Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
http://www.tsianikas.gr/index.php?p...n=com_virtuemart&Itemid=29&vmcchk=1&Itemid=29
Γύρω στα 12€ παίζουν αλλα πιο πάνω τα έχει 9,60€..και ο Σαλαπατας 10,3€..και εγω πιστευω ότι έτσι οπως έχει πάει το τρυγόνι ποσά θα ρίξεις,αν είναι να κανείς την δουλεια σου αξίζει.
Εγω τα 206 nsi formula έριχνα όταν έβρισκα κάποια ντόπιαρικα τρυγονια εδώ,γύρω στα 9-10€ τα έπαιρνα..206 μπαρούτι έχει και το special game.
 
Δεν είπα ότι δεν αξίζει το θήραμα αλλά ότι δεν αξίζουν τόσο τα φυσίγγια για να καρπωθώ το θήραμα. Αν θέλω 12€ το κουτί τότε για αν πούμε ότι παίρνεις 4 πουλιά στο κουτί θα χρειαστείς 36€ για να πάρεις 12 πουλιά. Αυτό το κόστος το θεωρώ πολύ. Αφού μπορώ να το κάνω με 3 κουτιά των 5€. Για τα παπιά δεν υπάρχει η επιλογή φθηνών φυσιγγίων έτσι και αλλιώς... μιλάω πάντα για εμπορικά φυσίγγια και με τιμές Ελλάδας! Όπως έχω ξαναπεί όμως το κυνήγι το κάνουμε γιατι γουστάρουμε. Είναι το χόμπι και ο τρόπος ζωής μας. Χαλάμε χρήματα για να το ευχαριστιομαστε όσο δεν πάει! Αν φτάσω σε σημείο να σκέφτομαι το κυνήγι σαν κόστος θα το παρατήσω σε μια χρονιά!
 
Βασίλη εκτός από τα υδρόβια που είναι μια ξεχωριστή κατηγορία από μόνα τους, η σκέψη σου πιστεύω πως είναι λίγο γενικευμένη γιατί πιθανώς σου έχουν διαφύγει από το μυαλό κάποια θηράματα όπως η πέρδικα και η μπεκάτσα που οι περισσότεροι κυνηγοί είναι διατεθειμένοι να χαλαλίσουν μερικά χρήματα παραπάνω προκειμένου να προμηθευτούν φυσίγγι αξιόπιστο και ποιοτικό. Τα κυνήγια αυτών των φτερωτών δεν απαιτούν την μεγάλη ποσότητα φυσιγγίων αλλά η ποιότητα είναι το ζητούμενο με επακόλουθο φυσικά την ακριβή τιμή. Όταν διαθέτεις σκυλιά, εξοπλισμό (προσωπικό και σκύλου), χίλια δυο άλλα έξοδα και ξεποδαριάζεσαι στο μέσα του πουθενά στο βουνό, ε εκεί θέλεις πάντα να βασίζεσαι σε ένα φυσίγγι κι ας είναι και κομματάκι τσουχτερό στην τιμή...
Τώρα αν είναι να μιλήσουμε γενικά για τις φουσκωμένες τιμές στα φυσίγγια είναι άλλο κεφάλαιο κι αυτό δεν έχει να κάνει με το είδος του θηράματος.
 
Last edited:
Χρηστο, θα συμφωνησω με τα γραφομενα σου, αν το γενικευσεις ομως, καθε ενας απο μας που κυνηγαει, ασχετως θηραματος, θελει ενα καλο και ποιοτικο φυσιγγι. Εξισου απογοητευση θα ειναι για σενα να χασεις τη μοναδικη μπεκατσα ή περδικα που θα σου φερμαρει ο σκυλος απο ενα κακο φυσιγγι, εξισου απογοητευση και για μενα αν απο κακα φυσιγγια βαραω τις τσιχλες και δεν πεφτουν. Η ποιοτητα ειναι παντα το ζητουμενο, απλα στις λιγοτερες θεασεις θηραματων, ειναι πιο επωδυνο :( Για μενα ειναι σωστο ο μεσος κυνηγος, ασχετως θηραματος, να κυνηγαει και την ποιοτητα στα υλικα και τον εξοπλισμο του, αποφευγει απογοητευσεις και ταλαιπωριες, και φυσικα ασκοπους τραυματισμους.
 
Αν κυνηγάει κάποιος τρυγόνια και βρίσκει αρκετά τις φορές που θα βγει (άραγε που να είναι αυτό το μερος;)μπορεί και να το σκέφτεται να πάρει φυσίγγια που κοστίζουν 10 ευρώ. Αν όμως ξέρεις ότι δυστυχώς μπορεί να μην ρίξεις ούτε ένα κουτί σε 10 εξόδους το παίρνεις και 13 να κάνει. Τωρα αν έχεις βρει φυσίγγι που κοστίζει 6 ευρώ και σε ικανοποιεί τότε οκ ακόμα καλύτερα. Πάντως αν δεν ήμουν οκ με τα classic θα χτύπαγα άνετα ένα federal 32 για το καλοκαίρι.Αλλωστε η ιστορία τα τελευταία χρόνια με τα τρυγόνια είναι όμοια του τζόκερ.
 
