Γνώμες Φυσιγγίων

Η πρώτη παρτίδα κίτρινα που έβγαλε ήταν πολύ καλά σε όλους τους καιρούς.η επόμενη μόλις κρύωνε λίγο ο καιρός έκλανε μεντες
Κάτο από 10 βαθμούς δεν το δοκίμασα φίλος μου με μπαικαλα το ρίχνει όλο τον χρόνο
 
Mε τη sx4 που το δοκίμασα αυτό το κίτρινο βαρέθηκα να τις τρέχω απο πίσω και μια 1187 έκανε εμπλοκές.
Στα τρυγόνια 4 στα 4. Στις τσίχλες 4444 καντήλια. Μιλάμε αυτά και τα mezzo 28 πρέπει να είναι τα χειρότερα φυσιγγια που έχω ρίξει. ΟΥΤΕ ΕΝΑ πουλί νεκρο....
 
Αυτό συνέβαινε πριν ανακαλυφθούν τα τσοκακια με 3 καλά τσοκακια καλύπτεσαι κατά μεγάλο ποσοστό από ένα καλό φυσιγγι και μόνο με σωστό νούμερο σκαγιου βέβαια .Εφόσον βέβαια αυτά είναι βιδωνενα σε μια σωστά διαμορφωμένη εσωτερικά κανη .
Δεν μπορείς να κάνεις ένα κακοφτιαγμένο φυσίγγι να αποδώσει με κανένα τσοκ και με καμία κάνη.
Ούτε μπορείς να κάνεις ένα διασποράς, φυσίγγι μεγάλων αποστάσεων.
Ούτε να κάνεις ένα αμερικάνικο μεγάλων αποστάσεων με μπάφερ, φυσίγγι των 10-15 μέτρων.
Ακόμα και τα λεγόμενα "ειδικά" φυσίγγια έχουν πάρα πολλούς περιορισμούς, γι αυτό τα ονομάζουμε "ειδικά" και όχι γενικής χρήσης.

Το καλοφτιαγμένο φυσίγγι με σωστά υλικά και το σωστό νούμερο σκαγιού, όπως είπες, δεν επηρεάζεται από καιρικές συνθήκες.
Το φυσίγγι επίσης είναι προσωπικό θέμα, εγώ μπορεί να το βρίσκω εξαιρετικό και κάποιος άλλος άχρηστο.
 
Συμφωνώ στην τελευταία σου παράγραφο διαφωνώ όμως στο ότι ένα καλοφτιαγμένο φυσίγγι δεν επηρεάζεται .Διότι είναι καλοφτιαγμένο ναι αλλά για ένα φάσμα συνθηκών όχι για παντού .Και δε μιλάω για φυσίγγια εξειδικευμένα..Τι εννοώ ένα καλοφτιαγμένο φυσίγγι για την εποχή και τον καιρό που κυνηγάς με ένα σφιχτό τσοκ και καλή σκόπευση θα αποδώσει και στα 40+ εύκολα μέτρα όπως και με ένα τσοκ ανάστροφο τύπου καμπάνα θα σκοτώσει και στα 10/12/15 χωρίς να διαλύσεις το πουλί αυτό εννοώ .Άρα με 3 τσοκακια κάνεις τη δουλειά σου με το ίδιο φυσίγγι σε όλη τη γκάμα των αποστάσεων .Το κάνω και το ξέρω με χοντρό η ψιλό σκάκι ρίχνω απο 10 μέτρα μέχρι 50 απλά αλλάζοντας τσοκ με το ίδιο φυσίγγι διότι δε χρησιμοποιώ ποτέ διασποράς αν έχω ρίξει 10 κουτιά σε όλη τη σταδιοδρομία και κάτι που είχα φτιάξει και αυτά σε μικρότερη ηλικία .Το σωστή κανη που αναφέρω είναι σημαντικό γιατί όλα τα τσοκ και ας κάνουν 200€ το ένα δε σημαίνει πως αποδίδουν το ίδιο καλά σε όλα τα όπλα γι'αυτό και υπάρχουν 50 μάρκες τσοκ όπως και διαφορετικές εσωτερικές γεωμετρίες στις κάνες.Ενολιγοις ένα φυσίγγι ψιλό και ένα χοντρό που τραβάει το όπλο σου με τα σωστά τσοκ το μετατρέπεις σε κοντινό και μακρινό μιλώντας πάντα για τα κανονικά φυσίγγι όχι τα εξειδικευμένα αυτή είναι η προσωπική μου άποψη που την βλέπω στη πράξη δηλαδή δεν περιμένω να μου την επιβεβαίωση από κάποιον.
 
