Γνώμες Φυσιγγίων

...με αποτέλεσμα να έχουν τα φυσίγγια διαφορετική απόδοση.
Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι κυνηγοί την πατάμε όχι γιατί δεν έχουν τα φυσίγγια καλή απόδοση αλλά μάλλον επειδή έχουν διαφορετική ταχύτητα από αυτό που έχουμε συνηθίσει .
Μιλώ πάντα για φυσίγγια που δεν σκορπάνε.
 
Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι κυνηγοί την πατάμε όχι γιατί δεν έχουν τα φυσίγγια καλή απόδοση αλλά μάλλον επειδή έχουν διαφορετική ταχύτητα από αυτό που έχουμε συνηθίσει .
Μιλώ πάντα για φυσίγγια που δεν σκορπάνε.
Ενάς έμπειρος τσίχλας ξέρει αμέσως αν ένα φυσηγγι του τραβάει η όχι άντε να κάψει μ7/8 φυσηγγια να το βρει
 
Ενάς έμπειρος τσίχλας ξέρει αμέσως αν ένα φυσηγγι του τραβάει η όχι άντε να κάψει μ7/8 φυσηγγια να το βρει
Ναι καλά...μόλις αστοχησει σε δύο τρία εύκολα πουλιά όλα του φταίνε.
Τα φυσίγγια ,το όπλο μέχρι η μαύρη γάτα που είδε το πρωί.
 
Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι κυνηγοί την πατάμε όχι γιατί δεν έχουν τα φυσίγγια καλή απόδοση αλλά μάλλον επειδή έχουν διαφορετική ταχύτητα από αυτό που έχουμε συνηθίσει .
Μιλώ πάντα για φυσίγγια που δεν σκορπάνε.
Παναγιώτη έχω τη ψυχραιμία να προσπαθήσω να βρω ένα φυσίγγι βασικα το σκοπευτήριο με έχει βοηθήσει σε αυτό. Θυμάμαι πέρσι έριξα πρώτη φορά το rio 20, στην αρχή είχα μερικές αστοχίες τελικά βάζοντας λίγο πιο μπροστά κατάλαβα ότι είναι πιο αργό από αυτά που ρίχνω συνήθως. Κατάφερα και πήρα πουλιά αλλά δεν θα το αγοράσω ξανά σύντομα, αν και όπως είπαμε πιθανόν να έχει αλλάξει και αυτό.
 
Μίλησα για έμπειρω όχι για μηναρολογω???? 🥲
Αν δεν νιώθεις σίγουρος για τον τρόπο που σκοπεύεις τότε όλα σου φταίνε. Έχω κυνηγησει κουρασμένος και όλη μέρα κλαμπανουσα, δεν αγχώθηκα όμως γτ ήξερα πως με κομμένα μάτια δεν περίμενα να κάνω κάτι καλύτερο. Αλλά σε οποιοδήποτε περίπτωση όταν ρίχνω προσπαθώ να ξέρω που στην ευχή πάνε τα σκάγια μου. Προσπαθώ, δεν το καταφέρνω πάντα, καθώς είμαι έντιμος κλαμπανης
 
Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι κυνηγοί την πατάμε όχι γιατί δεν έχουν τα φυσίγγια καλή απόδοση αλλά μάλλον επειδή έχουν διαφορετική ταχύτητα από αυτό που έχουμε συνηθίσει .
Μιλώ πάντα για φυσίγγια που δεν σκορπάνε.
Θα το ξαναπω οι ταχυτητες δεν παιζουν ρολο στη προσκοπευση.Συνηθως αστοχουμε σε μετρα και οχι εκατοστα.
 
Παναγιώτη έχω τη ψυχραιμία να προσπαθήσω να βρω ένα φυσίγγι...
Γενικό ήταν το σχόλιο μου , όχι ειδικά για εσένα.
Και επιμένω ότι τις περισσότερες φορές εμείς στέλνουμε άλλου τα σκάγια λόγω αλλαγής ταχύτητας.
 
Σε κοντινές τουφεκιές, αισθητές διαφορές στην ταχύτητα πιθανόν να τις καταλάβει κάποιος πολύ έμπειρος. Στις μακρινές τουφεκιές οι προσκοπεύσεις εξισώνονται. Μακριά παίζει ρόλο στην εικόνα μόνο το μέγεθος του σκαγιού.
 
Ποτε τα εριξες τελευταια φορα?Και εγω την ιδια αποψη εχω αλλα τα εχω ριξει πανω απο μια δεκαετια πριν...
Πέρυσι. Το αποκορύφωμα ήταν καθιστή καρακάξα στα 20μ. που μετά την τουφεκιά έφυγε περπατώντας 😂
 
Πέρυσι. Το αποκορύφωμα ήταν καθιστή καρακάξα στα 20μ. που μετά την τουφεκιά έφυγε περπατώντας 😂
Εγω τα πηρα σε Νο6...οποτε να μη τα ριξω σε κανα λαγο,γιατι αν η καρακαξα εφυγε περπατωντας ο λαγος μπορει να γυρισει και να μου σκασει και κανα μπουκετο....
 
View attachment 90094
Τα ξέρει κανείς αυτά?
Αυτά δεν τα έχω ρίξει έχω ρίξει τα fob Uhv νομίζω,με επιχαλκ ομένα πάλι στα 36 γρ , φοβερό φυσιγγι,τα σφυριχταρια σαν σύκα έπεφταν, οπότε υποθέτω και αυτά καλά θα είναι, πιστεύω αξίζει μια δοκιμή.
 
Back
Top