Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
πανω απο 400μ/δ πιστευω δεν πρεπει ναναι αλλα δεν ξερω ακριβως
Για αυτό μην κολλάς με τις ονομαστικές ταχύτητες!ο δίσκος είναι σίγουρα πολύ πιο γρήγορος από τις τσίχλες....πάρε ένα οικονομικό φυσιγγι με ισπανική μπαρούτι...από αυτά που είναι σχεδόν ίδιες συνταγές.. έχουν μια χαρά ταχύτητες....έριξα του Ρουμελιώτη το 32 πέρυσι πολύ γρήγορο...το dynamic 30 του καραμανιδη αρκετά γρήγορο,του όσκαρ το μαύρο αρκετά γρήγορο αλλά ανεβαίνει σε τιμή...έχει πάρα πολλά φυσίγγια!
 
Mπορει καποιος να μου προτεινει καποιο φυσιγγι σε 30 και 32 γραμμ. σχετικα προσιτο αλλα να εχουν ιδιες ταχυτητες με τα 28αρια lambrο sporting για να μην αλλαζω προσκοπευσεις?Ευχαριστώ.

Αφού έχεις βρει τις προσκοπεύσεις γιατί να το αλλάξεις φίλε μου;
Για τι κυνήγια ενδιαφέρεσαι;
Εγώ θα έριχνα τα ίδια και στο κυνήγι τουλάχιστο στο τρυγόνι και την τσίχλα.
 
Αφού έχεις βρει τις προσκοπεύσεις γιατί να το αλλάξεις φίλε μου;
Για τι κυνήγια ενδιαφέρεσαι;
Εγώ θα έριχνα τα ίδια και στο κυνήγι τουλάχιστο στο τρυγόνι και την τσίχλα.

Μεχρι και τα περασματα αυτα ριχνω αλλα σε 9,5 ν για τσιχλα ειναι ψιλοδυσευρετα. στο σκοπευτηριο δουλευω 2,5 κ 3 *ενω στο καρτερι 4 και 2 γιαυτο παω να καλυψω τα κενα με τα παραπανω γραμμαρια.(Και τωρα μολις εμαθα υπαρχει ελειψη γενικα γα 28αρια sporting )
 
πάρε ένα οικονομικό φυσιγγι με ισπανική μπαρούτι...από αυτά που είναι σχεδόν ίδιες συνταγές.. έχουν μια χαρά ταχύτητες...

Ακριβώς αυτό κατάλαβα κι εγώ φέτος που έριξα Ρουμελιώτη και Φάντομ γεμισμένα με ισπανικές πυρίτιδες. Οικονομικά και τα έχουμε βρει μια χαρά στις προσκοπεύσεις οπότε εκεί θα κινηθώ και φέτος. Με έχει πιάσει και αγωνία και σκέφτομαι να φορτώσω από τώρα για να τα παίρνω μάτι τουλάχιστον.. Αν θέλει κάποιος να μάθει τις τιμές του Ρουμελιώτη ας μου πει να του τις στείλω με πμ μιας που τον ρώτησα για όλα όσα γεμίζει. Ο Φάντομ τις έχει στο σάιτ του..
 
Τα βρήκα σε κάποιο άλλο Φόρουμ κ είπα να τα ανεβάσω,
αφορούν σε δοκιμη 25 ή 26 διαφορετικών φυσιγγιων ( 10 τεμάχια από τον κάθε τύπο ) σε Τράπεζα δοκιμής του Μπέρμιγχαμ, εξαγωγη δεδομένων για αρχικές ταχύτητες,πιέσεις κ ορμή,σε μεγιαστες,ελαχιστες κ μέσες τιμες,δυστυχώς δεν βρήκα φωτογραφίες για όλα τα φυσίγγια,αλλά για τα περισσότερα,
Ήθελα να δω για τα lambro καφε,nova club κ τα federal,αλλά δεν βρήκα τις φωτογραφιες
Πάντως τα γερμανικά τα rottweil waidmansheill είναι πολύ σταθερα
Η συγκεκριμένη ΈΡΕΥΝΑ ΈΓΙΝΕ ΤΟ 2006