Πολλά χρόνια...
Πρώτο σε ορτυκι...
Δεν θελει δεύτερο....!!!
Στην μπεκατσα με 5αρι τσοκ...
Δεν ξέρω με τις ελλείψεις σε πυριτιδες με τι το γεμίζει φέτος..
Αν δεν το έχει αλλάξει παρτο με κλειστά μάτια..
Ξέχασα να πω ότι το χρησιμοποιούν πολλοί στα μπασιματα τσίχλας...
 
Καλησπέρα.....Έχει δοκιμάσει κάποιος τα συγκεκριμένα;
View attachment 89801
Έριξα 4 κουτιά πέρσι τον Φεβρουάριο σε περπατητά τσίχλας σε ν9 και μου άφησε άριστες εντυπώσεις. Πολύ μαλακό στην ανάκρουση με ωραία καθαρά σκοτώματα. Απαγορευτική η τιμή του στα 10ε. Φέτος δεν γνωρίζω που έχει φτάσει. Αν τα έβρισκα φθηνότερα θα ήταν στις επιλογές μου σίγουρα.
 
Για να φτιάξω ένα κουτάκι για πέρδικα Ν9 να δω αποτέλεσμα
Στα πουλια που δέχονται φερμα η εν παση περιπτωση σηκώνονται σε κοντινή απόσταση είναι θανατος,όπως κ τα 8αρια..
Εκεί γίνονται πιο φονικά κ απο τα χοντρά σκάγια...

Οσοι τα χρησιμοποιούν στην περδικα μπορεί να είναι λάτρεις των ψιλων σκαγίων αλλά ταυτόχρονα είναι συγκρατημενοι κ "μετρημενοι" στις τουφεκιές τους...
Οποτε δεν θα τους χρειαστουν κ πιο χοντρά σκάγια..

Σε άλλες περιπτώσεις αυτά τα σκάγια περιορίζουν κ δεν πρεπει να σηκώσουμε όπλο.....

Εντέλει δεν έχει σημασία για το αν κάποιος τις κυνηγάει με ν9 η με ν4...
Αυτό που έχει σημασία είναι να έχει εμπιστοσύνη στην επιλογή που έκανε κ να του δίνει όσο το δυνατόν λιγότερα τραυματισμένα..
Και γενικά οχι στις μακρινές βολές, οι περδικες δεν είναι φάσσες.......
Μόνο αν έχει τον ίδιο συγκεντρωτηρα
Ιδιο έχει....
Θα δείξει....
 
Last edited:
Έριξα 4 κουτιά πέρσι τον Φεβρουάριο σε περπατητά τσίχλας σε ν9 και μου άφησε άριστες εντυπώσεις. Πολύ μαλακό στην ανάκρουση με ωραία καθαρά σκοτώματα. Απαγορευτική η τιμή του στα 10ε. Φέτος δεν γνωρίζω που έχει φτάσει. Αν τα έβρισκα φθηνότερα θα ήταν στις επιλογές μου σίγουρα.
Ευχαριστώ φίλε μου...μου έδωσαν δύο κουτιά χθες και δεν τα είχα δοκιμάσει ξανά κοντεύει να δούμε τι εντύπωση θα μου αφησει
 
Να ρωτήσω και κάτι άλλο (μπορεί να ναι χαζή ερώτηση) γενικά τα φυσίγγια fast θέλουν συγκεκριμένο τσοκ για καλύτερα αποτελέσματα η όπως τα άλλα;
Το fast είναι απλός ένας μάρκετιγκ.. για να τραβήξει κόσμο
 
Να ρωτήσω και κάτι άλλο (μπορεί να ναι χαζή ερώτηση) γενικά τα φυσίγγια fast θέλουν συγκεκριμένο τσοκ για καλύτερα αποτελέσματα η όπως τα άλλα;
4αρι και 5αρι τα δουλεύω μόνο...
Μόνο περισυ τα εριξα με 3αρι που τελείωσα το ορτύκι κατά τις 9 και μετά καθησα κάνα μισάωρο μπας και περάσει τρυγόνι...
Έριξα 2 τουφέκιες με 3αρι σε 2 καρακαξες
Πολύ καλό...
Η τιμή του, όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω και αν το έχουν αλλάξει..
Ριξτο άφοβα με 3αρι
 
Αγόρασα Παρασκευή 9/8 απόγευμα δύο κουτιά ΝΑVARO,το ένα 30gr No 9 και το άλλο 32gr No 7.Aν και τα πήρα από κυνηγομάγαζο της Σταυρούπολης και όχι από τον Κύργια,έδωσα 19,80€.Στον Κύργια θα έβγαιναν 20€. Άρα:συνεννοούνται...
Ποιό μαγαζί;
 
Back
Top