρι να επιτραπεί και το ξετάπωμα !!!!
Ν' αντιλαλούν τα λαγκάδια από τα full auto.
.terror.
Θ' αρχίσουμε να φοράμε και στα γουρούνια ωτοασπίδες. 🤣
Οι δικοί μου, τα καθαρόαιμα, αν δεν αδειάσει η αποθήκη δεν σταματάνε να τουφεκάνε ...

Μάχιμοι όλοι, πρώτη γραμμή σου λέω 🤣
 
Last edited:
Δώσε Νικόλα ... μακάρι να επιτραπεί και το ξετάπωμα !!!!
Ν' αντιλαλούν τα λαγκάδια από τα full auto.
.terror.
Θ' αρχίσουμε να φοράμε και στα γουρούνια ωτοασπίδες. 🤣
Οι δικοί μου, τα καθαρόαιμα, αν δεν αδειάσει η αποθήκη δεν σταματάνε να τουφεκάνε ...

Μάχιμοι όλοι, πρώτη γραμμή σου λέω 🤣
Γεια σου Ταλιμπάν μ’αρεσεις την ομάδα μου επάνω την λέμε αλ καιντα
 
Καλημέρα παιδιά! Η έλλειψη υλικών γόμωσης φυσιγγίων είναι σε παγκόσμιο επίπεδο. Δυστυχώς δεν έχω μιλήσει με ένα κατασκευαστή φυσιγγίων που να μην μου αναφέρει ότι υπάρχει τεράστια έλλειψη σε υλικά...γι αυτό και οι τιμές είναι στα ύψη...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top