Οι γνώμες διίστανται στα φυσίγγια, σίγουρα στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβά με ένα μέσο μισθό τα 700€ όταν σε Αμερική και Αγγλία οι τιμές ειναι αστεία χαμηλές με τριπλάσιους βασικούς μισθούς.
Σίγουρα άλλες χώρες άλλες υποδομές μηδέν καρτέλ αυτεπάγγελτη προστασία του πολίτη και άλλες ευεργεσίες συνταγματικά κατοχυρωμένες.
 
Εγώ πάλι θα ρωτήσω το εξής.
Ένα φυσίγγι των 12 ευρώ, πόσες παραπάνω πιθανότητες μου δίνει για να πάρω ένα θήραμα σε σχέση με ένα φυσίγγι των 7 ευρώ? αν είναι κάτι της τάξεως +5%, τότε δεν αξίζει... στα αρνητικά του ακριβού φυσιγγίου βάζω τον αρνητικό παράγοντα της σκέψης για την τουφεκιά, μια και η κάθε τουφεκιά κοστίζει, αλλά και τα κορακοειδή, που δεν θα τους ρίξω με ακριβά φυσίγγια...ολα αυτα για το κυνηγι του τρυγονιού που κάνω... Για κάποιον που κυνηγάει μπεκάτσα πχ, είναι σίγουρα διαφορετικά.
 
Εγώ πάλι θα ρωτήσω το εξής.
Ένα φυσίγγι των 12 ευρώ, πόσες παραπάνω πιθανότητες μου δίνει για να πάρω ένα θήραμα σε σχέση με ένα φυσίγγι των 7 ευρώ? αν είναι κάτι της τάξεως +5%, τότε δεν αξίζει... στα αρνητικά του ακριβού φυσιγγίου βάζω τον αρνητικό παράγοντα της σκέψης για την τουφεκιά, μια και η κάθε τουφεκιά κοστίζει, αλλά και τα κορακοειδή, που δεν θα τους ρίξω με ακριβά φυσίγγια...ολα αυτα για το κυνηγι του τρυγονιού που κάνω... Για κάποιον που κυνηγάει μπεκάτσα πχ, είναι σίγουρα διαφορετικά.
Το πρωτο πραγμα είναι το φυσιγγι να ταιριαζει στ οπλο σου και στα χέρια σου.απο κει και περα θα σε ρωτησω το εξης.παιρνεις ενα χ φυσιγγι των 5 ευρω και χρειαζεσαι να ρίξεις 3 για να χτυπήσεις ενα τρυγωνι και παιρνεις ενα ψ φυσιγγι των 8 ευρώ και παιρνεις ενα τρυγωνι μ ενα φυσιγγι και αυτο γινεται επαναλαμβανομενα. Ποιο απ τα δύο ειναι πιο φτηνο?
 
Ευριπίδη το ξέρω ότι θα μου βγει πιο ακριβά το φτηνό! ρωτάω αν έχει όντως ουσιαστική διαφορά να πάω από τα 7 ευρω στα 12 ή από τα 9 που έριχνα πέρσυ τα free shots μετά από παρότρυνση σου στα 15! θα υπαρξει ουσιαστικη διαφορα? ή θα ειναι αμελητέα?
 
Ευριπίδη το ξέρω ότι θα μου βγει πιο ακριβά το φτηνό! ρωτάω αν έχει όντως ουσιαστική διαφορά να πάω από τα 7 ευρω στα 12 ή από τα 9 που έριχνα πέρσυ τα free shots μετά από παρότρυνση σου στα 15! θα υπαρξει ουσιαστικη διαφορα? ή θα ειναι αμελητέα?
Κοίταξε να σου πω.το τρυγωνι αφού μιλαμε για το συγκεκριμενο θήραμα έρχεται στην έναρξη μετα απο ενα 6μηνο που ίσως μερικοί να μην εχουν τη δυνατότητα να πανε σκοπευτήριο για να εχουν επαφη με τ οπλο.σ αυτη την περιπτωση ενα φυσιγγι που του εχεις εμπιστοσυνη ας ειναι κι ακριβό θα βοηθησει.αν ρίχνεις στο 6μηνο ενα 28αρι φυσιγγι π.χ των 5 ευρω δε νομιζω να δυσκολευτεις στην εναρξη.τωρα αν παμε απο θεμα υλικών το φεντεραλ το target load των 32 γραμ.ε ειναι ααααλλη ποιοτητα απο το ελληνικό φυσιγγι των 7 ευρω.ειναι μεν υπερτιμημένο αλλα μηπως τα ελληνικα δεν ειναι? Σ αυτη την περιπτωση πιστευω πως θα σου δωσει το κατι παραπανω σε κατανομες και συγκεντρωσεις.ανεφερες παραπανω το cheddite.αν εχεις επιτυχίες μ αυτο στα τρυγωνια ε αυτο θα ρίξεις. Αλλωστε ποσα κουτιά θα ρίξεις στα τρυγωνια εδω? Στη τελική το βαζεις πρωτο κι απο πισω κατι πιο φτηνο
 