image upload no limit
photo hosting sites






image hosting 10mb limit


image
 
Last edited:
Mπορει καποιος να μου προτεινει καποιο φυσιγγι σε 30 και 32 γραμμ. σχετικα προσιτο αλλα να εχουν ιδιες ταχυτητες με τα 28αρια lambrο sporting για να μην αλλαζω προσκοπευσεις?Ευχαριστώ.
Φίλε μου κατά τη γνώμη μου όλο σου το σκεπτικό είναι λάθος κ οποίος σου προτείνει ένα φυσιγγι που είναι ίδιο σε ταχύτητες με αυτό που θες κ δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις τις προσκοπευσεις απλά θα θέλει η να πουλήσει η να σε καθησυχασει...
Να έχεις ίδιες προσκοπευσεις ως προς τι ? Ως προς τους δίσκους του σκοπευτήριου ??? Η προσκοπευση είναι εικόνες που ανασυρονται από το υποσεινηδητο όταν σκοπευουμε κ μας οδηγούν στη στιγμή που θα πατήσουμε τη σκανδαλη... Πολλά φυσιγγια μπορεί να έχουν παρόμοια εικόνα προσκοπευσης, παρα πολλά άλλα αυτό δεν θα το ανακαλύψεις συγκρίνοντας αρχικές ταχύτητες στη συσκευασία ενός κουτιού...
Τα lambro έχουν κάπου στα 400 αρχική όπως τα περισσότερα φυσιγγια sporting όπως κ πολλά άλλα 30αρια η 32αρια... Η αρχική ταχύτητα ωστόσο δεν σχετίζεται πάντα με τις προσκοπευσεις μιας κ παρεμβαλονται πολλοί παράγοντες μέχρι τα σκαγια να φτάσουν στο στόχο..
Εγω θα σου πρότεινα δύο πράγματα... Η να παραμείνεις στα lambro σπορτινγκ που σου αρέσουν μιας κ είναι πολύ αποτελεσματικα κ στο κυνηγι η να δοκιμάσεις μόνος σου έναν δύο ακόμα τύπους από τη συγκεκριμένη εταιρία αφού την εμπιστεύεσαι για να δεις αν όντως σε ικανοποιούν... Μόνο στην πράξη θα δεις αν σου ταιριάζει ένα φυσιγγι κ δυστυχώς πρέπει να το ανακαλύψεις μόνος σου...
Ελπίζω να μην παρεξηγεις τα γραφόμενα μου απλά αυτή είναι η πραγματικότητα... Αν στο κυνηγι σκοπεύεις να κυνηγήσεις με πιο ανοιχτά τσοκ, απλά δοκίμασε ένα νούμερο ψηλότερα σκαγια από τα αγαπημένα σου 28αρια κ αμέσως θα περιορίσεις τη διαφορά... Τα 28αρια δεν έχουν ελειψη γενικά, αν δεν τα βρίσκεις στην περιοχή σου μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο άλλο κατάστημα στην Ελλάδα κ να σου στείλει όσα επιθυμείς με αντικαταβολή...
Επειδή καταλαβαίνω ότι σου αρέσουν τα μαλακα φυσιγγια, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάποιο 30αρι όπως το lambro tordo30, το navaro 30 του κυργια...
 
Τα βρήκα σε κάποιο άλλο Φόρουμ κ είπα να τα ανεβάσω,
αφορούν σε δοκιμη 25 ή 26 διαφορετικών φυσιγγιων ( 10 τεμάχια από τον κάθε τύπο ) σε Τράπεζα δοκιμής του Μπέρμιγχαμ, εξαγωγη δεδομένων για αρχικές ταχύτητες,πιέσεις κ ορμή,σε μεγιαστες,ελαχιστες κ μέσες τιμες,δυστυχώς δεν βρήκα φωτογραφίες για όλα τα φυσίγγια,αλλά για τα περισσότερα,
Ήθελα να δω για τα lambro καφε,nova club κ τα federal,αλλά δεν βρήκα τις φωτογραφιες
Πάντως τα γερμανικά τα rottweil waidmansheill είναι πολύ σταθερα
Η συγκεκριμένη ΈΡΕΥΝΑ ΈΓΙΝΕ ΤΟ 2006








image upload no limit
photo hosting sites






image hosting 10mb limit


image
Φυσιγγαρα classica ταχύτητες σκοπευτικού φυσιγγίου έχεις!
 
Μανώλη, πολύ ενδιαφέροντα τα στοιχεία που μας παρέθεσες και σ΄ευχαριστούμε, αλλά από το 2006 μέχρι το 2018 στα περισσότερα φυσίγγια τους έχουν αλλάξει τα φώτα...
Αυτό είναι που μιλάμε συχνά για σταθερότητα...
 
Last edited:
Μανώλη, πολύ ενδιαφέροντα τα στοιχεία που μας παρέθεσες και σ΄ευχαριστούμε, αλλά από το 2006 μέχρι το 2018 στα περισσότερα φυσίγγια τους έχουν αλλάξει τα φώτα...
Ατό είναι που μιλάμε συχνά για σταθερότητα...
Μεγάλη αλήθεια!
 
Μανώλη, πολύ ενδιαφέροντα τα στοιχεία που μας παρέθεσες και σ΄ευχαριστούμε, αλλά από το 2006 μέχρι το 2018 στα περισσότερα φυσίγγια τους έχουν αλλάξει τα φώτα...
Αυτό είναι που μιλάμε συχνά για σταθερότητα...
Σίγουρα τα περισσότερα έχουν δεχτεί αλλαγές
 
Μανώλη, πολύ ενδιαφέροντα τα στοιχεία που μας παρέθεσες και σ΄ευχαριστούμε, αλλά από το 2006 μέχρι το 2018 στα περισσότερα φυσίγγια τους έχουν αλλάξει τα φώτα...
Αυτό είναι που μιλάμε συχνά για σταθερότητα...

Μεγάλη αλήθεια!

Σίγουρα τα περισσότερα έχουν δεχτεί αλλαγές
Και να μην τα είχαν αλλάξει ως προς την συνταγή, μόνο η αλλαγή του λοτ της πυρίτιδας φτάνει για να διαφοροποιηθούν τα φυσίγγια.
 
http://www.ilbraccoitaliano.net/forum/attachment.php?attachmentid=50544&d=1369500430
Τρομερό φυσιγγι.ειχα κάνει απίστευτα κυνήγια.κριμα γιατί λείπει πολύ και ο αντικαταστάτης του είναι για τα μπάζα.αλλαξε βέβαια και η gm3 αλλά πραγματικά λειπει
Γιούρι 12αρια πάρε την επόμενη φορά μπας και πετύχεις καμία τσιχλα.yelling..crying smile..crying smile..vert funny.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top