Γνώμες Φυσιγγίων

Γιαννη το 7αρι σκοτωνει μεγαλυτερα θηράματα απ το τρυγονι...Πιο δυσκολο ειναι να το πετύχεις πιστευω.
Οταν τα κυνηγούσα καθημερινα σε καμπο και βουνο με 8,5 sporting ενιωθα καλυμμένος
Τα μπασιματος μιλαμε για πανω απο 35 μετρα οποτε αναγκαστικα κλεινεις τσοκ και κατεβαινεις σε νουμερο...Για μενα το τρυγονι κυνηγιεται με 7,8,9(ξερω και καποιους που το κυνηγανε με 6αρι...στα περασματα....).Ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος, αν παιρνει τα αποτελεσματα που θελει...Εγω μια ζωη με 8αρι τα κυνηγουσα,περυσι δοκιμασα το Νο9 στα 30ρια του ρουμελιωτη και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος...και φετος με navaro 30 σε 8 και 9 θα εχω και του ρουμελιωτη τα 30ρια σε 9 και 10(το 10 μονο πρωτο και σε κανα ντοπιο,τα πηρα γιατι δεν ειχε αλλα Νο9... και περυσι τα 9αρια τα πηρα επειδη του ειχαν τελειωσει τα 8αρια...)
 
Δηλαδή φίλε μου με το Ν9 ερειχνες την πέρδικα δεν έκανε γκιχ??Μη μου βάζεις ιδέες τώρα να το δοκιμάσω??Ήδη με έχει βάλει στο λούκι ο κουνιάδος μου γτ πέρυσι δοκίμασε Ν9 χτύπησε 4 πέρδικες και ένα λαγό με Ν9 και ξεραθηκαν ειδικά τον λαγό τον θυμάμαι τον ήτανε σουρωτήρι...Τώρα στο κρύο δεν ξέρω κατά πόσο αποτέλεσμα θα έχει..
Ότι και να έχει δε μιλάω για υπο το μηδέν μέχρι 35 μέτρα θα πεθάνει ότι ντουφεκισεις με 9 αρι αρκεί να το σκοπευσεις.Εχω δει και κάνει ντουφέκιες με αυτό το νουμ σε διάφορα θηράματα που πραγματικά σε βάζουν σε πολλές σκεψεις .
 
Τι να σου πω.
Δεν τα χωνεύω,τα ψιλά.
Στο εύρος του ωφέλιμου βεληνεκούς του 10αριου,έως τα 30 μέτρα (ίσως κ λίγο παραπάνω υπό προϋποθέσεις)και για μικρά πετούμενα μεγέθους τσιχλας-ορτυκιού , δε θα μείνουν "μέσα"!
Ούτε εγώ τα γούσταρα! Μέχρι το 9 πήγαινα!
Μόνο όταν άρχισα να κλείνω μόνος μου δούλεψα 28gr #10 με κύλινδρο ή 4.
 
Παρά πολύ σπάνια να βρω νο10 καρφωμένο μέσα στις τσίχλες. Και πέρσι που πήρα μερικά τρυγόνια με νο9,5 πάλι δεν βρήκα σκάγια στο κρέας. Στο μεταξύ τα σκοτωματα με 9,5 ήταν πολύ εντυπωσιακά. Βολές 20-25 μέτρα απόσταση ήταν.
 
Παρά πολύ σπάνια να βρω νο10 καρφωμένο μέσα στις τσίχλες. Και πέρσι που πήρα μερικά τρυγόνια με νο9,5 πάλι δεν βρήκα σκάγια στο κρέας. Στο μεταξύ τα σκοτωματα με 9,5 ήταν πολύ εντυπωσιακά. Βολές 20-25 μέτρα απόσταση ήταν.
10αρι διασποράς το δούλεψα πολύ πέρσι σε απογευματινά θάνατος
 
Παρά πολύ σπάνια να βρω νο10 καρφωμένο μέσα στις τσίχλες. Και πέρσι που πήρα μερικά τρυγόνια με νο9,5 πάλι δεν βρήκα σκάγια στο κρέας. Στο μεταξύ τα σκοτωματα με 9,5 ήταν πολύ εντυπωσιακά. Βολές 20-25 μέτρα απόσταση ήταν.
Τίποτα δεν βρίσκεις, τώρα τα άλλα είναι ιστορία...
 
Στο εύρος του ωφέλιμου βεληνεκούς του 10αριου,έως τα 30 μέτρα (ίσως κ λίγο παραπάνω υπό προϋποθέσεις)και για μικρά πετούμενα μεγέθους τσιχλας-ορτυκιού , δε θα μείνουν "μέσα"!
Ούτε εγώ τα γούσταρα! Μέχρι το 9 πήγαινα!
Μόνο όταν άρχισα να κλείνω μόνος μου δούλεψα 28gr #10 με κύλινδρο ή 4.
Αλάργα!
 
Ανεξαρτήτως μεγέθους σκαγιού κ θηράματος ποσοι δεν έχει τυχει να βρουμε σκάγια?
Και ο τσίχλας θα βρει, και ο φασσάς κ ο λαγάς κ.ο.κ..
Φυσιολογικο δεν είναι?
Και κάποια θα τυχει να πάνε κ κάτω αμάσητα.....

Νομίζω πως κάπου το παραφουσκώνουμε λες κ βρίσκουμε ένα σωρό (ψιλα) σκάγια σε κάθε θήραμα κ τα φτύνουμε σαν πολυβόλο.....

Όσο για το ν10 στην τσίχλα ισχυει...
Και Rc 32 ν11 που είχα ρίξει ένα κουτί στις τσίχλες σε περπατητο μου είχε κάνει μεγάλη εντυπωση γιατι κατά τον καθαρισμο είχα βρει ένα σκάγι μόνο καρφωμένο στην φτερουγα ενός πουλιού...
Ουτε δόντια έσπασα, ουτε εφτυνα..κουκούτσια.....
 
Last edited:
Ότι και να έχει δε μιλάω για υπο το μηδέν μέχρι 35 μέτρα θα πεθάνει ότι ντουφεκισεις με 9 αρι αρκεί να το σκοπευσεις.Εχω δει και κάνει ντουφέκιες με αυτό το νουμ σε διάφορα θηράματα που πραγματικά σε βάζουν σε πολλές σκεψεις .
Για να φτιάξω ένα κουτάκι για πέρδικα Ν9 να δω αποτέλεσμα
 
Ανεξαρτήτως μεγέθους σκαγιού κ θηράματος ποσοι δεν έχει τυχει να βρουμε σκάγια?
Και ο τσίχλας θα βρει, και ο φασσάς κ ο λαγάς κ.ο.κ..
Φυσιολογικο δεν είναι?
Και κάποια θα τυχει να πάνε κ κάτω αμάσητα.....

Νομίζω πως κάπου το παραφουσκώνουμε λες κ βρίσκουμε ένα σωρό (ψιλα) σκάγια σε κάθε θήραμα κ τα φτύνουμε σαν πολυβόλο.....

Όσο για το ν10 στην τσίχλα ισχυει...
Και Rc 32 ν11 που είχα ρίξει ένα κουτί στις τσίχλες σε περπατητο μου είχε κάνει μεγάλη εντυπωση γιατι κατά τον καθαρισμο είχα βρει ένα σκάγι μόνο καρφωμένο στην φτερουγα ενός πουλιού...
Ουτε δόντια έσπασα, ουτε εφτυνα..κουκούτσια.....
Κι εγώ μια χαρά...
Complete-Denture.jpg
 
Back
Top