Στο κυνηγι θα πας με φυσιγγι που το εμπιστευεσαι, ασχετως χρηματων. Αν μπορεις να κυνηγας με τα federal, θα πρεπει να πας με αυτα, και ας κανουν και 15 ευρω. Αυτο που σου προσφερουν, ειναι απλο. Ειναι η εμπιστοσυνη στο φυσιγγι, και το οτι πρεπει να επικεντρωθεις στο στοχο και μονο. Αυτο φυσικα μπορει να γινει και με οποιοδηποτε φυσιγγι, ασχετως μαρκας και τιμης, ομως δυστυχως, στα φτηνοτερα φυσιγγια, αρκετες φορες ρισκαρεις το να εχεις παντα το ιδιο αποτελεσμα.

Οποτε, το επωνυμο θα σου μειωσει την πιθανοτητα ασταθειας, φυσικα με καποιες δοκιμες απο μερους σου, ενω το λιγοτερο επωνυμο, θα χρειαστει ισως περισσοτερες δοκιμες για κατι τετοιο. Φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις στους μικρους βιοτεχνες που κατασκευαζουν σταθεροτατα και αξιοπρεπη φυσιγγια, οποτε θελει γενικως δοκιμες, και ανταλλαγες αποψεων
 
πιο θεωρητε το κορυφαιο ελληνικο φυσιγγι;

Σε όλα τα ελληνικά φυσιγγια που θεωρούνται καλά θα μείνεις ευχαριστημένος. Νέο βελοξ δοκιμασμένο από πολλούς από λαγό μέχρι τσίχλα. 3α επίσης το ίδιο. Λαμπρο ντεμι επίσης καλά. Σούπερ λαμπρο 36γρ δοκιμασμένο κι αυτο. Και πολλά άλλα. Η μόνη διαφορά είναι ότι από πριν ξέρεις ότι τα εισαγόμενα θα έχουν καλύτερα υλικά.
 
Γνώμες για το super lambro;όσες φορές σκέφτομαι να το πάρω,στο τέλος αλλάζω γνώμη λόγω των πιέσεων,οποίος το εχει δοκιμάσει ας μου πει συμπεριφορες σε κρύο κα ζέστη από θέμα λακτισματος,συγκέντρωσης κ κατανομής,έχει ομοιόμορφη κατανομή οπλως λέει ή είναι σαν όλα τα αλλά φυσίγγια;το θέλω για λαγό με το Baikal s.pose το οποίο είναι 3285 gr ακριβως κ από τα 34gr κ μετά καταλαβαίνω ότι το φυσιγγι είναι βαρύ,εκτός από το rottweil waidmansheil που έχει ελάχιστη διάφορα από τα 34άρια που ριχνω
 
Γνώμες για το super lambro;όσες φορές σκέφτομαι να το πάρω,στο τέλος αλλάζω γνώμη λόγω των πιέσεων,οποίος το εχει δοκιμάσει ας μου πει συμπεριφορες σε κρύο κα ζέστη από θέμα λακτισματος,συγκέντρωσης κ κατανομής,έχει ομοιόμορφη κατανομή οπλως λέει ή είναι σαν όλα τα αλλά φυσίγγια;το θέλω για λαγό με το Baikal s.pose το οποίο είναι 3285 gr ακριβως κ από τα 34gr κ μετά καταλαβαίνω ότι το φυσιγγι είναι βαρύ,εκτός από το rottweil waidmansheil που έχει ελάχιστη διάφορα από τα 34άρια που ριχνω

Δεν ξέρω να σου πω για την ανακρουση που Ρωτάς. Δεν το εχω ριξει με δικανο. Σε μπερετα και μπενελι πάει μια χαρά πάντως.
 
Γνώμες για το super lambro;όσες φορές σκέφτομαι να το πάρω,στο τέλος αλλάζω γνώμη λόγω των πιέσεων,οποίος το εχει δοκιμάσει ας μου πει συμπεριφορες σε κρύο κα ζέστη από θέμα λακτισματος,συγκέντρωσης κ κατανομής,έχει ομοιόμορφη κατανομή οπλως λέει ή είναι σαν όλα τα αλλά φυσίγγια;το θέλω για λαγό με το Baikal s.pose το οποίο είναι 3285 gr ακριβως κ από τα 34gr κ μετά καταλαβαίνω ότι το φυσιγγι είναι βαρύ,εκτός από το rottweil waidmansheil που έχει ελάχιστη διάφορα από τα 34άρια που ριχνω
Είναι στα μέτρα σου το κοντάκι, τι αυλό έχει το Baikal;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top